dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 183
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3650
  1. #1

    Domyślnie Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów

    Witam Wszystkich!

    Prześledziłem uważnie wszystkie wątki poruszające temat "inteligentnego budynku" i ponieważ jestem zainteresowany wykonaniem w moim domu (na razie w fazie zatwierdzonego projektu architektonicznego) takiej programowalnej instalacji elektrycznej, zakładam wątek w którym chciałbym podzielić się moimi pomysłami (marzeniami) na ten temat oraz dyskutować (rzeczowo) z osobami, które również takie instalacje u siebie projektują lub realizują.
    Chciałbym uniknąć w tym wątku polemicznych głosów w stylu: "to nieprzydatne gadżeciarstwo", "ja tam wolę kontrolować swój dom, a nie żeby on kontrolował mnie" itp. Jeżeli ktoś nie zgadza się z moim podejściem do tematu tzn. jest zwolennikiem tradycyjnej instalacji elektrycznej (ma do tego prawo) to proszę jedynie aby nie przekonywał mnie do niej na łamach tego wątku, bo jestem już zdecydowany a jedynie chciałbym poznać metody realizacji takiej idei.

    Co konkretnie sobie wyobrażam myśląc o instalacji elektrycznej w moim domu (na razie - mam nadzieję, że dzieki Wam niedługo będę wiedział więcej):
    1) Włączniki oraz czujniki niskonapięciowe podłączone przewodami sygnałowymi do szafy sterującej.
    2) Sterowanie programowalne poprzez komputer z kartami we/wy (a może układy PLC?) zarządzające funkcjami poszczególnych włączników oraz zachowaniem układów: podlewania ogrodu, rolet elektrycznych, alarmowym, sterowaniem ogrzewania (w tym podgrzewania podjazdu do garażu i schodów zewnętrznych), wentylacją mechaniczną.
    3) Programowanie poprzez zewnętrzny PC, możliwość zdalnego sterowania i sprawdzenia stanu systemu (SMS?)

    Zapraszam do dyskusji!
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  2. #2

    Domyślnie

    Czesc Pawelko, dołaczam do dyskusji. Też zamierzam isntalowac infrastrukturę, która zliży mój dom do pojęcia "domu inteligentnego. Tutaj dolaczam sterowanie roletami zewnętrznymi, instalacją alarmową oraz (może) telewizją przemysłową. Niestety gotowe systemy są drogie (EIB), ale szukam dalej.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  3. #3

    Domyślnie

    No to jest nas dwóch entuzjastów!

    Rolety i alarm - tutał połączenie aż się prosi: czujnik próby podniesienia rolety jako pierwszy uruchamiałby alarm, ponadto można by włączeniem alarmu jednocześnie opuszczać wszystkie rolety i gasić światła w całym domu ,jednocześnie uruchamiając po zmierzchu tryb symulowania obecności mieszkańców. Uruchomienie alarmu powinno włączać wszystkie światła w domu i wokół domu. Masz jeszcze jakieś pomysły?

    Idea telewizji przemysłowej w domu - co wymyśliłeś na ten temat?
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelko
    Idea telewizji przemysłowej w domu - co wymyśliłeś na ten temat?
    Fajną sprawą (właśnie testuję) są tanie mikrokamery. Kolr, dźwięk można dostać juz za 120zł na np www.SZpieg.com
    Do tego karta PCI 4-16port z softem - koszt ok 250 zł za 4 porty. Soft ma wiele ciekawych funkcji np można z kamery zrobić czujnik ruchu i uruchomić alarm, oczywiście obraz można nagrywać i przesyłać (także przez internet). Tak więc za grosze możemy zrobić system, który np nie tylko włączy alarm, ale np wyśle nam SMS, że coś się dzieje, a my będziemy mogli z dowolnego miejsca na świecie "zajrzeć" do domu.
    KrzysztofP

  5. #5

    Domyślnie

    Ciekawy link - muszę jeszcze doczytać.
    Czy do pokazania w internecie tego co widzi kamera nie będzie potrzebny jeszcze jakiś program do video-streamingu?
    No i trzeba ten przekaz jakoś zabezpieczyć, żeby nie wyszło BigBrother.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelko
    Ciekawy link - muszę jeszcze doczytać.
    Czy do pokazania w internecie tego co widzi kamera nie będzie potrzebny jeszcze jakiś program do video-streamingu?
    No i trzeba ten przekaz jakoś zabezpieczyć, żeby nie wyszło BigBrother.
    Program jest w komplecie. Na razie bawiłem się tym po LANie więc kwestia zabezpieczeń jest dla mnie niewiadoma, ale jak będę wiedział coś więcej to napiszę.

  7. #7

    Domyślnie

    Oto co w sąsiednim wątku napisała Inka1:
    Przy okazji, jak wyjeżdżamy to ustawiamy, że rolety (nie wszystkie, ale co poniektóre) otwierają się o określonej godzinie, po jakimś czasie inne, z zewnątrz ma się więc wrażenie, ze ktos jest w domu. Oczywiście nie chroni to przed złodziejami, ale... zawsze coś.
    Kupuję ten pomysł! Kto da więcej?
    Może jakieś głosy dot. realizacji całej idei?
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    witam,informacje w temacie''inteligentny dom'',można znaleść na www.smartech.pl .pozdrawiam

  9. #9
    Cz.
    Guest
    Cz.

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę, że powstał ten wątek i zebrało się kilka osób ...

    chętnie przyłącze się do dyskusji i podzielę pomysłami.
    Skorzystam również z waszych pomysłów.

    1. u mnie w pierszej kolejności ( będę etapami wykonywał realizację sterowania domem ) zaplanowałem położenie wszystkich przewodów, głównie 3x2x0,5 i skrętki, oczywiście nie zapominam o koncentryku. Przewody położyłem w miejsca zaplanowane i trochę na zapas.

    2. W I etapie sercem będzie centrala Satel CA-64 - baaaardzo duże możliwości, połączenie z PC po RS232.
    Będzie oczywiście spełniać funkcję alarmu, ale również sterowania.
    Np. wyłączenie alarmu = podniesienie rolet + przemieszanie cwu za pomocą pompki cyrkulacyjnej. Podczas wyłączonego alarmu wejście do łazienki uruchomi ( poprzez czujkę z opóźnionym wyłączeniem ) włączenie pompki cyrkulacji cwu.
    A rolety można sterować ponadto centralnym włącznikiem oraz każdą roletą z osobna.

    3. pod kinkiety w salonie ( i nie tylko ) podprowadzam 3x2x0,5 aby centrala symulowała obecność domowników. sterowanie poprzez przełączniki bistabilne + zwykły włącznik oczywiście.

    4. podprowadzam 3x2x0,5 do wybranych gniazdek aby włączać urządzenia typu np. czajnik lub tp.

    5. to samo do centrali rekuperacyjnej,

    6. podobnie do oświetlenia zewnętrznego ( dookoła domu - kilka linii )

    7. ogród + podjazd + chodnik - oświetlenie a zimą także podgrzewanie,

    8. balkon - nie zapomnijcie o gniazdku i kinkietach - również można sterować a w Święta podłaczyć sterowanego czasowo węża lub lampki ozdabiające dom, a przewody nie ciągnąsię gdzieś po pokojach ...

    9. troczę przewodów do przyszłych kamerek a wszystko to można spiąć z telefonem i PC-tem.

    10. przewody 2x4,0 mm miedziana linka do głośników tylnych, ale również z lewej strony salonu na prawą jedna linia do głośnika przedniego, coby przewód nie leżał na podłodze - sprzet będzie stał lekko z boku pokoju.

    Oczywiście jest tego trochę więcej, ale jak sobie przypomnę to napiszę.

    Wszytko to ma charakter cuś jak EIB - tylko własnym sumptem i dużo taniej.

    Obecnie jestem na etapie układania ( kończę ) przewodów sterujących, elektrykę mam już dawno tzn. od sierpnia. Długość wszystkich przewodów - przestałem liczyć ale jest tego ok. 2,5 km i to nie koniec.

    Napiszcie o Waszych pomysłach, na tym etapie zaoszczędzi to mi w przyszłości kucia ścian
    Mam nadzieje, że niektóre z powyższych opisów przydadzą się Wam.


    Cz.

  10. #10

    Domyślnie

    Serdecznie witam Cz.!
    Twój głos jest bardzo interesujący!

    Po kolei:

    Nie do końca rozumiem po co prowadzisz przewód 3x2x0,5? Jako przewody sygnałowe (sterujące)?
    Ja mam zamiar puścić wszędzie skrętkę (włączniki, czujniki ruchu, czujniki temperatury, światła, pożaru itp) skierować je do centralnego komputera z kartami we/wy (ew. centralnego sterownika PLC np. Siemensa) a potem sygnały wyjściowe z tego komputera do przekaźników w szafie, które będą realizowały załączenie/wyłączenie zasilania 220V poprzez przewody 3x2,5mm doprowadzone do odbiorników (punktów świetlnych, gniazd, silników rolet czy bramy itp.)
    Oczywiscie prowadzę obok konieczne przewody antenowe, głośnikowe i inne nie podłączone bezpośrednio do sterowania.

    Satel CA-64 - słyszałem, że jest rzeczywiście bardzo dobrze programowalna (muszę poczytać materiały - mam nadzieję, że na stronie Satela będzie opis), ale chyba wolę aby sterowanie było nadrzędne w stosunku do centralki alarmowej. Innymi słowy: niech centralka podaje sygnał zał/wył, braku napięcia, naruszenia strefy itp, a centralne sterowanie będzie podejmować procedurę zaprogramowaną dla takiej sytuacji - widziałem u znajomego taki system (Satel CA-64 + szafa z centralnym sterownikiem PLC) i działało rewelacyjnie - można było oprogramować naprawdę dowolną kombinację zdarzeń, np. naciśnięcie dzwonka w odpowiednim rytmie otworzy garaż - dobre jak zatrzaśniesz w domu klucze

    Też jak widzisz chciałbym ominąć problem drogiej instalacji EIB.

    Garść moich pomysłów w następnej części.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  11. #11

    Domyślnie

    do Cz.
    Już chyba rozumiem: instalujesz ten przełącznik bistabilny w puszce prowdzącej prąd do odbiornika którym chcesz sterować, tak?
    Ale to rozwiązanie będzie ciężko rozbudować, czyż nie tak? Jak zechcesz przestawić czajnik to całe sterowanie się sypnie. U mnie lepiej: przeprogramuję tylko jedno wyjście i tyle.
    Zastanów się nad tym.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  12. #12
    Cz.
    Guest
    Cz.

    Domyślnie

    może zagmatwanie to opisałem,

    oczywiście tam gdzie trzeba kładę skrętkę,
    do wielu miejsc ( czujki, kontaktrony, włączniki bistabilne, sterowanie pomką cwu ) wystarczyłby nawet 2x2x0,5, ale kupiłem 3x2x0,5 do wszystkiego.

    Napisałem, natomiast że sterowanie będę realizował etapami,
    Po pierwsze ze względu na teraźniejsze potrzeby ale i kasę ( pod koniec budowy zaczyna jej brakować, a u mojej lepszej połowy zaczynają odzywać się instynkty do wykańczania i upiększania domu i nie mogę jej tego odmówić )

    W pierwszym etapie jednostką centralną będzie CA-64, jest to centralka programowana z PC lub notebooka, jak zamieszkam na stałe podłącze PC.

    Nie jestem elektronikiem, więc wiele rzeczy jest dla mnie jeszcze obcych, najistotniejsze dla mnie teraz jest zaplanowanie instalacji. Następnie uruchomienie alarmu i krokami rozbudowywanie sterowania.

    Dlatego chętnie poczytam również Wasze pomysły.

    Cz.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelko
    do Cz.
    Już chyba rozumiem: instalujesz ten przełącznik bistabilny w puszce prowdzącej prąd do odbiornika którym chcesz sterować, tak?
    Ale to rozwiązanie będzie ciężko rozbudować, czyż nie tak? Jak zechcesz przestawić czajnik to całe sterowanie się sypnie. U mnie lepiej: przeprogramuję tylko jedno wyjście i tyle.
    Zastanów się nad tym.
    Słusznie zauważyłeś, że wyobrażam sobie to w ten sposób.
    Staram się mieć przemyślaną koncepcję a ze względu na moją wiedzę w tym temacie sterowanie bedzie raczej proste, tzn. alarm pozostanie alarmem, rolety roletami, trochę bardziej zaawansowanie ( przynajmniej w moich oczach ) wygladac bedzie sterownie światłami w domu.

    Oczywiście w miejsca, gdzie jest to potrzebne - przynajmniej na tym etapie mojej wiedzy - kładę skrętkę.

    Cz.

  14. #14

    Domyślnie

    A teraz garść pomysłów:

    1) Alarm:
    - alarm będzie podzielony na strefy, tak żeby uaktywniać wszystkie czujki, kiedy wychodzimy i część gdy idziemy spać. Ponieważ zakładam wentylację z rekuperatorem zakładam wszystkie okna zamknięte na noc (zresztą u mnie część okien w ogóle nie będzie otwierana).
    - włączenie pełnego dozorowania uruchamia: symulację obecności poprzez otwieranie/zamykanie rolet (pomysł Inka1), nawadnianie ogrodu wg zaprogramowanego cyklu, po zmierzchu cykliczne włączanie/wyłączanie świateł, ponadto wyłącza pompę recyrkulacji, zmniejsza wymianę powietrza, zamyka rolety itp akcje oszczędnościowe
    - w przypadku alarmu podczas pełnego dozorowania (oprócz std zachowań: syrena, powiadomienie itp) włączają się wszystkie światła w domu i wokół, uruchamia się nagrywanie z kamer zainstalowanych wokół i w obiekcie (na kamery jeszcze nie jestem do końca zdecydowany, ale pomysł jest).
    - włączenie częściowego dozorowania (nocnego) gasi większą część odbiorników i ściemnia oświetlenie na korytarzach do 30%.
    - alarm podczas dozorowania częściowego uaktywnia powiadomienie i światło na parterze oraz wokół domu ale z krótką syreną (żeby sąsiedzi przeżyli), nagrywanie j.w.
    - wyłączenie dozoru pełnego jednocześnie uaktywnia recyrkulację cwu (pomysł Cz.), otwiera rolety, jeśli ciemno włącza oświetlenie na korytarzach (nie znoszę włączać światła łokciem, kiedy mam ręce pełne zakupów).

    2) Sterowanie bramami i furtkami:
    - otwarcie jednym pilotem bramy wjazdowej i garażowej lub tylko wjazdowej w zależności od tego który przycisk naciśnę (to akurat proste przy sterowaniu Nice)
    - sygnał z pilota jednocześnie włącza oświetlenie garażu i wjazdu do garażu
    - tym samym pilotem mogę otworzyć zamek magnetyczny w furtce

    3) Sterowanie oświetleniem:
    - wg prywatnego uznania np. dwukrotne naciśnięcie włącznika przy wejściu gasi/zapala światła na całej kondygnacji
    - ja będę miał spiżarnię przy kuchni i chciałbym poprzez kontaktron w drzwiach do niej włączać światło (jak w lodówce)
    - włączenie z pilota TV oświetlenia dogodnego do kina domowego
    - generalnie sterowanie z jednego lub dwóch włączników całym oświetleniem w danym pomieszczeniu (poprzez odpowiednie kombinacje)

    4) Rekuperator
    - zmiana trybu pracy w zależności od tego czy dom jest pusty czy nie (vide Alarm)
    - poprzez czujnik wilgotności w łazience uruchomienie zwiększonej wydajności

    5) Sygnalizacja:
    - możliwośc sygnalizowania przepełnień (szambo, odkurzacz centralny czy co kto woli) i innych awarii w jednym miejscu - konsoli.

    No i oczywiście manipulatory/włączniki pozwalające na bieżąco ingerować w działanie kazdego podsystemu (np. w kuchni coś się przypaliło - zwiększam wentylację ręcznie na okres 15 minut)

    ciąg dalszy nastąpi...[/list][/list]
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  15. #15

    Domyślnie

    do Cz.

    Masz rację co do przemyślanej koncepcji - to jest najważniejsze, ja też mam nadzieję, że ją mam - tyle że nasze koncepcje nieco się różnią.
    To nic złego - i tak możemy sobie pomóc nawzajem swoimi pomysłami - po to utworzyłem ten wątek.
    Być może moja koncepcja jest na razie na wyrost, ale wiem jak szybko pojawiają się nowe pomysły i potrzeby i dlatego chciałbym mieć system, który będzie na tyle elastyczny, że pozwoli mi na bieżąco zmieniać procesy zachodzące w domu. Kto wie co wymyślę za rok lub dwa?
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    naprawdę kilka dobrych pomysłów

    Dodam, że otwieranie rolet podczas naszej nieobecności w dzień, oprócz symulacji obecności dobrze robi kwiatom doniczkowym


    Mam kilka pytań i być może kolejny pomysł :

    1. gdzie można kupić takie urządzenie, kontaktron czy jak to nazwać, które zareaguje ( on/off ) gdy ktoś stanie na daną część podłogi ?
    czytałem kiedyś o tym w necie ale za nic nie moge teraz tego znaleźć.

    Podobny Pomysł realizuje chyba jedna z firm do wyświetlania wagi człowieka przed lustrem w łazience, ale ja mam inny pomysł.

    2. Może Pawelko, tera troszke wiecej szczegołów o systemie,
    jak, czym, jakie przewody itp.


    Cz.

  17. #17

    Domyślnie

    Co do tego urządzenia które reaguje na nacisk to bywają takie w zabawkach dla małych dzieci - dwie folie przewodzące po ściśnieciu do zwarcia przewodzą prąd - pod wykładziną chyb będzie działać, ale jeśli chcesz aby działało przy terakocie to nie mam pomysłu.

    Jeszcze jeden pomysł:
    Zakładamy małą kamerę przy furtce i podczas naszej nieobecności po każdym uruchomieniu dzwonka kamera nagrywa przez 30 sek. - po powrocie wiemy kto chciał nas odwiedzić.

    Co do realizacji to nie jestem jeszcze przygotowany "do referatu" - będę informował na bieżąco i liczę na porady innych forumowiczów.
    Na razie mocno myślę koncepcyjnie a mniej konstrukcyjnie (choć mam nadzieję, że konstruktywnie )
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Witam w klubie szaleńców - napaleńców, czyli wariatów, którzy zbzikowali na punkcie automatyki swoich domów.
    A już myślałem, że tylko ja jestem świrnięty.



    Biedne te nasze żony...

    Swoje instalacje opiszę w wolnej chwili, bo teraz mam mało czasu na długie pisanie.

    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  19. #19
    Cz.
    Guest
    Cz.

    Domyślnie

    Fajnie ZBYCH, że włączyłeś się do dyskusji w tym wątku,

    z zainteresowaniem czytam Twoje wypowiedzi i pomysły ale dotychczas w innych wątkach mowa była głównie o alarmach i TV. W innych z kolei o domach inteligentnych.

    Tutaj jak dobrze rozumiem autora wątku dom ma być sterowany, kontrolowany ale nie "inteligentny", w rozumieniu określenia jakim stosuje się do niektórych zaawansowanych konstrukcji.

    A co do połowicy ...
    pewnie ( moje ) prace byłyby już dalej posunięte, gdyby nie te płytki, umywalki, kolory, wyprawy na zakupy, ach ...

    Jak bardzo różne podejście jest do budowy kobiet i mężczyzn - przynajmniej u nas. Z drugiej strony budowa i dom byłby tylko w połowie tak dopracowany i dopieszczony. Nieprawdaż ?


    Cz.

  20. #20

    Domyślnie

    Ja też z radością witam _ZBYCH_a!
    Już nie mogę się doczekać na jego post z opisem instalacji. Liczę też na parę słów o Satelach - czy to rzeczywiście dobry wybór dla naszych celów.

    Co do żon - no jasne!!!
    Ja zawsze decyzje co do wizualnej strony przedmiotów pozostawiam żonie... a ona cżesto mnie prosi o pomoc w decyzjach technicznych.
    Chyba się jakoś uzupełniamy, a co najważniejsze rada drugiej strony zwykle podoba się tej pierwszej.

    No na dzisiaj się wyłączam, ale będę na tym wątku CODZIENNIE!
    Nie pozwolę mu opaść za nisko, więc szukajcie na pierwszej stronie.

    Jak to było? Szaleniec-napaleniec? Dobre...
    Na razie
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

Strona 1 z 183

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony