dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Czujniki zalania wodą ?

    Czeeee,
    Pilnie czytam większość tematów o instalacjach niskoprądowych, domach inteligentnych itp itd, ale nie natknąłem się na tak proste w istocie i potrzebne w bezpieczeństwie ustrojstwo, jakim może być czujnik zalania połączony z "centralką" odcinającą zawór główny wody.
    Już nie raz spotkałem się, że zalało dom, bo pękł wężyk pod umywalką, albo od spłuczki
    Znacie jakieś proste rozwiązania ?

  2. #2

    Domyślnie

    Problem wydaje mi się dość prosty do rozwiązania:

    1) Czujnik: można kupić w firmach sprzedających czujki alarmowe (widziałem taki czujnik produkcji jakiejś izraelskiej firmy) lub zrobić samemu: na płytce plastikowej mocujesz końcówki obwodu w pozycji rozwarte, umieszczasz płytkę w miejscu spodziewanego zalania na ziemi. 2) Po pojawieniu się wody - H2O jako przewodnik zewrze obwód. Teraz wystarczy podłączyć to jako czujnik do centralki alarmowej w taki sposób żeby powiadomienie szło na twój telefon (bo chyba ściąganie ochrony z takiego powodu to przesada) albo co mnie bardziej odpowiada do sterownika głównego domu który zamknie elektrozawór (taki można kupić w firmach zajmujących się nawadnianiem ogrodów.

    A tak w ogóle to zapraszam na wątek: "Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów" - omawiamy tam tego typu pomysły.
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki za podpowiedż.
    Temat podany przez Ciebie czytałem , ale nie zamierzam włączać rozbudowanych systemów cyfrowych.
    Nie zamierzam też sam budować czujników i eksperymentować ich na własnych parkietach.
    Mam nadzieję, że są proste systemy gotowe do zamontowania.
    Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Zerknij na to-http://www.fif.com.pl/index.php?cPath=58&osCsid=fd10abee100ca2ea72da14b3 d5cf4050

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    O to chodzi Patos
    Wielkie dzięki.
    Zatem coś takiego istnieje
    Jestam ciekaw, czy montujecie takie cuda, ale ja bardzo boję się zalania

  7. #7

    Domyślnie

    ja bym nie radził ustrojstwa z firmy F&F.

    1. nie masz pewności, że czyjniki które zamocujesz w podłodze w przypadku przebicia nie spowodują porażenia prądem - można sobie wyobrazić mokre nóżki z wanny na mokrą glazurę w której jest czujnik zasilany bezpośrednio z 230V

    Należy szukać np. www.elektroda.pl (ja taki mam zbudowany amatorsko), musi być zasilane prądem stałym np. z centralki systemu alarmowego.

    Jednym z pomysłów na wykorzystanie jest elektrozawór odcinający wodę na głównym wejściu wody - drogie ale skuteczne do połowy.
    Gorzej gdy wyciek nastąpi ze zbiornika CWU - wtedy 120-300 litrów pójdzie na chałupkę i nie będzie co odciąć automatycznie

    Inny pomysł:
    Jeśli już ktoś chciałby użyć do powiadomienia, to w przypadku :
    a. profesjonalnego monitoringu - użyje odpowiedniej funkcji - gdzie zadzwonią i powiadomią do ciebie
    b. zainstaluje sobie powiadomienie smsem z centralki za pomocą http://www.progstar.com.pl/ - nazywa się SMS-2.

    Niektórzy mają dwa niezależne co zawsze się sprawdziło, że np. Juwentus nie zaskakiwał telefonem że ma zgłoszony alarm tylko właściciel wiedział pierwszy o zdarzeniu.

    pzdr
    G
    ________________________
    U mnie problemem nie jest zakres robót a czas i pieniądze......

  8. #8

    Domyślnie

    Po co komplikować proste sprawy. Najskuteczniej przed zalaniem łazienki uchroni sprawna kratka ściekowa. Wszystkie automaty sa dobre jeżeli są okresowo konserwowane. Jeżeli chodzi o elektrozawór to obrośnięty kamieniem nie spełni swojego zadania.
    p.s.
    W sobotę srebrny łancuszek owinął się na wirniku pompki w pralce automatycznej i wyciął w obudowie pompki otwór którym wypływała woda. Zalanie pewne gdyby nie kratka. Pewnych spraw nie da się przewidzieć.
    p.s 2.
    Jeżeli potrzeba kratkę to chętnie zamontuję. a odradzam skomplikowane układy.
    Pozdrawiam Marek.

  9. #9
    Przekorek
    Guest
    Przekorek

    Domyślnie

    A ja bym to ugryzl z jeszcze innej strony: przy okazji robienia instalacji mialem przez 2 dni podpiety do instalacji manometr. W ciągu dnia cisnienie wody w sieci bylo ok.2,5 atmosfery, a w nocy, gdy nikt sie nie kąpie i zaklady nie pracują, wzroslo do prawie 6 atmosfer!!!
    Wtedy zdecydowalem, że sobie zamontuje zaraz za licznikiem reduktor (znaczy filtr z regulatorem cisnienia i manometrem). Teraz mam stale cisnienie 2 atmosfery, co zmniejsza ryzyko nadwyrężenia elastycznych przewodów. Oprocz tego zamierzam je profilaktycznie wymieniac raz na 5 lat. Koszt nieduży, a posłuży.

  10. #10

    Domyślnie Re: Czujniki zalania wodą ?

    Cytat Napisał Smok
    Już nie raz spotkałem się, że zalało dom, bo pękł wężyk pod umywalką, albo od spłuczki
    Znacie jakieś proste rozwiązania ?
    Witam
    właśnie mi się to wczoraj przydarzyło
    Całe szczęście, że ktoś był w domu. I przytomnie zakręcecił zaworu główny. Skończyło się szczęśliwie na zbieraniu wiadra wody z terakoty w kuchni. ( ale gdybym miał tam panele albo korek to co ?!! )
    Ale problem generalnie jest.
    Póki nie było takich wężyków, to jakoś nikt nie słyszał aby instalacja pekając zalewała mieszkania. Wężyki, które były do dolnopłuków, były wykonane z chamskiego, brzydkiego plastiku, o nieestetycznych mocowaniach, ale nie pękały !!!

    Podpowiedzcie coś.
    Na co je można zmienić ?
    Pozdrowienia

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Firma honeywell robi takie zawór odcinający przy awaryjnym wypływie wody. Poszukaj na ich stronie.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    presses

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam właśnie znalazłem coś odpowiedniego do sterowania elektrozaworem czujnik zalania + zasilacz montowany na szynę i wyjście przekaźnikowe w googlach wpisz czujnik zalania pomieszczeń. Albo sprawdź tutaj
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony