dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar kdabrows
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    9

    Domyślnie Podatek od nieruchomości - od powierzchni mieszkalnej czy ?

    Witam,

    Czy podatek od nieruchomości płaci się od powierzchni zabudowy, czy od powierzchni mieszkalnej/użytkowej.
    Chodzi konkretnie o:
    Działka jest zabudowana, wg wypisu z rej.grunów, domem o powierzchni zbudowy 94 m2, jednakże jest to dom piętrowy czyli pow. mieszkalna jest ~180 m2, a dochodzą jeszcze piwnice, strych.
    I moje pytanie: od jakiej powierzchni płacie się podatek od nieruchomości?

    Dodam jeszcze, że w akcie notarialnym nabycia nieruchomości przez poprzednich właścicieli jest wpisane: "działka [...] zabudowana domem [..] o pow ca 100 m2"

    Jak to się ma do wypisu z rej.gruntów, rzeczywistości i podatków?

    Z góry dzięki za porady.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    I. Podstawę opodatkowania stanowi:
    1)dla gruntów — powierzchnia w metrach kwadratowych,
    2)dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa w metrach kwadratowych mierzona po wewnętrznych ścianach na wszystkich kondygnacjach

    Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. (Pierwszego dnia następnego miesiąca po zakupie
    nieruchomości) .
    Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo, w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.
    Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
    Osoby fizyczne, są obowiązane złożyć właściwemu organowi
    podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar kdabrows
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź i mam kolejny pytanie w takim razie.
    Mam zamiar kupic dom i poprzedni właściciel (prawdopodobnie) płacił podatek od powierzchni 100 m2 mieszkalnej, natomiast dom ma faktycznie około 200 m2. Prawdopodobnie gdyż w akcie notarialnym nabycia przez niego domu jest wpisane: "dom o powierzchni ca 100m2".
    Co mi grozi jeśli kupię taki dom, czy w ogóle opłaca się coś takiego prostować w urzędach? Dom taki jak jest stoi już ponad 20 lat i jeszcze się nikt nie zorientował...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Zgodnie z ty co napisałam jeśli zakupisz nieruchomość jesteś obowiązany złożyć
    informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych do odpowiedniego wydziału podatkowego gminy, w której nieruchomośc się znajduje na odpowiednim druku. Zazwyczaj na takim druku znajduje się następujące stwierdzenie :
    " Oświadczam, iż znana jest mi odpowiedzialność karna za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością wynikającą z przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego" i podpisujesz się pod tym.
    Resztę sam sobie dośpiewaj.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar kdabrows
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    "Co mi grozi" miało znaczyć czy będę ponosić odpowiedzialność za złe podanie danych przez poprzednich właścicieli. Czy jak już kupie dom i podam poprawną wielkość, to czy gmina naliczy zaległą należność z odsetkami za 20 lat i każe mi to zapłacić? Czy będzie ścigać poprzednich właścicieli?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kdabrows
    "Co mi grozi" miało znaczyć czy będę ponosić odpowiedzialność za złe podanie danych przez poprzednich właścicieli. Czy jak już kupie dom i podam poprawną wielkość, to czy gmina naliczy zaległą należność z odsetkami za 20 lat i każe mi to zapłacić? Czy będzie ścigać poprzednich właścicieli?
    Nie jestem pewien, ale nie powinni ścigać nowego właściciela, tylko poprzedniego.
    Nasuwa się natomiast pytanie, czy poprzedni właściciel rozbudował nieruchomość, czy też ją powiększył w inny sposób zgodnie z prawem. Jeśli nie, to nowy właściciel może mieć problemy.
    Pozdrawiam,

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar kdabrows
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg98
    czy poprzedni właściciel rozbudował nieruchomość, czy też ją powiększył w inny sposób zgodnie z prawem.
    Budynek był taki jak jest od początku, projekt, pozwolenie na budowę i użytkowanie, wszystko jest na tą powierzchnię co jest faktycznie.
    Natomiast powierzchnię do podatku podaje się w oświadczeniu i wygląda na to że nie jest to nigdzie sprawdzane. Do oświadczenia nie załącza się żadnych projektów ani innych dokumentów.

    I byłem w urzędzie gminy, powiedzieli że nowy właściciel nie odpowiada za niezgodne z prawdą oświadczenie poprzedniego właściciela. I także, że w wypadku tej gminy, nie ścigali jeszcze nigdy takiego poprzedniego właściciela

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kdabrows

    Budynek był taki jak jest od początku, projekt, pozwolenie na budowę i użytkowanie, wszystko jest na tą powierzchnię co jest faktycznie.
    Natomiast powierzchnię do podatku podaje się w oświadczeniu i wygląda na to że nie jest to nigdzie sprawdzane. Do oświadczenia nie załącza się żadnych projektów ani innych dokumentów.

    I byłem w urzędzie gminy, powiedzieli że nowy właściciel nie odpowiada za niezgodne z prawdą oświadczenie poprzedniego właściciela. I także, że w wypadku tej gminy, nie ścigali jeszcze nigdy takiego poprzedniego właściciela
    To że go nie ścigają, nie znaczy, że nie mogą. Jeśli w nowym oświadczeniu do potrzeb podatku zmienisz dane nieruchomości to mogą zrobić kontrolę i sprawdzić. Praktyka wskazuje jednak, że nic nie zrobią. Widzę dwa wyjścia- jedno, to uaktualnienie powierzchni dla potrzeb podatku do tego co jest zgodne z projektem oraz oczywiście swoich danych osobowych jako właściciela, a drugie wyjście to tylko uaktualnienie swoich danych osobowych jako nowego właściciela bez ruszania pozostałych rubryk.
    W pierwszym przypadku będziesz miał spokojny sen uczciwego jel...oops obywatela, a w drugim zgodnie z prawem uaktualniasz tylko swoje dane przy zachowaniu pozostałych parametrach nieruchomości, które podał poprzedni właściciel. Decyzja należy do Ciebie.
    Pozdrawiam,

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar kdabrows
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Uaktualnię powierzchnię, bo nie są to jakieś ogromne pieniądze, a jak za 20 lat komuś się zachce sprawdzać to wtedy już może być większa kwota+odsetki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony