dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 87
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Magda i Marek
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    120
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie zawor termostatyczny w grzejniku

    Hej
    Czy termostat w kaloryferze dziala pod wplywem temperatury wody przeplywajacej przez zawor czy temperatury powietrza w swoim najblizszym otoczeniu?

    Myslalem ze wody ale zauwazylem taka rzecz, ze kiedy przykrece zawor np na 1 ale otworze okno zeby sie wywietrzylo, i kiedy w pokoju zrobi sie juz zimno, to kaloryfer mocniej grzeje, co sugeruje, ze termostat dziala pod wplywem temperatury powietrza.

    Moze jakis madry forumowicz to wyjasnic?
    Dzieki.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jaki on by był termostatyczny gdyby zależał od temperatury wody.

    Bimetal raguje na temperaturę otoczenia.
    Ma też dodatkowo kryzowanie , czyli możliwość ustawiania przepływu .

  3. #3

    Domyślnie

    Termostat reaguje na temepraturę otoczenia - otwiera i zamyka przepływ wody przez grzejnik tak, aby utrzymać zadną temepraturę POMIESZCZENIA.
    Jak otworzysz okno, to termostat stara sie podgrzeąc pomieszczenie otwierając grzejnik na maksa - tak to ma działać.

    Prowidłowo kożysta sie z tego urządzenia w taki sposób, że ustawia sie na stałe pozycję, w której temperatura pomieszcznie jest najbardziej odpowiednia dla nas. Nie kręci sie termostatem co chwila, bo jest za ciepło-za zimno.
    No i termostat nie może być zasłoniety prze meble i zasłony - musi "widzieć" pomieszcznie żeby działał prawidłowo.

    Pzodrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Termostat reaguje na temepraturę otoczenia - otwiera i zamyka przepływ wody przez grzejnik tak, aby utrzymać zadną temepraturę POMIESZCZENIA.
    Jak otworzysz okno, to termostat stara sie podgrzeąc pomieszczenie otwierając grzejnik na maksa - tak to ma działać.

    Prowidłowo kożysta sie z tego urządzenia w taki sposób, że ustawia sie na stałe pozycję, w której temperatura pomieszcznie jest najbardziej odpowiednia dla nas. Nie kręci sie termostatem co chwila, bo jest za ciepło-za zimno.
    No i termostat nie może być zasłoniety prze meble i zasłony - musi "widzieć" pomieszcznie żeby działał prawidłowo.

    Pzodrawiam
    Nic dodac nic ujac

    pozdrawiam daro31ie

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew100
    Jaki on by był termostatyczny gdyby zależał od temperatury wody.

    Bimetal raguje na temperaturę otoczenia.
    Ma też dodatkowo kryzowanie , czyli możliwość ustawiania przepływu .

    Określenie "termostatyczny" nie ma nic wspólnego ze środowiskiem działania. I dla wody i powietrza nazywałby to się tak samo.
    Bimetal reaguje na temperaturę. Bez względu na to czy to temp. otoczenia, czy jego samego i czy tym otoczeniem jest woda, czy powietrze, czy ciało stałe.
    Co do pytania autora termostat reagujący na temperaturę wody w grzejniku nie miałby większego sensu. Reaguje oczywiście na temp. powietrza w jego obszarze.

  6. #6

    Domyślnie

    Bimetal reaguje na temperaturę.
    a po mojemu to tam nie ma bimetalu tylko jest płyn. w zależności od rodzaju głowicy albo ciecz albo gaz i to one reagują na zmianę temperatury zwiększając bądź zmniejszając swą objętość.

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie Re: zawor termostatyczny w grzejniku

    Cytat Napisał Magda i Marek
    Hej
    Myslalem ze wody ale zauwazylem taka rzecz, ze kiedy przykrece zawor np na 1 ale otworze okno zeby sie wywietrzylo, i kiedy w pokoju zrobi sie juz zimno, to kaloryfer mocniej grzeje, co sugeruje, ze termostat dziala pod wplywem temperatury powietrza.

    Moze jakis madry forumowicz to wyjasnic?
    Dzieki.
    Nie będę się wymądrzał bo są mądrzejsi a i prawie sam sobie po części odpowiedziałeś.Dodam tylko ,że jak wietrzysz pomieszczenie to pamiętaj aby głowicę-zawór zakręcić.Po co ?Po to by oszczędzać ciepełko zwane energią .Nie wiem z jakiego regulatora pokojowego korzystasz i jaką energią cieplną ale jak zadasz np na nim temp 19 stC a głowice na ten przykład na nr 5 to jak myślisz, uzyskasz w pomieszczeniu 28 stC?.Powietrze czy woda?Powietrze w pokoju musi mieć swobodny dostęp do termostatu.

    Przez takie czy inne praktyki często zawory termostatyczne są definiowane jako zepsute.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Magda i Marek
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    120
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    DZIEKI ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI

    NO COZ, JAK USTAWIE 19 NA REGULATORZE SCIENNYM TO TYLE CHYBA POWINNO BYC BO NAWET JAK ZAWOR NA KALORYFERZE ODKRECE NA MAKSA TO I TAK PIEC SIE WYLACZY JAK TEMPERATURA W POKOJU OSIAGNIE 19 STOPNI. DOBRZE ROZUMUJE?

    ZRESZTA JAK NA RAZIE TYLKO TEORETYZUJE BO JESZCZE NIE MAM W DOMU OGRZEWANIA TEN ETAP PRZEDE MNA

    A TAK PRZY OKAZJI, TO JAKIE POMIESZCZENIE WYBRAC NAJLEPIEJ NA POMIESZCZENIE WZORCOWE DLA REGULATORA NASCIENNEGO ZEBY NIE BYLO ZAKLOCEN Z POWODU NP. WIETRZENIA TUDZIEZ PALENIA SOBIE W KOMINKU (BEZ PLASZCZA WODNEGO)?
    BO CHYBA JEST JAKIES WSKAZANE MIEJSCE NA TAKI REGULATOR W DOMU?

    POZDRAWIAM

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    Bimetal reaguje na temperaturę.
    a po mojemu to tam nie ma bimetalu tylko jest płyn. w zależności od rodzaju głowicy albo ciecz albo gaz i to one reagują na zmianę temperatury zwiększając bądź zmniejszając swą objętość.

    I tak i nie.

    Cyt:"W możliwych do zastosowania technicznych rozwiązaniach zasada działania czujnika (w zaw. termost.) opiera się na wykorzystaniu jednego z niżej wymienionych zjawisk fizycznych zachodzących pod wpływem zmiany temperatury, jak:

    a) zmiana prężności pary nasyconej nad powierzchnią cieczy,
    b) cieplna rozszerzalność cieczy,
    c) cieplna rozszerzalność ciała stałego,
    d) zmiana objętości substancji w czasie topnienia i krzepnięcia, "

    Czyli nie bimetal (zasugerowałem się postem kolegi), ale i nie koniecznie płyn.

  10. #10

    Domyślnie

    jak wietrzysz pomieszczenie to pamiętaj aby głowicę-zawór zakręcić
    są takie głowice które wiedzą, że jest wietrzone (nagły spadek temperatury) i nie "zwiększają" nastawy w tym czasie a chyba ją nawet zmniejszają (ale tego to nie jestem pewny).



    a) zmiana prężności pary nasyconej nad powierzchnią cieczy,
    b) cieplna rozszerzalność cieczy,
    c) cieplna rozszerzalność ciała stałego,
    d) zmiana objętości substancji w czasie topnienia i krzepnięcia, "

    Czyli nie bimetal (zasugerowałem się postem kolegi), ale i nie koniecznie płyn.
    a, b , d to płyny

  11. #11
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    jak wietrzysz pomieszczenie to pamiętaj aby głowicę-zawór zakręcić
    są takie głowice które wiedzą, że jest wietrzone (nagły spadek temperatury) i nie "zwiększają" nastawy w tym czasie a chyba ją nawet zmniejszają (ale tego to nie jestem pewny).



    a) zmiana prężności pary nasyconej nad powierzchnią cieczy,
    b) cieplna rozszerzalność cieczy,
    c) cieplna rozszerzalność ciała stałego,
    d) zmiana objętości substancji w czasie topnienia i krzepnięcia, "

    Czyli nie bimetal (zasugerowałem się postem kolegi), ale i nie koniecznie płyn.
    a, b , d to płyny
    Chyba?To jak wyjedziemy np. z domu i zawory przykrece i po jakimś czasie zrobi się zimno w pokoju, to otworza sie same i wrócą do pierwotnych nastaw?

  12. #12
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda i Marek
    DZIEKI ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI

    NO COZ, JAK USTAWIE 19 NA REGULATORZE SCIENNYM TO TYLE CHYBA POWINNO BYC BO NAWET JAK ZAWOR NA KALORYFERZE ODKRECE NA MAKSA TO I TAK PIEC SIE WYLACZY JAK TEMPERATURA W POKOJU OSIAGNIE 19 STOPNI. DOBRZE ROZUMUJE?

    ZRESZTA JAK NA RAZIE TYLKO TEORETYZUJE BO JESZCZE NIE MAM W DOMU OGRZEWANIA TEN ETAP PRZEDE MNA

    A TAK PRZY OKAZJI, TO JAKIE POMIESZCZENIE WYBRAC NAJLEPIEJ NA POMIESZCZENIE WZORCOWE DLA REGULATORA NASCIENNEGO ZEBY NIE BYLO ZAKLOCEN Z POWODU NP. WIETRZENIA TUDZIEZ PALENIA SOBIE W KOMINKU (BEZ PLASZCZA WODNEGO)?
    BO CHYBA JEST JAKIES WSKAZANE MIEJSCE NA TAKI REGULATOR W DOMU?

    POZDRAWIAM
    Dobrze rozumujesz.Co do usytuowania regulatora to ja metodą prób znalazlem miejsce w hallu tak aby z zadnej strony nie było "dmuchania"

  13. #13

    Domyślnie

    nie nie, one reagują na nagłą zmiane temperatury powstała na skutek otwarcia okna. zimne powietrze je omywa a one nie zwiększają nastawy. nie jestem tylko pewien czy czasem nie zamykaja sie calkowicie.

  14. #14

    Domyślnie

    nie nie, one reagują na nagłą zmiane temperatury powstała na skutek otwarcia okna. zimne powietrze je omywa a one nie zwiększają nastawy. nie jestem tylko pewien czy czasem nie zamykaja sie calkowicie.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    jak wietrzysz pomieszczenie to pamiętaj aby głowicę-zawór zakręcić
    są takie głowice które wiedzą, że jest wietrzone (nagły spadek temperatury) i nie "zwiększają" nastawy w tym czasie a chyba ją nawet zmniejszają (ale tego to nie jestem pewny).



    a) zmiana prężności pary nasyconej nad powierzchnią cieczy,
    b) cieplna rozszerzalność cieczy,
    c) cieplna rozszerzalność ciała stałego,
    d) zmiana objętości substancji w czasie topnienia i krzepnięcia, "

    Czyli nie bimetal (zasugerowałem się postem kolegi), ale i nie koniecznie płyn.
    a, b , d to płyny

    Jak najbardziej, ale c to już nie.

  16. #16

    Domyślnie

    Jak najbardziej, ale c to już nie.
    dla tego nie napisalłem c

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda i Marek
    DZIEKI ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI

    NO COZ, JAK USTAWIE 19 NA REGULATORZE SCIENNYM TO TYLE CHYBA POWINNO BYC BO NAWET JAK ZAWOR NA KALORYFERZE ODKRECE NA MAKSA TO I TAK PIEC SIE WYLACZY JAK TEMPERATURA W POKOJU OSIAGNIE 19 STOPNI. DOBRZE ROZUMUJE?

    ZRESZTA JAK NA RAZIE TYLKO TEORETYZUJE BO JESZCZE NIE MAM W DOMU OGRZEWANIA TEN ETAP PRZEDE MNA

    A TAK PRZY OKAZJI, TO JAKIE POMIESZCZENIE WYBRAC NAJLEPIEJ NA POMIESZCZENIE WZORCOWE DLA REGULATORA NASCIENNEGO ZEBY NIE BYLO ZAKLOCEN Z POWODU NP. WIETRZENIA TUDZIEZ PALENIA SOBIE W KOMINKU (BEZ PLASZCZA WODNEGO)?
    BO CHYBA JEST JAKIES WSKAZANE MIEJSCE NA TAKI REGULATOR W DOMU?

    POZDRAWIAM
    Regulator pomieszceniow powinienś umieścić w pomieszczeniu, które najtrudnij sie nagrzewa, jest najchłodniejsze ze swojej natury. I w tym pomieszczeniu KONIECZNIE musiz zdemontowac głowicę termostatyczną z grzejnika, bo te dwa urządzenia w jednym pomieszczeniu będa sie zakłócać.
    Pisałem o tym niedawno.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  18. #18
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Cytat Napisał Magda i Marek
    DZIEKI ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI

    NO COZ, JAK USTAWIE 19 NA REGULATORZE SCIENNYM TO TYLE CHYBA POWINNO BYC BO NAWET JAK ZAWOR NA KALORYFERZE ODKRECE NA MAKSA TO I TAK PIEC SIE WYLACZY JAK TEMPERATURA W POKOJU OSIAGNIE 19 STOPNI. DOBRZE ROZUMUJE?

    ZRESZTA JAK NA RAZIE TYLKO TEORETYZUJE BO JESZCZE NIE MAM W DOMU OGRZEWANIA TEN ETAP PRZEDE MNA

    A TAK PRZY OKAZJI, TO JAKIE POMIESZCZENIE WYBRAC NAJLEPIEJ NA POMIESZCZENIE WZORCOWE DLA REGULATORA NASCIENNEGO ZEBY NIE BYLO ZAKLOCEN Z POWODU NP. WIETRZENIA TUDZIEZ PALENIA SOBIE W KOMINKU (BEZ PLASZCZA WODNEGO)?
    BO CHYBA JEST JAKIES WSKAZANE MIEJSCE NA TAKI REGULATOR W DOMU?

    POZDRAWIAM
    Regulator pomieszceniow powinienś umieścić w pomieszczeniu, które najtrudnij sie nagrzewa, jest najchłodniejsze ze swojej natury. I w tym pomieszczeniu KONIECZNIE musiz zdemontowac głowicę termostatyczną z grzejnika, bo te dwa urządzenia w jednym pomieszczeniu będa sie zakłócać.
    Pisałem o tym niedawno.

    Pozdrawiam
    a to ciekawe.Możesz podać linka?Chętnie poczytam jak niby mają się zakłócać.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    ...w tym pomieszczeniu KONIECZNIE musiz zdemontowac głowicę termostatyczną z grzejnika, bo te dwa urządzenia w jednym pomieszczeniu będa sie zakłócać...
    zgadza się, a jeżeli już nie demontować, to otworzyć na max., niektórzy nazywają to pomieszczeniem "reprezentatywnym" lub "referencyjnym"

    np. http://www.solis.pl/index.php/oferta...iki_temperatur

  20. #20
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cpt_Q
    Cytat Napisał Talbot
    ...w tym pomieszczeniu KONIECZNIE musiz zdemontowac głowicę termostatyczną z grzejnika, bo te dwa urządzenia w jednym pomieszczeniu będa sie zakłócać...
    zgadza się, a jeżeli już nie demontować, to otworzyć na max., niektórzy nazywają to pomieszczeniem "reprezentatywnym" lub "referencyjnym"

    np. http://www.solis.pl/index.php/oferta...iki_temperatur
    Kapitanie z uwagą przeczytałem artykuł i mam je otwarte tak jak nakazuje mi sytuacja w pomieszczeniu.Regulator wisi w miejscu z dala od promieni słonecznych,najchłodniejszym tego pomieszczenia (salon,hall,).Nie rozumiem tylko dlaczego ma ich tam nie być a co dalej z tego wynika chyba nimi nie regulować.Wyjaśnij mi to zjawisko.

    W pomieszczenia reprezentatywnym nie istnieje konieczność instalowania przy grzejnikach zaworów z głowicami termostatycznymi. Jeśli są to powinny być w pełni otwarte.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony