dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie jak zbudować ściankęGK na poddaszu

    nie mogę znaleźć potrzebnych mi informacji choć było to zapewne opisywane już wiele razy.
    Chcę postawić ścianki GK na profilach 100.
    Do czego montuje się górny profil U100 ?

    1. Do gotowego sufitu czyli do płyty sufitowej ? (jakoś nie bardzo mi to pasuje - będzie to wytrzymałe?).

    2. Czy najpierw robi się konstrukcję ścianki , czyli profil górny U100 mocujemy jakoś do więźby - ale jak? Płytujemy ściankę a dopiero wtedy mocujemy płyty sufitu.

    3. Czy robimy konstrukcję sufitu z profili przewidując gdzie będzie ścianka i robiąc tam jakąś specjalną konstrukcję z profili CD60. Przykręcamy płytę sufitową. A następnie mocujemy już profil U100 przez płytę do tej wcześniej przygotowanej konstrukcji?

    Ostatnie pytanie w jakiej kolejności płytuje się konstrukcję. Najpierw sufit później skosy? Czy odwrotnie?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli masz możliwość wejścia na górę po zrobieniu sufitu jest dobrze. Profile po prostu przykładasz do opłytowanego sufitu i od góry przykręcasz do płyty prosząc kogoś o przytrzymanie na dole. To w przypadku gdy ściana jest równoległa do profili sufitowych. Jeśli jest prostopadła to kręcisz zwyczajnie od dołu w stelaż sufitu (widać go po śrubach w suficie). Co do skosów nie wiem czy ma t znaczenie. Ja u siebie robiłem najpierw skosy z braku kaski na strop. U kuzyna najpierw wieszaliśmy sufit. Efekt końcowy taki sam więc wielkiej różnicy nie ma moim zdaniem.

  3. #3

    Domyślnie

    no właśnie ściana jest równoległa do profili sufitowych (w sumie nie sprawdziłem czy profil sufitowy będzie się pokrywał ze ścianą ale zapewne nie).

    A dlaczego przykręcać profil U100 wkrętami od góry a nie od dołu? Niestety nad budowanym sufitem mam odeskowaną podłogę stryszku i jest to praktycznie niemożliwe.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak przykręcisz od góry to połaczenie jest takie jak płyty do stelaża, łeb śruby jest od strony regipsu i trzyma mocno (gwint trzyma stelaż). Jak od spodu to łeb jest od strony stelaża a gwint jest w płycie i raczej nie siedzi za mocno ręką wyrwiesz. Ja już deski od góry są to kłopot. Powiem jakbym ja to zrobił (pewnie są inne mądrzejsze rozwiązania).
    Pomysł pierwszy, sufit dopiero będziesz przykręcał i jeśli znasz położenie ścianek już to nie widzę problemu przykręcić profile do płyty przed przykręceniem płyty do stelaza sufitu. Kłopot może być jeśli profil ściany będzie na co najmniej dwóch płytach, Wielu chłopa trzeba żeby to w całości unieść. I raczej kiepsko to widzę.
    Pomysł drugi, który często stosuję to płyta OSB np taka 18 mm. Wycinasz paski grubsze od ściany i przykręcasz do płyty od tylnej strony regipsu tam gdzie mają biec ścianki. Tu nie ma kłopotu z łączeniem regipsów choć warto zadbać by łączenia się nie pokrywały czyli zrobić zakładkę 15 (mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi). Dzięki temu jest do czego potem kręcić profile ściany tylko trzeba trochę dłuższych wkrętów używać

  5. #5

    Domyślnie

    z tą płytą osb to faktycznie jest pomysł. Popatrzę jeszcze bo zostało mi parę profili CD60 i może łatwiej będzie mi po prostu przygotować w miejscu ścianek działowych dodatkowy stelaż taki jak do sufitu (na profilu CD60 i grzybkach) - w rezultacie profil U100 przykręcałbym finalnie przez płytę sufitu do tego dodatkowego profilu CD60.

    dzięki za pomoc

  6. #6

    Domyślnie

    kopałem trochę po forum i znalazłem informację, że lepiej jest najpierw zbudować konstrukcję ścianki a dopiero po tym płytować sufity skosy itp... taka opcja...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    kopałem trochę po forum i znalazłem informację, że lepiej jest najpierw zbudować konstrukcję ścianki a dopiero po tym płytować sufity skosy itp... taka opcja...
    w pierwszej kolejnosci wykonujemy scianki dzialowe. profile proponuje 50 na sciany instalacyjne a na dzialowe 75

  8. #8

    Domyślnie

    co to są ściany instalacyjne?

    Mam pewien problem bo muszę w ścianie zmieścić2 rury wentylacyjne fi 100 (takie spiro) niestety nie idą pionowo do góry tylko wylot w dachu jest przesunięty o około 2 m w bok - muszą iść po skosie.

    Da się je schować w ściance działowej z profili 100? bo jakoś sobie tego nie wyobrażam ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    co to są ściany instalacyjne?

    Mam pewien problem bo muszę w ścianie zmieścić2 rury wentylacyjne fi 100 (takie spiro) niestety nie idą pionowo do góry tylko wylot w dachu jest przesunięty o około 2 m w bok - muszą iść po skosie.

    Da się je schować w ściance działowej z profili 100? bo jakoś sobie tego nie wyobrażam ?
    nie mozemy chowac rur bezposrednio w profilach.
    do tego sluza wlasnie sciany instalacyjne sa to, dwie rownolegle do siebie scianki w odstepie rownym srednicy najwiekszej "rury". takie scianki plytuje sie z jednej (zewnetrznej ) strony dodatkowo wczesniej spina sie sasiadujace profile ze soba za pomoca kawalkow plyt.
    do wentylacji sa kanaly z tworzywa o przekroju prostokatnym uzyskamy wezsza scianke. samych instalacji nie powinnismy prowadzic w warstwie izolacji skosu.

  10. #10

    Domyślnie

    wielkie dzięki za wyjaśnienie - problem mam dodatkowo taki że w tej ściance w której muszę puścić te kanały wentylacyjne będą również osadzone drzwi przez co nie chciałbym żeby była zbyt gruba.

    A jakbym dał np co drugi profil pionowy nie CW100 tylko ten profil z grubej blachy stosowany przy otworach drzwiowych? jakbym w nim wyciął szlifierką otwory na te płaskie "rury" to fizycznie by się zmieściło...

    A jeżeli jednak nie to jak osadzić potem w takiej ściance 20cm drzwi? Jakoś tego nie widzę

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    drzwi beda wymagaly oscieznicy regulowanej opaskowej.
    skoro beda drzwi (a opaski nie dostaniemy o wymiarze sciany) to instalacje beda przebiegac nad nimi, wiec wykonac mozemy wneke (przejcie) z grubosci sciany do np. grubosci 75mm lub 100 (wymiar po oplytowaniu) w zaleznosci od szerkosci i masy drzwi uzyjemy profili UA do wzmocnienia otworu pod oscieze.
    Tu jest przejscie ze scian instalacyjnych (na lewo i prawo od otworu)

    nie bardzo widac na tych fotkach :/

    w kazdym razie sciany sa instalacyjne sa wnich umieszczone media i wentylacje.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    nie mozemy chowac rur bezposrednio w profilach.
    Kolego a to niby czemu? Jakie są ku temu przeciwwskazania? Jeśli zamontuje się tak rury żeby wkręty mocujące płyty ich nie dosięgły stosując do budowy ścianki profil 100.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Cytat Napisał lutek34
    Cytat Napisał FlashBack
    nie mozemy chowac rur bezposrednio w profilach.
    Kolego a to niby czemu? Jakie są ku temu przeciwwskazania? Jeśli zamontuje się tak rury żeby wkręty mocujące płyty ich nie dosięgły stosując do budowy ścianki profil 100.
    yhy racja, mozemy rowniez przykrecac cala plyte L-2,4-2,6m do sufitu/skosu na max 30 no w porywach na 36 wkretow a przeciez na 12-tu i mniej tez by sie trzymala .
    I te nieszczesne plytowania wszelkich otworow np. drzwi ehhh.
    w temacie co przeciw: np. akustyka, nosnosc.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    Cytat Napisał pierwek
    co to są ściany instalacyjne?

    Mam pewien problem bo muszę w ścianie zmieścić2 rury wentylacyjne fi 100 (takie spiro) niestety nie idą pionowo do góry tylko wylot w dachu jest przesunięty o około 2 m w bok - muszą iść po skosie.

    Da się je schować w ściance działowej z profili 100? bo jakoś sobie tego nie wyobrażam ?
    nie mozemy chowac rur bezposrednio w profilach.
    do tego sluza wlasnie sciany instalacyjne sa to, dwie rownolegle do siebie scianki w odstepie rownym srednicy najwiekszej "rury". takie scianki plytuje sie z jednej (zewnetrznej ) strony dodatkowo wczesniej spina sie sasiadujace profile ze soba za pomoca kawalkow plyt.

    do wentylacji sa kanaly z tworzywa o przekroju prostokatnym uzyskamy wezsza scianke. samych instalacji nie powinnismy prowadzic w warstwie izolacji skosu.
    ...czyli coś takiego...



    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    (...)
    yhy racja, mozemy rowniez przykrecac cala plyte L-2,4-2,6m do sufitu/skosu na max 30 no w porywach na 36 wkretow a przeciez na 12-tu i mniej tez by sie trzymala . (...)
    ...nie wiem czy na dwunastu się też trzyma ale wiem że płyta na suficie spokojnie wisi na dwudziestu wkrętach! pod takimi spałem i się nic nie stało!
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  16. #16

    Domyślnie

    bardzo fajnie mi to wyjaśniliście co do ściany z przechodzącą wentylacją, ślicznie dziękuję, ale mam ciągle wątpliwości co do mocowania górnego profilu U100...

    W tej chwili mam konstrukcję sufitu zrobioną do więźby z profili cd60 mocowanych na grzybkach. Ścianka ma przebiegać prawie na granicy skosu (po stronie poziomej sufitu). Niestety profile cd60 są równoległe do ścianki i oczywiście nie pokrywają się z przebiegiem ścianki.

    jak w takim przypadku powinienem zrobić konstrukcję tej ścianki? Dodam że będą w niej drzwi. Ściana będzie mocowana z prawej i lewej strony do ściany nośnej. od ściany nośnej mam w tej chwili wymurowany węgarek 20cm następnie będzie otwór drzwiowy (drzwi 80) i dalej ściana (ca 3,7m). Całość ściany będzie 4,85m.

    1. Czy mam poprowadzić kolejny profil cd60 na suficie w osi wspomnianej ścianki(tak jak te inne sufitowe) i do niego dokręcić profil U100? Mama obawy że ta konstrukcja będzie zbyt gibka na górze.

    2. Czy poprowadzić ten profil cd60 w osi ale najpierw opłytować sufit i dopiero przez płytę sufitową przykręcić profil U100 do tego cd60 (będzie to wtedy sztywniejsze). W tym wypadku mam wątpliwości bo gdzieś słyszałem że najlepiej jak konstrukcja ściany jest robiona całkiem oddzielnie od sufitu i nawet ściana powinna być płytowana w pierwszej kolejności a dopiero sufit. Czyli wersja 1 ale co z gibkością ściany na górze? A może to nieistotne skoro z prawej i lewej strony będzie tak solidne mocowanie do ściany nośnej budynku?

    Jak uważacie?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    ...można też tak:





    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  18. #18

    Domyślnie

    super fotki - dzięki

    jak ktoś ma coś jeszcze do powiedzenia to zapraszam do dyskusji...

  19. #19

    Domyślnie

    Witam

    Zabieram się właśnie do postawienia ścianki działowej jak na zdjęciu od Rom-Kon
    .
    W tej ściance będę jeszcze robił półki, także wewnętrzne "łączniki" z płyt wyjdą mi w naturalny sposób. Patrząc na zdjęcia widzę, że ostatnie dwa profile UW są obrócone o 90 stopni i zdublowane. Czy to jest konieczne? Moja ścianka będzie miała 2,6m wysokości.

    Pozdrawiam
    Tomek

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    zakonczyl sciane na profilu "zamknietym" by ja dodatkowo wzmocnic. jest to typowe posuniecie przy zakonczeniu takich scian w suchej zab..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony