dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie PŁOTKI PRZECIWŚNIEGOWE - czy warto? jakie? i jak montować?

    jakie macie doświadczenia w stosowaniu w/w płotków przeciwśniegowych? mam dwie połacie na których rozważam ich montaż, poprzedniej zimy śnieg z nich się zsuwający powodował w niepożądanym miejscu zwały mokrego śniegu
    jak montaż takich zabezpieczeń wpływa na zachowanie się tych lawin zatrzymuje je na dachu do roztopienia czy też przy osuwaniu się rozbija lawinę?
    jakiego rodzaju płotki warto stosować (widziałem takie drabinki ze "szczeblami co 9cm i płotek pełny wygięty z płaskiej blachy)?
    jaki montzą jest prawidłowy: na 4mb jeden rząd bez przerw między kolejnymi płotkami czy też zastosowanie jakiegoś odstępu? czy może dwa rzędy krótszych płotków na "mijankę"?
    na jakiej wysokości od okapu czy od kalenicy się je montuje?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem, że nie będzie paskudnych w wyglądzie drabinek a w zamian zamontowano rozdzieraki do śniegu. Dwa rzędy na mijankę.
    Pierwsze opady i roztopy pokazuja, że jest to raczej dobre i wystarczajace rozwiązanie. Śnieg nie zejdzie lawina z połaci a nawet jeżeli to z mniejsza prędkością i poszarpana/porozdzierana. Z drugiej strony te rozdzieraki nie trzymają śniegu tak mocno jak drabinka, na której leży cały zwał śniegu/lodu dopuki się nie roztopi. Na połaci (oczywiście patrząc z dołu) są prawie niewidoczne.
    Pozdr!

  3. #3

    Domyślnie

    Warto tylko nad wejściem i garażem. Przy prawidło zamontowanych rynnach nic ci nie urwie. Mam dachówkę ceramiczną i łapacze śniegu w postaci takich zębów (co 2 lub 3 dachówkę, w poziomie). Z pozostałej części domu nadmiar śniegu zjeżdża na grunt. Nie mam w tych miejscach żadnych roślin, drzewek więc nic nie uszkodzi. Kąt dachu 35 st. Istotą tych zębów jest to że nie pozwalają zjechać śniegowi z całej połaci. Poza tym poco obciążać dach przy intensywnych opadach. Z doświadczenia wiem, że u mnie jeżeli jest ponad 40 cm śniegu to część zjedzie oczywiście rodzaj śniegu ma też znaczenie.

  4. #4

    Domyślnie

    o rynny, stalowe to się zupełnie nie obawiam, zamontowane są poprawnie a nawet zagęszczone haki, sniegi zsuwajac sie ich nie obciąża, wkurzaja mnie tylko te zaspy przed garazem i z tyłu przed drzwiami
    a może ma ktoś płotki, drabinki tego typu?
    http://www.allegro.pl/item848097472_...wsniegowy.html


  5. #5

    Domyślnie

    dobrze spełni swoje zadanie i jest estetyczny choć jak będzie warstwa grubsza niż wysokość płotka, zwyczajnie przeleci ponad nim (śnieg oczywiście)przy płotku zrobionym z blachy śnieg przelatuje jeszcze szybciej.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    a może ma ktoś płotki, drabinki tego typu?
    Ja mam takie drabinki. Dałem nad bramą garażową.

    Mam zamontowane na wysokości murłaty - tak aby gromadzący się śnieg dociążał połać w tym miejscu a nie na wysokości okapu.

    Co do skuteczności to się na razie nie wypowiem bo śniegu mamy jak na lekarstwo.

    Natomiast co do estetyki to przy kolorze pasującym do dachówki z daleka praktycznie zlewają się z dachem.


  7. #7

    Domyślnie

    Ja z innenej beczki... do autora zdjęcia mam pytanie. Kominiarz już u Ciebie był ?

  8. #8

    Domyślnie

    Jeszcze nie. A coś nie tak?

  9. #9

    Domyślnie

    Sam jestem ciekaw o co Sandacz ma zastrzeżenia ale nie będąc fachowcem (mając jedynie doświadczenia z budowy), czepiłbym, się do wysokości komina (po prawej) oraz braku kratek w wentylacji.

    Z tego co pamiętam to komin umieszczony bliżej niż 2 m od kalenicy powinien być od niej wyższy o co najmniej 0,5m. Kratki to sprawa mniej ważna.

  10. #10

    Domyślnie

    On na zdjęciu tak nisko wygląda. W rzeczywistości koniec czapki jest na wysokości kalenicy garażu. Ponad tą kalenicę wystaje ok. 30 cm metalowa nasadka kominowa od przewodu spalinowego.
    Przewód spalinowy jest i tak niewykorzystywany (mam ogrzewanie elektryczne).

    Z tego co sprawdzałem podczas budowania komina to jest OK.

    Ma wystawać 30 cm nad połać dachu i jeżeli jest niższy niż kalenica to w lini poziomej być 1 m odległości od pokrycia dachowego.

    Opieram się na tym co znalazłem tutaj:
    http://kominiarz.org.pl/3-2004/14.htm

    W moim przypadku (pokrycie niepalne, kąt nachylenia 45 st) rysunek C:


    Co do kratek w przewodach wentylacyjnych to mam takowe jedynie od strony połaci - deszcz zacinający od zachodu wpadał do komina. Ale widzę, że bardzo mało budynków ma te kratki.
    Jak znajdę jakieś estetyczne (bo na razie same brzydactwa widziałęm) to zamontuję żeby mi ptaki nie właziły.

  11. #11

    Domyślnie

    Chodzi mi o umieszczenie Twojego wyłazu, masz piękny i nie tani wyłaz, który w Twoim przypadku nijak nie służy do inspekcji komina(zależy jaki kominiarz ci się trafi, jak leniwy, to nie będzie chciał ci podpisać odbioru ) rozumiem że chciałeś zrobić dwa w jednym(czyli zamiast dodatkowego okna kupiłeś jeden wyłaz )

  12. #12

    Domyślnie

    Wyłaz dachowy jest dokładnie tam gdzie w projekcie. Czyli nie tutaj

    W sumie mam trzy kominy - dwa wentylacyjne i jeden dymowy (od kominka) widoczny tutaj na zdjęciu w tle.

    Wyłaz jest pomiędzy tymi dwoma na wysokiej połaci. Do tego komina projektant dał dostęp "od góry" czyli od strony kalenicy.

    Tam gdzie to okno wyłazowe mam pralnię. Akurat cena o niczym nie decydowała bo okno było ciut tańsze od pozostałych okien a pozwala w wygodniejszy i bezpieczniejszy dla mnie sposób dostać się do komina.

    Jak kominiarz będzie chciał skorzystać z tego okna to nie ma sprawy. Na razie jednak wszyscy fachowcy "dachowi" wybierali wyłaz a nie okno.

  13. #13

    Domyślnie

    ok. rozumiem Twoją argumentację, ale nie widziałem tego wyłazu jak jest to spoko, bo trochę mnie zdziwiło usadowienie bardzo praktycznego wyłazu do pomieszczeń ogrzewanych, akurat w takim miejscu... Pozdrawiam

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Pomimo, ze to nie zima to podciagam teamat. W koncu jak plotki montowac, to nie w styczniu
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  15. #15

    Domyślnie

    A ja przed montażem płotków muszę zakupić wkręty do ich mocowania - i tu pytanie na jakich wkrętach to mocować do dachu na dachówce ceramicznej Roben ? Niedługo przyjadą fachowcy a ja muszę im te wkręty kupić.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    o rynny, stalowe to się zupełnie nie obawiam, zamontowane są poprawnie a nawet zagęszczone haki, sniegi zsuwajac sie ich nie obciąża, wkurzaja mnie tylko te zaspy przed garazem i z tyłu przed drzwiami
    a może ma ktoś płotki, drabinki tego typu?
    http://www.allegro.pl/item848097472_...wsniegowy.html

    ja zmontowalem takie wlasnie plotki. o ile na polaciach sie spisaly to przy koszu nie ma szans, powyginaly sie jak zapalki i polamaly dachówki. Plotki zdemontowalem, przezyje sniag na ziemi.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cenna uwaga.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  18. #18

    Domyślnie

    Witam.
    Właśnie ma zamiar zamontować płotki - nie chciałam bo według mnie są ohydne , ale co zimę mam zniszczona odgromówkę - zaczepy zrywa z dachu zsuwający się śnieg i chciał nie chciał muszę . 3 lata temu zamontowałam w jednym koszu i ( jest ponad szklanym daszkiem i bałam się , aby go śnieg nie uszkodził spadając z góry) i powiem ,ze spełniają swoją rolę ( dach ma spad 36 st), nic się nie powyginało a napór śniegu był w tym roku ogromny ( nagle się zrobiło ciepło i w ciągu 3 dni wszystko zleciało z dachu - a było tego sporo). Przypuszczam,że wszystko zależy od tego jakich materiałów użyto do produkcji płotków. Miałam kupić przez internet jakieś tańsze - ale teraz już wiem ,ze nie warto - trzeba kupić na miejscu te co poprzednio

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aleksander909

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    Radze byc ostroznym. Przy wiekszej ilosci sniegu moze nie tylko taki plotek sie popsuc jesli jest zle zamontowany !

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał aleksander909 Zobacz post
    Radze byc ostroznym. Przy większej ilosci sniegu moze nie tylko taki plotek sie popsuc jesli jest zle zamontowany !
    A dlaczego uważasz ,ze ma być źle zamontowany?- przecież nie ja będę to robić tylko dekarz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony