dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar wasiek
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    2.964
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    360

    Domyślnie Obgryzione drzewka owocowe

    potrzebuje porady fachowca w dziedzinie ogrodniczej....
    Dzisiejszej nocy zające lub sarenki obgryzły mi korę - od samego dołu aż do wysokości 50cm - na jabłonkach. Obok sa posadzone czeresnie i tych drzewwk nie ruszyły. Jabłonki to drzewka dwuletnie posadzone u nas dopiero miesiąc temu i niestety nie mieliśmy czasu, żeby od razu je zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami. Chociaz zawsze wydawało mi sie, że zwierzatka obgryzaja kore w zimowe mroźne dni, kiedy to nie moga inaczej zdobyc pokarmu....
    Fakt jest taki jaki jest i jest mi smutno.....
    Interesuje mnie czy jestem jeszcze wstanie coś zrobić, żeby nie stracic tych drzewek. W dziedzinie ogrodnictwa jestem totalnym laikiem i nie wiem co moge teraz zrobić dlatego licze na Waszą pomoc.....

  2. #2

    Domyślnie

    witaj,
    kora jabłonki to rarytas dla zwierzątek. generalnie młode pędy będą ogryzać przez cały rok, o ile nic nie stanie im na przeszkodzie. ja się z tym już pogodziłem. jak okorowały dookoła przewodnik ( czyli pęd główny), to na 100% powyżej okorowania drzewko obumrze. jeśli jabłonki masz szczepione, a okorowane zostały powyżej miejsca szczepienia, drzewko odbije i będziesz miał taką odmianę, jaką kupiłeś. jeśli poniżej miejsca szczepienia, odbije podkładka. przypuszczam, że przy samej ziemi nie okorowały, więc nie bierz tego do głowy. w każdym razie ogryzione pędy możesz spokojnie skośnie ściąć tuż pod miejscem okorowania. a ranę możesz posmarować maścią ogrodniczą.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar wasiek
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    2.964
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    360

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedź. Zostawiam drzewka do wiosny i zobacze czy jeszcze z nich cos wyrosnie. Obgryzione mam powyzej szczepienie ale aż do wysokości 50 cm!!!

  4. #4

    Domyślnie

    Tez chcialem przestrzec przed zwierzyna. tak samo myslalem ze obgryzanie to w zimie ale skosily borowke, obgryziona czeresnia i gruszka. Dopiero planowalem zalozyc oslonki ...

    pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    jak macie dostęp do wełny owczej (runa), to można próbować natrzeć nią drzewka i troszkę owinąć roślinę. wełna pokryta jest lanoliną, niezbyt lubianą przez "ogryzacze". są większe szanse na przetrwanie drzewek i krzewów.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  6. #6

    Domyślnie

    Tymczasowo możesz okryć pnie stalową, druciana siatką. Sprawdż jednak czy wiązka przewodząca jest obrgyziona na całym obwodzie pnia. Jeśli tak jest drzewko już jest martwe powyżej okorowania.
    Powodzenia.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar wasiek
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    2.964
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    360

    Domyślnie

    Witam,
    kora jest obgryziona całkowicie ..... ....naprawde już nic z moich drzewek nie będzie? Okryłam je teraz, chyba tylko żeby im zimno nie było....
    Tak to jest ..... jak laik zabiera się za coś o czym wczesniej nie zasięgnął informacji....

  8. #8

    Domyślnie

    będzie, będzie. nie ma co babulić. od miejsca, w którym kora jest ogryziona drzewko będzie martwe. ale odbije Tobie (w sumie drzewku) nowy pęd poniżej miejsca, w którym zostało okorowane. Tak z ciekawości - jaka to odmiana?
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  9. #9

    Domyślnie

    Lepiej późno niż wcale Drzewka przezyją. Pamiętaj na przyszłość by jednak osłonki zakładać. Pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    U nas kilka lat temu był podobny problem, zające obgryzały korę u dołu, sarny gryzły wyżej, a dziki szukały żołędzi pod dębami. Osłonki pomagały, ale gdy nawiało ok 1m śniegu, nie zdały egzaminu. Po ogrodzeniu działki problem znikł.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar wasiek
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    2.964
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    360

    Domyślnie

    Odmiany jabłoni to champion i delikates. Zostawiam drzewka tak jak są, pozyjemy, zobaczymy czy cos z nich jeszcze odbije...
    Wesolych Świąt dla wszystkich czytajacych

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał wasiek
    Odmiany jabłoni to champion i delikates. Zostawiam drzewka tak jak są, pozyjemy, zobaczymy czy cos z nich jeszcze odbije...
    Wesolych Świąt dla wszystkich czytajacych
    Miałem taką samą sytuację w zeszłym roku / zimą / - zające / mieszkamy niedaleko lasu / ogoliły z kory prawie całkowicie pnie wszystkich jabłonek / 3 letnie drzewka / , nadgryzły śliwy i brzoskwienie - wszystkie rany / całe pnie / posmarowałem maścią do szczepienia drzewek - poszły ze dwie tubki takiej maści - na wiosnę wszystkie drzewka pięknie ruszyły , zakwitły i owocowały i żadnemu nic sie nie stało - w miejscach ran zaczeła kora narastać takoż teraz pnie wyglądają normalnmie - na tą zimę profilaktycznie posmarowałem wszystkie pnie wapnem ogrodniczym i pozakładałem jak najwyżej się dało osłonki na pnie ...

    - Wesołych Świąt -
    --
    Pozdrawiam

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar wasiek
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    2.964
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    360

    Domyślnie

    Pablitoo, dzieki za pocieszenie. Jutro polecę kupic maść i jak zrobi się cieplej zaraz posmaruję swoje drzewka....i mam nadzieję, że będzie tak jak u Ciebie i wiosną ładnie zakwitnie i nawet dadzą owoce....

  14. #14

    Domyślnie

    w takim razie stał się cud. taki jak w Sokółce.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał ROLMAN
    w takim razie stał się cud. taki jak w Sokółce.
    Daruj sobie takie porównania ...
    --
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony