dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Włącznik schodowy czy zwykły???????

    Witam.
    Czy do takich dwóch puszek jak na zdjęciach mogę podpiąć włączniki schodowe? Elektryk miał zrobić je tak, żeby można było włączać i wyłączać jednym i drugim włącznikiem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo2.jpg
Wyświetleń:	503
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	374773Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo1.jpg
Wyświetleń:	631
Rozmiar:	99,6 KB
ID:	374774

    Pomóżcie, bo nie wiem jakie włączniki kupić? zwykłe czy schodowe?

  2. #2

    Domyślnie

    Pierwsza odpowiedź - nie można. "Elektryk" sknocił instalację. Niewłaściwe kolory żył.
    Poproszę jeszcze poinformować, ile przewodów (x-żyłowych) jest w każdej puszce, i gdzie one idą.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    To jest instalacja bezpuszkowa. Do puszki z drugiego zdjęcia mam podłączony zwykly włącznik i jak go wyłączam to w tej drugiej puszce nie ma prądu, a jak go włączam to w drugiej puszce jest prąd na brązowym kablu. Kable są 3-żyłowe. W puszce z pierwszego zdjęcia jest tylko 1 kabel 3-żyłowy, a w drugiej puszce są 3 kable 3-żyłowe ( 1 kabel to zasilający od rozdzielni do puszki, drugi idzie od puszki do drugiej puszki, a trzeci od puszki do lampy). Nie mam jak zapytać tego, który robił tę instalację, bo rozstaliśmy się niestety w nieprzyjemnej atmosferze...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał greygrey Zobacz post
    Witam.
    Czy do takich dwóch puszek jak na zdjęciach mogę podpiąć włączniki schodowe? Elektryk miał zrobić je tak, żeby można było włączać i wyłączać jednym i drugim włącznikiem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo2.jpg
Wyświetleń:	503
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	374773Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo1.jpg
Wyświetleń:	631
Rozmiar:	99,6 KB
ID:	374774

    Pomóżcie, bo nie wiem jakie włączniki kupić? zwykłe czy schodowe?
    Chyba pozostanie Ci coś takiego
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	39_1276078985.jpg
Wyświetleń:	404
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	374784  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Witam.

    Układ schodowy jest w tym przypadku do zrobienia, ale urąga to wszelkim zasadom sztuki instalatorskiej.
    Zostało to wykonane źle, a paprok nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wolno wykorzystywać żył przewodów do celów innych, niż są przeznaczone.
    Tłumaczenie niektórych, że da koszulkę, że owinie taśmą izolacyjną jest dziadostwem, nie porzadną robotą.
    Cytat Napisał greygrey
    Nie mam jak zapytać tego, który robił tę instalację, bo rozstaliśmy się niestety w nieprzyjemnej atmosferze...
    Pewnie za dużo żądał za robotę, ale w tym przypadku ja bym mu obciął !

    PS. Elektrycy wiedzą - PN-HD 308 S2 - wersja polska
    Identyfikacja żył w kablach i przewodach oraz w przewodach sznurowych

    http://sklep.pkn.pl/pn-hd-308-s2-2007p.html
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Na ten problem trafiliśmy dopiero po zabudowaniu ścian, przed zakupem włączników. Ten Pan, który robił instalację wydawał się kompetentny (często współpracuje z zakładem energetycznym). Niestety nie znam się na elektryce i dopiero teraz po skonczeniu całości wychodzą takie kwiatki
    Jest jeszcze jeden problem w naszej instalacji. Mamy na chwilę obecną tylko kilka podłączonych zwykłych żarówek (finalnie będzie oświetlenie led). W momencie korzystania z piły tarczowej żarówki migają. Pytałam o to Pana, który robił instalację (jeszcze w trakcie jego pracy u nas). Powiedział, że to wina zmiennych obrotów w pile, a żarówka miga, bo jest to najbardziej prymitywny odbiornik prądu i że potem jak będzie oswietlenie led to problem zniknie. Teraz zaczyam się obawiać, że to co powiedział nie jest prawdziwe.

  7. #7

    Domyślnie

    Najbardziej prymitywny elektryk to pewnie on sam.
    Po pierwsze - jakie zasilanie do lokalu : 1-czy 3-fazowe ?
    Po drugie - czy zostały podzielone obwody oświetlenia i gniazd ?
    Po trzecie - czy zachowano odpowiednie przekroje przewodów do gniazd i oświetlenia ?
    Po czwarte - czy zainstalowano właściwe zabezpieczenia obwodów odbiorczych ?
    Po piąte - czy wyniki pomiarów instalacji są w normie (głównie chodzi o impedancję pętli zwarcia) ?

    Dopiero wówczas możemy rozmawiać o kompetencji, ale również o gwarancji, oświadczeniu o prawidłowości wykonania, pomiarach potwierdzonych protokołem itd.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Jest to dom jednorodzinny zasilany 3-fazowo.
    Oddzielnie mam bezpieczniki do oświetlena i oddzielnie do gniazd.
    Kabel to ydyp 3x1,5 750v.
    Pomiary nie zostały jeszcze wykonane, ponieważ Pan, który robił instalację powiedział, że można je zrobić dopiero po podpięciu wszystkich urządzeń do instalacji.
    poniżej zdjęcia rozdzielni z oznaczeniami
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielnia1.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	374791Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielnia2.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	374792Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielnia3.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	374793

  9. #9

    Domyślnie

    Witam.

    Jak dla mnie, chyba niefortunnie rozdzielone obciążenie na poszczególnych fazach, stąd kłopoty z migotaniem oświetlenia.

    Najbardziej chodzi o ten fragment zasilania - Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielnia1 kopia.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	374794

    1. Czy ktoś sprawdzał natężenie prądu na poszczególnych fazach, przy normalnej eksploatacji urządzeń ?
    2. Czy do zasilania gniazd wtykowych zastosowano przewody 3x2,5 mm2 ?
    3. Czy istnieje brama zewnętrzna i inne urządzenia zewnętrzne typu oświetlenie, brama, furtka itp ?
    4. Inną rzeczą jest błąd wykonawczy w postaci zasilania urządzeń odbiorczych 1-fazowych poprzez różnicówkę 4-polową.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Wszystkie kable wyglądają tak samo więc myślę, że w gniazdach jest tez 3x1,5 mm.
    Migotanie światła występuje po podłączeniu piły w salonie, którego bezpiecznik jest na środkowej listwie w rozdzielni.
    Brama i furtka będą zasilane elektrycznie, ale jeszcze nie są podłączone(zaklejone bezpieczniki).
    Teraz zaczynam się bać, ściany już zabudowane (dom szkieletowy)
    Natężenie nie było mierzone, tylko część urządzen jest podpieta.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał greygrey
    Wszystkie kable wyglądają tak samo więc myślę, że w gniazdach jest tez 3x1,5 mm.
    Cymbał.

    Migotanie światła występuje po podłączeniu piły w salonie, którego bezpiecznik jest na środkowej listwie w rozdzielni.
    Do opanowania, po rozdzieleniu zasilania lub przepięciu ośw. na inną fazę.

    Brama i furtka będą zasilane elektrycznie, ale jeszcze nie są podłączone(zaklejone bezpieczniki).
    Czy ułożono kable, czy też przewody w ziemi ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    W ziemi też wszystko już jest zakopane.

  13. #13

    Domyślnie

    Przecież pytałem, czy to są kable (czarna powłoka, przystosowane do układania w ziemi) , czy przewody (biała powłoka, przewód instalacyjny wnętrzowy) ?

    PS. Poproszę o schemat instalacji rozdzielnicy
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Na zewnątrz są czarne kable.
    Schematu rozdzielnicy nie dostaliśmy, tylko jest ta rozpiska na drzwiach od rozdzielnicy. Przewody wewnątrz rozdzielnicy są oznaczone numerkami.

  15. #15

    Domyślnie

    No to ktoś musi skończyć tę robotę.
    Napisać protokół i/lub oświadczenie o prawidłowości wykonania instalacji, jako załącznik do dziennika budowy, który to kierbud złoży w starostwie dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.
    Dla ewentualnego ubezpieczyciela też będą potrzebne "mocne" papiery.

    Według mnie, oprócz wcześniej wspomnianych, są również inne błędy wykonawcze w postaci :
    - wyłącznik główny 4-polowy
    - brak dobezpieczenia lampek, a właściwie przewodów do nich podłączonych
    - mostki szynowe (grzebienie) fikuśnie podpięte na górne zaciski aparatów (chociaż tu można się sprzeczać)
    - brak wiedzy na temat właściwego doboru ochronników przepięciowych (co na to projekt ?)
    - brak info, czy ochronniki przepięciowe są podłączone przed- czy za wyłącznikiem głównym
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak znaleźć następnego elektryka. W sumie to do pomiarów i wpisu do dziennika i tak niezbędny jest fachowiec z papierami. Mam nadzieję, że następny elektryk będzie bardziej kompetentny.

  17. #17

    Domyślnie

    Żeby była jasność - wpisu do dziennika budowy dokonują właściwe osoby z UB. Jeżeli elektryk ma uprawnienia budowlane, za zgodą kierbuda może dokonać takiego wpisu.
    W normalnej sytuacji elektryk raczej nie posiada UB, ale musi mieć świadectwo kwalifikacyjne D+pomiary dla sporządzenia odpowiedniego dokumentu.
    Jeżeli nie ma, trzeba wynająć następnego, który poświadczy własnym podpisem i świadectwem stan techniczny.
    Dalszą procedurę postępowania opisałem wcześniej.

    PS. Jest instalacja piorunochronna ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18

  19. #19

    Domyślnie

    No to kolejne papierki do napisania :
    - metryka urządzenia piorunochronnego na podstawie projektu tego urządzenia
    - protokół badać w/w urządzenia.

    PS. Uziom fundamentowy jest ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Jest uziom szpilkowy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony