dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotr_bob

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    8

    Domyślnie elektryka: jedna roznicowka na caly dom ???

    czesc czolem
    elektryk poinformowal mnie, cytuje 'jedna roznicowka wystarczy na caly dom'

    (dom jednorodzinny / pietrowz, oswietlenie wew. i na zwen. domu plus ogrod)

    prosba: czytalem poprzednie listy, ale jakosc nie moglem zajarzyc, czy moze moglby jakis kompetentny forumowicz mnie oswiecic co to jest 'roznicowka' ?

    i dodatkowo jak to sie ma do wylacznika nadmiarowo-pradowego, (czy to chodzi o popularny 'bezpiecznik')

    dzieki z gory, piotr

  2. #2

    Domyślnie Re: elektryka: jedna roznicowka na caly dom ???

    Cytat Napisał piotr_bob
    czesc czolem
    elektryk poinformowal mnie, cytuje 'jedna roznicowka wystarczy na caly dom' (dom jednorodzinny / pietrowz, oswietlenie wew. i na zwen. domu plus ogrod)
    prosba: czytalem poprzednie listy, ale jakosc nie moglem zajarzyc, czy moze moglby jakis kompetentny forumowicz mnie oswiecic co to jest 'roznicowka' ?
    i dodatkowo jak to sie ma do wylacznika nadmiarowo-pradowego, (czy to chodzi o popularny 'bezpiecznik')
    dzieki z gory, piotr
    wyl roznicowy dziala na zasadzie roznicy pradow plynacych w przewodzie fazowym i neutralnym. jesli wykryje taka roznice, ktorej wartosc jest wieksza niz prad zadzialania (np 25mA) wtedy wylaczy zabezpieczany obwod.

    stosowanie jednego, sluzacego jako stopien ochrony przed porazeniem (wyl r-p. moze byc tez stosowany jako zabezpieczenie przeciwpozarowe, wtedy 300mA ) wylacznika roznicowo-pradowego na caly budynek wiaze sie z pewnym ryzykiem: otoz moze sie okazac ze uplywnosc a wiec roznica miedzy przewodem(mi) fazowym a neutralnym razem z odbiornikami jest tak duza ze wylacznik bedzie dzialal zbyt czesto prowadzac do wylaczania calego domu jesli bedzie to wyl trojfazowy. Jesli mialbyc jeden to na ktorys z wybranych obwodow stwarzajacych najwieksze ryzyko porazenia np lazienka(i).

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Hej, proponuje cie dwie różnicówki ..
    Jedna 30mA o Ib np 40A do zabezpieczenie pomieszczeń typu łazienka ewentualnie pralnia .. a drugi wyłącznik 300mA dla zabezpieczenia budynku jako caloski .. jak pisal poprzednik, bedzie on stanowil zabezpieczenie p.poż .. Jedna różnicówka też by stykneła .. np. tylko dla obwodow do pomieszczen nazwe je "wilgotnych". Nie ma bowiem obowiazku zabezpieczenia budynku mieszkalnego kaskada wyłączników różnicowo-prądowych. Acha .. jesli zdecydujesz sie na wiecej róźnicówek .. to przy zastowosaniu głównego wyłącznika o prądzie 300mA mozesz wpadkwac za nim az 9 różnicówek 30mA, bowiem suma prądów upływnościowych z tych 9 wyłączników nie spowoduje wyłączenia tegoż dużego wyłącznika służącego ci jako wyłącznik p.poż, chyba że instalacja zacznie ci sie palić, walić i zamakać ..
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Jedna różnicówka to za mało. W przypadku awarii odcina cały dom A do zadziałania zabezpieczenie nie trzeba czasami dużo (jakiś silnik, spawarka stara) iii cały dom bez światła, również oświetlenie. Ja w swojej instalacji dam trzy. Oświetlenie, garaż+warsztat i trzecia pozostałe odbiory.

  5. #5

    Domyślnie

    Istnieje takie pojęcie jak selektywność zabezpieczeń. Po krótce chodzi o to, żeby bez potrzeby nie wyłączać całego domu. W zależności od tego ile obwodów masz wydzielonych i jak są podzielone. Najlepiej minimalnie dwie różnicówki i to tak podzielone, żeby zawsze działało jakieś oświetlenie. Nie ma gorszej sytuacji, jak szukanie bezpieczników w ciemnym domu.
    Hermisz; "Navigare necesse est"

  6. #6

    Domyślnie

    Jestem elektrykiem i uważam, że absolutne minimum dla budynku to 2 różnicówki.
    A propos hermisz - bez urazy selektywność działania zabezpieczeń to pojęcie odnoszące się do tego, że zabezpieczenia powinny być odpowiednio zestopniowane i działać w odpowiedniej kolejności.

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    KrzysiekSw

  7. #7
    art9
    Guest
    art9

    Domyślnie Re: elektryka: jedna roznicowka na caly dom ???

    Tom Soyer napisał
    Chodzi o wyłącznik 30mA.
    : otoz moze sie okazac ze uplywnosc a wiec roznica miedzy przewodem(mi) fazowym a neutralnym razem z odbiornikami jest tak duza ze wylacznik bedzie dzialal zbyt czesto prowadzac do wylaczania calego domu jesli bedzie to wyl trojfazowy. Jesli mialbyc jeden to na ktorys z wybranych obwodow stwarzajacych najwieksze ryzyko porazenia np lazienka

    Bzdury, kompletne bzdury. Jeżeli wyłącznik 30mA będzie ci wybijał to znaczy że z twoją instalacją jest bardzo źle. Prawdopodobnie jest to stara instalacja. W nowych budynkach upływność jest tak mała że nawet najczulszy tzn 10mA nie będzie wybijał. Jeżeli to nieprawda to niech odezwie się ktoś u kogo w nowej instalacji to się zdarza. Jeżeli taki fakt ma miejsce to jest np gniazdko , puszka, oprawka zalana wodą, i lepiej o tym wiedzieć i wyczyścić. Wył różnicowe 300mA stosuje się w przemyśle a nie w domu. Z komplikacją instalacji domowej nie ma przesadzać. Oczywiście monter będzie przesadzał bo zarobi więcej pieniędzy.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja bym dał dwie 30ma. Jedna na oświetlenie, druga na pozostałe. Jakbyś chciał koniecznie, to trzecią na obwodach zewnętrznych. Oczywiście też 30ma.
    A bodaj byś tak dom budował !!!

  9. #9

    Domyślnie

    art9
    jesli masz miernik, uprawnienia elektryczne i pralke w domu do zmierz jej uplywnosc i pomnoz przez ilosc urzadzen elektrycznych w twoim domu.

  10. #10

    Domyślnie

    A ja poza zalicznikowym w skrzynce pomiarowej - na cały budynek, mam jeszcze po jednej na każdą fazę w rozdzielnicy oraz trójfazowy na siłę i budynek gospodarczy. W domku każda faza zasila mi osobne piętro dzięki czemu przy zaniku fazy (jeśli mało znacząca dla okolicy - nikt się o nią nie dobija w ZE - to energetycy zwalniają tempo naprawy ) poprzez specjalnie spreparowane wyłączniki mam możliwość z tablicy zasilenia brakującego piętra np. z piwnicy (lub na odwrót).
    Na wszelki wypadek wydzielę jeszcze jedną różnicówką kuchnię (piecyk) i łazienkę.

  11. #11
    Karol N
    Guest
    Karol N

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    art9
    jesli masz miernik, uprawnienia elektryczne i pralke w domu do zmierz jej uplywnosc i pomnoz przez ilosc urzadzen elektrycznych w twoim domu.
    Ze nie wspomne o kuchenkach elektrycznych.

    Karol N.

  12. #12
    art9
    Guest
    art9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    art9
    jesli masz miernik, uprawnienia elektryczne i pralke w domu do zmierz jej uplywnosc i pomnoz przez ilosc urzadzen elektrycznych w twoim domu.
    A co ma piernik do wiatraka. Pralka jest jedna, poza tym są inne urządzenia, ale dlaczego mają mieć upływność taką jak pralka. Musiałbym zmierzyć upływność pralki, ale na pewno jest mała bo mam różnicówkę 30mA ( wybija przy 22mA) i jeszcze jest duży zapas. Upływność może będzie rzędu pojedynczych mA. Chyba musisz sobie wymienić pralkę, a może ona stoi w wodzie. Raczej woda powinna być w środku pralki.

    Niech ktoś z forumowiczów się zgłosi, u krórego różnicówka 30mA na cały dom wybija z powodu upływności.

  13. #13

    Domyślnie

    Panowie ! Nie dajmy się zwariować...
    A bodaj byś tak dom budował !!!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Bez względu na upływność dałbym więcej różnicówek z podziałem na strefy/zastosowania. Np: osobno garażo-kotłownie, oświetlenie zewnerzne, itp...

    Różnicówka na ogół zadziała gdy powstanie zwarcie. Zwarcie na ogół powstaje gdy ktoś grzebie w instalacji. Chodzi o to żeby nie wywalało całego domu jeśli coś eksperymentjesz w garażu albo kosiarką załatwisz sobie przewód

    U mnie są cztery różnicówki: parter, piętro, garażo-kotłownie i instalacje zewnętrzne.
    Jasiu

  15. #15
    Rysiek S.
    Guest
    Rysiek S.

    Domyślnie Różnicówki

    Na każdy poziom jedna - to podstawa i minimum.

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie też jest więcej niż jedna. Elektryk zaproponował rozdzielenie obwodów, tak jak to pisali porzednicy. Zalecam osobno oświetlenie, osobno gniazda. Koniecznie osobno też w łazienkach, które mają hydromasaż. Wygodnie też jeszcze mieć osobno obwody zewnętrzne.
    Pozdrawiam

    Marzek

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Mamy 3 róznicówki, ale nie ustrzeglismy sie błedu przy ciągnięciu instalacji. Pod jedna jest podpięta m.in zmywarka i piekarnik elektryczny.
    Oczywiście, że jak włącze jednoczesnie obydwa odbiorniki - wyskakuje.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał art9
    Niech ktoś z forumowiczów się zgłosi, u krórego różnicówka 30mA na cały dom wybija z powodu upływności.
    roznicowka wybija zawsze z powodu uplywnosci, tylko jej przyczyny sa rozne.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jasiu
    Bez względu na upływność dałbym więcej różnicówek z podziałem na strefy/zastosowania. Np: osobno garażo-kotłownie, oświetlenie zewnerzne, itp...
    Jasiu, ze wzgledu wlasnie na uplywnosci i male prawdopodobienstwo porazenia przy osw zew radzilbym nie montowac na tym obwodzie roznicowki. Roznicowki wymagaja dobrej jakosci wykonania instalacji. W przypadku oswietlenia mozna o to zadbac ale np w przypadku gniazd nie wiadomo na jakiej "klasy" odbiorniki sie trafi (np kosiarka albo pralka ktora wytknal mi art9
    Różnicówka na ogół zadziała gdy powstanie zwarcie. Zwarcie na ogół powstaje gdy ktoś grzebie w instalacji. Chodzi o to żeby nie wywalało całego domu jeśli coś eksperymentjesz w garażu albo kosiarką załatwisz sobie przewód
    roznicowka wylacza obwod przy pradzie znacznie nizszym niz wylaczniki "zwarciowe" wiec wylacza nie tylko zwarcia galwaniczne. dlatego moze stanowic stopien ochrony przed porazeniem.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Pisząc "oświetlenie zewnętrzne" miałem na myśli ogólnie zewnętrzne instalacje elektryczne - oświetlenie, bramy, gniazda w ogrodzie do kosiarek itp..

    Różnicówki są fajne i chronią przed porażeniami (bo przed zwarciem w zasadzie wystarczą zwykłe nadmiarowoprądowe), ale mają jedną wkurzającą wadę - jeśli coś grzebie w instalacji (a jeszze mi się to zdarza) to nawet jak wyłącze obwód na wyłączniku nadmiarowoprądowym, a przez przypadek zewrę kable (w których przecież nie ma żadnego prądu) to i tak wywali różnicówka. Dlatego preferuje odseparowanie "niepewnych" stref (a garaż czy ogród moim zdanbiem do takich należą) bo wówczas w razie problemów nie musze od nowa ustawiać paru elektronicznych ustrojstw w całym domu

    Chodzi więc bardziej o zabezpieczenie przed przypadkowymi awariami/głupotą niż przed przeciążeniem przez większe odbiorniki

    PS. Jeśli jakiś obwód nie poprzedzi się wogóle żadną różnicówką to wywali zabezpiecznenie przedlicznikowe - czyli jeszcze gorzej.
    Jasiu

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony