dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Za niskie napięcie w sieci- co robić?

    Na mojej wsi elektrownia dostarcza napięcie niższe niż zaoferowała się w podpisanej ze mną umowie. Boję się o różne sprzęty, np o pompę ciepła, która jest wrażliwa na spadki i pokazuje błąd. Obawiam się również o inne urządzenia. Dowiedziałem się, że winny jest przestarzały nasz wsiowy transformator, który nie daje rady ponieważ zbudowało się trochę nowych domów i przestał dawać radę. Widać to zwłaszcza zimą kiedy zużycie wzrasta.
    Może ktoś ma doświadczenie w tym jak udokumentować spadki napięcia aby wystartować z reklamacją do elektrowni? Czy robić zdjęcia woltomierzowi? Czy w ogóle ma to sens? Czy jest szansa coś wygrać (nowy trafo we wsi)?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    składać reklamacje w ZE i żądać podpięcia rejestratora. transformatory maja regulację i może się uda w ZE załatwić cos ta drogą.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli, że oni mają coś takiego jak "rejestrator"? Jeżeli to jest drogie to mnie pogonią- monopoliści.

  4. #4

    Domyślnie Re: Za niskie napięcie w sieci- co robić?

    Cytat Napisał marmon
    Może ktoś ma doświadczenie w tym jak udokumentować spadki napięcia aby wystartować z reklamacją do elektrowni?
    Zgłoś ZE, wstawią Ci takie urządzenie rejestrujące, jeśli będzie OK to niestety za to zapłacisz Niestety, oni sami siebie kontrolują - na ile skutecznie? Nie wiem zgodnie z rozporządzeniem i umową napięcie musi spełniać jakieś normy - zajrzyj do umowy, u mnie ZE w umowie np. podawał wzór na np. wskaźnik migotania światła, dzwoniłem kiedyś, żeby to wyjaśnić, bo mi światło migało, podobno mierzyli i wszystko było OK, podobno nic nie robili, ale od tego czasu jakoś mniej miga - może to sąsiad nacieszył się nową spawarką?

  5. #5

    Domyślnie

    Czy można już się zacząć śmiać?

    Miałem to samo, zgłosiłem że mam spadki napięcia poniżej 180V, założono rejestrator. Następnie dostałem pismo a w nim m.in.
    "....Odchylenia wartości napięcia od napięcia znamionowego w czasie 15 minut mieszczą się w przedziale (-10% do +5% tj. od 207V do 242V). Pojawiające się wahania napięcia, dopuszczone przepisami, spowodowane są normalną pracą sieci niskiego napięcia ...."

    Proste? (tłumacząc powyższe na polski - "goń się na drzewo")

    P.S. Mam agregat siłowy 8kW, inwestuję w UPSy i automatyczne przełączniki faz bo niestety u mnie nie ma spadku napięcia trwającego ponad 15 minut. A zasilacze impulsowe się palą.
    Pozdrawiam - Piotr

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    Czy można już się zacząć śmiać?

    Miałem to samo, zgłosiłem że mam spadki napięcia poniżej 180V, założono rejestrator. Następnie dostałem pismo a w nim m.in.
    "....Odchylenia wartości napięcia od napięcia znamionowego w czasie 15 minut mieszczą się w przedziale (-10% do +5% tj. od 207V do 242V).
    [...]
    bo niestety u mnie nie ma spadku napięcia trwającego ponad 15 minut.
    ale to chyba źle rozumiesz, to nie chodzi o spadki trwające powyżej 15 minut, tylko o średnią, to się jakoś tak mierzy, że np w ciągu 10 minut rejestrują, potem z tego robią średnią, potem te okresy rejestrują i jeśli tego w miesiącu masz powyżej ileś procent to dopiero jest źle -ale tak to jest chyba nawet w ministerialnym rozporządzeniu ustawione, niezależnie od tego, jak kiedyś zacząłem to liczyć to mi wyszło, że może mi dość dokuczliwie migać światło z przerwami przez większość dnia a i tak będzie się mieściło w normie poza tym ja mam w umowie o tym, że niedotrzymanie warunków technicznych upoważnia do bonifikaty, ale nie ma słowa o polepszeniu warunków technicznych...

  7. #7

    Domyślnie

    Zgadza się, rozporządzenie mówi:
    "w każdym tygodniu 95 % ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń:
    +5 % / –10 % napi´cia znamionowego dla sieci o napięciu znamionowym 400 kV;"

    Tyle że nie zakładają rejestratora na tydzień i wyników też nie pokażą.

    Czyli dla mnie (jak i dla każdego innego) to i tak wszystko jedno - wyżej doopy nie podskoczę.
    Dla ZE zawsze będzie napięcie w normie, trzeba przywyknąć.
    Pozdrawiam - Piotr

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Lepiej wezwać pogotowie i dać na flaszke czasami tak jest szybciej. pozdr adam

  9. #9

    Domyślnie

    Nawet za skrzynkę nowego trafo nie postawią. Cudów nie ma.
    Pozdrawiam - Piotr

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    Nawet za skrzynkę nowego trafo nie postawią. Cudów nie ma.
    Jeżeli jest jeszcze możliwość to na trafie mogą zmienić odczep na pierwotnym i podnieść wartość napięcia na wtórnym uzwojeniu - no chyba że już jest na maksymalnym odczepie to wtedy rzeczywiscie z całego planu nici ...
    --
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    ale ten spadek napięcia zapewne wynika ze zbyt dużego obciążenia tej trafostacji - a co się stanie jak w nocy obciążenie maleje? Zapewne napięcie rośnie co przy "zmianie odczepu" spowoduje pojawienie się zbyt dużego napięcia. Będzie pewnie jeszcze gorzej.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    Zgadza się, rozporządzenie mówi:
    "w każdym tygodniu 95 % ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń:
    +5 % / –10 % napi´cia znamionowego dla sieci o napięciu znamionowym 400 kV;"

    Tyle że nie zakładają rejestratora na tydzień i wyników też nie pokażą.

    Czyli dla mnie (jak i dla każdego innego) to i tak wszystko jedno - wyżej doopy nie podskoczę.
    Dla ZE zawsze będzie napięcie w normie, trzeba przywyknąć.
    cały dowcip polega na tym, że tu każdy zbój na swój strój. Ja mam bliskie kontakty z dwoma oddziałami tego samego ZE i nawet ustawa w jednym znaczy jedno, a w drugim trochę zupełnie co innego. O jakichś rozporządzeniach nie mówiąc. Dlatego należy próbować, bo to co w jednym oddziale niemożliwe, w innym może być proste.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  13. #13

    Domyślnie

    Ja natomiast mam za wysokie napięcie, które wynosi 250V. Jestem na początku trafo. Wiadomo pod obciążeniem (grzejniki, podgrzewacze itp) napięcie trochę spada ale niewiele. Żarówki, które są najwrażliwsze o dziwo jak na razie wytrzymują, pewnie do czasu
    Elektroniki specjalnie nie mam oprócz zwykłego telewizora.
    pzdr.
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  14. #14

    Domyślnie

    Twój problem zapewne polega na zbyt długiej linii nn a nie na złym transformatorze. Powiedz ile kilometrów od stacji mieszkasz?. Niestety ale w Polsce ludzie budują siębez składy i bez ładu gdzieś pod laskiem, gdzieś nad stawkiem i potem wszyscy chcą przyłączyć się do sieci we wsi i wychodzi potem odległośc 2 km. A z druiej strony W polsce ludzie nie rozumieją, że rozbudowa sieci wymaga udostepnienia czasem swojej ziemi bo bezprzewodowo energii nie dostarcza się jeszcze.

    Co do tego, że ktoś nie zgadza sięz pomiarami parametrów napięcia dostawcy to nie stoi nic na przeszkodzie aby takie pomiary i analizę zlecić zewnętrznej firmie. Ale zapewniam was ,że nie tak prosto jest namierzyć parametry poniżej normy. Mierzymy przez tydzień w dzień i w nocy i przy takim graciajstwie w nocy mamy więcej, w dzień mniej a średnio jest ok.

    A suma sumarum nawet jak wyjdzie nie ok to i tak to jeszcze nic nie znaczy bo od tego nie pojawi sięz dnia na dzień nowa stacja .
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  15. #15

    Domyślnie

    Problem Marcin 714 polega na zbyt krótkiej linii. Do stacji trafo mam około 100m. Na zaczepach trafo, ZE ustawił spore napięcie aby ci na końcu wsi łapali się jeszcze w normie, ze względu na spadki napięć oczywiście, które rosną wraz z długością linii.
    pzdr
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    ... ludzie nie rozumieją, że rozbudowa sieci wymaga udostepnienia czasem swojej ziemi ...
    Mieszkam na jednym końcu wsi a trafo jest na drugim. Oferowałem bezpłatnie kawałek swojej działki pod nowe trafo, niestety bez reakcji.
    Pozdrawiam - Piotr

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    Cytat Napisał marcin714
    ... ludzie nie rozumieją, że rozbudowa sieci wymaga udostepnienia czasem swojej ziemi ...
    Mieszkam na jednym końcu wsi a trafo jest na drugim. Oferowałem bezpłatnie kawałek swojej działki pod nowe trafo, niestety bez reakcji.
    To wymaga trochę czasu. musi wejść "do planu..."
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  18. #18

    Domyślnie

    No i tę nową stację trzeba jeszcze zasilić linią średniego napiecia i tu zaczynają się problemy.

    Kol. Pelsna ja nie o twoim problemie pisałem chociaż twój może być większy niż ten z za niskim napięciem. Ale tak się dzieje jak ci z końca mocno naciskają to podbija się napięcie na stacji
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  19. #19

    Domyślnie

    Wątek (stary bo stary) przeczytałem ze zainteresowaniem.

    Brat co wieczór ma problem jak we wsi włączą pompy do podlewania. Rekordowo niskie napięcie napięcie 139V (sic!). Żarówki świecą na brązowo. Technicy z pogotowia twierdzą że trafo podkręcić już się więcej nie da. Rejestrator założony, ciekawe jak się rozwinie dalej.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mariwie

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Strumień
    Kod pocztowy
    43-246
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam
    Potrzebuję pomocy w sprawie napięcia.
    Miałem na mój wniosek założony rejestrator i otrzymałem od Taurona taką odpowiedź:
    "Z przeprowadzonej analizy wyników pomiarów stwierdzamy, że wartości napięcia na jednej fazie nie mieści sie w przedziale dopuszczalnych wartości określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu........Dz.U. z 2007 nr 93 poz 623.
    Przekroczony jest dopuszczalny poziom wskaźnika długookresowego migotania światła Plt, asymetria oraz poziom występowania 15 harmonicznej.

    Informują mnie że modernizacja zostanie przeprowadzona najwcześniej w 2020 r.
    Kłopot taki że w godzinach wieczornych spadki są tak duże że nie można włączyć 2 urządzeń w jednym czasie.
    Czy może ktoś podpowiedzieć co można w takiej sytuacji zrobić???
    Czy można od Taurona żądać odszkodowania.

    Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony