Witam,
posiadam owy piec zamontowany w lipcu. Dotychczas paliłem w nim z zamontowanymi rusztami czyli drewnem i różnymi odpadkami. Gdy przyszły mrozy postanowiłem odpalić tłok i zasypałem miałem o kaloryczności ok. 23 MJ. Mam pytanie do użytkowników tego pieca. W miejscu paleniska jest ażurowa płytka. Przez otwory podawane jest powietrze. Płytka jest prostokątna ale otworów nie ma rozmieszczonych równomiernie. Z jednej strony otwory są prawie do końca a z drugiej jest około 3 cm nie zapełnione otworami. Która strona powinna być od "przodu" czyli od strony drzwiczek a która od strony podajnika.

Druga sprawa dotyczy ustawień.

Kombinowałem różne ustawienia ale za każdym razem nie dopala się miał. Czasem powstaje masa zbita tak jak by żużel. Posiadam dom z pustaka szlakowego ocieplony styropianem 5 cm. Okna stare. Strop docieplony też ok 5 cm styropianu. Na ciepło nie narzekam ale frapuje mnie to marnotrawstwo opału. Teraz mam ustawione: temperatura kotła 66C, wentylator 45%, przerwa podawania 4 min, podtrzymanie 8 min, wentylator w podtrzymaniu 50 sek co 1,5 min. Histereza 4 stopnie.