dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgor23

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    36-062
    Posty
    34

    Domyślnie Podział domu na 2 części - osobne wodomierze

    Witam!

    Robię instalacje w domu. Docelowo bedzie on podzielony na 2 części w jednej będę mieszkał ja, w drugiej 2 inne osoby i będę chciał założyć osobne wodomierze do rozliczenia. Z zimną wodą nie mam problemu jak to rozwiazac - 2 osobne instalacje i 2 wodomierze, jedynie mam obawy co do ciepłej. Bede instalował zbiornik 300l podpięty pod kocioł i również zrobię 2 osobne instalacje i 2 osobne podejścia na ciepłą wodę i założę 2 wodomierze ale mam obawy czy jeśli podłączę cyrkulację razem, czyli zepne obie te instalacje gdzieś w najdalszych miejscach nie będzie to problem dla tych wodomierzy i nie będzie to jakoś bardzo przekłamywac?

    Myślę że teoretycznie nie bo ciepłą wodę będę pobierał albo z jednej instalacji albo z drugiej i chyba połączona cyrkulacja nie będzie mieć na to wpływu prawda?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A jak to sobie wyobrażasz? Że jedną rurą będzie płynęła woda, gdy ktoś odkręci kran, ale tak samo będziesz liczył, jak tą rurą popłynie woda cyrkulacją i wróci do zasobnika?
    Czy chcesz wodomierze montować przy bateriach, gdzie już nie przejdzie przez nie woda cyrkulująca?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgor23

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    36-062
    Posty
    34

    Domyślnie

    Nie wiem pytam czy dobrze myślę. Nie musi to być dokładnie ale żebym choć trochę miał zarys ile tej wody będzie szło

    Jeśli nie tak to co najlepiej zrezygnować z cyrkulacji w 2 części domu?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Raczej bez cyrkulacji będzie najprościej. Ew. zamiast jednego 300L, dwa zbiorniki 150L osobne dla każdego lokalu. Wystarczy wtedy po jednym wodomierzu (przed każdym zbiornikiem) i cyrkulację też możesz zrobić sterowaną dla każdego zbiornika oddzielnie wg potrzeb.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 23-01-2017 o 22:09
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał matgor23 Zobacz post
    Jeśli nie tak to co najlepiej zrezygnować z cyrkulacji w 2 części domu?
    Zależy, co sobie mieszkańcy cenią. Ja bym dał wodomierz na wyjściu i na powrocie cyrkulacji i przez różnicę liczył zużycie.
    Dwa zasobniki to zbędny koszt a do tego potencjalne pole do niesnasek, że u mnie zimniejsza woda, a liczymy za m3 tyle samo.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zależy, co sobie mieszkańcy cenią. Ja bym dał wodomierz na wyjściu i na powrocie cyrkulacji i przez różnicę liczył zużycie.
    Dwa zasobniki to zbędny koszt a do tego potencjalne pole do niesnasek, że u mnie zimniejsza woda, a liczymy za m3 tyle samo.
    Podobnie, jak i dodatkowe wodomierze- w mojej wersji są tylko dwa.
    Zbiorniki nie są takie drogie a niezależne sterowanie cyrkulacjami zmniejsza wzajemne pretensje - które oczywiście zawsze mogą wystąpić z takiego czy innego powodu.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Podobnie, jak i dodatkowe wodomierze- w mojej wersji są tylko dwa.
    Zbiorniki nie są takie drogie a niezależne sterowanie cyrkulacjami zmniejsza wzajemne pretensje - które oczywiście zawsze mogą wystąpić z takiego czy innego powodu.
    Zamiast dwóch dodatkowych wodomierzy po 50 zł proponujesz dodatkowy zasobnik i dodatkową pompę cyrkulacyjną? To będzie wielokrotnie droższe.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zamiast dwóch dodatkowych wodomierzy po 50 zł proponujesz dodatkowy zasobnik i dodatkową pompę cyrkulacyjną? To będzie wielokrotnie droższe.
    Tak dokładnie proponuję - autor nie pytał o najtańszą wersję, a jak planuje część budynku wynajmować, to moim zdaniem warto się maksymalnie uniezależnić. Przy 2 wodomierzach na zimnej wodzie jesteś w stanie nawet mieć 2 osobne umowy z wodociągami.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Wodomierze mają byc przed poszczególnymi lokalami a cyrkulacja zakończona wcześniej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę czekając minutę aż ta się pojawi w kranie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony