dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lechu316

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie przemarzanie ścian

    Czy w domku murowanym z pustaka i silikatówki, który służy jako domek rekreacyjny - letni może wystąpić zjawisko przemarzania ścian, wilgoci i grzyba ?
    Domek posiada otwory wentylacyjne w każdym pomieszczeniu,jesień-zima jest nieogrzewany i nikt w nim nie mieszka. Nie ma ocieplonych ścian, na zewnątrz jest tynk pokryty farbą akrylową, nie ma przecieków dachu czy w instalacji wod-kan.
    Czy zjawisko przemarzania ( sinienia ścian ) jest wynikiem różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku czy są inne przyczyny?
    Dodam, że z moich obserwacji zimowych wynika, że jak przebywałem wewnątrz domku i ogrzewałem pomieszczenie to po ścianach leciała woda, a ściany były zimne jak lód Zrozumiałe jest dla mnie,że wówczas może następować przebarwienie ścian, grzyb, wilgoć. A jak się nie ogrzewa czy zjawiska te występują?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: przemarzanie ścian

    Cytat Napisał lechu316
    Czy w domku murowanym z pustaka i silikatówki, który służy jako domek rekreacyjny - letni może wystąpić zjawisko przemarzania ścian, wilgoci i grzyba ?
    Domek posiada otwory wentylacyjne w każdym pomieszczeniu,jesień-zima jest nieogrzewany i nikt w nim nie mieszka. Nie ma ocieplonych ścian, na zewnątrz jest tynk pokryty farbą akrylową, nie ma przecieków dachu czy w instalacji wod-kan.
    Czy zjawisko przemarzania ( sinienia ścian ) jest wynikiem różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku czy są inne przyczyny?
    Dodam, że z moich obserwacji zimowych wynika, że jak przebywałem wewnątrz domku i ogrzewałem pomieszczenie to po ścianach leciała woda, a ściany były zimne jak lód Zrozumiałe jest dla mnie,że wówczas może następować przebarwienie ścian, grzyb, wilgoć. A jak się nie ogrzewa czy zjawiska te występują?


    Tak troszkę na logikę to aby ściana przemarzła to musi od strony wewnętrznej ściany budynku temp. obniżyć się do zera C. Jak pomieszczenie nie jest ogrzewane i z każdej strony ma poniżej zera to skąd w środku ma być powyżej?

  3. #3

    Domyślnie Re: przemarzanie ścian

    Cytat Napisał zbigmor
    Jak pomieszczenie nie jest ogrzewane i z każdej strony ma poniżej zera to skąd w środku ma być powyżej?
    Od ziemi.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: przemarzanie ścian

    Cytat Napisał william.bonawentura
    Cytat Napisał zbigmor
    Jak pomieszczenie nie jest ogrzewane i z każdej strony ma poniżej zera to skąd w środku ma być powyżej?
    Od ziemi.

    Niestety tylko teoretycznie. W domku rekreacyjnym raczej niemożliwe, ale chętnie poznam jakiś przykład domku letniskowego, w którym zimą przy -20 deg C na zewnątrz wewnątrz jest powyżej zera choć nikt nie grzeje i nie mieszka.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: przemarzanie ścian

    Cytat Napisał lechu316
    Czy w domku murowanym z pustaka i silikatówki, który służy jako domek rekreacyjny - letni może wystąpić zjawisko przemarzania ścian, wilgoci i grzyba ?
    Przecież po wywietrzeniu pomieszczeń przed zimą nic nie powinno przemarzać, bo nie powinno być nadmiaru pary wodnej. Skąd lanie się wody po ścianach w przypadku ogrzewania w zimie? Cuś mi tu nie gra.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar nabial
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    tynk akrylowy nie przepuszcza pary wodnej, zatem może tak być, że leje się woda podczas ogrzewania

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: przemarzanie ścian

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał lechu316
    Czy w domku murowanym z pustaka i silikatówki, który służy jako domek rekreacyjny - letni może wystąpić zjawisko przemarzania ścian, wilgoci i grzyba ?
    Przecież po wywietrzeniu pomieszczeń przed zimą nic nie powinno przemarzać, bo nie powinno być nadmiaru pary wodnej. Skąd lanie się wody po ścianach w przypadku ogrzewania w zimie? Cuś mi tu nie gra.

    Z powodu słynnego punktu rosy. Jeśli zaczynasz ogrzewać wyziębione pomieszczenie to na zimnych ścianach będzie wykraplać się wilgoć z cieplejszego powietrza.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: przemarzanie ścian

    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał lechu316
    Czy w domku murowanym z pustaka i silikatówki, który służy jako domek rekreacyjny - letni może wystąpić zjawisko przemarzania ścian, wilgoci i grzyba ?
    Przecież po wywietrzeniu pomieszczeń przed zimą nic nie powinno przemarzać, bo nie powinno być nadmiaru pary wodnej. Skąd lanie się wody po ścianach w przypadku ogrzewania w zimie? Cuś mi tu nie gra.

    Z powodu słynnego punktu rosy. Jeśli zaczynasz ogrzewać wyziębione pomieszczenie to na zimnych ścianach będzie wykraplać się wilgoć z cieplejszego powietrza.
    Fizyki to się akurat uczyłem i wiem co to punkt rosy. I rozumiem, że para się skrapla. Ale lanie się wody??? Pytam: a skąd tam tyle pary wodnej w powietrzu?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: przemarzanie ścian

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał lechu316
    Czy w domku murowanym z pustaka i silikatówki, który służy jako domek rekreacyjny - letni może wystąpić zjawisko przemarzania ścian, wilgoci i grzyba ?
    Przecież po wywietrzeniu pomieszczeń przed zimą nic nie powinno przemarzać, bo nie powinno być nadmiaru pary wodnej. Skąd lanie się wody po ścianach w przypadku ogrzewania w zimie? Cuś mi tu nie gra.

    Z powodu słynnego punktu rosy. Jeśli zaczynasz ogrzewać wyziębione pomieszczenie to na zimnych ścianach będzie wykraplać się wilgoć z cieplejszego powietrza.
    Fizyki to się akurat uczyłem i wiem co to punkt rosy. I rozumiem, że para się skrapla. Ale lanie się wody??? Pytam: a skąd tam tyle pary wodnej w powietrzu?

    Od użytkowania. Wystarczy, że ktoś raz zrobi imprezę połączoną z ogrzewaniem pomieszczenia i wyniesie się na jakiś czas. Wtedy jest sporo wilgoci i ona częściowo pozostanie w ścianach, powietrzu, meblach i wszystkim innym. Oczywiście możemy się tylko domyślać, ale zawsze jest jakaś wilgoć i zjawisko mokrych ścian po rozpoczęciu ogrzewania nie jest dla mnie niczym dziwnym. Sam to niejednokrotnie widziałem po powrocie z kilkudniowego wyjazdu do nieogrzewanego domu.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lechu316

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za próby odpowiedzi, jednak mój problem nie zmierza w kierunku skraplania się wody na ścianach i lania się strużek wody. Jest to logiczne, że na zimnej powierzcni ( ścianie ) para wodna z pomieszczenia będzie sie skraplać. Tym bardziej, że bywało, iż przychodziłem do domku i zagrzałem piecykiem gazowym,który generuje parę wodną.
    Mnie jednak głównie chodzi czy zjawisko przemarzania ( sinienia ścian pod sufiem - strop betonowy na nim żużel i szlichta betonowa, a na to papa) wystąpi jak pomieszczenie nie jest ogrzewane. Mam tu na mśli ewentuale zjawisko wilgocenia cegieł od zewnątrz ( chodzi głównie o silikatowe, choć może bloczki z betonu komórkowego też chłoną wilgoć ?) i przy nskich temperaturah ich marznięcia - czy to stąd są zmiay barwy ściany na siną?
    Czy zmiany barwyściany na siną są wynikiem wiloci ?.
    Co do różnicy emperatur to przy słońcu domek wewnątrz może sie nagrzewać przez okna - działanie jak w szklarni, albo oże chodzi o to, żegdy jest nagrzewany od zewnątrz to zamarznięta w cegłach wilgoć taje i przebarwiają ścianę wewnątz na siną ? Nie znam zjawiska przemarzania dla tego staram się zapytać co je powoduje i jakie są skutki ?

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Bonchart

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ja w zasadzie podczepię się pod temat...całkiem niedawno kupiłem mieszkanie na ostatniej kondygnacji w większe mrozy okazało się że pojawia się wilgoć w rogach pomieszczeń i na wkrętach którymi została przymocowana płyta kartonowo-gipsowa.Dodam, że zjawisko występuje w kilku miejscach.Jak się domyślam mamy tu do czynienia z zjawiskiem przemarzania ścian...i w tym momencie pojawia się pytanie czy w mieszkaniu świeżo ocieplonym i posiadającym certyfikat energetyczny takie zjawisko ma prawo występować???Pytanie jest o tyle ważne,że zamierzam zwrócić się do developera z żądaniem poprawienia izolacji w felernych miejscach.Czy moje żądania będą za zasadne?Czy można wszystko zrzucić na złą wentylację, a jeśli tak czy mogę żądać od developera wstawienia nawiewników w oknach?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ma prawo występować! (bo to robi)
    Certyfikat albo w ramkę albo do szaletu! (w zależności od treści i rzeczywistości).

    Powiedzieli, ze jest docieplone.

    Adam M.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Bonchart

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    W bloku została przeprowadzona termomodernizacja, kondygnacja na której kupiłem mieszkanie została dobudowana i ocieplona w ten samo sposób co cały blok, tw. ocieplenie jest wykonane, pytanie tylko czy prawidłowo...Po co jest ten certyfikat, jeżeli na podstawie niego nic mi się nie należy...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak to po co?
    Bo ma BYĆ!

    Adam M.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Bonchart

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Tak czy inaczej moje pytania pozostają bez odpowiedzi, mam nadzieję,że ktoś doda coś konstruktywnego do tej dyskusji. Help!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony