dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    SławekŁódź

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Rosanów
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    3

    Domyślnie Pompa głębinowa - czarny szlam :(

    Witam serdecznie,

    to mój pierwszy post więc jakby co proszę o wyrozumiałość

    do meritum...

    mam domek, na ogródku studnia(32m) zasilająca domek w wodę (5osób).

    przez dokładnie 2 lata pompa IBO 3,5 SCM3-18/1,5 chodziła aż do dnia dzisiejszego

    pobór wody bardzo duży dzienny (5 osób kąpiel, 2 czasem 3 prania, zmywanie 2 dziennie i podlewanie trawnika tył 5 sekcji po 3 zraszacze średnio po 8-9min codziennie plus podlewanie pozostałej części ogródka z węża) także wody idzie naprawdę dużo szczególnie teraz w upalne dni podlewałem sowicie.

    woda lała się czysta i ciśnienie super (choć hydrofor 100l).

    czyszcząc filtr o nawodnienia trawnika dało się zauważyć nieczystości ale, że tak się wypowiem w normie troszkę piasku i inne takie tam.

    jedno co mnie dziś przy wyjęciu pompy mocno zaniepokoiło to to że nad pompą sznur na którym wisi i kabel doprowadzający prąd była czarne jakby od smoły, czarna maź nie mam pojęcia skąd (zdjęcia poglądowe z załączniku)

    teraz tak mi się jeszcze przypomniało że jak raz na 2 miesiące wymieniam filtry które mam zamontowane przed wejściem do domu w filtrze pierwszym również spotykam bród w postaci takiej mazi choć już nie tak bardzo czarnej.

    Sama pompa była pobrudzona rdzą takim rudym brudem.

    woda była dwa razy badana przez sanepid i generalnie wszytko jest pięknie po za żelazem którego jest za dużo ale nie przekracza normy jakoś dużo (facet z sanepidu stwierdził że jest ok).

    Zastanawia mnie a w sumie trapi cały obrót sprawy bo mam dwójkę małych dzieci i wolałbym mieć czystą wodę do spożywania jaki do mycia itp.

    Po krótkim opisie sytuacji mam do Państwa dwa pytania:

    Czy tam czarna maź to normalne czy trzeba z tym jakoś walczyć jeśli tak to jak? kto? kiedy?

    Czy pompa którą miałem jest warta ponownego zakładnia czy padną inne propozycje? słyszałem coś o pompach z systemem antypiaskowym? czy to dobry pomysł ?



    Jeśli czegoś tu nie zawarłem to proszę pytać jeśli będę w stanie oczywiście odp.



    Z góry bardzo dziękuję za ewentualny odzew/pomoc!



    Pozdrawiam,
    Sławek

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	414202Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	414203

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Generalnie czarne osady to zazwyczaj mangan, a rude - żelazo. Jeśli masz badania - możesz je wrzucić. Możesz też zrobić je ponownie - możliwe, że woda się zmienia. Pompa mogła się spalić od częstego załączania przy tak małym hydroforze...
    System antypiaskowy oznacza tylko, że wirniki pompy są luźniejsze i teoretycznie przepchną piasek... ale pompa nie do tego służy.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    To może być tlenek żelaza(II).
    Żelazo tam jest a tlenu mało, temperatura studziienna to robi się czarny a nie rudy (Fe2O3).
    Tlenek żelaza (FeO) stosowany jest jako pigment. Brudzi jak cholera. Na czarno.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    SławekŁódź

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Rosanów
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    To może być tlenek żelaza(II).
    Żelazo tam jest a tlenu mało, temperatura studziienna to robi się czarny a nie rudy (Fe2O3).
    Tlenek żelaza (FeO) stosowany jest jako pigment. Brudzi jak cholera. Na czarno.

    Adam M.
    Witam,
    Dziękuje za informacje.
    Czy po za tym, że brudzi jak cholera to ma jakiś wpływ na wodę względem jej zdatności do picia?

    Pzdr
    Sławek

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    SławekŁódź

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Rosanów
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Generalnie czarne osady to zazwyczaj mangan, a rude - żelazo. Jeśli masz badania - możesz je wrzucić. Możesz też zrobić je ponownie - możliwe, że woda się zmienia. Pompa mogła się spalić od częstego załączania przy tak małym hydroforze...
    System antypiaskowy oznacza tylko, że wirniki pompy są luźniejsze i teoretycznie przepchną piasek... ale pompa nie do tego służy.
    Witam,
    Dziękuje za odp.
    Dziś popołudniu wrzucę ostatnie badania wody.
    Co do pompy antypiaskowej, jeśli faktycznie działa na zasadzie jak opisałeś to zastanawiam się jak często wtedy by trzeba było wymieniać filtry?
    Na tą chwilę wymieniam dość często (bynajmniej tak mi się wydaje) raz na dwa miesiące czasem raz w miesiącu, w zależności od ilości która wykorzystujemy.

    Pzdr
    Sławek
    .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekŁódź Zobacz post
    Witam,
    Dziękuje za informacje.
    Czy po za tym, że brudzi jak cholera to ma jakiś wpływ na wodę względem jej zdatności do picia?

    Pzdr
    Sławek
    Dla mocno wyczulonych może mieć jakiś metaliczny posmak.
    Żelazo nie jest toksyczne. Raczej - niesmaczne.
    Jest potrzebne w organizmie ale nie wiem, czy w tej postaci jest przyswajalne.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony