dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Spalanie w kotle a szybkość przepływu wody

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schematco.jpg
Wyświetleń:	317
Rozmiar:	75,6 KB
ID:	293701

    Proszę o ustosunkowanie się do problemu:
    czy bieg pracy pompy w domu A ma wpływ na spalanie paliwa w kotle?

    Dawniej instalacja CO "domu A" była grawitacyjna. Obecnie jest zasilana pompą (można ja zawsze wyłączyć).

    Mnie natomiast interesuje to, czy przyspieszenie obiegu wody w ww instalacji ma jakiś negatywny wpływ na rozpalanie, utrzymywanie temperatury w kotle, wygaszanie...

    Kocioł w instalacji to Defro Optima Komfort Plus ze sterownikiem PiD, dmuchawa i czujnikiem spalin.

    Dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Podbijam.
    Głównie chodzi o to, czy wyłączenie pompy dla domu A przy jednoczesnej pracy pompy dla domu B sprawi, że właściwości starej instalacji grawitacyjnej w domu A zostaną "zaburzone". W takim ustawieniu grzejniki w domu A sa nieco zimniejsze niż w domu B, ale sprawdzałem to tylko dla czasu 2 godzin. Wyraźnie były zimniejsze od dołu.

    Czy działająca pompa dla domu B może sprawić, że woda nie będzie chciała wejść w obieg grawitacyjny domu A?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    pompa jest dużo mocniejsza od grawitacji i wątpie żeby coś poszło na grawitacji

  4. #4

    Domyślnie

    Z autopsji - gonię bojler z wężownicą za pomocą pompy, w tym czasie grawitacja zaczyna działać na obiegu grzejnikowym już od około 40 st.
    Babilon - przejrzyj temat o "ekonomicznym spalaniu paliw stałych", niejaki nilsan sporo tam o przepływach w instalacjach CO pisał

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał babilon Zobacz post
    Czy działająca pompa dla domu B może sprawić, że woda nie będzie chciała wejść w obieg grawitacyjny domu A?
    dokładnie tak, pompa jest tak silna w porównaniu do grawitacji że większość wody zabierze do domku B, i domek A będzie niedogrzany

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Nazywając rzeczy po imieniu: pompa na tyle szybko gania wodę w instalacji B, że obniża się różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem. W efekcie, obieg grawitacyjny A nie ma odpowiedniego ,,napędu" i działa słabiej.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Nazywając rzeczy po imieniu: pompa na tyle szybko gania wodę w instalacji B, że obniża się różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem. W efekcie, obieg grawitacyjny A nie ma odpowiedniego ,,napędu" i działa słabiej.
    a przy okazji pompa robi podciśnienie i zasysa wodę

  8. #8

    Domyślnie

    Tego się spodziewałem.
    Z ciekawości zapytałem, bo podobno na obiegu grawitacyjnym lepsza jest wydajność cieplna, gdyż woda sobie krąży wolno i posiada mniejsze opory ale różnica na wlocie i wylocie "duża". W sumie nie zbadałem tego zjawiska do końca, gdyż moja infrastruktura grawitacyjna składa się z rur w pionach o średnicy zewnętrznej 8cm. Zatem rozgrzewając kocioł podczas rozpalania, aby ogrzać kaloryfery domu A do temp. 50-60 st. potrzeba 1,5 h czasu. O ile się nie mylę wynika to z faktu, że sama instalacja (grube rury + grzejniki żeliwne) przewyższają objętościowo wodę w kotle.

    Jednak przed modernizacją (przed podpięciem domu B) instalacja szła grawitacyjnie dość sprawnie i chociaż kaloryfery w domu A rozgrzewały się do wysokiej temperatury również wolno, ale stopniowo!
    Obecnie gdy przy rozpalaniu pompy włączę na 35 stopni, to temperatura w kotle praktycznie STOI przez ładną godzinkę, bo sie szybko miesza z zimną z instalacji.

    Kiedyś sprawdzałem na samym domu B, i piec rozgrzał się do 65 stopni w 30 minut a kaloryferki gorące że ledwo można dotknąć (~65*C).

    Próbowałem też zrobić eksperyment na rozpalaniu grawitacyjnym domu A przy jednoczesnym działaniu pompy domu B. Efekt był taki, że pomału ale szło... Niestety kaloryfery tylko do połowy na górze a na dole były letnie. Zresztą nawet przy działaniu wszystkich pomp to zjawisko da się zaobserwować :/

    Wyłączałem też pompę domu A po ustabilizowaniu się temperatury kotła i całej instalacji i okazało się, że grawitacja działa.... tylko na mrozy to działałaby za słabo.

    Reasumując, pompa domu A powinna być włączona choćby na 1. biegu?

    I jeszcze pytanie, co się stanie gdy odetnę zaworem zasilanie do grzejników domu A przy działającej pompie domu A, która wode skieruje w 100% na bojler? czy to będzie układ zamknięty? Powrót z bojlera łączy się z sumarycznym powrotem instalacji.... Niestety nie wiem, czy naczynie wzbiorcze podłączone jest do rury zasilającej czy powrotnej. Jesli tej drugiej to chyba nie powinno byc problemmu ze wzrostem ciśnienia a układ wciąż będzie otwarty...?

    Dzięki za zainteresowanie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    pomp starego typu nie daje sie na pierwszy bieg bo jest mały moment rozruchowy i jak sie pompa zastoi, czyli wirnik przyblokuje to sie pompa spali.
    może na obiegu B pompa ma za małą wydajność?

  10. #10

    Domyślnie

    Pompy są nowe - kupione miesiąc temu. Dla domu A pompa ma moc większą niż dla domu B.

    Pompa A: Omis 25-60/180
    Pompa B: Omis 25/40-180

    Najczęściej te pompy ustawione są na 1-szy bieg i w obydwu domach jest ciepło.

    W temacie chodziło mi o pompę B (na 1. biegu - bo większy jest zbyteczny) versus obieg grawitacyjny w domu A.

    Obecnie ustawiam sterownik tak, żeby przy dojściu do zadanej temperatury pompa A się wyłączyła (czyli żeby system grzewczy w domu A pracował na grawitacji). Przy obecnej pogodzie (2-4 st. ponad zero) kaloryfery są ciepłe w obydwu domach, przy czym w domu A grzejniki mają niższą temp. na dole.

    Nie wiem czy to urok instalacji grawitacyjnej czy tych kaloryferów żeliwnych, że są zimniejsze na dole. (notabene udało mi sie odczytac na nich takie cyferki: "E231-70"; jak bedzie trzeba wstawię fotkę).
    Ostatnio edytowane przez babilon ; 15-12-2014 o 19:43

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    pomp starego typu nie daje sie na pierwszy bieg bo jest mały moment rozruchowy i jak sie pompa zastoi, czyli wirnik przyblokuje to sie pompa spali.
    może na obiegu B pompa ma za małą wydajność?
    To po co go (ten pierwszy bieg) mają?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    To po co go (ten pierwszy bieg) mają?
    wydaje mi sie że po to... bo wypada dodatkowa regulacja, oszczędniejszy bieg, chyba nawet dzisiaj w jakiejś dokumentacji czytałem żeby nie używać 1 biegu i wlaśnie tam wyszytałem że chodzi o moment rozruchowy, starzy instalatorzy też powiedzą że na 1 padają, wiadomo że nie nówka

  13. #13

    Domyślnie

    Kurde, dobrze, że moja WILO STAR RS z '96 roku o tym nie wie

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Kurde, dobrze, że moja WILO STAR RS z '96 roku o tym nie wie
    w razie czego zapraszam na zakupy

  15. #15

    Domyślnie

    Póki co problem rozwiązałem(?) tak, że przymykam zawór zasilający CO domu A na 50-70% a reszta idzie na bojler po czym wraca do pieca; pompy na 1 biegu. Ile w rzeczywistości idzie wody na CO domu A, ciężko mi wyliczyć, ale jest dobrze i ciepło.
    Ostatnio edytowane przez babilon ; 16-12-2014 o 19:22
    Kocioł Defro Optima Komfort Plus 20kW z PiD i dmuchawą. Amatorski schemat instalacji CO.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    w razie czego zapraszam na zakupy
    Gdzie?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    buduje sklepik internetowy, jak się rozwinie to może jakis lokal się wynajmie
    staram się mieć ciut taniej niz na allegro ale ciężko rywalizować z hurtowniami
    na pompach to czasami mam 10zł np.cyrkulacyjna grundfosa 300 zł,
    kotły atmosa taniej niż na allegro, na te najtańsze koło 18 proc. rabatu, na zestawy ze 20
    bufor drazice 1000l 2850(rabat okolo 25%)
    dopiero wprowadzam towar

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony