dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Kocioł kondensacyjny niskiej mocy (+/- 6-18kW) - JAKI?

    Jestem właśnie na etapie zastanawiania się nad kotłownią. No i tak: 1 - kocioł musi być kondensacyjny bo chcę wyprowadzić rurę spalinowo doprowadzającą przez ścianę, 2 - skoro tak, to musi mieć moc poniżej 20kW, 3 - skoro tak, to raczej dam duży zasobnik, bo będę miał za moło nadmocy na szybkie zagrzanie, gdy się wyczerpie mały, 4 - a skoro tak, to mogę jeszcze obniżyć górną moc, coby kocioł jak najmniej tracił na sprawności przy pracy na potrzeby CO.
    Informacje dodatkowe: dom 145 m, izolacyjność cieplna ścian +/- 0,22, dachu +/- 0,25. Będzie też wkład kominkowy na parterze i koza na górze, ale raczej do palenia w dni wolne od pracy - raczej nie na codzień.
    PYTANIE - CZY KTOŚ MOŹE MI POLECIĆ KOCIOŁ SPEŁNIAJĄCY WSZYSTKIE WARUNKI, O KTÓRYCH PISZĘ? Szukałem na Forum i nie znalazłem - większość kotłów o których w różnych wątkach była mowa, miała górną moc powyżej 22 kW.

  2. #2

    Domyślnie

    Jest dobry kocioł do tej roli ale go nie ma na Polskim rynku. To Junkers Cerapur 3-16 KW z wyświetlaczem alfanumerycznym. Jest to kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny. Można go obejrzeć na stronie www.junkers.cz

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    http://www.dedietrich.com.pl/katalog/1/4-5.html

    jak sie sprawuje dam znac za jakies 2 tyg
    w czwartek odpalam cos takiego razem z kominkiem z płaszczem wodnym.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Dyletant

    Sprawdzałeś ofertę Vaillanta ?
    Sądzę że może Cię zainteresować kocioł o nazwie ecoTEC 196 link

  5. #5

    Domyślnie Re: Kocioł kondensacyjny niskiej mocy (+/- 6-18kW) - JAKI?

    Cytat Napisał Dyletant
    Jestem właśnie na etapie zastanawiania się nad kotłownią. No i tak: 1 - kocioł musi być kondensacyjny bo chcę wyprowadzić rurę spalinowo doprowadzającą przez ścianę,
    nie musi byc kondensacyjny, wystarczy ze ma zamknieta komore spalania
    2 - skoro tak, to musi mieć moc poniżej 20kW,
    to ile kilowatow powinien miec twoj kociol powinienes sobie odpowiedziec po doborze grzejnikow i ew. potrzeb na cwu
    3 - skoro tak, to raczej dam duży zasobnik, bo będę miał za moło nadmocy na szybkie zagrzanie, gdy się wyczerpie mały,
    musisz uwazac bo przygotowanie sporej ilosci cwu malym kotlem moze troche potrwac. moze wtedy ucierpiec na tym CO chociaz mozna to rozwiazac troche wymyslniejszym sterowaniem
    4 - a skoro tak, to mogę jeszcze obniżyć górną moc, coby kocioł jak najmniej tracił na sprawności przy pracy na potrzeby CO.
    to czy kociol pracuje na potrzeby CO czy cwu nie ma wplywu na sprawnosc. poza tym przy modulowanych kotlach kondensacyjnych kryterium sprawnosci rozbija sie na dwie sprawnosci: jedna to sprawnosc samej wymiany ciepla z palnika (na ktora ma wplyw modulacja) a druga to sprawnosc kondensacji (zalezna od temp powrotu). MOze byc tak ze w okreslonych warunkach zyskujesz na jednej tracisz na drugiej.
    Informacje dodatkowe: dom 145 m, izolacyjność cieplna ścian +/- 0,22, dachu +/- 0,25. Będzie też wkład kominkowy na parterze i koza na górze, ale raczej do palenia w dni wolne od pracy - raczej nie na codzień.
    lepszym parametrem jest kubatura ale u ciebie potrzeby CO to okolo 11kW przy temp zew < -10°C.

  6. #6

    Domyślnie

    Wypunktowałeś mnie bez litości Tomie Sowyerze. Masz rację, że wystarczy zamknięta komora spalania - ale skoro już tak, to chyba warto od razu wejść w kondensacyjny?
    Poza tym... Mocy max nie wziąłem z głowy - po prostu chodzi o to, że maksymalna dopuszczalna przepisami moc kotła niepodłączonego do komina z rurą wypuszczoną przez ścianę to 20 czy 21 kW. Co do mocy potrzebnej na potrzeby CO to też wyszło mi ok. 10-11 kW, jeśli zaś chodzi o moc potrzebną do CWU to nie boję się braku nadmocy z prostego względu; przy dużym zasobniku +/- 160 l woda mi się grzeje w nocy (a wtedy lekkie obniżenie temperatury CO jest wręcz pożądane) a potem w dzień ją powoli zużywam aż do wieczora zakończonego kąpielą przed snem.
    pozdrawiam i czekam na dalsze porady (ten de dietrich wyglądał nieźle - jaka cena?)
    Dylu

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    He, he...
    Mi serwisant powiedział, że z tą mocą i kominem przez ścianę, to jest tak:
    Piec kondensacyjny jest modulowany, czy lichodzi z mocą od -do. W ten sposób można przepis b. łatwo ominąć.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem czy sprawdzałeś ofertę firmy De Dietrich mają kocioł kondensacyjny o mocy 3-18 kw z zasobnikiem 130 litrów nazwa handlowa Domolight. Ja taki kupiłem mieli dobre rabaty.Pozdrawiam Staszek

  9. #9

    Domyślnie

    Skrysztofik a ile dałeś za tego Domolighta?

  10. #10

    Domyślnie

    Cena była wyjątkowo niska bo 6900(w tym dodatkowo czujnik pokojowy)

  11. #11

    Domyślnie

    6900? To brzmi bardzo ciekawie - cena już z zasobnikiem? A czy wiesz już, ile cię wyniesie kompletna kotłownia?

  12. #12

    Domyślnie

    Cena obejmowała zasobnik.Jeśli chodzi o montaż to hydraulik twierdzi że cała kotłownia będzie kosztować max. 1,5 tyś.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    zrob sobie najlepiej model cieplny domu i posymuluj wtedy bedziesz wiedzial czego potrzebujesz

    zobacz w temacie:
    Model cieplny Domu -zastosowanie praktyczne

  14. #14

    Domyślnie

    XanX - czy odpaliłeś już tego Domolighta? Zastanawiam się nad tym, czy zasobnik 130 litrów nie będzie zbyt mały.
    Jak odpalisz daj proszę znać, czy da się np. napełnić dwie wanny raz za razem i ew. jak długo trzeba czekać na zagrzanie wody po kompletnym opróżnieniu zasobnika.
    Z góry dziękuję
    Dylu

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dyletant
    XanX - czy odpaliłeś już tego Domolighta? Zastanawiam się nad tym, czy zasobnik 130 litrów nie będzie zbyt mały.
    Jak odpalisz daj proszę znać, czy da się np. napełnić dwie wanny raz za razem i ew. jak długo trzeba czekać na zagrzanie wody po kompletnym opróżnieniu zasobnika.
    Z góry dziękuję
    Dylu

    witam
    kociołek odpalony

    z tego co zauważyłem (a byłem bardzo czujny )to zasobnik zagrzał te 130l w ok.10min do temp.50 stopni.
    Aktualnie w domu mamy zasobnik 120l piecyk SounierDivall kondensacyjny moc max.21kW 5 dorosłych osób + 2 dzieci nigdy nie było problemów z ciepłą wodą, więc myśle że w przypadku tych 18kW tez będzie spoko.

    pozdro

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki XanX za informacje. Coraz bardziej mi się ten Domolight podoba.

  17. #17

    Domyślnie

    Też sobie taki zamówiłem i cieszy mnie, że nie jestem osamotniony w podjętej decyzji.

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Zajrzałem do danych tech. Domolighta. Piszą ,że sprawność przy 80/60'C wynosi 105%. Do tej pory wydawało mi się że aby zachodziła kondansacja, a zatem zyski z niej, pwrót powinien miec temperaturę <= 57'C. Gdzie jest chaczyk?

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Witajcie,
    Jest kociol Termet'u (chyba UNICO 13k lub podobnie) 4-13 kW, ale niestety nie kondensacyjny. Kosztuje 2300 brutto cena katalogowa.
    Mozna pomyslec (zwlaszcza ta cena).
    Pozdrawiam
    Mirek

  20. #20

    Domyślnie

    A ja znalazłem kotły ATAG www.atag.com.pl
    Piotrek

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony