dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1

    Domyślnie jaka średnica zaworów i zasilania

    mam problem, ponieważ mam projekt ogrzewania do kotłowni, a muszę teraz szybko zrobić podłączenie do bufora i nie wiem jakimi średnicami. sytuacja wygląda także na główne zasilenie zaprojektowany jest alupeks 40. teraz mam bufor 500l podgrzewany grzałkami elektrycznymi i na razie tyle. jakie powinny być średnicę zaworu 3 drogowego fitrów, zaworu zwrotnego oraz zaworów zamykających miedzy buforem a tym alupeksem 40 ? intuicja podpowiada że ekwiwalentem tego alupeksa 40 czyli w stali 2", ale dobierając pompę z projektu gdzie jest napisane że przepływ 1,9 m3/h i ciśnienie 15,3 Pa wychodzi pompa 25/50 czyli przyłącze 1". zapotrzebowanie cieplne C.O. jakieć 16 Kw/h. może ktoś pomoże

  2. #2

    Domyślnie

    rury i armatura (bez 3 drogowego) 1" 1/4" czyli DN32 lub 32x3,0 dla rur PE jednego z producentów.
    przed pompą daj redukcję na 1" a przed zbiornikiem na 2"

    co do 3 drogowego to możesz podesłać schemat wpięcia tego układu ?

  3. #3

    Domyślnie

    schematu nie mam, ale postaram się wyjaśnić idąc od zbiornika to zawór, fitr skośny zawór 3 drogowy( http://www.allegro.pl/item853640761_...ogowy_6_4.html myślałem o takim docelowo z siłownikiem sterowanym pogodówką), potem pompa zawór zwrotny. do zaworu trójdrogowego przez trójnik podłączony powrót z podłogówki, bo chyba nie dodałem że całość w podłogówce

  4. #4

    Domyślnie

    czyli zawór masz na zasilaniu ? dobrze rozumiem ?

  5. #5

    Domyślnie

    tak, bo bufor chce grzać do jakiś 60 stopni a przez zawór podawać odpowiędnią temperaturę na podłogę

  6. #6

    Domyślnie

    tak się zastanawiam nad tym twoim układem i nie rozumiem tego

    do zaworu trójdrogowego przez trójnik podłączony powrót z podłogówki
    jak możesz to narysuj choć w paincie twój schemat i wsadź tu albo podeślij na maila ([email protected] )

    jak byś miał układ taki:

    zbiornik ->zawór odcinający -> zawór 3 drogowy -> pompa -> instalacja -> zbiornik

    to miej więcej powinieneś mieć zawór o kvs = 10 m3/h (jest to współczynnik który określa charakterystykę zaworu, niezależnie od producenta). ten zawór który pokazałeś na linku pomimo, że nie ma podanej wartości wydaje się raczej zadurzy.

  7. #7

    Domyślnie

    dokładnie tak jak piszesz . tylko powrót do zbiornika jest przez trójnik i woda płynie do zbiornika, albo do podmieszania przez 3 drogowy, albo część do zbiornika a część do podmieszania. chętnie bym podesłał schemat, ale coś mi się z vistą pieprzy i jak próbuje odpalić painta to piszę że za mało pamięci . no szok komputer nie ma nawet pół roku i nie chce painta otworzyć postaram się coś poszukać na necie i wstawić


    mam http://forum.muratordom.pl/piec-100-...ie,t172455.htm
    tak jak na 1-wszym rysunku połączenie zbiornika z kaloryferm zawór esbe

  8. #8

    Domyślnie

    znalazłem jeszcze takie tabele -
    http://www.esbe.pl/pliki/Katalog%20-...ilownikami.pdf
    , ale z nich to już mi strasznie małe przekroje wychodzą

  9. #9

    Domyślnie

    .... ale z nich to już mi strasznie małe przekroje wychodzą
    przekrój nie ważny, ważna jest charakterystyka zaworu czyli kvs na to dobieramy.

    z tych tej tabeli co pokazujesz to najlepszy będzie zawór właśnie mający kvs = 10 - 12 m3/h ( im mniejszy opór po stronie baniaka tym większy kvs)

  10. #10

    Domyślnie

    Sali, ja mam tak:

    Bufor 1000l - wyjscia 1 1/2' zredukowane do 1' (wszystkie). Dalej 15cm rurki miedzianej 28, zawor kulowy 1', znowu miedz 28 (~2m), zawor 3drogowy 1' i pompa - standardowo ma bodaj 1 1/2' albo 1 1/4' zredukowane do 1'.

    Zaraz za zaworem 3d mam glowny rozdzielacz podlogowki na trzy obiegi - zrobiony z PP 32 (i PP ciaglem juz do wszystkich szafek z rozdzielaczami) ktory sie dzieli na PP32 - parter, PP25 - poddasze i PP20 - piwnica. A wyglada to tak: (jeszcze nieskonczone, niezaizolowane i wszystko mokre bo mala powodz byla haha


  11. #11

    Domyślnie

    dzięki wam za pomoc- out jesteś pewny tego kvs ( bo nie umiem go obliczyć ), Daga&Adam wygląda super, ale nie bardzo rozumiem położenie zaworu trójdrogowego jest na powrocie i jak precyzyjnie ma dozować wodę do zasilania ? (jaką masz temp w buforze?) -no i otulin lepszych byś poszukał ( ciężko trafić ale są- jak będziesz zainteresowany to mogę ci podać firmę, ścianka ma 20 mm, szczedólnie na tą miedź by się przydała). Jaką masz powierzchnię podłogówki ?[/i]

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali
    Daga&Adam super masz zrobioną tą kotłownię - tylko otulin lepszych byś poszukał ( ciężko trafić ale są- jak będziesz zainteresowany to mogę ci podać firmę, ścianka ma 20 mm, szczedólnie na tą miedź by się przydała). jaką masz powierzchnię podłogówki ?[/i]
    No otuliny dawalem takie jak w hurtowni byly czyli scianka 9mm. Grubszych nie mieli. Ale nie potrzebuje - kotlownie mam w piwnicy, a piwnice ogrzewane. W kotlowni ogrzewania nie ma ale straty po zaizolowaniu otulinami 9mm sa na tyle malo ze i tak tam jest troche zimniej

    Powierzchnie mam w sumie 360m2 -> 140m2 piwnica, 140m2 parter, 80m2 poddasze. Licze juz z dwoma garazami (jeden w piwnicy drugi na parterze) o lacznej powierzchni ~62 m2.
    pozdr.

  13. #13

    Domyślnie

    zmieniłem w między czasie posta

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali
    dzięki wam za pomoc- out jesteś pewny tego kvs ( bo nie umiem go obliczyć ), Daga&Adam wygląda super, ale nie bardzo rozumiem położenie zaworu trójdrogowego jest na powrocie i jak precyzyjnie ma dozować wodę do zasilania ? (jaką masz temp w buforze?)
    Zawor 3d jest uzyty typowo - do ograniczania temperatury zasilania. Bufor grzeje jak chce - narazie max to bylo ok 80st C ale docelowo bedzie grzany do 95 st C

    Jezeli temp. w buforze jest wysoka, to zawor mieszajacy kieruje zimniejszy powrot z podlogowki "do gory" (czyli w kierunku zasilania). I ta chlodniejsza woda miesza sie z cieplym zasilaniem. Jezeli zawor jest calkiem zamkniety to cala woda z powrotu kierowana jest "do gory" czyli na zasilanie podlogowki. Jak to skladalem do kupy to myslalem ze zapomnialem dac zaworu zwrotnego (ze niby ta woda wracajaca z powrotu zamiast na podlogowke - poszlaby do bufora). Ale przeciez nie pojdzie bo to na zasilaniu podlogowki robi sie podcisnienie (w koncu pompa na powrocie "zasysa" wiec na drugim koncu tworzy sie podcisnienie), ktore "wsysa" cala ta powracajaca wode Tworzy sie poprostu obieg powrot-zasilanie, z pominieciem bufora.

    Wszystko dziala cacy i jak masz bufor, to musisz zrobic dokladnie tak samo!
    pozdr.

  15. #15

    Domyślnie

    ja myślałem jednak, że zawór trójdrożny na zasilaniu i za nim pompa pchająca wodę w obieg czyli z bufora bierze sobie temp powiedzmy 60 stopni i tylko kapke dodaje do powrotu, który wraca ponieważ chcę podnieść temp tylko stratę z obiegu, ale moze się myle.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali
    ja myślałem jednak, że zawór trójdrożny na zasilaniu i za nim pompa pchająca wodę w obieg czyli z bufora bierze sobie temp powiedzmy 60 stopni i tylko kapke dodaje do powrotu który wraca ponieważ chcę podnieść temp tylko stratę z obiegu, ale moze się myle.
    W zasadzie chyba tez by szlo. Tylko pompe zaleca sie na powrocie - dluzej pozyje
    pozdr.

  17. #17

    Domyślnie

    za zaworem mieszającym bedzie dostawałą max 40 stopni więc chyba jej nie zaszkodzi

  18. #18

    Domyślnie

    jak zmienisz lokalizacje zaworu i pompy to kvs będzie inny. teraz masz obliczony dla układu jak ze schematu i na warunki 2 m3/h i opór na obiegu "pierwotnym" 3-5kPa.

    co do twojego układu jak na razie nie masz źle lecz inaczej.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali
    za zaworem mieszającym bedzie dostawałą max 40 stopni więc chyba jej nie zaszkodzi
    Max bedzie dostawala tyle co jest w buforze. Moj (i wiekszosc takich) silownik wykonuje obrot z jednego krancowego polozenia do drugiego w ~120-140 sekund. Jak w buforze bedzie 90 i to odpalisz na polozeniu krancowym (zapewniam ze tak bedzie nie raz!) to pompa przez ta minute bedzie plompala ~90st C Jak to sie bedzie mialo do jej trwalosci w ciagu kilku kolejnych lat - trudno powiedziec. Jezeli jednak mozna temu zapobiec i zrobic uklad tak jak moj, w ktorym pompa chodzi prawie zawsze na 20-35 st C to czemu tego nie zrobic ? Nic wiecej to nie kosztuje
    pozdr.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    jak zmienisz lokalizacje zaworu i pompy to kvs będzie inny. teraz masz obliczony dla układu jak ze schematu i na warunki 2 m3/h i opór na obiegu "pierwotnym" 3-5kPa.

    co do twojego układu jak na razie nie masz źle lecz inaczej.

    to jaki układ według Ciebie jest prawidłowy ? i dla którego liczony jest ten zawór, czy te ostatnie zdanie to nie do mnie ?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony