dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 59
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sali
    to jaki układ według Ciebie jest prawidłowy ? i dla którego liczony jest ten zawór, czy te ostatnie zdanie to nie do mnie ?
    Nie baw sie w liczenie oporow na zaworach.. 3kPa to 0,3m podnoszenia, musialbys miec naprawde super dlugie petle (bo to one robia najwieksze opory) zeby zwykla pompa typu 25-40 nie wystarczyla Skup sie na odpowiedniej srednicy RUR i bedzie dobrze
    pozdr.

  2. #22

    Domyślnie

    Sali ostatnie zdanie do ciebie. w zależności od układu do obliczenia kvs uwzględniamy ciśnienie bądź przed zaworem czyli w układzie kotła , bądź za zaworem czyli w układzie już obiegowym.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    jak zmienisz lokalizacje zaworu i pompy to kvs będzie inny. teraz masz obliczony dla układu jak ze schematu i na warunki 2 m3/h i opór na obiegu "pierwotnym" 3-5kPa.

    co do twojego układu jak na razie nie masz źle lecz inaczej.

    czyli jak według Ciebie powinno to wyglądać ? tak jak u Daga&Adam ?

  4. #24

    Domyślnie

    Sali

    twój układ zabezpiecza cała instalacje przed tym by nie dostała za wysokiej temperatur i to jest słuszne założenie bo jak podejrzewam masz rury PE, których żywotność w znacznym stopniu się skraca przy wyższych temperaturach. A to, że pompa dostanie wyższą temperaturę zanim zareaguje zawór to chyba jej nie zaszkodzi za wiele. zresztą sprawdź najpierw parametry pracy pompy.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    Sali

    twój układ zabezpiecza cała instalacje przed tym by nie dostała za wysokiej temperatur i to jest słuszne założenie bo jak podejrzewam masz rury PE, których żywotność w znacznym stopniu się skraca przy wyższych temperaturach. A to, że pompa dostanie wyższą temperaturę zanim zareaguje zawór to chyba jej nie zaszkodzi za wiele. zresztą sprawdź najpierw parametry pracy pompy.
    Out - ale moj uklad dziala *dokladnie* tak samo, z tym ze pompa nie dostaje po tylku
    pozdr.

  6. #26

    Domyślnie

    Daga&Adam

    a nie jest tak, że najpierw woda przechodzi przez cały układ i dopiero jeśli jest za ciepła przepuszcza przez by pass tak, że nie podbiera z zasobnika ?

    a co do pompy to w sumie racje można by ją dać tam gdzie ją masz, tylko ważne, że przed by passem by była u obiegu nie kotła.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    Daga&Adam

    a nie jest tak, że najpierw woda przechodzi przez cały układ i dopiero jeśli jest za ciepła przepuszcza przez by pass tak, że nie podbiera z zasobnika ?
    A skad - pomyliles sobie chyba z RTLem czy zaworem termostatycznym Czujnik temperatury jest ~metr od zaworu 3d i reaguje odrazu. Polozenie zaworu 3d czy pompy nie ma tutaj kompletnie nic wspolnego!
    pozdr.

  8. #28

    Domyślnie

    czyli dając pompę dalej za czujnikiem tez nie będzie dostawać po tyłku bo jak napisałeś 3d reaguje natychmiast

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    czyli dając pompę dalej za czujnikiem tez nie będzie dostawać po tyłku bo jak napisałeś 3d reaguje natychmiast
    Natychmiast = w ciagu 2 minut. Ty myslales, ze zareaguje dopiero jak ciepla woda wroci z obiegu, co trwaloby dobre kilka / nascie, a moze i dziesiat minut.
    pozdr.

  10. #30

    Domyślnie

    Daga&Adam

    od czego masz sterowany zawór 3d ? gdzie mierzysz temperaturę ?

    a jeszcze jedno tak się zastanawiam nad tymi 2min. w instalacji dla dobrze dobranych rur prędkość wody ok 1m/s tak więc w ciągu 2 minut pokona taka woda 120m. tak więc troszkę jej w tej instalacji przepłynie a czy to dużo czy mało to każdy może ocenić.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    od czego masz sterowany zawór 3d ? gdzie mierzysz temperaturę ?
    Zaworem steruje w tym momencie stalotemperaturowy sterownik, czujnik temperatury juz pisalem - jest ok metr za zaworem trojdrogowym (widac go na zdjeciu Docelowo bedzie sterownik pogodowy - juz zamowiony "idzie" do mnie

    Cytat Napisał out
    a jeszcze jedno tak się zastanawiam nad tymi 2min. w instalacji dla dobrze dobranych rur prędkość wody ok 1m/s tak więc w ciągu 2 minut pokona taka woda 120m. tak więc troszkę jej w tej instalacji przepłynie a czy to dużo czy mało to każdy może ocenić.
    Ale co to zmienia? Kazdy zawor 3d tak dziala, obojetnie czy taki zawor bedzie na zasilaniu czy powrocie, obojetnie czy pompa bedzie na zasilaniu czy powrocie. To nie ma nic wspolnego! Fakt jest tylko taki, ze jak pompa bedzie na powrocie to nigdy nie bedzie przez nia przeplywac czynnik powyzej 30-35st C. Fakt tez jest taki, ze obojetnie jak zawor/pompe umiejscowisz, to do instalacji przez ta ~minute bedzie szedl goracy czynnik. Oczywiscie im pozniej, tym chlodniejszy, ale zacznie sie od temperatury kotla / bufora / co tam masz
    pozdr.

  12. #32

    Domyślnie

    Zaworem steruje w tym momencie stalotemperaturowy sterownik, czujnik temperatury juz pisalem - jest ok metr za zaworem trojdrogowym (widac go na zdjeciu

    hmm, nie widziałem. i szczerze to dalej nie widzę za zaworem rozumiesz, że jest już po stronie obiegu kotła ?


    Kazdy zawor 3d tak dziala, obojetnie czy taki zawor bedzie na zasilaniu czy powroci
    działa i owszem, tylko inną ma funkcje

    .... ze jak pompa bedzie na powrocie to nigdy nie bedzie przez nia przeplywac czynnik powyzej 30-35st C
    a co jeśli nie będzie odbioru ciepła ?

    a tak reasumując to nie chodzi mi o to, że jest źle dać pompę na powrocie. co więcej uznaje argumentacje, że bezpieczniej dla niej. jednak przy takim układzie jak ma/będzie miał Sali uważam, że jej nie będzie szczególnie szkodzić.

    Co do zaworu to natomiast uważam, że korzystniej go dać jako mieszający jak ma Sali a nie rozdzielający jak masz ty. Większe zagrożenie widzę w tym, że na instalacje pójdzie za ciepła woda niż w tym, że pompa padnie rok wcześniej.

  13. #33

    Domyślnie

    out dzięki wielkie za Twoją pomoc, jak bedziesz w Wawie zapraszam na duże piwo

  14. #34

    Domyślnie

    out dzięki wielkie za Twoją pomoc, jak bedziesz w Wawie zapraszam na duże piwo
    okej, trzymam za słowo

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    hmm, nie widziałem. i szczerze to dalej nie widzę za zaworem rozumiesz, że jest już po stronie obiegu kotła ?
    Nie, jest po stronie instalacji podlogowki.

    Cytat Napisał out
    a co jeśli nie będzie odbioru ciepła ?
    Nie rozumiem pytania. Ten zawor reguluje temperature idaca na zasilanie podlogowki - to jest zawor MIESZAJACY, a nie rozdzielajacy. Miesza zasilanie z powrotem jak trzeba. Jak sie calkiem zamknie to powstaje obieg zamkniety po stronie podlogowki i tyle - woda powracajaca w calosci kierowana jest na spowrotem na zasilanie.

    Cytat Napisał out
    Co do zaworu to natomiast uważam, że korzystniej go dać jako mieszający jak ma Sali a nie rozdzielający jak masz ty. Większe zagrożenie widzę w tym, że na instalacje pójdzie za ciepła woda niż w tym, że pompa padnie rok wcześniej.
    Albo zle popatrzyles, albo zle zrozumiales bo moj dziala dokladnie jako MIESZAJACY, a czy pompa bedzie na zasilaniu czy na powrocie to jak pisalem wczesniej - nie ma zadnego znaczenia, opoznienie w mieszaniu zaworu jest dokladnie takie samo. Tylko u mnie pompa ZAWSZE chodzi na chlodniejszym czynniku, a bedac na zasilaniu - bedzie chodzic czasem w temperaturach maksymalnych czynnika z kotla / bufora.

    Przeanalizuj sobie to raz jeszcze bo dajesz zle rady.
    pozdr.

  16. #36

    Domyślnie

    Nie, jest po stronie instalacji podlogowki.
    to jak jest za 3d jak jest przed ?


    a czy pompa bedzie na zasilaniu czy na powrocie to jak pisalem wczesniej - nie ma zadnego znaczenia,
    zgodziłem się z ta kwestią z tobą we wcześniejszym poście,

    Tylko u mnie pompa ZAWSZE chodzi na chlodniejszym czynniku, a bedac na zasilaniu - bedzie chodzic czasem w temperaturach maksymalnych czynnika z kotla / bufora.
    z tym też się zgodziłem, tylko, że u ciebie nie zawsze instalacja będzie chodzić na czynniku chłodniejszym i dalej uważam, że zawór 3d lepiej dać na zasilaniu .


    Przeanalizuj sobie to raz jeszcze bo dajesz zle rady.

    inaczej niż ty masz nie znaczy, że jest źle. a jeśli tak wszystko masz dobrze to co powiesz o montażu twojego zaworu 3d ? bo może nie jest źle ale nie do końca dobrze (odległości montażowe).

    i powiedz jeszcze jak go dobrałeś.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    to jak jest za 3d jak jest przed ?
    Zalezy od jakiej strony patrzec Czujnik temperatury podlaczony do sterownika ktory steruje zaworem 3d, umowmy sie, jest ok 1-1,5m od zaworu 3d, idac w strone instalacji podlogowej. Czyli jest po stronie podlogowki. Mierzy temperature, jaka idzie na podloge.

    Cytat Napisał out
    z tym też się zgodziłem, tylko, że u ciebie nie zawsze instalacja będzie chodzić na czynniku chłodniejszym i dalej uważam, że zawór 3d lepiej dać na zasilaniu .
    Mam wrazenie ze my jednak o czym innym piszemy. Napisz mi tylko, w ktorym miejscu Ty chcesz dac czujnik temperatury.

    Bo odnosze wrazenie, ze Ty piszesz o tym zaworze 3d w kontekscie tylko i wylacznie zabezpieczenia przed puszczeniem na podlogi np ~90 st C, a ja go mam po to, zeby puszczal na podlogi tyle ile sobie na sterowniku ustawie

    No bo jezeli nie, to napisz mi jaka jest roznica czy zawor jest na zasilaniu, czy na powrocie, jezeli w momencie kiedy go np. uruchomisz i jest otwarty na maksa, to zanim sie zamknie (120 sek), na podlogi i tak pojdzie czynnik o temperaturze takiej jak jest w np. buforze Czyli *dokladnie* tak samo jak u mnie.

    Przydalby sie jakis schemacik, bo moze piszemy o zupelnie dwoch roznych rzeczach.

    Cytat Napisał out
    inaczej niż ty masz nie znaczy, że jest źle. a jeśli tak wszystko masz dobrze to co powiesz o montażu twojego zaworu 3d ? bo może nie jest źle ale nie do końca dobrze (odległości montażowe).
    Tzn. ? Ja widze w praktyce, ze jest b. dobrze Jaka temperature sobie ustawie, taka w ciagu paru/nastu/dziesieciu sekund jest na termometrach. Nie ma zadnych wahan, wszystko b. stabilne.

    Cytat Napisał out
    i powiedz jeszcze jak go dobrałeś.
    A co tu dobierac? Cala instalacja (na 350m2) wyszla mi z oporami rzedu 15kPa i wymaganym przeplywem 1m3/h, wiec nawet jakbym dal zawor z KVS rzedu 1 to i tak spokojnie wszystko by dzialalo na "zwyklej" pompie A "na wszelki wypadek" dalem 1', nie pamietam jaki KVS ale na pewno duzo wiekszy niz 1 i wszystko hula na 1 biegu pompy CO
    pozdr.

  18. #38

    Domyślnie

    Zalezy od jakiej strony patrzec Czujnik temperatury podlaczony do sterownika ktory steruje zaworem 3d, umowmy sie, jest ok 1-1,5m od zaworu 3d, idac w strone instalacji podlogowej. Czyli jest po stronie podlogowki. Mierzy temperature, jaka idzie na podloge.
    teraz go zobaczyłem Nie zauważyłem go wcześniej na zdjęciu a zrozumiałem, że masz go na powrocie przed zaworem.

    co do dobierania zaworu 3d to jednak jest co dobierać. a o ich lokalizacji i stosowanie można poczytać trochę na stronie podanej ostatnio w jednym z postów na FM

    http://europe.hbc.honeywell.com/pola...-pl01r0206.pdf

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    co do dobierania zaworu 3d to jednak jest co dobierać. a o ich lokalizacji i stosowanie można poczytać trochę na stronie podanej ostatnio w jednym z postów na FM

    http://europe.hbc.honeywell.com/pola...-pl01r0206.pdf
    No jak projektujesz instalacje CO dla szkoly czy budynku, ktore maja moce kotlow rzedu 500kW i przeplywy po kilkadziesiat m3 / h to pewnie, ze trzeba sie przylozyc. Ale do zwyklej malutkiej instalacji domowej ktora zwykle ma 10-15kW i 1-2m3/h takie liczenie to wyciaganie armaty na wrobla
    pozdr.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    wszystkie zawory 1"

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony