dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 59 z 59
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    wszystkie zawory 1"
    tzn zamykające też ?

  2. #42

    Domyślnie

    ... instalacje CO dla szkoly czy budynku, ktore maja moce kotlow rzedu 500kW i przeplywy po kilkadziesiat m3 / h ... instalacji domowej ... takie liczenie to wyciaganie armaty na wrobla
    co bym nie projektował to i tak uważam, że należy policzyć.choć jest jeden mały wyjątek - doświadczony instalator starej daty, który czuje czym żyje instalacja nie musi liczyć on wie . Teraz niestety takich to mało. A jak mówią dobry instalator po złym projektancie poprawi ale po złym instalatorze to już ciężko poprawić

  3. #43

    Domyślnie

    1950 napisał:
    wszystkie zawory 1"


    tzn zamykające też ?
    Sali daj zawory i rurki o oczko wyższe niż 1". Tak jak ci pisałem. Przy twoim przepływie niepotrzebnie będziesz zwiększał straty.

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    wyobraź sobie że nie zamierzam się z Tobą licytować,
    dać to można i zawory 3", ale po co?

    najzwyklejsza pompa 25/40 i tak jest za duża do przeciętnego budynku,
    przy dobrze dobranych średnicach,
    a tutaj średnice są naprawdę duże,

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    1950 napisał:
    wszystkie zawory 1"


    tzn zamykające też ?
    Sali daj zawory i rurki o oczko wyższe niż 1". Tak jak ci pisałem. Przy twoim przepływie niepotrzebnie będziesz zwiększał straty.
    takie kupiłem zgodnie z tym co pisałeś i udało mi się pogadać z projektantem sanitarnym w między czasie, który potwierdził Twoje słowa, byłem ciekawy o czym pisze 1950

  6. #46

    Domyślnie

    1950 to nie chodzi o licytacje, tym bardziej o jakiś spieranie się. dobrze dobrane średnice rurociągów to podstawa. pozwalają choćby zmniejszyć koszt pompowania.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    1950 to nie chodzi o licytacje, tym bardziej o jakiś spieranie się. dobrze dobrane średnice rurociągów to podstawa. pozwalają choćby zmniejszyć koszt pompowania.
    o czym my mówimy,
    opory na zaworach są pomijalnie małe,
    natomiast różnica w cenie zaworów jest dość spora,

    pobierana moc pompy Grundfos Alfa 2 z wyświetlaczem dla 230 m podłogówki to raptem 15 W, przy zastosowaniu zaworów 3/4,

    o jakich oszczędnościach mówimy,
    to jest przerost formy nad treścią,

    chcesz oszczędności, zainwestuj w pompę elektroniczną, która się wróci w porównaniu do zwykłej w ciągu 2-3 lat,
    tutaj możesz mówić o oszczędnościach

  8. #48

    Domyślnie

    chcesz oszczędności, zainwestuj w pompę elektroniczną, która się wróci w porównaniu do zwykłej w ciągu 2-3 lat,
    tutaj możesz mówić o oszczędnościach
    do podłogówki nie daje się pomp elektronicznych. tak więc o oszczędnościach nie ma co mówić.

    o czym my mówimy,
    opory na zaworach są pomijalnie małe,
    natomiast różnica w cenie zaworów jest dość spora

    opory na zaworach może i owszem, ale po co robić redukcje na zawór skoro dając mniejszą rurę opory różnią się w istotny sposób.

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    chcesz oszczędności, zainwestuj w pompę elektroniczną, która się wróci w porównaniu do zwykłej w ciągu 2-3 lat,
    tutaj możesz mówić o oszczędnościach
    do podłogówki nie daje się pomp elektronicznych. tak więc o oszczędnościach nie ma co mówić.

    o patrz człowiek się uczy całe życie :
    a ja głupi, zastosowałem do podłogówki pompę elektroniczną i się cieszę razem z klientem, że ona zużywa 15W, zamiast co najmniej 40W na I biegu,

    a pompa do podłogówki pracuje cały czas i w najgorszym razie różnica kosztów pomiędzy zwykłą a elektroniczną, zniweluje się w ciągu 3 lat,
    pomijam już to, że poszczególne obwody są sterowane termostatem i siłownikami na rozdzielaczach,
    ale jak już wspomniałem, uczymy się całe życie,


    o czym my mówimy,
    opory na zaworach są pomijalnie małe,
    natomiast różnica w cenie zaworów jest dość spora

    opory na zaworach może i owszem, ale po co robić redukcje na zawór skoro dając mniejszą rurę opory różnią się w istotny sposób.
    czytaj to co napisałem w poprzednim poście,
    skoro do pokonania oporów na 2 kilometrach rury fi 16, potrzebna jest moc 15W, to o jakich różnicach w oporach piszesz

    zastanów się czy jest o co się bić,

  10. #50

    Domyślnie

    o patrz człowiek się uczy całe życie :
    uczy, uczy i się nie nauczył. ja nie zamierzam. jak robisz twoja sprawa. pytają, wiem, mówię. jak zrobią ich sprawa.

  11. #51

    Domyślnie

    czytaj to co napisałem w poprzednim poście,
    skoro do pokonania oporów na 2 kilometrach rury fi 16

    a jak byś to policzył to może by było potrzeba 1,5km ?

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    wyobraź sobie, że każdą podłogówkę liczę,

    zdziwiony?
    to nie rżnij fachowca,
    poucz się trochę, posłuchaj starszych i staraj się wyciągać wnioski z tego co czytasz,
    a złośliwości sobie odpuść,

  13. #53

    Domyślnie

    jak tak skrzętnie liczysz tą podłogówkę to co ci szkodziło policzyć jeszcze kawałek rurki za nią i zaworu 3d ? czyżby taka wielka oszczędność na zaworach odcinających ? a może po policzeniu można by było dać mniejszy średnicą 3d, może okazał by się tańszy.

    a za "rżnięcie fachowca" jest paragraf

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    jak tak skrzętnie liczysz tą podłogówkę to co ci szkodziło policzyć jeszcze kawałek rurki za nią i zaworu 3d ? czyżby taka wielka oszczędność na zaworach odcinających ? a może po policzeniu można by było dać mniejszy średnicą 3d, może okazał by się tańszy.
    http://kotly.com/index.php?cPath=8_94_96

    3/4' - 109 pln brutto
    1' - 115 pln brutto
    1 1/4' - 125 pln brutto
    1 1/2' - 325 pln brutto

    Nie ma najmniejszego sensu liczyc czy 3/4 sie oplaci. Wystarczy popatrzec na jaka rure go dajemy - mi audytor CO obliczyl rurke zasilajaca na PP40, ktora ma srednice wew. 26mm, idealnie pasuje tutaj zawor 1', pozatym nie wiem czy wogole sa redukcje PP40 -> g 3/4', czy CU 28 -> g 3/4', wiec trzebaby jeszcze dodatkowe redukcje kupowac, co zajmuje niepotrzebnie miejsce i znowu kosztuje. Klocisz sie o kompletna pierdole - tego naprawde NIE TRZEBA liczyc w tak malutkiej instalacji jak domowa

    PS. Moja pompka napedza 1,2km rury i chodzi na I biegu - zuzywa przy tym 25W (grundfos).
    pozdr.

  15. #55

    Domyślnie

    Klocisz sie o kompletna pierdole - tego naprawde NIE TRZEBA liczyc w tak malutkiej instalacji jak domowa
    zgodzę się z częścią wypowiedzi, tą o kłótni a liczyć i tak bym liczył.

    ps wyjdzie, że się przyczepiam ale niech stracę


    pompka nie "napędza" 1,2 kilometra rury (mówię o oporach) a obieg krytyczny czyli szacuje, że gdzieś może z 200-250m (jeśli ma wysokość podnoszenia 15 kW). jak by miała pchać przez 1200 m musiał by pokonać dużo więcej.


    ps teraz już odpuszczam

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał out
    pompka nie "napędza" 1,2 kilometra rury (mówię o oporach) a obieg krytyczny czyli szacuje, że gdzieś może z 200-250m (jeśli ma wysokość podnoszenia 15 kW). jak by miała pchać przez 1200 m musiał by pokonać dużo więcej.

    ps teraz już odpuszczam
    No widzisz i znowu sie mylisz, bo gdyby bylo 10km rury to tez potrzebny bylby wyzszy bieg, bo pompa przy danych oporach ma odpowiednia WYDAJNOSC (m3/h) - ta tez musi byc zapewniona A petle mam najdluzsza 80m + 15m rura zasilajaca i 15 powrotna.
    pozdr.

  17. #57

    Domyślnie

    sam się muszę za cytować

    pompka nie "napędza" 1,2 kilometra rury (mówię o oporach) ....

    a chodziło mi tylko o zwykłą techniczną precyzje, bo później ktoś gdzieś zasłyszy, że przyjmuje się 100 Pa na metr rury i wyjdzie mu z kilometra rur wysokość podnoszenia pompy na same rury 100kPa, a gdzie opory miejscowe.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    wyobraź sobie, że każdą podłogówkę liczę,

    zdziwiony?
    to nie rżnij fachowca,
    poucz się trochę, posłuchaj starszych i staraj się wyciągać wnioski z tego co czytasz,
    a złośliwości sobie odpuść,
    Liczyć można ale czy dobrze???
    Jestem ciekaw jak wygląda ( u ciebie ) algorytm do obliczania oporów podłogówki?

    i się cieszę razem z klientem, że ona zużywa 15W
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    rozumiem, że zamawiasz usługę

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony