dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 185 z 209
Pokaż wyniki od 3.681 do 3.700 z 4162
  1. #3681
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    dzialka wyglada jak w zalaczniku, dorzucilem wymiary, w gornym/prawym rogu mam pokazana wiate. Na szaro zaznaczylem linie zabudowy (4m po bokach, 6 od wjazdu i od poludnia)

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	5,6 KB
ID:	392494  
    Ostatnio edytowane przez wally666 ; 06-07-2017 o 12:16

  2. #3682

    Domyślnie

    Kolektor zakopany.

    Jakby ktoś chciał poczytać i pooglądać zdjęcia to tutaj:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7496146
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #3683
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Pomoże ktoś z tym miejscem na kolektor?

  4. #3684
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    dzialka wyglada jak w zalaczniku, dorzucilem wymiary, w gornym/prawym rogu mam pokazana wiate. Na szaro zaznaczylem linie zabudowy (4m po bokach, 6 od wjazdu i od poludnia)

    Jeżeli piasek a wody na 2 m nie ma to może być ciężko. Napisz jak od środka kolektora patrząc, wyglądają działki pod kątem zadrzewienia od 3 stron oprócz północy. Jak za kilka lat będzie cień to kolektor będzie działał słabo. Niby już po gwarancji więc nie jeden powie że że ok, ale wcale tak nie będzie.
    Ostatnio edytowane przez Instaltechnic ; 27-07-2017 o 20:46
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  5. #3685

    Domyślnie

    W związku z tym, że kolektor poziomy mam już położony i niedługo firma przyjeżdża podłączać pompę, potrzebuję zakupić glikol propylenowy.Możecie się wypowiedzieć na temat tego produktu:
    http://allegro.pl/glikol-koncentrat-...047559361.html

    Wychodzi tanio i zastanawiam się czy to nie jest jakaś podróbka Na potrzeby pompy gruntowej z kolektorem poziomym można ten płyn rozcieńczyć w stosunku:
    1l płynu - 2l wody.
    Wtedy uzyskam roztwór do ok - 20 stopni, co jest jak najbardziej ok. Dodatkowo czytałem, że nie można przesadzić ze zbyt dużym stężeniem, ponieważ to woda najlepiej przewodzi ciepło.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  6. #3686

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    W związku z tym, że kolektor poziomy mam już położony i niedługo firma przyjeżdża podłączać pompę, potrzebuję zakupić glikol propylenowy.Możecie się wypowiedzieć na temat tego produktu:
    http://allegro.pl/glikol-koncentrat-...047559361.html

    Wychodzi tanio i zastanawiam się czy to nie jest jakaś podróbka Na potrzeby pompy gruntowej z kolektorem poziomym można ten płyn rozcieńczyć w stosunku:
    1l płynu - 2l wody.
    Wtedy uzyskam roztwór do ok - 20 stopni, co jest jak najbardziej ok. Dodatkowo czytałem, że nie można przesadzić ze zbyt dużym stężeniem, ponieważ to woda najlepiej przewodzi ciepło.
    Podbiję swojego posta sprzed kilku dni.
    Cena niewysoko bo ten płyn jest na bazie glikolu Monoetylenowego. Z tego co czytałem to jest on faktycznie tańszy od glikolu propylenowego, ale także duż bardziej trujący. Z drugiej strony piszą, że w instalacjach pomp ciepła i solarnych stosuje się go nawet częściej niż propylenowy. Poniżej cytat ze znalezionego źródła:
    "Pomimo dużej popularności obu rodzajów glikolu, częściej spotyka się glikol etylenowy. Jest to spowodowane niższą wartością lepkości w porównaniu do glikolu propylenowego, niższymi kosztami, a zbliżonym ciepłem właściwym odpowiedzialnym za efektywność transportu energii. Jednak jest to substancja toksyczna. Glikol propylenowy w tym przypadku charakteryzuje się znacznie mniejszą toksycznością. Z tego względu stosowany jest w przemyśle spożywczym oraz w miejscach, gdzie potencjalny wyciek mógłby mieć kontakt z napojami lub żywnością."
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  7. #3687
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Podbiję swojego posta sprzed kilku dni.
    Cena niewysoko bo ten płyn jest na bazie glikolu Monoetylenowego. Z tego co czytałem to jest on faktycznie tańszy od glikolu propylenowego, ale także duż bardziej trujący. Z drugiej strony piszą, że w instalacjach pomp ciepła i solarnych stosuje się go nawet częściej niż propylenowy. Poniżej cytat ze znalezionego źródła:
    "Pomimo dużej popularności obu rodzajów glikolu, częściej spotyka się glikol etylenowy. Jest to spowodowane niższą wartością lepkości w porównaniu do glikolu propylenowego, niższymi kosztami, a zbliżonym ciepłem właściwym odpowiedzialnym za efektywność transportu energii. Jednak jest to substancja toksyczna. Glikol propylenowy w tym przypadku charakteryzuje się znacznie mniejszą toksycznością. Z tego względu stosowany jest w przemyśle spożywczym oraz w miejscach, gdzie potencjalny wyciek mógłby mieć kontakt z napojami lub żywnością."
    Niestety to źródło jest jeszcze niższej klasy niż Wikipedia, którą piszą sami użytkownicy. Próbują być mądrzy na każdy temat i piszą bzdury.

    Nie jest toksyczny. Przecież to wynika nawet z postu powyższego. Skoro może się dostać do żywności....
    ..w przemyśle spożywczym stosuje się go jako konserwant lub emulgator, jak również jest składnikiem barwników i aromatów. Znajdziemy go pod symbolem E1520. Bardzo często występuje również w produktach farmaceutycznych. Jest on neutralny pod względem działania farmakologicznego.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  8. #3688

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Niestety to źródło jest jeszcze niższej klasy niż Wikipedia, którą piszą sami użytkownicy. Próbują być mądrzy na każdy temat i piszą bzdury.

    Nie jest toksyczny. Przecież to wynika nawet z postu powyższego. Skoro może się dostać do żywności....
    ..w przemyśle spożywczym stosuje się go jako konserwant lub emulgator, jak również jest składnikiem barwników i aromatów. Znajdziemy go pod symbolem E1520. Bardzo często występuje również w produktach farmaceutycznych. Jest on neutralny pod względem działania farmakologicznego.
    Glikol propylenowy nie jest szkodliwy, ale etylenowy już tak. Dlatego zastanawiam się czy można go bez problemu zastosować do zalania mojego kolektora poziomego.

  9. #3689
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Zalać go możesz nawet mazutem czy samogonem.
    To TWOJE jest!
    Do tego, jak umiesz zalewać - bez problemu.
    Innym problemem jest - CZYM chcesz go zalać.
    Propylenowy jest bezpieczniejszy, ale droższy.
    Wybierz !

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #3690
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    W PL nie ma nakazu stosowania konkretnego specyfiku, nie ma też zakazu stosowania glikolu etylenowego.
    Dodałbym tylko słowo JESZCZE. Za obecnych rządów możemy się spodziewać zupełnie irracjonalnych działań, jeśli tylko niewysokiemu (celowo z małej bukwy) coś "szczeli" do chorego łeba....

    Glikol propylenowy ma nieco gorsze właściwości ogólne pod kątem przekazywania ciepła i jest droższy, etylenowy na pewien czas zatruje najbliższe otoczenie w razie awarii, ale bądźmy obiektywni, samoistne awarie przy dobrym wykonaniu dolnego źródła się praktycznie nie zdarzają. U mnie na przykład od ponad 15 lat się nie zdarzyło nigdy żeby SAMA pękła rura w ziemi.
    Zdarzają się nieudane odwierty ale to najpierw sprawdza się wodą!

    Nie do końca zgodzę się z tutejszym guru Adamem Zawsze Dowcipnym, to nie jest Twoje! To znaczy rura pod Twoją działką jest Twoja, trudno się nie zgodzić. Ale skutki wycieku nie zostają pod Twoim obrysem ogrodzenia tylko migrują do sąsiadów.
    Jak palisz PETy od napojów w "piecu" to najbardziej odczuwają to sąsiedzi.
    Podsumowując, jeśli wszystko masz zrobione profesjonalnie to można nez obaw zalać wersją tańszą o lepszych parametrach.
    Jeśli "rzeźbiarstwo ludowe" uprawiałeś, typu złączki skręcane pod ziemią, wtedy koniecznie propylenowy.

    W obu przypadkach nie dawaj zbyt dużego stężenia, im więcej glikolu w mieszaninie tym gorzej dla efektywności (niektórzy dają roztwór do minus 20*C ale to gruba przesada.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #3691
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Zawsze jest coś za coś
    Tutaj znajdziesz informacje czym napełnić dolne zródło.

  12. #3692

    Domyślnie

    To mnie zmartwiłeś. Jak w takim razie wygląda sprawa konserwacji i monitoring dolnego? Jakie koszty? Czy etanol jest rozwiązaniem? Gość z Nibe mi to proponuje.

  13. #3693

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    W PL nie ma nakazu stosowania konkretnego specyfiku, nie ma też zakazu stosowania glikolu etylenowego.
    Dodałbym tylko słowo JESZCZE. Za obecnych rządów możemy się spodziewać zupełnie irracjonalnych działań, jeśli tylko niewysokiemu (celowo z małej bukwy) coś "szczeli" do chorego łeba....

    Glikol propylenowy ma nieco gorsze właściwości ogólne pod kątem przekazywania ciepła i jest droższy, etylenowy na pewien czas zatruje najbliższe otoczenie w razie awarii, ale bądźmy obiektywni, samoistne awarie przy dobrym wykonaniu dolnego źródła się praktycznie nie zdarzają. U mnie na przykład od ponad 15 lat się nie zdarzyło nigdy żeby SAMA pękła rura w ziemi.
    Zdarzają się nieudane odwierty ale to najpierw sprawdza się wodą!

    Nie do końca zgodzę się z tutejszym guru Adamem Zawsze Dowcipnym, to nie jest Twoje! To znaczy rura pod Twoją działką jest Twoja, trudno się nie zgodzić. Ale skutki wycieku nie zostają pod Twoim obrysem ogrodzenia tylko migrują do sąsiadów.
    Jak palisz PETy od napojów w "piecu" to najbardziej odczuwają to sąsiedzi.
    Podsumowując, jeśli wszystko masz zrobione profesjonalnie to można nez obaw zalać wersją tańszą o lepszych parametrach.
    Jeśli "rzeźbiarstwo ludowe" uprawiałeś, typu złączki skręcane pod ziemią, wtedy koniecznie propylenowy.

    W obu przypadkach nie dawaj zbyt dużego stężenia, im więcej glikolu w mieszaninie tym gorzej dla efektywności (niektórzy dają roztwór do minus 20*C ale to gruba przesada.
    Kupiłem glikol etylenowy koncentrat do - 80 C. Zrobię roztwór z wodą 1:2 i uzyskam docelowo płyn do - 20C i będzie dobrze. Dzwoniłem do firmy która mi będzie montować pompę i przedstawiciel mówił, że częściej robią na glikolu etylenowym. Ma trochę lepsze właściwości.

  14. #3694

    Domyślnie

    po co aż do -20C ???
    wiesz jakie bywają najniższe temperatury na DZ ??
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #3695
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    A ile wychodzi na wymienniku? Chyba chodzi o to, żeby tam nic nie krystalizowało?

  16. #3696

    Domyślnie

    nie ma potrzeby do -20...-12/-15 tak się dobiera...
    https://www.hewalex.pl/porady-i-wied...py-ciepla.html
    o lepkości i gęstości glikolu już ktoś chyba wcześniej wspominał...
    nie znam nikogo, kto by jechał na koniec okresu grzewczego na takim minusie, żeby była taka konieczność
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #3697

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    nie ma potrzeby do -20...-12/-15 tak się dobiera...
    https://www.hewalex.pl/porady-i-wied...py-ciepla.html
    o lepkości i gęstości glikolu już ktoś chyba wcześniej wspominał...
    nie znam nikogo, kto by jechał na koniec okresu grzewczego na takim minusie, żeby była taka konieczność
    Dobrze, że piszesz bo mi jednak wyjdzie trochę powyżej - 20C, a chciałem jeszcze dodatkowo zamówić 20l koncentratu.

  18. #3698
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Dobrze, że piszesz bo mi jednak wyjdzie trochę powyżej - 20C, a chciałem jeszcze dodatkowo zamówić 20l koncentratu.
    Ja tracę wiarę w sens pisania tutaj czegokolwiek jak ciągle się okazuje że najbardziej zainteresowani czytają co trzecie zdanie.... Albo tylko co trzecie zdanie potrafią zrozumieć...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  19. #3699
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    A, bo to nie forum dla fachowców a dla dyletantów.
    Fachowcy czytający uważnie to oni będą przy budowie tego TRZECIEGO domu...
    Spoko!
    Tacy też tu się trafiają.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #3700

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Ja tracę wiarę w sens pisania tutaj czegokolwiek jak ciągle się okazuje że najbardziej zainteresowani czytają co trzecie zdanie.... Albo tylko co trzecie zdanie potrafią zrozumieć...
    Mógłbyś to wyjaśnić bo mam wrażenie, że źle mnie zrozumiałeś. Co nie pasuje?

Strona 185 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony