dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 184 z 209
Pokaż wyniki od 3.661 do 3.680 z 4162
  1. #3661
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A jakiej szerokości rowy masz na uwadze? Bo jeśli 3-metrowe, to te 5m między osiami daje właśnie ten +1m.
    Zresztą to nie apteka.
    PE40 się składa do 1,8m z tego co wiem, ale większość robi 2m. Czyli z 5m od osi by wynikało 4m aktywnej powierzchni wymiennika z zakładką. Mowa była o 2,5m.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #3662
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vaiker

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    150 metrow pe32 hd-rc, row okolo 1-1,20 szerokosci , rozciagniete do dlugosci 35 metrow, 5 sekcji, robic faktycznie 5 metrow miedzy osiami czy zmniejszyc do 3 ? piaszczysta mokra glina, dom okolo 190 metrow + piwnice, EK 74 kWh/ m2 podlogowka, pompa 12 kw, pozniej beda dorobione jeszcze 3 sekcje po 150 m po zagospodarowaniu dzialki

  3. #3663

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A czego sie spodziewałes, ze charaktrystyka energetyczna indywidualnego projektu bedzie oparta na rzetelnym i dokładnym OZC?. Te 85 kWh/m2 to Eu czy Ek a moze Ep?
    To Ek.
    Ep mam na poziomie 95 kWh.

    Odpowiadając na Twoje pytanie.

    Tak, spodziewałem się, że w ślad za projektem indywidualnym pójdzie też indywidualne podejście do moich potrzeb i oczekiwań. A te dość jasno klarowałem.

    Patrząc na inne wyniki, chyba się myliłem.
    Pewnie powrócę do tematu OZC by Ty.... tylko muszę zebrać wszystkie niezbędne dane, o które na początku dość trudno.

    Projekt kolektora - za namową mojego sprawiciela - uległ modyfikacji.
    Od i do spiral (poprowadzonych podobnie jak na rysnuku) dodane zostaną kilkudziesięciometrowe podejścia i odejścia w wykopach 80 cm.
    Po 2 rury w wykopie na jego skrajach.

    Czynna powierzchnia gruntu wzrośnie spokojnie do 800 m2.
    Nawet w piachu wystarczy.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #3664

    Domyślnie

    Miałem dzisiaj kłaść kolektor poziomy u siebie, ale pogoda (gwałtowne burze i opady) uniemożliwiła mi przeprowadzenie akcji więc przeniosłem termin na poniedziałek. U mnie będą 3 pętle 150m pe40. Pytałem już wcześniej, ale nie dostałem odpowiedzi jak zrobić rozprowadzenie wody z drenażu nad kolektorem. Może mi coś poradzicie? Wiem tylko tyle, że rury drenażowe powinny być ok 0.5 m powyżej kolektora, a nie w bezpośredniej bliskości, ale co dalej?

  5. #3665

    Domyślnie

    Na pierwszej stronie tego wątku, jego autor, umieścił zdjęcie z zakopywania drenażu z rynny.
    Leży w wykopie, obok kolektora.

    Ja tego nie robię, na późniejszym etapie umieszczę w ziemi rury z rynien robiąc system nawadniania.

    A propos burz i deszczu.
    U mnie wczoraj masakra.
    Poprzednią noc całą lało, wczoraj po południu pandemonium.

    I co ja pacze?
    Wykop pod ławy NIE RUSZONY a jest z żółtego piasku. Prawie nic się nie obsunęło, jedynie trochę dno wyrównane.
    Zero wody nawet w wykopie.

    Piasek wilgotny, zwarty. Sądzę, że przy 1500 h działania PC wyciągną z niego 15 W.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #3666

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Na pierwszej stronie tego wątku, jego autor, umieścił zdjęcie z zakopywania drenażu z rynny.
    Leży w wykopie, obok kolektora.

    Ja tego nie robię, na późniejszym etapie umieszczę w ziemi rury z rynien robiąc system nawadniania.
    Widziałem te zdjęcia i jakoś podobnie muszę to rozegrać tylko zrobię tak, że: przysypię rurę kolektora warstwą ok 0,5 m i dopiero wrzucę rurę karbowaną pełną z której będzie się lała woda i nawadniała kolektor. W miejscu wyjścia z rury podsypię żwirem żeby się rura nie zapchała.

    Teraz pogoda nie sprzyja kopaniu kolektora. Wczoraj w ciągu 15 min mój przepust pod fundamentem zapełnił się cały wodą i musiałem wypompowywać przez godzinę. Także czekam parę dni na lepszą aurę

    Jeśli chodzi o warunki glebowe to u mnie jest dobrze bo glina z łupkiem i dużo wody na działce, więc nie wiem czy nie odpuścić sobie te nawadnianie z drenażu.

  7. #3667

    Domyślnie

    Wiem, że było to już omawiane setki razy, ale są różne opinie i chciałem jeszcze raz dopytać: jaka powinna być głębokość zakopania kolektora? U mnie jest punkt przemarzania 1,2 m. Lepiej będzie zrobić 1,5 m czy np 1,8 m? Dom na działce ze spadkiem, poziom wód wysoki. Niby płytszy lepiej bo szybsza regeneracja kolektora, ale głębiej chyba bezpieczniej (nie zamarznie).

  8. #3668

    Domyślnie

    Ja mam podobny punkt przemarzania i zamierzam kopać na ok. 1,6 m. Nie więcej. Z reguły względem obecnego stanu, działka będzie podniesiona o te 10-15 cm. w związku z nawożeniem ziemi docelowej. To da razem ok. 1,7 m i jest to IMO bezpieczna głębokość.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #3669

    Domyślnie

    To ja tak samo wykopię czyli 1,6 m. Faktycznie trzeba doliczyć jeszcze dodatkową warstwę humusu więc ostatecznie będzie ok 1,7-18 m.Szerokość robię 1,8 m pod rurę pe40.

  10. #3670
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    1,5 wystarczy

  11. #3671

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Szerokość robię 1,8 m pod rurę pe40.
    Ja jeszcze nie wiem jaką będę miał koparkę (z jaką łyżką), ale spróbuję 1,2m - 1,4 m.
    Wedle obeznanych w temacie przy letnich temp. i "nieelipsowaniu" pętli, da się spokojnie PE 40 zakręcić i "zaklinować" w brzegach wykopu, tak by nie wstawała. I jednocześnie, by się nie zagięła.

    Zobaczymy....
    Ostatnio edytowane przez ProStaś ; 30-06-2017 o 09:59 Powód: gramatyka
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  12. #3672

    Domyślnie

    jak będziesz podnosic, to w zupełnosci tyle starczy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #3673

    Domyślnie

    A jaśniej? Co to znaczy podnosić?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  14. #3674

    Domyślnie

    będziesz podnosić działkę - sam to pisałeś wcześniej
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #3675

    Domyślnie

    A...myślałem, że owo "podnoszenie" odnosi się do szerokości wykopu....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  16. #3676

    Domyślnie

    W moim przypadku szerokość może być większa bo długość mogę zrobić max 20 m, a chcę żeby powierzchnia odzysku kolektora była jak największa. Bo nie sztuka upchać na siłę rury w małym wykopie tylko liczy się właśnie ile m2 ma sam wykop. Zobaczymy czy uda się ułożyć rury spiralnie, ale bez zakładki kolejnych pętelek. Muszę zmieścić 150 m rury w 20 m wykopie.

  17. #3677
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vaiker

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czy może mi ktoś objaśnić w jakim celu stosuje się 5 metrowe odstępy pomiędzy osiami wykopu skoro piszecie ,ze czynna powierzchnia jest szersza o metr niż szerokość wykopu ? jeśli robię wykop na szerokość metra, to przy takim założeniu powinienem zrobić metrowy odstęp i kolejny rów metrowy. Sprawa dotyczy mokrej piaszczystej gliny

  18. #3678
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Koledzy, pomozcie prosze przyszlemu inwestorowi. Kupuje wlasnie dzialke pod domek jednorodzinny, niewielka bo ~950m2, kiszka 20x47m. Planuje na tym pobudowac stodole o wymiarach ok 8,5 x 18,5m odsunieta od drogi ok 8-10m (lekki skos).

    Co to za dom? Stodola na plycie fundamentowej, ok 160m2 po plycie, sciany silka 18cm + 22-25cm styro, wiazary + 50cm celulozy.


    Pytania:
    1. czy wystarczy mi miejsca na dzialce pod kolektor poziomy? Szczegoly miejsca pod jego wykonanie ponizej?
    2. czy majac w granicy dzialki nitke z gazem jest sens rozwazac PC PW? Jestem zdecydowany na pompe, szukam jednak racjonalnych argumentow dot. przewagi w takim wypadku gazu nad pompa?

    Szczegoly kolektora:
    Wstepnie planuje dom ogrzewaz gruntowa pompa ciepla z kolektorem poziomym tylko tutaj nasuwa sie pytanie - czy mam wystarcajaco duzo miejsca na kolektor?

    Odsuwaja sie od bokow dzialki po 1,5m, jestem w stanie wcisnac 4 wykopow po 17mb kazdy o szerokosci 2m i odleglosci miedzy osiami wykopo po 5m. Jesli tego bedzie malo, wzdluz domu po jego obu stronach powinienem jeszcze moc dorzucic kolejne 2 nitki ok 17m dlugosci i szerokosci 2m.

    Grunt? Ciezko to okreslic, wyglada jak zolty gliniasty piasek, zwarty, dosc wilgotny ale na pewno nie mokry, wody przy wykopie do 2m nie widzialem. Bede jeszcze robil oczywiscie badania gruntu.

    Pytanie: czy tak krotkie petle kolektora ziemnego maja sens czy lepiej zrobic pokombinowac i zrobic mniej ale dluzszych petli powiedzmy po 30mb kazda?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolektor_poziomy_pompa_ciepla.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	392337
    Ostatnio edytowane przez wally666 ; 03-07-2017 o 11:12 Powód: dodany obrazem

  19. #3679
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Obrazek dosc malutki wyszedl ale generalnie, czy lepiej zrobic 5-6 krotkich petli po 15-17mb dlugosci czy lepiej 3 dlugie na 30m. Czerwony kwadrat wejscie do pomieszczenia gospodarczego gdzie bedzie stala pompa

  20. #3680
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Wklej normalny rzut-plan zagospodarowania to moze ktos pomoze.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 184 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony