dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 164 z 209
Pokaż wyniki od 3.261 do 3.280 z 4162
  1. #3261
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wężownice oczywiście masz połączone szeregowo ?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  2. #3262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    Minęło trochę czasu, ale dzięki temu tematowi a szczególnie jego założycielowi cieszę się z dobrodziejstwa instalacji zrobionej "tymi ręcami". Wylewkę jednak skułem. 3 tysie jestem w plecy, ale za to ile zyskałem! Wszędzie podłogówka, WM z odzyskiem z kanałami w podłodze, instalacja elektryczna w podłodze. Drzwi, nadproża nie ruszone, podłoga z korytarza do łazienki na jednym poziomie...
    Wybrałem PPC Ecopower C11a. Zasobnik Galmet 2x wężownica 400l Wszystko hula tak jak trzeba. Chociaż dopiero początek okresu ogrzewania, to narazie widzę same superlatywy w użytkowaniu tego systemu. Dwie rzeczy, które bym zmienił, to:
    1. Wymieniłbym zasobnik z podwójnej wężownicy na maxi, gdyż na tym podgrzewa mi wodę max do 42st., bo PC na wyjściu osiąga 52st. i się wyłącza. Chociaż teraz jak już temperatury DZ się trochę obniżyły, pewnie te 2 stopnie więcej bym jeszcze uzyskał.
    2. Oprogramowanie w sterowniku Frisko. Wszystko ładnie pięknie, ale to programowanie pracy w tanim prądzie do kitu. Niby zamienione są strefy prądu i temperatur ekonomicznej i komfortowej, ale beznadzieja. Ponieważ teraz pc na grzanie co włącza mi się na 2 do 3 godzin, to z powodu tego niedopracowania stref muszę oszukiwać sterownik i przestawiać zegar wieczorem o 4 godziny do tyłu i skracać czas taniego prądu, ażeby grzanie CO włączało się o 2 w nocy. Wtedy śpimy w chłodniejszym, a na rano jest już te 22st. Sprawnie to idzie więc to przełykam, ale marzy mi się taki sterownik, żeby można było to normalnie poustawiać.

    Najbardziej doceniam to co mam, przysłuchując się rozmowom znajomych o węglach, o piecach, o czyszczeniu kominów... wtedy jakoś tak się czuję... lepiej
    Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za pomoc na tym forum i wszystkie wskazówki.
    Jaki masz problem w ustawieniu sterownika ...?
    Może wystarczy zamienić logikę tak aby komfortowa to była ekonomiczna a ekonomiczna to komfortowa ...
    Z doświadczenia wiem że ten sterownik nie rozumie przejścia o północy na inną datę tj musi mieć zakończony cykl ON - OFF w jednym dniu , nie ustawisz np ON o 23:00 a OFF po północy ... , jak chcesz to ustawić to zamień logikę ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3263

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Wężownice oczywiście masz połączone szeregowo ?
    Tak, mam szeregowo połączone. Pompka LFP 80 na 3 biegu. Zmiana na mniejsze biegi wydaje mi się, że jeszcze większą deltę CCW powoduje.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jaki masz problem w ustawieniu sterownika ...?
    Może wystarczy zamienić logikę tak aby komfortowa to była ekonomiczna a ekonomiczna to komfortowa ...
    Z doświadczenia wiem że ten sterownik nie rozumie przejścia o północy na inną datę tj musi mieć zakończony cykl ON - OFF w jednym dniu , nie ustawisz np ON o 23:00 a OFF po północy ... , jak chcesz to ustawić to zamień logikę ...
    Zamieniona logika jest, bo przy niezamienionej, normalnie wykorzystać w pełni taniego prądu się na tym sterowniku nie da. Właśnie o tym pisałem.
    Byłby jeden sposób, ale trzeba by oszukać sterownik o 2 godziny. Wtedy przesuwa się cała nastawa i dopasować tanie strefy by się dało w całości. Działało by też podbicie temperatury na koniec cyklu grzania itd.
    Dodam, ze ciekawe jest, że Frisko nie jest w stanie zrobić takiego oprogramowania. A może się mylę i już trwają prace nad takowym...
    Ostatnio edytowane przez ppluto ; 21-10-2016 o 20:53

  4. #3264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Jak chcesz ustawić cały zakres taniego prądu to wysokie słupki od 6 do 13 i od 15 do 22 , ustawienia temperatur odwrotnie dla wysokich słupków niższa a dla niskich wyższa ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #3265

    Domyślnie

    Tak mam ustawione. Nie o to chodzi. Chodzi o to czemu musi być odwrotnie, a nie NORMALNIE.

  6. #3266

    Domyślnie

    ppluto - to aż taki problem?? mam tak samo w moich auratonach....producent dał ograniczenie, że w okienku nocnym nie da się ustawić wyższej temperatury niż w dziennym, musi być niższa....nie przewidział pewnie w ogóle sytuacji, że ktoś może go w ten sposób wykorzystać....ale po zmianie logiki wszystko działa, a że znaczek jest inny, to żaden problem....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #3267
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    Tak mam ustawione. Nie o to chodzi. Chodzi o to czemu musi być odwrotnie, a nie NORMALNIE.
    Normalnie to ustawiasz np od 3 do 6 i od 13 do 15 np 23* a od 6 do 13 i od 15 do 3 zostawiasz np 22* ...
    Masz wymuszenia w tanim prądzie a zawsze mieście się w przedziale 1* , inne kombinacje nic nie dają a jedynie wymuszają bardziej nerwową pracę pompy ciepła...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #3268
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Pompę już mam kolektora nie ;p I teraz już konkretne pytanie ile tego zakopać aby nie był za mały do pompy. Chciał bym zrobić poziomy spiralny. Warunki idealne - porządna wilgotna glina.

    Pompa Junkers TM90 - 9.1kW z zasobnikiem 185l / używka w dobrej cenie - nawet kilka mc gwarancji dali

    OZC poniżej - tylko było liczone dla gorszych okien (a mam praktycznie wszystkie =<U0,8, i miał byś styro 20 biały a jest 18 grafit 031 i GWC do reku. Więc wynik dziś był by znacznie lepszy

    Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT 4244W
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1249W
    Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5492W
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5492W
    zapotrzebowanie na ciepło 8200

    Do dyspozycji mam długość 35 (realnie 50 ale 15 na chciał bym na drzewka ) x szerokość 18m działki. Na tą stronę mam wyprowadzone 2 przewody fi40 pod studzienkę . Awaryjnie z przodu domu mam jeszcze 20x20

    Proszę o radę ile i jakiej rury zakopać stricte pod te 9kw I czy np nie jest za mocna i nie zamontować jakiegoś malutkiego buforu? Do ogrzania 160-170m. Wszędzie podłogówka.
    Ostatnio edytowane przez Janek795 ; 22-10-2016 o 17:43

  9. #3269

    Domyślnie

    Ja na 16x35 zakopałem 3 spirale po 150m fi32, a pompę mam 11kW, warunki glebowe podobne jak Twoje. Deltę na DZ mam 4,6 st. Myślę, że spokojnie 3 pętle po 150m jak na pompę 9 kW będzie z nadmiarem.
    Drzewkom kolektory raczej nie przeszkadzają. I tak w zimie soki w drzewach prawie nie płyną, tak, że raczej wymarznięcie im nie grozi. Ja mam zamiar posadzić drzewa owocowe nad kolektorem. U mnie wolnego miejsca na działce nie zostało więc wyboru nie mam. Tak, czy tak, poczekaj na opinie innych.

  10. #3270
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    A jaka jest maksymalna długość takiej jednej pętli? Najbardziej by mi pasowało właśnie 3 dłuższe nitki co 4-5m ...

    Fi32 x 2mm czy x 3mm ?? a logikę chyba lepiej grubszą ?
    Ostatnio edytowane przez Janek795 ; 22-10-2016 o 18:18

  11. #3271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek795 Zobacz post

    Proszę o radę ile i jakiej rury zakopać stricte pod te 9kw I czy np nie jest za mocna i nie zamontować jakiegoś malutkiego buforu? Do ogrzania 160-170m. Wszędzie podłogówka.
    ja dla podobnego obciążenia cieplnego mam 4 pętle, w sumie około 550m fi40(kolektor liniowy). Większość w mokrej glinie, spore przewymiarowanie(ale to świadomie), najniższa temperatura DZ pod koniec okresu grzewczego to +2C (wyskalowanym termometrem) Pompę mam 7,6kw.
    bufor nie będzie ci potrzebny
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #3272
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Normalnie to ustawiasz np od 3 do 6 i od 13 do 15 np 23* a od 6 do 13 i od 15 do 3 zostawiasz np 22* ...
    Masz wymuszenia w tanim prądzie a zawsze mieście się w przedziale 1* , inne kombinacje nic nie dają a jedynie wymuszają bardziej nerwową pracę pompy ciepła...
    Jasiek, te krótkie przedziały czasowe wystarczą, aby dogrzać do 23*C?
    Czy może chodzi tu o inną "filozofię", której za bardzo nie kumam? Czyli np. temperatura "życiowa" w domu to 22*C a my tylko ładujemy trochę ponad tę temperaturę?
    Prosiłbym o zaprezentowanie mi jak wygląda przy takich ustawieniach rozkład temperatury wewnętrznej w funkcji czasu przez całą dobę np. przy +5*C i -10*C?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  13. #3273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Jasiek, te krótkie przedziały czasowe wystarczą, aby dogrzać do 23*C?
    Czy może chodzi tu o inną "filozofię", której za bardzo nie kumam? Czyli np. temperatura "życiowa" w domu to 22*C a my tylko ładujemy trochę ponad tę temperaturę?
    Prosiłbym o zaprezentowanie mi jak wygląda przy takich ustawieniach rozkład temperatury wewnętrznej w funkcji czasu przez całą dobę np. przy +5*C i -10*C?
    Takie przykładowe nastawy zapewniają ci że będziesz miał w chałupie cały czas w przedziale 21,8* do 23,2* z maksymalnym wykorzystaniem taniego prądu ...
    W domu będzie bliżej 23* w okresie przejściowym i bliżej 22* podczas dużych spadków temperatury zewnętrznej...
    Ustaw sobie sterownik w ten sposób to sobie sam zaprezentujesz ten rozkład temperatur ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #3274
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Prosiłbym o zaprezentowanie mi jak wygląda przy takich ustawieniach rozkład temperatury wewnętrznej w funkcji czasu przez całą dobę np. przy +5*C i -10*C?
    Nastawy obecnie podbite o ok 0.2 oC (dodatnie temperatury zew sa z tego sezonu, mroz z poprzedniego). Dodatkowo obecna lokalizacja termometru podlega wiekszym wahaniom - wyzej i przy sciane zew. wykuszu.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.JPG
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	36,3 KB
ID:	370818
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.JPG
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	34,3 KB
ID:	370819
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  15. #3275
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Czyli 3 nitki po 150m fi32 będą oki ? Czy zwiększyć je do 200m tylko czy przy ów 200 nie będą za duże opory czy coś?... Ew. kompromis kompromis i zrobić 3x180

  16. #3276
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek795 Zobacz post
    Czyli 3 nitki po 150m fi32 będą oki ? Czy zwiększyć je do 200m tylko czy przy ów 200 nie będą za duże opory czy coś?... Ew. kompromis kompromis i zrobić 3x180
    A to nie wiedziałem że DZ robi się na zasadzie kompromisu...
    Ja dla przedziału 9-11 kW pompy robię 4x200mb pe 32 a jeżeli jest w piachu to 6x 150 pe 25 ...
    Powierzchnia areału to ok 3x dom po podłogach ...
    Przy takich wymiennikach nie mam pytań typu " dlaczego temperatura DZ mi spada o ... w ciągu godziny ..."
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #3277
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Takie przykładowe nastawy zapewniają ci że będziesz miał w chałupie cały czas w przedziale 21,8* do 23,2* z maksymalnym wykorzystaniem taniego prądu ...
    W domu będzie bliżej 23* w okresie przejściowym i bliżej 22* podczas dużych spadków temperatury zewnętrznej...
    Ustaw sobie sterownik w ten sposób to sobie sam zaprezentujesz ten rozkład temperatur ...
    Tylko czy taka nastawa w nocy (3 - 6) nie spowoduje, że pompa przy +5*C może nie chcieć się włączać w okienku południowym?

    Aha, i wielkie dzięki za wytłumaczenie pewnych kwestii.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  18. #3278
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A to nie wiedziałem że DZ robi się na zasadzie kompromisu...
    Ja dla przedziału 9-11 kW pompy robię 4x200mb pe 32 a jeżeli jest w piachu to 6x 150 pe 25 ...
    Powierzchnia areału to ok 3x dom po podłogach ...
    Przy takich wymiennikach nie mam pytań typu " dlaczego temperatura DZ mi spada o ... w ciągu godziny ..."
    Czyli długości 200m to nie problem ? Nie chodzi mi o oszczędność 20m na peli tylko własnie o to czy 200m to nie za długi odcinek

    Zakopie więc 3 x 200... jeśli okaże się w przyszłości za mało będę miał jeszcze sporo miejsca na ew dodatkową nitkę i zostawię sobie dodatkowe przyłącze w studzience na ów zaś.
    Ostatnio edytowane przez Janek795 ; 23-10-2016 o 09:48

  19. #3279
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek795 Zobacz post
    Czyli długości 200m to nie problem ? Nie chodzi mi o oszczędność 20m na peli tylko własnie o to czy 200m to nie za długi odcinek

    Zakopie więc 3 x 200... jeśli okaże się w przyszłości za mało będę miał jeszcze sporo miejsca na ew dodatkową nitkę i zostawię sobie dodatkowe przyłącze w studzience na ów zaś.
    Jak 3x200m to z PE40 dla zmniejszenia oporów i zużycia prądu przez obiegówkę i wszystkie 6 końcówek wprowadzić od razu do kotłowni (najlepiej!), albo zrobić dobiegi ze studzienki do kotłowni minimum PE50, ale lepiej następny większy rozmiar z szeregu.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  20. #3280
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Tylko czy taka nastawa w nocy (3 - 6) nie spowoduje, że pompa przy +5*C może nie chcieć się włączać w okienku południowym?

    Aha, i wielkie dzięki za wytłumaczenie pewnych kwestii.
    Przy takich ustawieniach pompa zawsze załączy się w tanim prądzie jeżeli temperatura w domu spadnie poniżej 22,8* , w popołudniowym okienku trzeba pogodzić priorytet CWU ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 164 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony