dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 171 z 209
Pokaż wyniki od 3.401 do 3.420 z 4162
  1. #3401

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek795 Zobacz post
    . Przy pasywny chłodzenia to chyba bez znaczenia ale np uruchamiał bym grzanie c.w.o w czasie najwyższych temperatur na zewnątrz (tania taryfa mnie nie dotyczy). Wtedy na ów powrocie mamy zimniutki glikol znacznie mocniej chłodzący jak klima w takim wymienniku czy to dobry tok myślenia ?
    Nie zupełnie. Pamiętaj, że pod koniec sierpnia przy ciepłym lecie temperatura na DZ potrafi osiągnąć nawet 20 C (a przy chłodzeniu pasywnym nawet więcej) więc przy delcie 5 K uzyskasz max 15 C na wyjściu z pompy.
    Ja też myślałem o pasywnym chłodzeniu, ale mój instalator przekonał mnie do aktywnego (nawet parę stówek tańsze w instalacji) i jestem mu bardzo za to wdzięczny.
    Pompa w czasie pracy na chłodzenie pobiera zazwyczaj 300-400 W (inwertorowa) ze sprawnością 900-1000% Jak to zobaczyłem to nie chciałem wierzyć, ale poczytałem trochę literatury fachowej oraz opisów do liczenia OZC dotyczących chłodzenia i okazało się, że właśnie taką sprawność chłodzenia aktywnego przyjmuje się dla gruntowych PC z aktywny,m chłodzeniem.
    Dzięki aktywnemu chłodzeniu mam możliwość regulacji jak bardzo pompa ma chłodzić. Ubiegłego lata gdy tak naprawdę testowałem to chłodzenie, to były momenty, że pompa musiała (z krzywej) podawać wodę lodową o temperaturze ok 12 C właśnie w sierpniu aby klimakonwektory (które mają większą moc chłodzenia niż rekuperacja) aby odpowiednio obniżyć temperaturę powietrza.
    Inna sprawa, że zazwyczaj temperatura wody lodowej podawanej na kk była rzędu 15-17 C więc nawet nie następowało przekroczenie punku rosy. W sumie to może 2 lub 3 razy został przekroczony punkt rosy i woda wykraplała się w KK ubiegłego lata.
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  2. #3402
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Nie zupełnie. Pamiętaj, że pod koniec sierpnia przy ciepłym lecie temperatura na DZ potrafi osiągnąć nawet 20 C (a przy chłodzeniu pasywnym nawet więcej) więc przy delcie 5 K uzyskasz max 15 C na wyjściu z pompy.
    Ja też myślałem o pasywnym chłodzeniu, ale mój instalator przekonał mnie do aktywnego (nawet parę stówek tańsze w instalacji) i jestem mu bardzo za to wdzięczny.
    Pompa w czasie pracy na chłodzenie pobiera zazwyczaj 300-400 W (inwertorowa) ze sprawnością 900-1000% Jak to zobaczyłem to nie chciałem wierzyć, ale poczytałem trochę literatury fachowej oraz opisów do liczenia OZC dotyczących chłodzenia i okazało się, że właśnie taką sprawność chłodzenia aktywnego przyjmuje się dla gruntowych PC z aktywny,m chłodzeniem.
    Dzięki aktywnemu chłodzeniu mam możliwość regulacji jak bardzo pompa ma chłodzić. Ubiegłego lata gdy tak naprawdę testowałem to chłodzenie, to były momenty, że pompa musiała (z krzywej) podawać wodę lodową o temperaturze ok 12 C właśnie w sierpniu aby klimakonwektory (które mają większą moc chłodzenia niż rekuperacja) aby odpowiednio obniżyć temperaturę powietrza.
    Inna sprawa, że zazwyczaj temperatura wody lodowej podawanej na kk była rzędu 15-17 C więc nawet nie następowało przekroczenie punku rosy. W sumie to może 2 lub 3 razy został przekroczony punkt rosy i woda wykraplała się w KK ubiegłego lata.
    Zasilałeś kiedykolwiek klimakonwektory z dolnego źródła...?

    Rozumiem że Twoje DZ jest na 0,5m zakopane bo 20* by na to wskazywało...

    Raz piszesz że 15* na zasilaniu w lecie z DZ jest do doopy a za chwilę piszesz że 15-17* podawane z cud miód malina pompy inwerterowej jest już Ok ...????
    A jaką sprawność ma układ chłodzenia z DZ gdzie do tej samej mocy chłodniczej którą uzyskuje twoje ustrojstwo potrzeba tylko energii do napędu pompki obiegowej glikolu ...???
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3403
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lorak86

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Małogoszcz
    Kod pocztowy
    28-366
    Posty
    60

    Domyślnie

    Jeszcze jedna sprawa. Jaką czujkę temperatury wrzucić pod chudziaka?
    Chciałem umieścić dwie takie na przyszłość.
    Jedną pod garażem, drugą pod pomieszczeniem ogrzewanym.
    Tak dla potomnych. Może ją wykorzystam, a może nigdy.
    Czy nada się taka zwykła z lodówek sklepowych? Mam kilka sztuk wraz z programatorami.
    Tak aby w przyszłości dało się je spiąć z resztą instalacji w domu.


    A wracając do tematu.
    Czy na całej długości (od kotłowni do studni z rozdzielaczami) muszę rury ocieplić?
    Tzn otulina i rura kanalizacyjna? Nie chodzi o koszty bo to "groszowe" sprawy ale na wszystkich zdjęciach rozdzielaczy z forum na tych rurach jest sama otulina, która po zmoknięciu i tak nic nie daje.
    Ostatnio edytowane przez lorak86 ; 10-03-2017 o 07:50

  4. #3404

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Zasilałeś kiedykolwiek klimakonwektory z dolnego źródła...?
    Nie ponieważ nie mam dodatkowego wymiennika płytowego w tym celu.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Rozumiem że Twoje DZ jest na 0,5m zakopane bo 20* by na to wskazywało...
    Zanim uruchomiłem pompę to w 2015 roku na nieobciążonym DZ miałem 21 C (wilgotna glina/ił). DZ mam zakopane na 150-160 cm ze względu na strefę przemarzania 120 cm.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Raz piszesz że 15* na zasilaniu w lecie z DZ jest do doopy a za chwilę piszesz że 15-17* podawane z cud miód malina pompy inwerterowej jest już Ok ...????
    Proszę czytaj ze zrozumieniem. te 15 C to będzie nie na WYJŚCIU z pompy przy założeniu, że pompa trzyma deltę na poziomie 5 K.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A jaką sprawność ma układ chłodzenia z DZ gdzie do tej samej mocy chłodniczej którą uzyskuje twoje ustrojstwo potrzeba tylko energii do napędu pompki obiegowej glikolu ...???
    W moim przypadku było by to ok 2500-4000 % bo wiem ile pobierają same pompki DZ i GZ, ale nie schłodziłbym domu.
    Jak już pisałem w największe upały pompa schłodziła GZ do 12 C a był to sierpień. Na DZ w sierpniu jest u mnie znacznie wyższa temperatura.

    Jak duże DZ musiałbyś mieć, aby uzyskać 6-7 kW mocy chłodniczej i aby ciągłe dostarczanie tej mocy do DZ nie podniosło jego temperatury ? I jeszcze podawać to na reku ?
    Zwłaszcza, że przy małej różnicy temperatury powietrza i gruntu aby podnieść moc chłodnicą musiałbyś nieźle poganiać glikol w DZ a wtedy okaże się że tak na prawdę sprawność (bo nie komfort) takiego chłodzenia będzie maksymalnie 2x większa.

    Nie pamiętam już kto (a nie chce mi się teraz szukać) ma podpięte KK pod DZ i w lecie jego DZ ma temperaturę ponad 20 C. Poszukaj w temperaturach DZ (tak mi się wydaje).
    Poza tym jest tu jeden instalator (Karbon czy jakoś tak) z którym nie zgadzam z wieloma rzeczami, które pisze na swoim blogu, ale w przypadku pasywnego chłodzenia muszę przyznać mu rację ... ale dopiero po pierwszym sezonie chłodzenia, kiedy zaobserwowałem zachowanie się DZ.

    Jak będę miał czas to planuję zakopać szereg termometrów w gruncie na różnych głębokościach, to będę miał dane na bieżąco bezpośrednio z gruntu a nie z pompy.
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  5. #3405
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał lorak86 Zobacz post
    .....

    A wracając do tematu.
    Czy na całej długości (od kotłowni do studni z rozdzielaczami) muszę rury ocieplić?
    Tzn otulina i rura kanalizacyjna? Nie chodzi o koszty bo to "groszowe" sprawy ale na wszystkich zdjęciach rozdzielaczy z forum na tych rurach jest sama otulina, która po zmoknięciu i tak nic nie daje.
    Pisałem Tobie o rurach kanalizacyjnych do przeprowadzenia rur z glikolem pod chudziakiem itp., aby w razie W łatwo można było je wyciągnąć bez kucia.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  6. #3406

    Domyślnie

    A propo temperatury gruntu to na jesieni zadolowalem nieopodal rur swojego DZ taki czujnik o długości 180cm z 18toma DSsami. DSy co 10cm w rurze PP. Raz na jakiś czas podchodzę z laptopem i zczytuje pomiar. Wyniki tutaj: http://goo.gl/M5MeH2 Dodam, że DZ jeszcze nie jest uruchomione ale temperatury widać.

  7. #3407
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejkm Zobacz post
    A propo temperatury gruntu to na jesieni zadolowalem nieopodal rur swojego DZ taki czujnik o długości 180cm z 18toma DSsami. DSy co 10cm w rurze PP. Raz na jakiś czas podchodzę z laptopem i zczytuje pomiar. Wyniki tutaj: http://goo.gl/M5MeH2 Dodam, że DZ jeszcze nie jest uruchomione ale temperatury widać.
    Super sprawa. Kontynuj te pomiary tez przy obciazonym cieplnie DZ.
    Jeszcze jak bys na wykresie zamienil osie, to by byl duuuzo bardziej czytelny. Czlowiek intuicyjnie "odbiera" glebokosc w kierunku pionowym.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  8. #3408
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Tak bardzo ostrożnie przymierzam się do chociażby rozważenia PC jako sposobu grzania nowopowstającej chałupki, bo mam 65m przyłącza gazowego do wykonania, co - o ile PGNiG się nie dorzuci - wciągnie 5ooo zł. Do tego kominy i cały kram do tego. Na dzień dobry 10ooo zł wydatków do uniknięcia.

    DOM:
    - powierzchnia podłóg około 170m2, w całości podłogówka,
    - według OZC, jak zrobię tak jak podałem do obliczeń, zapotrzebowanie będzie na poziomie 30kWh/m2/rok (~6900kWh), więc dom ma potencjał do bycia energooszczędnym (o ile na którymś etapie ktoś czegoś nie spindoli),
    - warunki gruntowe, z tego co zdążyłem przeczytać w Internetach, mam prawie wymarzone: piasek i do tego bardzo płytko woda. Na chwilę obecną, po niezbyt śnieżnej zimie i raczej suchym przedwiośniu, wodę mam na 120cm poniżej poziomu terenu. Świeżo kopane i mierzone. Dziura wypełniła się "w oczach",
    - do dyspozycji mam w granicach 300m2 działki,
    - własne koparki i operatorów, więc mogę sobie fifokować nad wykopami ile mi się będzie podobało.


    Jak zacząć planowanie instalacji? Jakiej mocy pompa by bez żyłowania obskoczyła mój dom?


    andrzejkm, mógłbyś coś więcej napisać o tych pomiarach? Jaki konkretnie sprzęt do tego byłby potrzebny?

  9. #3409

    Domyślnie

    Do zrobienia tego czujnika temperatury użyłem poniższych części kupionych na słynnym portalu aukcyjnym:
    AVT1787 - 1szt.
    DS18B20 - 18 szt.
    program LOGTEMP
    Po szczegóły odsyłam do google.
    Wszystko polutowałem na trzech przewodach. Można też na dwóch przewodach i na własnym adapterze zrobionym z kilku części za grosze ale okazało się to bardziej kłopotliwe niż myślałem. Na moim konwerterze DSy działały na przewodach o długości maksymalnej do 2m. Teoretycznie powinno do 30m. Kupiłem więc ten co powyżej. Po polutowaniu całość umieściłem w długiej koszulce termokurczliwej, zgrzałem, zacisnąłem. Tak zrobionego węża umieściłem jeszcze dodatkowo w rurze PP zatykając ją od dołu (zgrzewanym korkiem). Po umieszczeniu w rurze PP wszystko zasypałem żwirkiem aby w rurze nie dochodziło do konwekcji powietrza i fałszowania temperatur na różnych głębokościach. Żwirek uprzednio wygrzałem na kozie aby był suchy. Rurę od góry zaglutowałem. Wystają z niej trzy przewody do których podłączyłem port RJ45 ze starego gniazdka aby w mrozy nie bawić się w jakieś przykręcanie kabelków do adaptera Całość przykrywam jakimś słoikiem aby nie zamakało
    Przychodzę, wklikuję wtyczkę od adaptera w port RJ45, uruchamiam program LOGTEMP, 20s i ot cały pomiar. Programy do DSów są różne, ja do sczytania używam LOGTEMPa, bo na szybko tworzy on plik o nazwie last.csv w swoim domowym katalogu i z niego później przerzucam dane do znanego Wam formularza na stronie.
    Wszystko jest proste jak drut, najwięcej schodzi tylko chyba z oskrobaniem kabelków i polutowaniem
    Ostateczny efekt na poniższym zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170101_150646.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	103,8 KB
ID:	383828

    Dodam jeszcze, że do umieszczenia rury w ziemi użyłem świdra ręcznego FI 8cm. Z tym też nie było łatwo, bo mam tak: 30cm czarnoziem, 50cm glina/ił, a później już tylko kurzawka z wodą. No i co wywierciłem otwór poniżej tych 70 -80 cm to mi kurzawka wszystko zewsząd zaklajstrowała, a wiec świder i od nowa i tak w kółko chyba ze 2h ale udało się. Jeśli ktoś ma zwykły grunt to 5 min i otwór gotowy.
    Ostatnio edytowane przez andrzejkm ; 14-03-2017 o 07:09

  10. #3410
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Jak zacząć planowanie instalacji? Jakiej mocy pompa by bez żyłowania obskoczyła mój dom?
    Na to pytanie powinno odpowiedzieć OZC w pozycji obciążenie cieplne budynku. Jeśli wyszło 7MWh/rok to bardzo dobry wynik -- moje 180m2 zamknęło się w 10MWh/rok i 6,5kW mocy szczytowej. Przy Twoim zużyciu wyjdzie maks 5kW. Wtedy przestałbym się w ogóle zastanawiać nad gruntówką, a zaczął od PW -- a jeszcze wcześniej rozważył grzanie w 2T COP1. Wg moich wyliczeń dla inwestycji COP1 = 3 tys. zł oraz PC COP4 = 22 tys. zł i przy stosunku pracy 1/2T 30/70% (dla 4 os. tj. 4MWh/rok na CWU) zwrot wyniesie 11 lat. Jeśli się obniży COP do 3 to wyjdzie 14 lat zwrotu.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #3411
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Powiedzcie mi jeszcze co do rozdzielaczy i pompek.

    Mam dwa takie oto rozdzielacze na parterze i piętrze po 7 sekcji (do każdego z kotłowni idzie osobno nitka) - jak widać z pompkami etc..

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	70abf3644cb7a799d4d6955a2ea6.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	60,8 KB
ID:	383894

    Czy w ogóle przy PC te dodatkowe obiegówki są potrzebne (uruchamianie ich) ? - W pompie mam ew. wyjście na dodatkowe obiegówki aby sama sobie je zasilała w czasie pracy CO.

    I drugie pytanko.. czy te pompki w rozdzielaczach (nawet jak by nie były potrzebne w czasie pracy CO) wystarczyły by do chłodzenia pasywnego (czyli nie musiał bym montować obiegówki dla wymiennika w kotłowni) ? - Pompki to Grundfos APM3 Auto L

    pzdr.
    Ostatnio edytowane przez Janek795 ; 14-03-2017 o 17:40

  12. #3412
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Wywal ten cały zespół pompowy z mieszaczem i bajpasem, wprowadza niepotrzebne opory. To się nie nadaje do pompy ciepła
    Najlepszy będzie układ RURA>>BELKA ROZDZIELACZA. Prosty jak budowa cepa.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #3413

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    To się nie nadaje do pompy ciepła
    Tzn. nie będzie działać z pompą?
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  14. #3414
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Będzie działać w takim sensie, że będzie ciepło w domu. Ale pompa ciepła nie będzie działać ekonomicznie.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #3415

    Domyślnie

    Gdzieś wyczytałem, że przy pompie ciepła są wymagane kilkakrotnie większe przepływy niż przy standardowych instalacjach. Czy to prawda? Wówczas faktycznie trzeba zadbać o to, żeby opory były jak najmniejsze.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  16. #3416
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Tak na chłopski rozum... jeśli są dodatkowe obiegówki to czy przepływy nie są lepsze ?? Zapewne chodzi o to, że w pompie jest porządna pompa a te małe tylko blokują przepływ mimo swojego działania?

    Tak więc, też mi się wydawało aby to wywalić stąd mój question... natomiast jak pytałem wcześniej - czy te pompki nadadzą się do tego aby coś tam krążyło latem ?? (wsadzone w kotłowni na nitkę parteru i poddasza (oczywiście osobne obejścia do wymiennika aby zimą nic nie blokowało) ? Czy za słabe ....
    Ostatnio edytowane przez Janek795 ; 15-03-2017 o 07:54

  17. #3417
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Wywal ten cały zespół pompowy z mieszaczem i bajpasem, wprowadza niepotrzebne opory. To się nie nadaje do pompy ciepła
    Najlepszy będzie układ RURA>>BELKA ROZDZIELACZA. Prosty jak budowa cepa.
    Dzięki takim jak ty mam takie rozdzielacze.


  18. #3418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Dzięki takim jak ty mam takie rozdzielacze.

    A do tego nie przydałby się rotametry?

  19. #3419
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinur Zobacz post
    A do tego nie przydałby się rotametry?
    Pewnie ma równej długości pętle.. tweedy i rotametry można odpuścić

  20. #3420

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Po przeczytaniu calego watku podjalem decyzje o montazu pompy ciepla.
    Po zasiegnieciu dodatkowych informacji u kolegow z forum dobralem moc pompy, dlugosc kolektora poziomego, srednicy rur itd.
    W skrocie opisze swoj budynek.
    Dom z poddaszem uzytkowym.
    Powierzchnia ogrzewana 170m2.
    Sciany zewnetrzne porotherm 25+20cm styropianu grafitowego.
    Ocieplenie dachu 2x15cm lub 15+20. W ale to juz po wykonaniu wylewek.
    Okna 3szybowe veka alpha.
    Jeden balkon .
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla.
    Pompa ciepla ok 10.6kW
    Kolektor spiralny 3x200m pe40.
    Zasobnik cwu 300L
    Powierzchnia na kolektor spiralny to ok 450m2
    Projektowe obciazenie cieplne 5893W
    Ocieplenie podlogi na gruncie 18cm.
    Planowana wylewka anhydrytowa 5-6cm.
    I teraz mam pytanie do uzytkownikow pomp ciepla grzejacych w drugiej taryfie.
    Czy warto zmienic ta wylewke na cementowa? Wiaze sie to z tym ze bede musial sciagnac juz czesc drugiej warstwy styropianu i polozyc 5cm zamiast 8(wtedy ocieplenie podlogi na gruncie wyniesie 15cm)
    Czy chcac grzac tylko w tanszej taryfie wylewka anhydrytowa jest az tak kiepska ze koszt ogrzewania wzrosnie o 50%? Czy beda to drobne straty typu 5-10% kosztow ogrzewania w skali roku?

Strona 171 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony