dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 172 z 209
Pokaż wyniki od 3.421 do 3.440 z 4162
  1. #3421
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Dlaczego uważasz anhydryt, że jest kiepski ?? Zapewne chodzi ci o akumulację ciepła... ? Możesz sobie też postawić jakiś bufor i ładować go przez noc

  2. #3422

    Domyślnie

    No wlasnie chodzi o ta akumulacje. Nie planuje zadnego parkietu itd.
    Wczesniej mialem ogrzewac gazem i mialy byc wylewki anhydrytowe ale gazownia troszke poleciala w kulki i koszt przylacza sie zwiekszyl do takiej kwoty ze podjalem decyzje o montazu pompy ciepla. Na forum byl temat dotyczacy akumulacji anhydrytu itd.
    Nie ma juz zadnych opinii typu mam anhydryt i pompe ciepla i pompa pracuje tylko w taniej taryfie.
    Jezeli chodzi o bufor to jaka pojemnosc?

  3. #3423
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    A tak w ogóle nie wiem jaką PC planujesz ale możesz kupić sobie też bufor z wbudowanym już zasobnikiem. I masz 2in1 Na forum były tematy o doborze buforu albo ktoś tu pewnie coś doradzi lub odradzi

    Ja za to mam pytanko czy takie coś jak poniżej ma prawo działać z PC ? Chodzi o to, że w pompie mam zasobnik ale to tylko 170l.. na co dzień ok ale będą dni gdzie to za mało i przydało by się ze 100-150 dodatkowych. W pompie nie mam za bardzo jak rozdzielić aby zrobić to równolegle bo wszystko tam upchane jest na styk :/ Zapewne jakąś cyrkulacje trzeba by dorzucić albo wykorzystać cyrkulację z CWU ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cyrkulacja.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	41,1 KB
ID:	384136
    Ostatnio edytowane przez Janek795 ; 15-03-2017 o 19:02

  4. #3424
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Bufor jest zbędny w tym przypadku, mówiłem, zbiornik CWU widzę też bez zmian...
    Najgorsza podłogówka i anhydryt i tak będą dużo lepsze od najlepszych grzejników.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #3425
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinur Zobacz post
    A do tego nie przydałby się rotametry?
    Po co, przecież interesuje mnie temperatura w poszczególnych pomieszczeniach a nie przepływ
    Ustawiłem imbusem z IKEA

  6. #3426
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał krakus84 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Po przeczytaniu calego watku podjalem decyzje o montazu pompy ciepla.
    Po zasiegnieciu dodatkowych informacji u kolegow z forum dobralem moc pompy, dlugosc kolektora poziomego, srednicy rur itd.
    W skrocie opisze swoj budynek.
    Dom z poddaszem uzytkowym.
    Powierzchnia ogrzewana 170m2.
    Sciany zewnetrzne porotherm 25+20cm styropianu grafitowego.
    Ocieplenie dachu 2x15cm lub 15+20. W ale to juz po wykonaniu wylewek.
    Okna 3szybowe veka alpha.
    Jeden balkon .
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla.
    Pompa ciepla ok 10.6kW
    Kolektor spiralny 3x200m pe40.
    Zasobnik cwu 300L
    Powierzchnia na kolektor spiralny to ok 450m2
    Projektowe obciazenie cieplne 5893W
    Ocieplenie podlogi na gruncie 18cm.
    Planowana wylewka anhydrytowa 5-6cm.
    I teraz mam pytanie do uzytkownikow pomp ciepla grzejacych w drugiej taryfie.
    Czy warto zmienic ta wylewke na cementowa? Wiaze sie to z tym ze bede musial sciagnac juz czesc drugiej warstwy styropianu i polozyc 5cm zamiast 8(wtedy ocieplenie podlogi na gruncie wyniesie 15cm)
    Czy chcac grzac tylko w tanszej taryfie wylewka anhydrytowa jest az tak kiepska ze koszt ogrzewania wzrosnie o 50%? Czy beda to drobne straty typu 5-10% kosztow ogrzewania w skali roku?

    Jesteś pewny że potrzebna Ci pompa 10kW? Jakie masz zapotrzebowanie? Na moje oko przy gruntówce 7 spokojnie Ci wystarczy.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #3427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Po co, przecież interesuje mnie temperatura w poszczególnych pomieszczeniach a nie przepływ
    Ustawiłem imbusem z IKEA
    Czyli uważasz, że przy równych pętlach da się to bez przeplywomierzy ustawić?

  8. #3428

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Jesteś pewny że potrzebna Ci pompa 10kW? Jakie masz zapotrzebowanie? Na moje oko przy gruntówce 7 spokojnie Ci wystarczy.
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH- 8440 kWh/rok.
    Dzisiaj dostałem ofertę na pompę gruntową od polskiego producenta o mocy 12kW - czy to nie za dużo??

  9. #3429
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinur Zobacz post
    Czyli uważasz, że przy równych pętlach da się to bez przeplywomierzy ustawić?
    Ja nie mam równych.

  10. #3430
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał krakus84 Zobacz post
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH- 8440 kWh/rok.
    Dzisiaj dostałem ofertę na pompę gruntową od polskiego producenta o mocy 12kW - czy to nie za dużo??
    Podaj wartosc projektowego obciązenia cieplnego budynku, to co podałes to zapotrzebowanie na ciepło, tego parametru nie uzywamy do doboru mocy pompy ciepła, oczywscie ze 12 kW jest za duzo.

  11. #3431

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    podaj wartosc projektowego obciązenia cieplnego budynku, to co podałes to zapotrzebowanie na ciepło, tego parametru nie uzywamy do doboru mocy pompy ciepła, oczywscie ze 12 kw jest za duzo.
    5893w

  12. #3432
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał krakus84 Zobacz post
    5893w
    To 12 kW nie za duzo??, duzo za duzo. Doliczajac jeszcze cwu wychodzi ze pompa 7 kW jest akurat, ale uzwgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy i mozliwosc szybszego nagrzania cwu pasuje co najmniej 8 kW, 9 kW do glebszego zastanowienia w zaleznosci od róznicy cen i mocy minimalnej.

  13. #3433
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał krakus84 Zobacz post
    5893w
    Przy podobnym obciążeniu cieplnym mam gruntówkę on/off o mocy 10 KW i ziornik CWU o pojemności 400 litrów. Grzeję tylko w II taryfie i rzeczywiście tak jak to wyżej asolt wspomniał CWU szybko osiąga zadaną temperaturę. Nie bez znaczenia jest powierzchnia wężownicy w zbiorniku, u mnie 4,2 m2
    Gdybyś jednak zdecydował się na inwentera to myślę, że 7 KW jest w sam raz.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #3434
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Przy podobnym obciążeniu cieplnym mam gruntówkę on/off o mocy 10 KW i ziornik CWU o pojemności 400 litrów. Grzeję tylko w II taryfie i rzeczywiście tak jak to wyżej asolt wspomniał CWU szybko osiąga zadaną temperaturę. Nie bez znaczenia jest powierzchnia wężownicy w zbiorniku, u mnie 4,2 m2
    Gdybyś jednak zdecydował się na inwentera to myślę, że 7 KW jest w sam raz.
    Dla cwu 7 kW nie jest w sam raz, okienko dzienne II taryfy to tylko 2 h, wieksza moc pozwoli zmiescic sie w tych 2 godz.

  15. #3435

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To 12 kW nie za duzo??, duzo za duzo. Doliczajac jeszcze cwu wychodzi ze pompa 7 kW jest akurat, ale uzwgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy i mozliwosc szybszego nagrzania cwu pasuje co najmniej 8 kW, 9 kW do glebszego zastanowienia w zaleznosci od róznicy cen i mocy minimalnej.
    Jezeli chodzi o moc pompy to wiem ze 12kW jest duzo za duza.
    Maksymalna moc pompy przewiduje 10kW

    Bardziej mi sie rozchodzi o ta wylewke anhydrytowa i jej Akumulacje.
    Czy jest sens sciagnac jedna warstwe styropianu 8 cm i polozyc 5cm i zrobic wylewke z miksokreta. Czy zostawic to tak jak jest i dac anhydryt.

  16. #3436

    Domyślnie

    Witam.

    Proszę o pomoc w doborze urządzeń.
    Planuję pompę ciepła, dolne źródło przy dużej pomocy innego wątku z tego forum zrobiłem samodzielnie tzn. DZ poziome, 4 pętle po 200m
    Wg OZC projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 8545W (20 cm styropianu na ścianach, 18cm w podłodze, wylewka 7-8cm gruba, rekuperator, 4 osoby), pompa ciepła miała by zapewnić OC i CWU, w cały domu tylko ogrzewanie podłogowe (bez drabinek) niecałe 1800m rurki fi16, dwa rozdzielacze 11 i 10 obwodów, pytania:
    - zaproponowano mi pompę ciepła o mocy 12kW czy to dobrze dobrana moc?
    - czytając inne wątki rozumiem, że polskie pompy ciepła nie ustępują w parametrach innym (poza wyglądem)?
    - z innych wątków wynika, że bufor CO przy podłogówce nie jest konieczny, ale w przyszłości chciałem zamontować panele fotowoltaiczne i wykorzystać ten prąd do ogrzewania CO czyli bufor z dodatkową grzałką, da się tak zrobić?
    - zaproponowano mi pompę obiegową CO LFP ePCO 25/40-70 z projektu mam takie parametry H=12,7kPa V=0,3dm3/s , czy to dobry wybór?
    - czy ewentualnie zbiornik kombinowany czyli bufor i zasobnik CWU w jednej obudowie to dobry wybór?

    Dzięki za wszelkie sugestie

  17. #3437
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrissP Zobacz post
    Witam.
    Wg OZC projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 8545W
    Ja bym to sprawdził chyba że twój dom ma z 300 m 2
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #3438
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrissP Zobacz post
    Dzięki za wszelkie sugestie
    Masz pewnie w okolicach 200m2 (patrzac na dlugosc rur w podlodze), wiec przy takim ociepleniu i reku oraz 4 osobach do CWU mozna szacowac tak:
    A - nieszkasz we wschodniej Polsce - bierz 12kW
    B - miszakasz w zachodzniej czesci kraju - starczy 10kW

    Zakldam , ze podoba Ci sie grzanie w tanim pradzie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  19. #3439

    Domyślnie

    Tak w podłodze jest około 320m2, wg projektu rurki było w gęstości 15 i większość 20 cm (w łazience 10cm), mieszkam w Kaliszu (wielkopolska)

  20. #3440
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    No to nie za gesto masz te rurki. Bedzie wyzsza Tz i przez to mniejsza sprawnosc.

    Do takiej "chawiry" to te 12kW w Kaliszu moze nie starczyc tylko na tani prad.
    Ostatnio edytowane przez Pyxis ; 18-03-2017 o 06:05
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

Strona 172 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony