dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 209
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 4162
  1. #21
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ruxy

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Chciałem zrobić 4x150mb, ale okazało się, że rurę sprzedają w odcinkach 200m, więc kupiłem 4x200m rury PE40. A co tam, rura jest tania (koło 3zł/mb).
    Jak uważacie, czy grubość ścianki rury PE ma znaczenie dla działania DZ ? Przy PE40 dostępna jest grubość ścianki 3 mm lub 3,7mm.

    Czy "im cieniej tym lepiej" ze względu na lepsze ogrzanie glikolu w trakcie obiegu w DZ ?
    Czy też ta cieńsza rura może być z jakichś powodów niepraktyczna, np. krucha przy układaniu, czy nietrwała ?

    Ruxy

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    na wymianę ciepła - różnice pomijalne na n-tym miejscu po przecinku,
    cieńsza z pewnością lepiej się układa,
    bardziej wrażliwa na zagniecenia, ale bez przesady,
    różnice w wytrzymałości na ciśnienie cieczy wewnątrz - dla DZ bez znaczenia, brałbym cieńszą.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  3. #23
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ruxy

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01 Zobacz post
    na wymianę ciepła - różnice pomijalne na n-tym miejscu po przecinku,
    cieńsza z pewnością lepiej się układa,
    bardziej wrażliwa na zagniecenia, ale bez przesady,
    różnice w wytrzymałości na ciśnienie cieczy wewnątrz - dla DZ bez znaczenia, brałbym cieńszą.
    Dziękuję za konkrety. Cieńsza ma dodatkową, oczywistą zaletę - cena jest nieco niższa, co przy 1km rurek robi już różnicę.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał ruxy Zobacz post
    Jak uważacie, czy grubość ścianki rury PE ma znaczenie dla działania DZ ?
    Jeśli ma, to zaniedbywalnie małe. ważne, żeby to była zwykła rura wodociągowa PExx SDR ileś tam - przystosowana do zakopywania, a nie jakaś krucha i łamliwa do innych celów - jak szukałem, to gdzieś mi chcieli sprzedać tanio jakąś białą, ale kruszyła się po uderzeniu.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #25

    Domyślnie

    Tak, ale czy różnica w cenie pokryje koszt naprawy ponownego połączenia oraz czy sprawnościowo po tym wszystkim będzie to samo. Margines awaryjności czy nie wyższy , a i opór czy nie wzrasta? Tak więc w rachunku ciągnionym: przy poszukiwaniu powstałego wycieku na głębokości 2 metrów byłbym bardziej ostrożny - czy to będzie oszczędność?
    Ja bym oszczędzał mądrze, jednak nie na grubości. Ciepło pozdrawiam
    Ciągle w poprawkach

  6. #26

    Domyślnie

    Witam kolegów

    Gratuluje zapału oraz realizacji projektu, po przeczytaniu postu od razu zacząłem myśleć o instalacji PC w domu, którego budowa rusza na wiosnę 2011.

    rwxw dzięki Tobie zobaczyliśmy iż cała instalacja z polską PC może wyjść podobnie jak ogrzewanie gazowe (własna butla)


    Po przeczytaniu większości postów zdecydowaliśmy się na wymiennik poziomy spiralny 600m (mamy działkę 1400m2 więc spokojnie się zmieści) jednak dziś zrobiliśmy odwierty na działce i okazało się iż mamy 30cm ziemi a dalej już tylko glina do ok 4m, woda pojawiła się w jednym odwiercie na głębokości 3,8m więc można powiedzieć iż wody gruntowej nie ma.

    Czy glina nadaje się do wymiennika poziomego ?

    Domek 170m2 pow. ogrzewanej

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Glina bardzo chętnie podciąga kapilarnie wilgoć.
    A wilgoć zapewnia przyzwoity poziom wymiany ciepła.
    Będzie dobrze.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  8. #28

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał anderian Zobacz post
    rwxw dzięki Tobie zobaczyliśmy iż cała instalacja z polską PC może wyjść podobnie jak ogrzewanie gazowe (własna butla)
    Dzięki, właśnie to chciałem pokazać, że instalacja pompy to żadne cudo i nie wymaga kosmicznych kosztów, jakie proponują w większości wykonawcy.
    Cytat Napisał anderian Zobacz post
    Czy glina nadaje się do wymiennika poziomego ?
    Jak piszą we wszystkich opracowaniach glina jest świetna, mogę to potwierdzić - u mnie działa.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sjk
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    szczecin
    Posty
    127

    Domyślnie

    witam, co myślicie o wykonaniu takiego glikolowego gwc żeby poza pracy z rekuperatorem wstępnie podgrzewał powietrze na wejściu powietrznej pompy ciepła. miało by to pracować w warunkach poniżej -5 stopni tak aby dogrzewać to powietrze do tych ok -5 stopni może zera. planuje coś w stylu PCi ALTERMA lub LG TERMA o mocy ok 12KW do ok 0 stopni.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sjk
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    szczecin
    Posty
    127

    Domyślnie

    Witam ja jeszcze raz poprosił bym o rade, ale tym razem troche dokładniej opisze problem

    mnie sytuacja wygląda w ten sposób, że moge przeznaczyć na wyminnik gruntowy ok 400-450 metrow kwadratowych. glebe mam gliniastą w okresach przejsciowych z opadami saczenia juz od 0.5 metra ale latem nawet z 1.5 - 2 metra suche. Licze wydajnosc z ewntualnego wymiennika ok 25-30 W/m2 co razem daje 10-13 kW mocy. Na zime jeszcze chcoałbym ten wymiennik wykorzystać do rekuperatora ale jak to bylo juz na forum wielokrotnie liczone nie powinno zabrac to wiecej niz ok 1KW mocy. domek mam policzony na 10 kW wiec w sumie chyba powinno wystarczyć, ale pewien do końca nie jestem a najgupsze co można chyba zrobić w PC to za małe DZ.
    Moje rozważania polegały na tym co by bylo gdyby mialo byc tej ziemi za mało. Sama idea glikolowego GWC jest dla mnie genialna i bardzo chcę mieć takie coś I stąd ten pomysł by zamontować pompe powietrzna która do ok 0 a -5 stopni jest w miare samodzielna. dopiero poniżej tej temperatury załączałby się GWC glikolowy do wstępnego podgrzania powietrza na wejściu do PC do tych -5 moze 0 stopni. W ten sposób GWC byłoby znacznie mniej eksploatowane niż w przypadku pompy glikolowej która od pierwszego dnia grzania zabiera mu ciepło. Nie wspomnę już o lecie gdzie odpoczywał by całkowicie (PC powietrze) zamiast grzać CWU (PC glikol). Do tego wszystkiego nie wiem czemu, ale pomijając najtańsze polskie PC glikolowe (które biore pod uwage w przypodki pompy glikolowej) to pompy lepszych marek są tańsze w wersjach powietrznych??

    koszt wymiennika robionego samemu/pod wlasnym nadzorem powinien w 10000pln się zamknąć z napełnieniem ??

    nagrzewnice na wejsciu PC powietrznej może stanowić pajęczyne rurem miedzianych czy cos....

    Czy według Szanownych Forumowiczów ma to szanse podziałać i czy ktoś może coś podobnego robił??

    proszę o uwagi i opinie

  12. #32

    Domyślnie

    Już w którymś wątku odpowiadałem na te pytania i nie będę się powtarzał, poza tym, że ogrzewanie powietrza pc powietrze-woda kolektorem gruntowym nie ma za bardzo sensu. Jeśli się boisz, że kolektor będzie za mały to zrób tak duży jak dasz radę, a w razie czego dołożysz sobie jakiś 1 płytki odwiert i będzie ok, ale wydaje mi się że nie będziesz musiał tego robić. Połączenie kolektora dolnego pc z reku ma tą wadę, że zimą temperatura spada poniżej 20stopni, a płyn w kolektorze może mieć temperaturę zamarzania -15 stopni. Owszem, można dać gęstszy, ale to kosztuje. Koszt kolektora szacujesz mniej więcej dobrze, gdybyś go napełnił roztworem spirytusu, a nie glikolu to zaoszczędzisz parę złotych bo spirytus jest o około 1/3 tańszy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    rwxw w jednym z postów napisałeś że producent zabrania montowania kolektora pod budynkiem. Wiesz może dlaczego? Sam będę robił w przyszłym roku instalacje i chciałem sporą jej część wkopać pod domem w spirali ale pionowej. DLatego pytam, jakie są konkretnie przeciwwskazania?

  14. #34

    Domyślnie

    Witam

    Zastanawiam sie czy caly rozdzielacz nie moglby byc zainstalowany po zewnetrznej stronie budynku w zaizolowanej skrzynce?
    W tej sytuacji w kotlowni znajdowalyby sie tylko 2 rury polaczone do pompy...
    Pozdrawiam

  15. #35

    Domyślnie

    a no mógł by być, tylko roztwór glikolu musi mieć odpowiednie stężenie tak by go nie przymroziło (w zależności od regionu polski).
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał out Zobacz post
    a no mógł by być, tylko roztwór glikolu musi mieć odpowiednie stężenie tak by go nie przymroziło (w zależności od regionu polski).
    No oczywiste to jest , ze trzeba zaizolowac ta skrzynke. W moim przypadku mam juz wylewki i nie widzi mi sie jej rozkuwac. Przemysle to jeszcze.
    Cholerka coraz bardziej sie do tego przekonuje.

  17. #37

    Domyślnie

    a może w studni rewizyjnej z kręgów 1000, nie będzie sterczeć skrzynka na zwenątrz. może da się to tak ułożyć by była przestrzeń jeszcze do serwisowania w razie czego.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  18. #38

    Domyślnie

    Dobry pomysl...
    Martwi mnie tylko jeden wazny szczegol...ze nie starczy mi miejsca na dzialce na budowe sondy poziomej. Dom ma powierzchnie uzytkowa 320 m2.
    Wedlug projektu mam 2x24 kV piec gazowy...dwa osobne mieszkania. Oczywisci robie system zintegrowany wiec bede potrzebowal okolo 40 kV.
    I tu pytanie...jaka sonda?

  19. #39

    Domyślnie

    Nadmienie jeszcze, ze grunt jest glinioasto-ilowy...z bardzo wysokim poziomem wod gruntowych. Jak kopalismy fundament w maju to woda wychodzila z kazdej strony wykopu. Wydalem sporo na suchy beton zeby to ustabilizowac...o dziwo moj dom jest na gorce. W sumie w najwyzej polozonym miejscu w tej okolicy.
    Ale nie o tym chce pisac...wydaje mi sie, ze w tym przypadku to jest najlepsza lokalizacja na sonde pozioma...jesli chodzi o rodzaj gruntu i poziom wod gruntowych
    Czy jestem w bledzie?

  20. #40

    Domyślnie

    zgadza się odnośnie gruntu. im więcej wody tym lepiej. tylko czy takie warunki masz cały czas to już inna kwestia. ten rok był wyjątkowy pod względem wody.

    inna sprawa to dobrany kocioł. zamieniając kocioł na pompę nie koniecznie daje się 1 do 1. a powiem więcej nawet może być to błędne rozwiązanie. jakie ma obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło ? przy 320 m2 tak z grubego palca licząc nie powinno być większe niż 32kW.a jeśli robisz pompę ciepła to może i masz wentylacje z odzyskiem? jaki będziesz miał bufor do tej pompy ? jak będzie przygotowywana cwu? może będziesz miał kominek z płaszczem ? na te i inne pytanie musisz odpowiedzieć chcąc przy takiej powierzchni zrobić dobry układ z pompą ciepła.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

Strona 2 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony