dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 209
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 4162
  1. #41

    Domyślnie

    Ok
    Postaram sie podac wiecej szczegolow...
    Jesli chodzi o grunt to mam tak caly czas...dzialke posiadam 3 lata i kazdego roku jest bardzo wysoki poziom wod(nawet latem). Geolog powiedzial zebym zapomnial o piwnicy.
    ''Nawet najlepciejsza izolacja Ci nie pomoze''- To jego slowa.
    Sasiad 2 lata temy zerwal humus pod budowe a pozniej sie rozmyslil. Z wody ktora stala w tym w sumie plytkim wykopie wybudowalem caly dom...woda do dzis tam stoi.
    To tyle o gruncie...kazdy kto sie przewalil przez budowe nie wierzyl, ze na gorce moze byc tyle wody.
    Powierzchnia uzytkowa to 320 m.
    Cala gora ogrzewana bedzie przez grzejniki + podlogowka w 2 lazienkach.
    Prawie caly dol jest w podlogowce oprocz garazu, kotlowni. Kotlownia ma grzejnik i w dwoch toaletach sa takze grzejniki, w salonie dodatkowo grzejnik liniowy.
    Hydraulika jest juz wykonana...wylewka zrobiona (czyli juz nie ma zmian)

    Rekuperacja jest zaprojektowana, w czesci wykonana.
    Kominek tylko rozprowadzenie grawitacyjne na gorna czesc domu.

    Dom z keramzytu , przewiduje 15 cm welny na elewacje.

    Teraz poszukuje kogos kto mi odpowie na dwa pytania...jaka opcje zastosowac do cwu i co
    Pozdro

  2. #42

    Domyślnie

    a w projekcie miałeś mechaniczną wentylacje ? bo jak nie to przydało by się policzyć na nowo zapotrzebowanie na ciepło.

    w sprawie doradzania to musisz się sam zastanowić co chcesz i na co możesz sobie pozwolić ze względów finansowych ale również i technicznych.

    1. Daleko masz gaz ? Ile będzie kosztował ewentualny przyłącz
    2. Masz już kominy wykonane ?
    3. W jaki sposób chcesz używać kominka ?
    4. Czy dolne źródło jesteś w stanie sam wykonać ?
    5. Jak często w okolicy wyłączają prąd zimą, czy są możliwe zerwanie linii ?
    6. Czy masz miejsce na bufor ?

    Na choć by te zmienne powinieneś zwrócić uwagę przed decyzja i w trakcie liczenia czasu zwrotu pompy ciepłą jako układu.
    Ostatnio edytowane przez out ; 04-12-2010 o 18:06
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  3. #43

    Domyślnie

    a i jeszcze jedno i chyba w twoim wypadku najważniejsze - ta wykonana instalacja na jakie parametry została dobrana ? Piszesz, że nie za wiele masz podłogówki, część pom. ogrzewane grzejnikami. Układ z pompą musi być na niskie parametry by pompa mogla działać z dużą sprawnością.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  4. #44

    Domyślnie

    Hej jeszcze raz

    No to odpowiadam
    W projekcie nie mialem wentylacji mechanicznej, dom mial byc budowany z innych materialow i ocieplany steropianem, nie bylo w projekcie podlogowek.
    1. Gaz bede mial
    2. Kominy sa takie jak w projekcie czyli na 2 piece. Srednica 150 kazdy
    3. Kominy do 2 kominkow sa wykonane
    4. Jestem w stanie sam wykonac
    5. Nie wylaczaja...wszystko idzie pod ziemia...trafo mam na mysli a do trafo z miasta. Wydaje mi sie ze nie powinno byc problemu....?
    6. Mam miejsce na bufor.

    Podlogowke mam na 135 m2 na dole i dwie lazienki na gorze to gdzies 165 m2
    Zapotrzebowanie...no wiesz grzejniki wstawilem tak jak w projekcie i dodalem podlogowke.
    Dzieki

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Dosyć duża ilość grzejników stawia pod znakiem zapytania sens montowania PCi.
    Nawet jeśli masz to policzone i wszystkie grzejniki są przewymiarowane to i tak wysokiego COP nie osiągniesz.
    Tu jednak występują znacznie wyższe temperatury zasilania niż przy ogrzewaniu płaszczyznowym, a wiadomo że im niższa temperatura GZ tym sprawność PCi większa..
    out co Ty z tym buforem. Dla samej PCi (kominek bez PW) typowy bufor jest niezasadny ekonomicznie. :)
    seaman, jeśli miałbym doradzać to proponuje się przyjrzeć PCi Thermogolv - Zirius.
    To właściwie jedyna PCi osiągająca przyzwoity COP przy wyższych temperaturach GZ, a to dzięki temu że skraplacz jest umieszczony bezpośrednio w buforku z którego następuje rozbiór ciepła. Nie ma strat na wymienniku.
    Dodatkowym atutem w Twoim przypadku jest fakt, że ona potrzebuje znaczniej mniejszej powierzchni gruntu pod kolektor poziomy DZ.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  6. #46

    Domyślnie

    no powiem ci, że masz ciekawy miks .

    tak z palca to się tego nie da określić. podejrzewam, że instalacje w projekcie miałeś zaprojektowaną coś w okolicach 70/50. i na to dobrane grzejniki. jednak nie miałeś przewidzianej wentylacji z odzyskiem. dodałeś podłogówkę. zbudowałeś dom z lepszych materiałów . należałoby było obliczyć na nowo zapotrzebowanie z podziałem na straty przez przegrody i na wentylacje. policzyć czy grzejniki starczą przy niskich parametrach. a raczej przy jak niskich będą dawać wymaganą moc. następnie sprawdzić jaka sprawność przy tych parametrach ma pompa. ekonomie całej inwestycji pod znakiem zapytania stawia jeszcze to, że masz już gaz i kominy. czas zwrotu może być bardzo długi.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  7. #47

    Domyślnie

    Jani_63 z tego co wiem to pompy wymagają odpowiedniego zładu instalacji. to w końcu zwykłą sprężarka - nie powinna się za często włączać. a na dodatek przy grzaniu cwu można buforem zapewnić zapotrzebowanie na pik.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Ekonomiczniej wychodzi dobrze policzony zasobnik CWU i grzałki odpowiednio dobrane tak żeby czas przygotowania CWU w momencie piku, jak to określasz, można było znacznie skrócić.
    Ogrzewanie płaszczyznowe charakteryzuje się dużą bezwładnością i tutaj właśnie żeby ograniczyć częstotliwość załączeń PCI potrzebna jest odpowiednia akumulacja (masa wylewki).
    Ładowanie bufora do 42-42st (jeszcze w miarę przyzwoite COP) i rozbiór tego ciepła dla podłogówki do temperatury 35 st (delta "t" 7K) ile Ci zapewni zapasu energii.
    Bufor przy pompie ciepła "Tak", ale pod warunkiem że jest to układ biwalentny. Inaczej bez sensu.
    seaman przy instalacji jaką zrobiłeś według projektu PCi raczej jest bez sensu.
    Co do tej co sugerowałem to musiałbyś zadzwonić i dowiedzieć się u źródła czy pociągnie przy takim układzie grzewczym jaki masz.
    Ale wydaje mi się że najrozsądniej będzie się jednak trzymać gazu, bo łatwo przekombinować.
    Ostatnio edytowane przez Jani_63 ; 04-12-2010 o 19:21
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  9. #49

    Domyślnie

    najważniejsze by zaprojektować do konkretnego przypadku, z konkretnymi założeniami i wymaganiami.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  10. #50

    Domyślnie

    Cze wam

    Coraz bardziej mi sie to wszystko uklada w calosc. Dzieki.
    Jesli chodzi o gaz to przylacze nie jest jeszcze wykonane a kominy sa bez wkladow. (na razie)
    Zarzucilem ten temat na forum i opisalem moj przypadek po to, zebym nie dal sie nabrac na zapewnienia sprzedawcow pomp ciepla ze to wszystko na 100 procent bedzie hulalo.
    Wiecie dobrze jak wszyscy potrafia ''upiekszac'' wkolo.
    Pompa troche pociagnie po kieszeni, wiec trzeba podjac decyzje i sie zastanowic czy jest sens.
    Wasze spostrzezenia sa jak najbardziej przydatne do tego zeby zaczac rozmawiac z przedstawicielami z branzy PC.
    Oczywiscie nie wyobrazam sobie ogrzewania tylko na podlogowce dlatego wybralem taki zestaw jaki mam obecnie.
    Patrzac na powierzchnie to jest troche domu do ogrzania i jakos nie wierzylem ze sama podlogowka i reku temu podola.
    Pozdro

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Co do podłogówki to widzę że z Ciebie taki trochę niewierny Tomasz.
    Ogrzewanie płaszczyznowe w tym przypadku podłogówka swobodnie by sobie poradziło z ogrzaniem Twojego domu. Zauważ że wraz ze wzrostem powierzchni do ogrzania, wzrasta automatycznie powierzchnia grzejnika jakim jest podłoga.
    Poza tym wydajność cieplna samej podłogówki może być regulowana, a właściwie dobrana do zapotrzebowania na ciepło domu już na etapie projektu - układania.
    Dlatego im dom bardziej energooszczędny tym większy rozstaw między rurkami grzewczymi można sobie zafundować (10-30cm).
    Robisz także podstawowy błąd w założeniu że rekuperator służy do grzania.
    Sam Reku nie grzeje!
    To urządzenie do odzyskiwania energii, w tym przypadku ciepła które wcześniej wytworzyłeś i za nie zapłaciłeś.
    To taki swoisty recykling energii cieplnej która raz wytworzona (częściowo zużyta do ogrzania domu) powraca w pewnej swoje części i wymaga tylko uzupełnienia strat.
    Jakie to są straty lub jak kto woli zyski w kWh trzeba sobie policzyć pod konkretny przypadek.

    Pozdrawiam.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał vega1 Zobacz post
    rwxw w jednym z postów napisałeś że producent zabrania montowania kolektora pod budynkiem. Wiesz może dlaczego?...DLatego pytam, jakie są konkretnie przeciwwskazania?
    Zamrażana woda zwiększa swoją objętość. Grunt robi to samo, bo zawiera wodę. Kolektor jest w stanie zamrozić kawał gruntu i w związku z tym ziemia nad nim będzie się cyklicznie wybrzuszać i zapadać. Może to zniszczyć konstrukcję budynku i stąd bym nie ryzykował układania kolektora pod domem - za drogi eksperyment.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał seaman Zobacz post
    Zastanawiam sie czy caly rozdzielacz nie moglby byc zainstalowany po zewnetrznej stronie budynku w zaizolowanej skrzynce?
    Oczywiście, że mógłby być. Też się nad tym zastanawiałem, ale nie znalazłem na tyle dużej gotowej i taniej skrzynki, więc umieściłem wszystko w domu. Izolacja nie musi być rewelacyjna, bo glikol o odpowiednim stężeniu zamarza w temperaturze koło -15 stopni. Innym rozwiązaniem jest studzienka, ale to jeszcze droższe, bardziej kłopotliwe w wykonaniu i mniej wygodne. Wylewkę wystarczy rozkuć na obszarze 50x100cm więc nie jest to jakaś wielka demolka.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  14. #54

    Domyślnie

    Mozna spokojnie postawic z cegiel jakas ladna skrzyneczke przy scianie domu...cos na rodzaj skrzynki gazowej ladnie obudowanej
    Nie wiem, po pierwsze sprawdze z jakims PC ekspertem czy to mi sie wogole oplaci
    Pozdro

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Zamrażana woda zwiększa swoją objętość. Grunt robi to samo, bo zawiera wodę. Kolektor jest w stanie zamrozić kawał gruntu i w związku z tym ziemia nad nim będzie się cyklicznie wybrzuszać i zapadać. Może to zniszczyć konstrukcję budynku i stąd bym nie ryzykował układania kolektora pod domem - za drogi eksperyment.
    Jakieś 20 lat temu widziałem w TV program o pompach ciepła zrealizowany przez niemiecką telewizję.
    Program nazywał się "Bawarskie technologie budowlane".
    Dużo tam było "ochów i achów" na temat grzania PCI, ale między innymi była mowa o umieszczaniu kolektora DZ pod budynkiem z zastrzeżeniem że ten sposób wymaga dużej dokładności ze względu na brak możliwości naprawy ewentualnych błędów.
    Tak się zastanawiam czy dlatego że były to początki tej technologii takie rozwiązanie zostało pokazane i późniejsze doświadczenia z eksploatacji zweryfikowały ten sposób układania DZ, czy Niemcy dalej tak budują?
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał seaman Zobacz post
    Mozna spokojnie postawic z cegiel jakas ladna skrzyneczke przy scianie domu...
    Bardzo dobry pomysł, na to nie wpadłem...
    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    czy Niemcy dalej tak budują?
    Trudno powiedzieć. Ja mam niemiecka pc i tam w instrukcji instalacji wyraźnie pisało, żeby kolektor oddalić od jakichkolwiek zabudowań o co najmniej 1m, a i wtedy zaizolować termicznie budynek. Może i podany przez Ciebie sposób zadziała, ale moim zdaniem ryzyko istnieje i biorąc pod uwagę koszty w przypadku porażki nie zdecydowałbym się na coś takiego.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #57

    Domyślnie

    DZ pod budynkiem to raczej w wykonaniu pionowym. można się zastanawiać nad takim rozwiązaniem jeżeli działka którą posiada inwestor jest za mała. i raczej stosuje się to przy większych układach. jednak z racji ewentualnego serwisowania takie układu stara się unikać takiego rozwiązania.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

  18. #58

    Domyślnie

    Odwiert to jeszcze bym ewentualnie dopuścił ale tylko gdy zabudowa by zajmowała całkowicie całą działkę. Odwiert ma mały zasięg oddziaływania w poziomie, ale mowa była o pionowych spiralnych.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    W tym materiale pokazywali kolektory poziome.
    Przypuszczam że wtedy jeszcze się nikomu nie śniło :) , żeby wykonywać pionowe kolektory śrubowe.
    W przypadku wykonania sond pionowych pod budynkiem, budynek staje się automatycznie izolatorem termicznym, a takie DZ możne wtedy efektywniej wykorzystywać dodatkowo jako akumulator gruntowy.
    Przynajmniej tak mi się wydaje :)
    Kwestią otwartą jest tylko czym ten akumulator ładować.
    Wykorzystanie samego ciepła z wentylacji (takie GWC glikolowe w układzie pionowym) będzie miało bardzo mały wpływ na bilans cieplny źródła.
    Ale już podpięcie do tego układu solarów może mieć wymierne korzyści.
    Tym bardziej że sprawność byłaby nieporównywalnie większa niż w przypadku ładowania zasobnika CWU.
    Sprawność całego systemu solarnego też by poszybowała w górę, bo wystarczy sobie tylko wyobrazić ile energii traci się bezpowrotnie ze względu brak możliwości odbioru jej prze zasobnik CWU już po nagrzaniu, kiedy przekroczenie jakiegoś pułapu temperaturowego staje się już niemożliwe, a jakby nie było słoneczko dalej świeci choć już nie z taką intensywnością.
    No i część zasadnicza tego rozwiązania.
    Znaczne podniesie się COP pompy ciepła w okresach przejściowych i co wydaje mi się prawdopodobne, znacznemu skróceniu ulegnie zasadniczy okres grzewczy, kiedy nie jest możliwe dostarczanie jakiejkolwiek energii do DZ.
    Oczywista oczywistość :) , tworzenie takie układu wymaga przemyśleń projektowych przed wbiciem pierwszej łopaty w grunt :)
    Ale IMHO taki system ma to sens.
    Ostatnio edytowane przez Jani_63 ; 06-12-2010 o 12:55
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  20. #60

    Domyślnie

    można i źródło ładować tą samą pompą ciepła tylko, że w okresie letnim kiedy chłodzimy budynek.
    Sprzedam działkę w Libertowie k.Krakowa.
    kontakt na priv.

Strona 3 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony