dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 209
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 4162
  1. #1441

    Domyślnie

    Tu wątek anglojęzyczny z USA o własnoręcznym robieniu i instalowaniu pomp ciepła z przykładami:

    http://ecorenovator.org/forum/geothe...manifesto.html


    Tu wiertnice-samoróbki:
    http://www.youtube.com/watch?v=LrxX_jFleAA
    http://www.youtube.com/watch?v=WYK8a...endscreen&NR=1
    http://www.youtube.com/watch?v=sP-2GLoo4yo
    http://www.youtube.com/watch?v=LlgXsDbQOyw
    http://www.youtube.com/watch?feature...v=m665D3D-Is0#!

    Ci kolesie z Bułgarii najlepsi:
    http://www.youtube.com/watch?v=il1fMXP7OMg
    Połączyli 2 motopompy szeregowo (większa wysokość podnoszenia).


    Koszt materiałów na wiertnicę szacuję na 5tys. zł:
    - główny silnik elektryczny 2,5kW (500zł), rama , wyciągarka 100kg (250zł), motopoma wysokociśnieniowa (1500,-), głowica płuczkowa (1000,-), żerdzie (+sześciopak dla motywacji)

    Załatwiłem wypożyczenie mini-wiertnicy, z drugiej strony prościej jednak położyć kolektor spiralny. Dylemat jak u Szekspira.
    8 otworów po 25 m głębokości, czy 5 pętli kolektora spiralnego po 150mb rury PE32....

    Łączne m-sce na działce koło 250-300m2, zapotrzebowanie domu na ciepło i chłód ok. 7-8kW. Trudny wybór. PC powietrzną na razie odrzucam, choć byłaby najprostszym wyborem (jeszcze prościej kocioł gazowy kondensacyjny). Zaiste, trudny dylemat.


    --
    Edit: wyciągarka oczywiście 1000kg



  2. #1442

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    zapotrzebowanie domu na ciepło i chłód ok. 7-8kW.
    zdecyduj się czy na ciepło czy chłód
    ...

  3. #1443
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie

    Przepraszam,że może nie doszukałem dokładnie, ale temat ten obszerny jest dosyć a potrzebuje rady.

    Po jednej z rozmów z potencjalnym dostawcą PC dowiedziałem się, że odradza on robienie wymiennika poziomego jako DZ w postaci spirali. Co prawda nie dostałem konkretnego argumentu poza tym, że taki jest mniej wydajny niż liniowy i że "nie wyrabia"

    Na działce nie mamy nie wiadomo ile miejsca i wymiennik spiralny wydawał się najlepszym rozwiązaniem (również ze względu na stosunkowo sprawny sposób zakopywania - tak mi się wydaje)

    Prosze o radę czy jednak powinienem poważnie zastanowić się nad wymiennikiem z prowadzonymi prosto rurami.

    Przeznaczony teren na wymiennik to ok. 10m x 20m a musze zakopac około 400-500m rury PE32 do pompy w okolicach 8kW
    Liczyłem, że teoretycznie powinno udać się zakopać 4 paski spirali po ok. 1,5m szerokości i odstępie ok 0,5m

    Dodatkowo "wożę się" z wyborem pomiędzy pompami Ecopol-System'u; PPC Ecopower C7/C9 oraz tymi produkowanymi przez Eko-Dom z Grudziądza...
    Ostatnio edytowane przez bazic ; 15-04-2013 o 11:51 Powód: literówki

  4. #1444
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    a jaki masz grunt?

  5. #1445

    Domyślnie

    Cytat Napisał bazic Zobacz post
    Po jednej z rozmów z potencjalnym dostawcą PC dowiedziałem się, że odradza on robienie wymiennika poziomego jako DZ w postaci spirali. Co prawda nie dostałem konkretnego argumentu poza tym, że taki jest mniej wydajny niż liniowy i że "nie wyrabia"

    Przeznaczony teren na wymiennik to ok. 10m x 20m a musze zakopac około 400-500m rury PE32 do pompy w okolicach 8kW
    Liczyłem, że teoretycznie powinno udać się zakopać 4 paski spirali po ok. 1,5m szerokości i odstępie ok 0,5m
    Bo to nie o długość rury idzie, nie tak w prost.
    Ważniejsza jest powierzchnia gruntu jaka bierze udział w wymianie ciepła.
    Skoro masz działkę 10x20 i chciałbyś ją gęsto upakować to masz ~200m^2 pola nie ważne ile tam rury zakopiesz(poza oczywistym minimum)
    A teraz podstawowe pytanie - jaki grunt? jak wysoko woda?
    zakładając że wyciągniesz jakieś 20W z 1m^2 to masz jakieś 4kW - czyli połowę tego co potrzebujesz.
    Pozdrawiam
    Rafał

  6. #1446
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie

    Cytat Napisał alberciq Zobacz post
    [...]
    Skoro masz działkę 10x20 i chciałbyś ją gęsto upakować to masz ~200m^2 pola nie ważne ile tam rury zakopiesz(poza oczywistym minimum)
    A teraz podstawowe pytanie - jaki grunt? jak wysoko woda?
    zakładając że wyciągniesz jakieś 20W z 1m^2 to masz jakieś 4kW - czyli połowę tego co potrzebujesz.
    Hmm sądziłem, że najważniejsza jest powierzchnia wymiany - czyli pośrednio długość rury - wnioskowałem tak na podstawie min. odległości przy układaniu "prostym" która wynosi ok. 0,5m

    Poza tym niektórzy robili już ułożenie spiralne - może będą jakieś komentarze w tym zakresie..?

    Wracając do moich parametrów: głównie glina i grunt nasiąknięty wodą (do poziomu -90cm) sprawdzane wczoraj (ale w okolicach późnego lata tak samo)
    dlatego mam nadzieję na dobre warunki.

    Z drugiej strony przenikalności przegród mamy 0,11 ściany, 0,17 będzie podłoga, w okolicach 0,15 poddasze a drzwi i okna na poziomie 0,7
    kubatura to 540m3.

    Z moich wyliczeń (bez CWU) zapotrzebowania na ciepło wychodzi właśnie w zakresie 4kW - ale jeśli ktoś chętny - zapraszam do ich weryfikacji

  7. #1447
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    200 m2 powierzchni powinno starczyć, tym bardziej że moc chłodnicza pompy to w okolicach 2 kW

  8. #1448
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał bazic Zobacz post
    Hmm sądziłem, że najważniejsza jest powierzchnia wymiany - czyli pośrednio długość rury - wnioskowałem tak na podstawie min. odległości przy układaniu "prostym" która wynosi ok. 0,5m

    Poza tym niektórzy robili już ułożenie spiralne - może będą jakieś komentarze w tym zakresie..?

    Wracając do moich parametrów: głównie glina i grunt nasiąknięty wodą (do poziomu -90cm) sprawdzane wczoraj (ale w okolicach późnego lata tak samo)
    dlatego mam nadzieję na dobre warunki.

    Z drugiej strony przenikalności przegród mamy 0,11 ściany, 0,17 będzie podłoga, w okolicach 0,15 poddasze a drzwi i okna na poziomie 0,7
    kubatura to 540m3.

    Z moich wyliczeń (bez CWU) zapotrzebowania na ciepło wychodzi właśnie w zakresie 4kW - ale jeśli ktoś chętny - zapraszam do ich weryfikacji
    witam

    ALBERCIQ ma rację
    200m2 przy 20W/m2 to tylko 4kW
    zakładając większy uzysk z m2, np. 30W/m2 może ci wystarczyć
    ja nigdy nie doradzam robienia wymienników "na styk"
    wymiennik spiralny jak najbardziej polecany i chyba najczęściej wykonywany

    pozdrawiam

  9. #1449
    Konto usunięte na żądanie
    Guest
    Konto usunięte na żądanie

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie trochę odbiegające od spraw techniczny samej budowy PC ale w temacie będę miał PC też "tymi ręcami robioną" w układzie woda-woda i w całym domu mam podłogówkę. Pytanie brzmi co na tą podłogę- ba na parterze powiedzmy planuję dać terakotę wiec nie będzie problemu z grzaniem. Na górze planuję dać panele (kiedyś już pytałem tu w tym temacie czy można- pisaliście, że tak) ale co pod ten panel dać standardowo piankę? - czy może jakiś inny materiał daje się pod tego typu ogrzewanie.
    Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

  10. #1450

    Domyślnie

    Cytat Napisał bazic Zobacz post
    Przepraszam,że może nie doszukałem dokładnie, ale temat ten obszerny jest dosyć a potrzebuje rady.

    Po jednej z rozmów z potencjalnym dostawcą PC dowiedziałem się, że odradza on robienie wymiennika poziomego jako DZ w postaci spirali. Co prawda nie dostałem konkretnego argumentu poza tym, że taki jest mniej wydajny niż liniowy i że "nie wyrabia"

    Na działce nie mamy nie wiadomo ile miejsca i wymiennik spiralny wydawał się najlepszym rozwiązaniem (również ze względu na stosunkowo sprawny sposób zakopywania - tak mi się wydaje)

    Prosze o radę czy jednak powinienem poważnie zastanowić się nad wymiennikiem z prowadzonymi prosto rurami.

    Przeznaczony teren na wymiennik to ok. 10m x 20m a musze zakopac około 400-500m rury PE32 do pompy w okolicach 8kW
    Liczyłem, że teoretycznie powinno udać się zakopać 4 paski spirali po ok. 1,5m szerokości i odstępie ok 0,5m

    Dodatkowo "wożę się" z wyborem pomiędzy pompami Ecopol-System'u; PPC Ecopower C7/C9 oraz tymi produkowanymi przez Eko-Dom z Grudziądza...
    Nie mam zamiaru cie zdolowac, ale 200m2 na wymiennik do takiej pompy to( jak juz czytales ) MALO! . Teoretycznie i w praktyce jest to wykonalne lecz odstep 0,5 m. miedzy spiralami to blad
    200m2 podłogówki+2 drabinki,(parter=140m2+60m2=poddasze) kubatura ogrzewana-531m3 , ściany 25cm+15cm-styro(0,039),poddasze 25/30cm-wełna toprock(0,035),na gruncie 15cm-styro eps200(0,034).Pc Nateo Vega 12kw DZ PE32 4x150mb w poziomie na pow. 800m2,okna(Eurocolor) 3-szyby+rolety. Mieszkamy !!!
    od 10.05.2014 (wypasik )

  11. #1451

    Domyślnie

    Cytat Napisał pitersson Zobacz post
    Nie mam zamiaru cie zdolowac, ale 200m2 na wymiennik do takiej pompy to( jak juz czytales ) MALO! . Teoretycznie i w praktyce jest to wykonalne lecz odstep 0,5 m. miedzy spiralami to blad
    Ja nieśmiało chciałbym wtrącić, że tak jest. Można spróbować z pompą bezpośredniej wymiany, producenci podają wymaganą mniejszą powierzchnię kolektora. Jakbyś znalazł dodatkowe 100m2, to nie byłoby takiego problemu.


    - Zalecana odległość między rowami to 3-5m. Zagęszczenie rowów powoduje znaczne wydłużenie potrzebnej rury, ale też nieznacznie zwiększa ilość ciepła pobieranego z gruntu.
    - Większa średnica rury ułatwia wymianę ciepła, PE40mm jest sprawniejsza od PE32 o kilka do kilkunastu procent
    - Szersze wykopy (co najmniej 1,2m szerokości) zwiększają ilość ciepła o kolejne kilkanaście procent
    - Gęstsze ułożenie zwojów także zwiększa efektywność odbioru ciepła o kilka(-naście) procent
    Wszystko powyższe do pewnej granicy, nie w nieskończoność.


    Jestem w podobnej sytuacji i oto co zamierzam:
    - położyć kolektor spiralny
    - latem chłodzić sobie prawie darmowo dom, przy tym regenerując dolne źródło
    - jeśli to nie wystarczy: korzystać częściowo z grzałki wbudowanej w PC, w moim modelu razem 4,5kW, co daje spory margines bezpieczeństwa, w razie czego na pewno nie zmrożę gruntu, a jeśli tylko 80% potrzebnego ciepła będę czerpał z pracy pompy ciepła, a 20% z grzałki, i tak będzie to opłacalne
    - w takiej sytuacji zainstaluję solar i będę wpuszczał ciepły glikol (powyżej 0'C) do dolnego źródła zimą, da mi to zapas kolejnych kilkunastu procent potrzebnego ciepła
    - w ostateczności - wywiercę sam lub dam wywiercić dodatkowy odwiert

    W takich małopowierzchniowych systemach przydała by grzałka się po stronie DZ za pompą ciepła. Włączana dwa razy dziennie po pół godziny w celu rozmrożenia wymiennika, na podstawie temperatury gruntu. COP by spadł ale na małej działce przy samodzielnym montowaniu kolektora to może być opłacalne.

    Zabezpieczenia (właściwie powinno się stosować zawsze):
    - rotametry na pętlach zasilających
    - zawory odcinające na rurach powrotnych
    - położenie rur wymiennika w podłożu nieorganicznym (warstwa piasku)
    - monitorowanie temperatury DZ


    Oczywiście jest to moja prywatna opinia Nie trzeba się z nią zgadzać



  12. #1452

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    ... przydała by grzałka się po stronie DZ za pompą ciepła. Włączana dwa razy dziennie po pół godziny w celu rozmrożenia wymiennika,.. .
    pomysłowość ludzka nie zna jednak żadnych granic... a jaka ta grzałka ? 10 kW ?

    w Twoim przypadku aż chciałoby się przytoczyć jednego z klasyków - kończ Waść - wstydu oszczędź...
    ...

  13. #1453
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Przede wszystkim powierzchnia o jakiej pisałem to minimalny obszar nie mierzyłem dokładnie ale powinno być tego nawet 12m x 27m - ale wyjdzie to w praniu
    Generalnie chodzi o to, czy jak kupię 500m rury PE32 to mi "starczy" - wiadomą rzeczą jest, że powinienem ją rozciągnąć proporcjonalnie jak się da stosując ograniczone zachodzenie na siebie zwojów o średnicy ok 1,5m

    Co do grzałki DZ - to trochę dziwne...
    Natomiast czemu zawory poszczególnych pętli na powrocie? (ja mam na zasilaniu - to źle?)

    Co do rotametrów? Macie jakieś modele (alledrogo?) bo ja z zawodu nie-hydraulik

    Aha - no i planuję dogrzewać sobie to DZ za pomocą rekuperatora w lato i/lub solarów... mam andzieję, że to dobry pomysł?

  14. #1454
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Ja nieśmiało chciałbym wtrącić, że tak jest. Można spróbować z pompą bezpośredniej wymiany, producenci podają wymaganą mniejszą powierzchnię kolektora. Jakbyś znalazł dodatkowe 100m2, to nie byłoby takiego problemu.
    bezpośrednia wymiana to samo zło (śmiem stwierdzić nawet, że "to wina Tuska" )

  15. #1455

    Domyślnie

    Cytat Napisał bazic Zobacz post
    Generalnie chodzi o to, czy jak kupię 500m rury PE32 to mi "starczy" -
    generalnie to nie chodzi o ilość mb rury a o ilość m2 gruntu - zrozum to wreszcie...
    mb rury wyjdą niejako "przy okazji" jak wybierzesz sposób jej rozłożenia przy zachowaniu koniecznych rozstawów...

    kwestia zaworów - zasilanie czy powrót to kolejne dywagacje, odkrycia i wnioski naszego uznanego w branży kolegi maciejzi - należy do większości jego rewelacji podchodzić z przymrużeniem oka, czasami mam wrażenie, że on miewa odkrywcze sny i zaraz po przebudzeniu przelewa je na nowego posta (chyba tak na szybko żeby nie zapomnieć co mu się śniło). Generalnie - kierunek obrał słuszny, tylko stara się jak może żeby skomplikować sobie drogę

    jeżeli planujesz pc i solary to już samo to świadczy o tym, że pomysł jest zły (chyba że masz solary za darmo)
    ...

  16. #1456
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie

    generalnie to nie chodzi o ilość mb rury a o ilość m2 gruntu - zrozum to wreszcie...
    ale ja to rozumiem dlatego napisałem o jak największym rozciąganiu rury. Dowiedziałem się również, że odstępu 0,5m są za małe - będę się więc starał zwiększyć odległość.

    Moje pytania wynikały z wcześniejszych nie do końca słusznych założeń dlatego wasze odpowiedzi dały mi pojęcie "w jakim punkcie skali się znajduję".

    Dla mnie istotną rzeczą jest uzyskanie minimum tych 4KW ale zdaję sobie sprawę z tego, że to mało i okazać się może potrzeba częstego użycia grzałki...

    Co do solarów - to żadne decyzje nie zostały podjęte a nawet jeśli - to będzie to jakiś rodzaj "samoróbki". Raczej chodzi mi o to, czy dogrzewanie (może i niewielkie) za pomocą rekuperatora sprzęgniętego z tym GWC ma sens.

  17. #1457
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    (chyba że masz solary za darmo)
    Nawet wtedy bym się mooooocno zastanawiał.
    I raczej bym podziękował
    Ale chłodnicę pod reku? Czemu nie...

  18. #1458
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nawet wtedy bym się mooooocno zastanawiał.
    I raczej bym podziękował
    Czemu - "darowanemu koniowi..."

  19. #1459

    Domyślnie

    Z tą grzałką na zasilaniu DZ to taki tylko pomysł Jeszcze nie widziałem w sieci takiej instalacji - tak przez analogię do PC powietrznej.

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    generalnie to nie chodzi o ilość mb rury a o ilość m2 gruntu - zrozum to wreszcie...
    mb rury wyjdą niejako "przy okazji" jak wybierzesz sposób jej rozłożenia przy zachowaniu koniecznych rozstawów...
    Rozstaw może być większy lub mniejszy. Gęstsze ułożenie rury zwiększa ilość W/m2. Ale rury trzeba ułożyć nieproporcjonalnie dużo. Najekonomiczniej 5mb rury na 1mb wykopu. Ale jak nie ma miejsca to można dać gęściej, zyska się pare watów z metra gruntu. Przynajmniej takie widziałem przykłady w sieci.

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    jeżeli planujesz pc i solary to już samo to świadczy o tym, że pomysł jest zły (chyba że masz solary za darmo)
    Solary przy za małym kolektorze znacznie poprawiają parametry DZ. Można zastosować kolektor mniejszy od nominalnego + solar. Z solara wpuszcza się glikol do gruntu przed sezonem i kiedy tylko się da w zimie. Pozostaje kwestia ekonomiczności takiego rozwiązania. Znów - nie instalowałem, tylko widziałem takie instalacje w sieci. Użytkownicy byli podobno bardzo zadowoleni.

    Wiadomo - lepiej zrobić duży kolektor DZ, tylko czasem nie ma tyle działki...

    Kolejne rozwiązanie - ale zastrzegam, że nie wiem, jak się sprawdzi - połączenie kolektora spiralnego z odwiertem. Ile się da ciepła z kolektora spiralnego (bo tańszy i łatwiejszy w wykonaniu), resztę z krótkiego odwiertu. Co o tym sądzicie?
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 16-04-2013 o 13:37



  20. #1460
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    maciejzi coraz bardziej mnie zadziwiasz. Pomysły masz zajefajne.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

Strona 73 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony