dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 93
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie Jak ciekawie zagospodarować maleńką działkę? szukam porad :)

    Witam,

    za oknem zima jak się patrzy, więc poczytawszy co nieco postanowiłam zrobić zręb planu zagospodarowania działki... działka sama w sobie nie za duża ok 450 m2 po odjęciu posadowienie domu- czyli taka w sam raz dla mieszczucha

    Plan cóż ... ambitny.. ale mam pytanie do tutejszych ogrodników czy realny do wykonania... i czy Waszym zdaniem nie jest zbyt "przeładowany"...

    Może czegoś mu brakuje? a może przeciwnie... jest czegoś za wiele.



    Jak śnieg stopnieje działka będzie wyglądać mniej więcej tak:


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wiolasz
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    460

    Domyślnie

    Ojej, Nituś,moze być pieknie, ale że ja się nie znam kompletnie
    i na dodatek żaden ze mnie mieszczuch. Moze Maylandzia coś podpowie?
    Ja osobiście chciałabym mieć jeszcze miejsce na jakieś ognisko czy grill.
    I co to jest lustro?
    I czemu fontanna jest obok śmietnika?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiolasz
    Ojej, Nituś,moze być pieknie, ale że ja się nie znam kompletnie
    i na dodatek żaden ze mnie mieszczuch. Moze Maylandzia coś podpowie?
    Ja osobiście chciałabym mieć jeszcze miejsce na jakieś ognisko czy grill.
    I co to jest lustro?
    I czemu fontanna jest obok śmietnika?
    zamysł jest taki, że:

    tam gdzie stoi parasol - myślę, że będzie miał średnicę jakieś 3 - 4 m. - grill się tam powinien zmieścić...

    miejsca na posiedzenia przy ognisku niestety chyba nie znajde...

    Lustro jest po to by obsadzone ładnymi roślinami dawało iluzję większego ogrodu... widziałam to kiedyś na fotce wrzuconej zdaje się przez Elfir i wyglądało na prawdę fajnie.

    chodzi mi o jakiś taki efekt



    Akurat ta fontanna o którą pytasz jest właśnie po to by odwrócić uwagę od śmietnika. Altana jest póki co z kratki drewnianej, ale myślę ja obmurować by w ogóle zniknęła z widoku w gąszczu roślin.

    Nie mam jeszcze pomysłu którędy poprowadzić ścieżki i czy zrobić je jako regularna kostka czy bardziej ażurowe... z płyt położonych w trawie

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dlaczego nie chcesz wypoczywac na tarasie? Miałabyś stamtąd widok na ogród. A tak z miejsca gdzie sa lezaki masz widok na dom.
    Czy żródełko pierwsze jest wogóle widoczne z miejsca wypoczynkowego?
    IMHO trochę inaczej trzeba wykonac rabaty, aby zasłonić się od ulicy.
    Raczej pwonnaś wrzucic mapke geodezyjną z wymiarami - byłoby łatwiej coś doradzić.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Witaj Elfir cieszę się, że zajrzałaś


    Cytat Napisał Elfir
    Dlaczego nie chcesz wypoczywac na tarasie? Miałabyś stamtąd widok na ogród.
    tak ale tylko bokiem, taras mam mniej więcej tak




    i właśnie dlatego pomyślałam, że chyba lepiej się wynieść na ogród... tym bardziej, że od godz. ok 11 na tarasie mam zupełny cień do samego wieczora


    Cytat Napisał Elfir
    A tak z miejsca gdzie sa lezaki masz widok na dom.
    ale to chyba lepsze to niż chaszcze które rzucają się strasznie w oczy... i mam nadzieje, że kwiaty wokół domu złagodzą widok

    Cytat Napisał Elfir
    Czy żródełko pierwsze jest wogóle widoczne z miejsca wypoczynkowego?
    raczej nie... dlatego chciałam by było bliżej drugie...

    Cytat Napisał Elfir
    IMHO trochę inaczej trzeba wykonac rabaty, aby zasłonić się od ulicy.
    Raczej pwonnaś wrzucic mapke geodezyjną z wymiarami - byłoby łatwiej coś doradzić.
    Nie mam mapki.... ale może powiem, że dwa dłuższe boki maja po 30mb., krótszy od frontu jakieś 12-13mb. Od altany śmietnikowej do rogu domu jest ok 12 mb, a od tarasu do granicy działki tylko 4 m i jeszcze nieciekawe chaszcze za ogrodzeniem

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wiolasz
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    460

    Domyślnie

    Akurat ta fontanna o którą pytasz jest właśnie po to by odwrócić uwagę od śmietnika
    No własciwie patrząc od tej strony, tak. ALe patrząc na fontannę- każdy podchodzi do fontanny- widać śmietnik. Ja przesunęłabym te fontannę gdzieś w kącik z parasolem czy leżakami.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiolasz
    Akurat ta fontanna o którą pytasz jest właśnie po to by odwrócić uwagę od śmietnika
    No własciwie patrząc od tej strony, tak. ALe patrząc na fontannę- każdy podchodzi do fontanny- widać śmietnik. Ja przesunęłabym te fontannę gdzieś w kącik z parasolem czy leżakami.

    hm.... no właśnie tak myslę, że to zmienię...teraz jest tak, z eten kosz widać... ale chce to zmienić i myslę tam postawić szczelny mur za którym będzie stał kosz.. a przed nim rośliny i fontanna... z tym, że słowo fontanna jest zbyt szumne... chcę jakieś takie małe coś - nie wiem kamień z wodą w zamkniętym obiegu... stalową kulę.... jakis taki "zlew" z kranikiem...

    znów wrzuce fotke... kiedyś pokazaną przez Elfir....


  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No cóż, na tak małej powierzchni zrezygnowałabym z trawnika. Rabaty zrobiłabym szersze i bardziej urozmaicone. Dom zasłoniła pnaczami piącymi się po dostawionych kratownicach
    coś w tym stylu:


    Żródełko w kamieniu byłoby widoczne i z wykuszu i z tarasu.
    Pergola zamykałaby ogród.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    łaaaaa


    kurde jednak widać co fachowiec to fachowiec...

    ślicznie dziękuję za podpowiedź... musze to pokazać Szanownemu by looknął i powiedział co myśli... bo on z tych takich trawnikowych jest... zwłaszcza, że mamy dzieciaki... i piłka te rzeczy...

    Ale mnie się to bardzo spodobało... dziękuje ślicznie na pewno się będziemy mocno zastanawiać oj mocno

    zastanawiam się czy na podłożu glina jakieś 3m i warstwa nawieziona ziemia ok 40-60 cm wymaga sadzenia roślina na jakimś podniesieniu (murek z nasypaną ziemią) czy też mogę sadzić w gruncie?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak dzieci, to na razie zamiast tych bylin pośrodku zrób trawnik. Gdy dzieci podrosną przekształcisz w rabatę.
    Lawenda lubi podłoże przepuszczalne. Jesli woda stagnuje to konieczne bedzie domieszanie piasku. Ale to wcale nie musi być lawenda. Róże lubią zyzne podłoże, starczy rozluźnić próchnicą. Do tego piwonie, ostróżki, dzwonki, lilaki Meyera.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    ... nasza glina zmusiła nas do zrobienia drenażu... więc myślę, że będzie dobrze choć dopiero topniejące tegoroczne śniegi sprawdzą czy system odwodnienia jest wydolny bo pokrywa śniegu ma jakieś 40 cm + miejscowe zaspy

    Rozmawiałam z Szanownym... faktycznie chyba najpierw na środku będzie trawnik by Bąki nasze miały gdzie się bawić ale zamysł bardzo mu się podoba

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Myślę, że placyk na końcu ścieżki pod pergolą, też mozna nakryć pergolą, jako cienista altankę. Na końcu ścieżki lustro "wydłuża" ogród dla idacego w tym kierunku.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    W odpowiedzi na prośbę nitubagi skierowaną do mnie, dorzucam swoje "trzy grosze":

    Moim zdaniem pierwotny pomysł też nie jest wcale zły, a jest dobrą bazą do rozwinięcia.
    - Fajnie mieć w ogrodzie różne miejsca do wypoczynku, nie tylko taras. Pewnie też tylko "na żywo" widać z kt. miejsca jest na czym oko zawiesić.
    - Jeśli odgrodzi się murem śmietnik, to również fajne źródełko może się tam znaleźć. Nawet jeśli nie rzuca się od razu w oczy, to pozostaje do odkrycia dla spacerowicza i tym szybciej przyciągnie do ogrodu ptaki, którym nikt nie będzie od razu przeszkadzał.
    - Jeśli potrzebujecie trawnika do wybiegania i zabawy to zostawcie go na razie dość dużym. Nie ma nic gorszego niż ogród w kt. dzieci nie mają co robić.
    - duże rabaty pokazane przez Elfir są super, ale dla niedoświadczonego ogrodnika, lepiej chyba rozszerzać je stopniowo. W miarę nabywania wiedzy, rozrostu roślin, można powiększać rabaty kosztem trawy.
    - wszelkie pergole - w tym przypadku o prostej formie - zawsze będą fajnie urozmaicały ogródek

    To oczywiście tylko moje zdanie i luźne uwagi.

  14. #14

    Domyślnie

    A gdzie w tych projektach są bramy,furtki i miejsce na samochód???Bo chyba oprócz piękna,to jeszcze troszeczkę funkcjonalności powinno być

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sądzać po rysunku to skrajny szeregowiec, wiec furtka, brama, znajdują się z przodu domu i nie są ujęte na rysunku.

  16. #16

    Domyślnie

    A Mi się wydaje że wjazd jest obok altany śmietnikowej,no i ze zdjęcia wynika że to jest całe podwórko,bo drogę widać-chyba. Nitubaga powinna to nam rozjaśnić

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Raczej nie - obejrzyj zdjęcie, jakie zamieściła. przedstawia przedni lewy narożnik domu z trawnikiem i kilkoma roślinkami. Czyli - wejście i wjazd są jeszcze bardziej na prawo.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wiolasz
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    460

    Domyślnie

    To jest ostatni dom w szeregówce. Jedna strona to juz sąsiedzi.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anixxxek
    A gdzie w tych projektach są bramy,furtki i miejsce na samochód???Bo chyba oprócz piękna,to jeszcze troszeczkę funkcjonalności powinno być

    witam

    mój domek to połówka bliźniaka i wszystkie potrzebne dojścia do posesji (podjazd+ chodnik od furtki) już są zrobione. Więc zdjęcie i plan o który chodzi może już tylko dotyczyć samych spraw rekreacyjnych

  20. #20

    Domyślnie

    - duże rabaty pokazane przez Elfir są super, ale dla niedoświadczonego ogrodnika, lepiej chyba rozszerzać je stopniowo. W miarę nabywania wiedzy, rozrostu roślin, można powiększać rabaty kosztem trawy.
    -
    jako równie "doswiadczony" dwuletnim stażem ogrodnik , myślę, że rabaty nie są złe - zawsze można coś sobie przesadzić (fakt, mi się zdarza to chyba ciut za często ) trawy ozdobne są niekłopotliwe, lawendy....a na północną stronę też się znajdą: i funkie i konwalie...
    Projekt Elfir bardzo mi sie podoba. Czyli masz już punkt zaczepienia -

    i teraz to, co wynika z mojego "doświadczenia": przy powiększaniu rabat strasznie niewygodne jest przekopywanie trawy (w każdym razie mąż mi się buntuje ) a może są sposoby na trawnikową trawę, by łatwo się jej pozbywać? - (bo na zdjęciu widać, że też masz jej sporo)

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony