dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie Kolektory słoneczne a mrozy - jaka temperatura na dachu?

    Wczoraj się zmobilizowałem i zabrałem za odśnieżenie kolektorów - udało mi się tylko odkryć 1/3 jednego panelu. Dziś patrzę i oczom nie wierzę - na dachu na kolektorze mam 40 stopni za oknem -6 w słońcu, -10 w cieniu. Znalazłem długą łatę i odśnieżyłem całość. Ciekawe jaka temperatura będzie jutro bo dziś już słoneczko się chowa.
    A jak się nagrzewają kolektory u Was? Czy to wystarcza do lekkiego podgrzania wody?

  2. #2

    Domyślnie

    stary nie-wiesz, że niedzielna praca w gówno sie obraca

    bylebyś rano niemiał tego kolektora pękniętego

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A czemu ma pęknąć? Od mrozu???

  4. #4

    Domyślnie

    nie od mrozu ale od niedzielnej pracy

    Ja swoje odsnieżylem wczoraj i całkiem ładnie wczoraj i dzisiaj pracowały wczoraj odśnieżanie i odladzanie 2 kolektorów zajęło mi prawie 2 godziny i tak na jednym jeszcze trochę lodu pozostało.

  5. #5

    Domyślnie

    u mnie wczoraj w południe -10, a dach domku ogrodowego (kryty dachówka bitumiczną) cały mokry i siwy dym się unosi, tak parowało, tak słoneczko grzało

  6. #6

    Domyślnie

    ...a mnie szlag trafia,ze ktorys raz,z powodu pokrywy snieznej nie dzialaja,nie wleze na dach,bo szkoda mi zdowia i zycia,ale mysli mi lataja,co by tu zrobic,najchetniej,wpuscilbym glikol podgrzany z zasobnika,zeby stopil snieg....

  7. #7

    Domyślnie

    Też mi podobne pomysły chodziły po głowie ale to nic by nie dało bo na kolektorach było 15-20 cm śniegu w 4 warstwach i każda na wierzchu zmrożona więc stopiła by się tylko ta bezpośrednio na kolektorach.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookita
    ...ale mysli mi lataja,co by tu zrobic,najchetniej,wpuscilbym glikol podgrzany z zasobnika,zeby stopil snieg....
    To raczej nic nie da... Mam na sterowniku włączona opcję "Ochrona kolektora" I jak pojawi się "Mtróz" to puszcza co jakiś czas pompę by ogrzać glikol ale tylko do zera. To nic nie daje. Włączenie na obieg wymuszony też nie daje oczekiwanego rezultatu - te powłoki na kolektorze ograniczają chyba "ucieczkę" ciepła na zewnątrz.

    Najlepsza metoda to delikatne mechaniczne odśnieżenie.

    Zobaczymy co jutro pokaże - na pewno podzielę się info.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja odśnieżałem szczotką tzw. "ulicznicą" delikatnie by nie porysować szyby - mam to szczęście że mam wyłaz dachowy nad jednym z kolektorów więc jakoś udało się połamać powłokę lodu na śniegu i odśnieżyć kolektor na szczęście pierwsza warstwa bezpośrenio na kolektorze to był śnieg łatwy do zmiecienia w dół - tylk ok 1/3 jednego kolektora była oblodzona to tego nie skrobałem bo sie balem o szybe.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Odśnieżałem kolektrory płaskie puszczając 60 stopni z bufora naładowanego kominkiem. Po godzinie puściło na powierzchni kolekt0rów ale samo spaść nie chciało, trzeba było miotłą szturchnąć i cały śnieg zjechał. Bez miotły raczej nie stopiłoby warstwy 15cm śniegu. pozdr adam

  11. #11

    Domyślnie

    ja probuje od 2 dni cos zakombinowac ale cholera wtlaczanie glikolu nic nie daje a wylaz mam z drugiej strony jak myslicie a moze wezem z woda machnac powinno zmyc chyba snieżek ?
    ------- Projekt MILA z Horyzontu, to do czego dążymy -------

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał igrek1
    ja probuje od 2 dni cos zakombinowac ale cholera wtlaczanie glikolu nic nie daje a wylaz mam z drugiej strony jak myslicie a moze wezem z woda machnac powinno zmyc chyba snieżek ?
    Przy obecnej pogodzie (temperatury) nie ryzykował bym takiej metody. Lepiej poszukaj długiej drabiny...

  13. #13

    Domyślnie

    jak rozumiem, mówicie tu o odśnieżaniu kolektorów płaskich bo chyba rurowych się nie da?

  14. #14

    Domyślnie

    A ja odsniezylem kolo 1/3 wiecej raczej ciezko bylo siegnac i temp rosnie ale jak zalaczy sie pompa to ledwie dojdzie do zbiornika i spada czyli chyba rurki zabieraja w cholere ciepla...

    Jak jest u Was ??
    ------- Projekt MILA z Horyzontu, to do czego dążymy -------

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    jak rozumiem, mówicie tu o odśnieżaniu kolektorów płaskich bo chyba rurowych się nie da?
    No z rurowymi to raczej ciężka sprawa...

    Co do dzisiejszych temperatur na kolektorze:

    godz. 12:30 - 22 stopnie
    godz. 13:06 - 45 stopni
    Zobaczymy ile nabije, ale pompa się nie załącza bo w zbiorniku mam 75 stopni... czyli zaskoczy jak na kolektorze będzie 85

    Pozdrawiam

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    No jestem miło zaskoczony - o godzinie 14 na kolektorze miałem 82 stopnie, o godzinie 15 już tylko 64, potem spadało w oczach...

    Ogólnie widzę, że nawet w styczniu zwykłe płaskie kolektory świetnie się spisują tylko by efektywnie nagrzać większą ilość wody to dzień chyba trochę za mały ale na wspomaganie np. gazówki to już coś daje...

    Pozdrawiam

  17. #17
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    Cytat Napisał edde
    jak rozumiem, mówicie tu o odśnieżaniu kolektorów płaskich bo chyba rurowych się nie da?
    No z rurowymi to raczej ciężka sprawa...

    Co do dzisiejszych temperatur na kolektorze:

    godz. 12:30 - 22 stopnie
    godz. 13:06 - 45 stopni
    Zobaczymy ile nabije, ale pompa się nie załącza bo w zbiorniku mam 75 stopni... czyli zaskoczy jak na kolektorze będzie 85

    Pozdrawiam
    Masz takie możliwości a chyba ich nie wykorzystujesz do końca.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny
    Masz takie możliwości a chyba ich nie wykorzystujesz do końca.
    Nie tylko ja je mam. Skoro na moich płaskich takie osiągi to co powinno być na próżniowych???
    A faktycznie nie wykorzystuję, bo dom ogrzewam drewnem i CWU jest przygotowywana przy okazji ogrzewania. Jednak solary mam od niedawna i ciągle sprawdzam ich mozliwości.

  19. #19

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookita
    ....a ja nie mam ,jak ich odsniezyc,serce mi sie mrozi,jak widze,ze pochulalyby,a tu nic!!!!!!!!!!!!
    Jeśli możesz to puść ten glikol na wymuszonym obiegu ale na dłużej - 30 minut co najmniej. Potem może uda się długą tyczką odblokować pod kolektorem śnieg na dachu a reszta z kolektora powinna zjechać... no chyba że są oblodzone to będzie nieciekawie...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony