dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 15
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 299
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.205

    Domyślnie temperatura za GWC

    Witam
    Mam prośbę.
    Warunki są dość unikalne.
    Ze cztery lata nie było tak, jak teraz.
    Zapowiadają , że zima prawdziwa potrwa jeszcze z miesiąc.

    Jest już trochę różnych konstrukcji GWC zbudowanych i uruchomionych.
    Pomiar temperatury za GWC to chwila.
    Można by tu porównać jak sobie radzą różne konstrukcje i zweryfikować oczekiwania z rzeczywistością.
    Dużo łatwiej byłoby tym, co teraz sobie coś takiego projektują, wybrać optymalne rozwiązanie.
    Praca trochę charytatywna - bo tego co już jest i działa, teraz zmienić się nie da - ale ocenić - tak!
    Jeżeli możecie to podawajcie co jakich kilka dni temperaturę za swoim GWC.
    Teraz jest test wydajności długoczasowej.
    Tak wyszło.

    Adam M.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    U mnie jak uruchomiłem samo GWC bez reku to do domu nawiewało mi 7-8oC przy ok 250 m3/h ale trwało to ok 1 h potem wróciłem do pracy reku i powietrza na zewnątrz i suszenia dalej domu.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  3. #3
    Guest

    Domyślnie Re: temperatura za GWC

    Cytat Napisał adam_mk
    ...Teraz jest test wydajności długoczasowej.
    Dzisiaj przy temp zewnętrznej -25*C, temp. po GWC wynosi u mnie +6,46*C.
    GWC pracuje od ok. 4 miesięcy bez przerwy i jest to najniższa temp. od momentu uruchomienia GWC. Przepływ powietrza przez cały ten czas: ok. 130 m3/h.

    Wymiennik żwirowy, powierzchnia ok. 57m2, wysokość ok. 80cm.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Zapominiałem dodać że na zewnątrz było -18oC.
    Wg mnie Falkon to masz bardzo dobry wynik po takim długim czasie!!!
    Masz żwirowca poza domem tak?

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Masz żwirowca poza domem tak?
    Nie, mam GWC pod budynkiem.
    Pomiary mam z dwóch urządzeń: z przenośnego miernika Omniport 20 oraz z regulatora reku.
    Regulator reku ma pamieć 765 ostatnich godzin, pomiarów dokonywanuje co 3 godziny. Ale niestety podaje temp. z zaokrągleniu do pełnych wartości i na nim jest 6*C.
    Wartość 6,46*C pochodzi z miernika Omniport 20 i mierzona jest tuż na wlocie powietrza z GWC do domu.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    To naprawde ładnie .

    Ja myślę że długotrwale potestuję swój GWC w przyszłą zimę bo w ta to ja nawilżania nie potrzebuję.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    ...bo w ta to ja nawilżania nie potrzebuję.
    A ja chętnie bym trochę wilgoci przyjął , bo spadła już do 35%. Z tym, że ja swój budynek budowałem stosunkowo długo i ze szczególnym zwróceniem uwagi na bieżące pozbywanie sie wilgoci w trakcie budowy, wiec budynek miał czas na zminimalizowanie ilości wody technologicznej.

    Niestety nie mogę teraz włączyć zraszania złoża, bo bez wyobraźni pozbyłem się jednego z zaworów i wraz z włączeniem zraszania miałbym puszczoną wodę na zawór czerpalny zewnętrzny .
    Chyba, że skuszę się zrobić jedno obejscie, choć muszę przyznać, że w taką pogodę nie chce się wychodzić i szukać materiałów do wykonania tego obejscia.

  8. #8

    Domyślnie

    u mnie też sucho. 35-40%

    gwc żwirowe, poza budynkiem, około 7m x 4,5m x 0,6m

    Nawiewa 8stC, mierzone na wlocie do pokoju na poddaszu.

    Ta temp. utrzymuje się przez 3-4 godz włączonej wentylacji na maxa, dłużej nie testowałem.

    Na zewnątrz -15st.C

    Co do ilości wdmuchiwanego powietrza, to AdamM wie najlepiej, bo to jego dzieło

    Jak był rekuperator (teraz jest w naprawie), to nawiewało +17 stC.

  9. #9

    Domyślnie

    -25 na zew.
    gwc plytowy za domkiem nawiew na dom z gwc + 4 st. gwc zalaczany co 3 godz. na 3-5 godz. przy pracy reku na II biegu,
    nawiew na dom + 14 st.
    nawiew z anemo ,z rur na poddaszu niezaizolowanym,+12 st.!!!!!!!q-a!!!!!!!!
    wilgotnosc stala 45-55%
    wlaczylem zraszanie gwc -nitka zimowa

  10. #10

    Domyślnie

    Podwojny zwirowiec pod garazem pracuje 12/12 i dzisiaj przy mrozie w nocy -26,5*C temp. odczytana z reku ma 0*C
    Zloza przemiennie pracuja non stop, 12 godzin musi im wystarczyc na regeneracje.
    Mam ustawione przelaczanie miedzy zlozami o 12-24 i 00-12.
    Nie mieszkam jeszcze wiec nie bawie sie zbytnio w szczegoly -nie mam mozliwosci na biezaco sprawdzac temperatur

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    Podwojny zwirowiec pod garazem pracuje 12/12 i dzisiaj przy mrozie w nocy -26,5*C temp. odczytana z reku ma 0*C
    Zloza przemiennie pracuja non stop, 12 godzin musi im wystarczyc na regeneracje.
    Mam ustawione przelaczanie miedzy zlozami o 12-24 i 00-12.
    Nie mieszkam jeszcze wiec nie bawie sie zbytnio w szczegoly -nie mam mozliwosci na biezaco sprawdzac temperatur

    Pzdr.
    Gratulacje pomysłu na www
    u Mnie malutkie GWC żwirowe - działa od 6 miesięcy - 24h na dobe - temp. 0,8 - przy zew. -18 stopni odzysk z reku ok. 89%
    Ostatnio edytowane przez kerado28 ; 24-03-2011 o 19:58

  12. #12

    Domyślnie

    Zauwazylem, ze gdy mam ustawiona wydajnosc na 110m3 to temp. mam caly nieomal czas 0*C ale gdy podkrece wydajnosc na 340m3 to po niecalej minucie zaczyna mi temperatura wzrastac. Sprawdzilem i po wspomnianej minucie wzrosla o 1*C -zaprzestalem dalszej analizy z braku czasu. Wydaje mi sie ze tak male przeplywy po prostu nie przechodza przez cale zloze tylko przez najkrotsza jego czesc, pewnie jest troche zamarznieta stad to 0*C, przy wyzszej wydajnosci centrala wyciaga juz powietrze z dlaszych zakamarkow gwc i temp. bedzie wyzsza. Na ile wzrosnie nie wiem, moze w weekend dam rade czasowo to sprawdzic na dwoch kolejnych biegach (2 i 3) i podziele sie wynikami.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    Zauwazylem, ze gdy mam ustawiona wydajnosc na 110m3 to temp. mam caly nieomal czas 0*C ale gdy podkrece wydajnosc na 340m3 to po niecalej minucie zaczyna mi temperatura wzrastac. Sprawdzilem i po wspomnianej minucie wzrosla o 1*C -zaprzestalem dalszej analizy z braku czasu. Wydaje mi sie ze tak male przeplywy po prostu nie przechodza przez cale zloze tylko przez najkrotsza jego czesc, pewnie jest troche zamarznieta stad to 0*C, przy wyzszej wydajnosci centrala wyciaga juz powietrze z dlaszych zakamarkow gwc i temp. bedzie wyzsza. Na ile wzrosnie nie wiem, moze w weekend dam rade czasowo to sprawdzic na dwoch kolejnych biegach (2 i 3) i podziele sie wynikami.

    Pzdr.
    To jest to o czym mówiłem kiedyś że żwirowiec musi dawać jakies sytrty aby przepływ odbywał sie przez całe złoże bo inaczej nie jest całe wykorzystywane.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  14. #14

    Domyślnie

    A ma ktoś pomiary z GWC rurowego?
    Nie ma praktyczniejszej rzeczy, niż dobra teoria.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Właśnie?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    jestem ,gwc rurowe ok 40m . 10 godzin dziennie , 200m3/h temp.5-6 stopni .Max na początku sezonu ok 8 stopni ,min ok 4 (styczeń,luty).
    Rura 200 , głębokość od 1,8 do 2,5 metra. Grunt piaszczysty ,ale wody gruntowe podchodzą do 2 m .Czasami wiosną częsciowo zalewa mi wymiennik i muszę wypompowywać wodę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał dlugi rufus
    jestem ,gwc rurowe ok 40m . 10 godzin dziennie , 200m3/h temp.5-6 stopni .Max na początku sezonu ok 8 stopni ,min ok 4 (styczeń,luty).
    Rura 200 , głębokość od 1,8 do 2,5 metra. Grunt piaszczysty ,ale wody gruntowe podchodzą do 2 m .Czasami wiosną częsciowo zalewa mi wymiennik i muszę wypompowywać wodę.
    Dzięki, ale chodzi o pomiary z obecnych mrozów
    Nie ma praktyczniejszej rzeczy, niż dobra teoria.

  18. #18

    Domyślnie

    dlugi rufus jakie rury zastosowałeś do Twojego GWC?

  19. #19

    Domyślnie

    27 01 2010 godz.7.00 - temp. zewn. -23,5°C wylot z GWC 8,7°C
    28 01 2010 godz. 8.30 - temp. zewn. -1°C wylot z GWC 8,8°C

    25 08 2009 godz. 6.00 - temp. zewn. 14,8°C wylot z GWC 17,5 °C temp. w domu 22,8°C
    28 08 2009 godz. 15.00 - temp. zewn. 31,5°C wylot z GWC 17,8°C temp. w domu 24,2°C

    GWC – rura kanalizacyjna fi 200 mm, długość 50 m, zakopana na 2m, grunt mokra glina.
    GWC pracuje bez przerwy, przepływ obecnie około 100m3/h.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał hegard
    27 01 2010 godz.7.00 - temp. zewn. -23,5°C wylot z GWC 8,7°C
    28 01 2010 godz. 8.30 - temp. zewn. -1°C wylot z GWC 8,8°C

    25 08 2009 godz. 6.00 - temp. zewn. 14,8°C wylot z GWC 17,5 °C temp. w domu 22,8°C
    28 08 2009 godz. 15.00 - temp. zewn. 31,5°C wylot z GWC 17,8°C temp. w domu 24,2°C

    GWC – rura kanalizacyjna fi 200 mm, długość 50 m, zakopana na 2m, grunt mokra glina.
    GWC pracuje bez przerwy, przepływ obecnie około 100m3/h.
    jeśli to prawdziwe dane to ja się pytam czy warto robić glikolowe GWC z pompkami , wymiennikami , nie tanie w stosunku do zwykłej rury kanalizacyjnej i napewno bardziej awaryjne ? się pytam ?

Strona 1 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony