dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Oświetlenie led czy halogenowe nad lustro-dylemat

    Witajcie!
    Mam spory dylemat co do oświetlenia lustra w łazience. Chcę kupić kinkiet nad lustro i ma on kilka wersji żarówek. Mogą być żarówki LED, świetlówki lub żarówki halogenowe. Co wybrać, by było dobrze tzn żebym zrobiła normalnie makijaż a mąż dokładnie się ogolił? Nie ukrywam, że interesuje mnie oświetlenie LED-owe tylko czy jest dobre? Może ktoś ma już jakieś doświadczenie i mi pomoże? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Kinkiet miałby być taki, jak na zdjęciu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kinkiet.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	4,9 KB
ID:	292189

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    led - trzeba dobrac barwę światła odpowiednią dla was.
    Zobaczcie ile ma Kelwinów barwa halogenu i poszukajcie podobnego LED

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Wow! Człowiek całe życie się uczy.
    Taka historia mi się przypomniała a'propos.
    Na pewnym, nowootwartym polskim lotnisku zamontowano ledy w pomieszczeniu, gdzie żeńska obsługa stewardes , zanim wyjdzie do pasażerów, dokonywała przed lustrem "mejkapów" . Efekt był fantastyczny - na drugi dzień wszystkie panie malowały się już na dworze.

    PS
    Zanim tak kategorycznie poradzimy LED, proponuję zapoznać się z tym, jaki związek ma Tb ( temperatura barwy) i współczynnik CRI ( Ra) i dla czego w gabinetach stomatologicznych, sklepach z farbami, pracowniach plastycznych, drukarniach, salonach kosmetycznych etc nie stosuje się ledów a dopuszcza tylko źródła trójpasmowe - żarówki, halogeny i świetlówki ale wyjątkowo tylko typu "graphic".
    Wiem, wiem zawsze można sobie dobrać "barwę światła odpowiednią dla nas " choćby do karnacji naszej cery , bo mąż ogoli się dokładnie nawet przy łuczywie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja nie radziłam LED. To autor posta preferuje led, więc napisałam jaki parametr odpowiada za barwę światła, żeby sobie mógł porównać z halogenem.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    No jasne!
    Zwłaszcza, że 6kK z halogenu to, ta sama barwa co 6kK uzyskane na led. Jest więc co porównywać.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wiedziałam, że są różne. Wydawalo mi się , że wielkości fizyczne są stałe

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie wiedziałam, że są różne. Wydawalo mi się , że wielkości fizyczne są stałe
    Wielkości są stałe, i owszem.
    6 tys.K halogenu odpowiada tej samej barwie światła co ze źródła led posiadającego temp.barw. 6 tys. K, skala barw jest przecież jedna, ale co z tego, kiedy odwzorowania kolorów ze światła tych "żarówek" są zupełnie różne.
    Światło monochromatyczne wydobywające się z ledu oddaje przecież zupełnie inne ,całkiem przekłamane kolory , które oświetla. Led świeci na biało, ale kartka papieru w takim świetle jest zielona lub niebieska. Nawet przy ciepłej barwie led dzieje się podobnie, bo część widma z takiego mono-źródła jest pochłonięta i wrażenia z tym co rzeczywiste ( oglądane w świetle wzorcowym o skali Ra 100 do której nasz wzrok się odnosi) jest zupełnie inne.
    Chłopom to ganz egal, bo oni rozróżniają ino 3 kolory, ale kobitka, która z natury ponoć jest w tym względzie jak czuły spektrometr, robiąc sobie makijaż, może się mocno zdziwić po wyjściu z tak oświetlonej łazienki.
    Siwokoperkowy brąz w świetle innym niż monochromatyczne , będzie wyglądał raczej jak brudny róż z nutką popołudniowego oregano, czy jakoś tak.
    W końcu to Wy jesteście specjalistki on wymyślania głupich nazw pospolitym kolorom.

  8. #8

    Domyślnie

    2112wojtek dziękuję za tak ogromną kopalnię wiedzy. Twoja wypowiedź skłania mnie do kupna żarówek halogenowych. LED-y odstawiam na bok. Jeśli mam mieć dziwne doświadczenia jak te stewardesy to za LED-y dziękuję
    Ostatnio edytowane przez agathas ; 02-12-2014 o 16:29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony