dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 92
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 1825
  1. #101
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Tylko aby sie nie okazalo, ze klej ten wejdzie w reakcje z rura i mi ja rozpusci.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    Tylko aby sie nie okazalo, ze klej ten wejdzie w reakcje z rura i mi ja rozpusci.

    Fantom
    No dobra, wymiękam
    Przecież oczywistą oczywistością jest, że nie masz kleić byle czym z marketu. Są kleje stosowane w instalacjach, trzeba podjechać do firmy i zapytać.
    Będziesz robił wężownicę to rura do testów będzie.
    A tak naprawdę możesz to zrobić na wcisk, wiertło o 0,2mm mniejsze i też będzie dobrze, przecież tam nie będzie ciśnień
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  3. #103
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Cytat Napisał szczukot
    Tylko aby sie nie okazalo, ze klej ten wejdzie w reakcje z rura i mi ja rozpusci.

    Fantom
    No dobra, wymiękam
    Przecież oczywistą oczywistością jest, że nie masz kleić byle czym z marketu. Są kleje stosowane w instalacjach, trzeba podjechać do firmy i zapytać.

    Widzialem juz takie rzeczy, ze zamiast ktos cos kleil to z "plastiku" zrobila sie breja.

    A tak swoja droga, to bagnety chyba sa raczej dlugie ? Sam czubek schowac w rurze ?? Wbijac sie pod katem ?? I pytanie, czy to z czego sa zrobione bagnety, nie bedzie wchodzil w reakcje z glikolem (i jakies rdzewienie czy cos).

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  4. #104

    Domyślnie

    te bagnety mają tak ze 3cm długości, z tego co widziałem np. na Allegro są metalowe ( ja mam takich 6 sztuk ) ale są też takie w kapturku plastikowym.
    Wbijasz prostopadle, żeby żeby jak najwięcej weszło do środka i nie wystawało z rury (kwestia jednorodnych warunków pomiaru).
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  5. #105

    Domyślnie

    hej
    szukając swego czasu termostatów i sterownika do gwc znalazłem coś w insbudzie. Nie wykorzystam tego akurat u mnie, ale może komuś się przyda. W katalogu produktów jest np termostat mocowany na rurze - bezinwazyjny IB-Therm 01, lub z bagnetem IB-Therm 01, jest też niedrogi, ok 150zł sterownik do GWC - pasowałby w sam raz do wodnego1 IB-Tron 1000GWC. Jak im wysłać maila to przyślą szczegółowy opis urządzeń, bo w ogólnym katalogu nie ma zbyt wiele informacji
    Jarek

  6. #106

    Domyślnie

    Najłatwiejsze wyjście według mnie to czujnik zewnętzry z temperaturą zadaną (zimową i letnią) podłączasz do sterownika, a to pod pompe obiegową - i niech sobie działa.
    Natomiast termostat z insbudu nie jest chyba tak dokładny, a poza tym po co Ci znać temperature roztworu?

  7. #107
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28
    a poza tym po co Ci znać temperature roztworu?
    Aby sprawdzać na bieżąco możliwości złoża po długotrwałym działaniu GWC i czas regeneracji !
    Poza tym ciekawość ,,,

  8. #108

    Domyślnie

    To jeśli ciekawość idzie w parze z ekonomią, to możemy zastosować najzwyklejszy termometr na trójniku (koszt z trójnikiem ok. 30zł)- można także zasotosować term. przylgowy - ale może nie być już tak dokładnie

  9. #109
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Co to jest ten termometr na trojniku ? Daj jakiegos linka

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  10. #110

    Domyślnie

    Metafora taka..
    rura--> trójnik--> rura na wyjściu. A termometr tam gdzie wolny otwór

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.222

    Domyślnie

    Pomiar byle przylgowcem też pokarze co i jak...
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał wilmax Zobacz post
    Witam Mistrzów GWC
    2.wodny1-czy można rurki od GWC umiejscowić pod ławami fundamentowymi ? Myślałem,żeby w wykopie pod ławami wykopać rowek na szerokość rurki,przysypać i ubić a dalej standart czyli folia,chudziak,zbrojenie i beton.
    Dzięki za opinię i wyrozumiałość
    Ponawiam pytanie,jakie są "za" i "przeciw" w opcjach umieszczenia rurek z GWC glikolowego,w pierwszej opcji -pod ławami fundamentowymi a w drugiej opcji-w ławach pod zbrojeniem i zalane betonem.
    Czy w przyszłości będzie można ewentualnie wykorzystać coś takiego jako glikolowy kolektor poziomy pod PC ?
    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez wilmax ; 18-04-2010 o 16:41

  13. #113

    Domyślnie GWC glikolowy

    Witam, śledzę ten wątek od początku i po drugiej zimie zdecydowałem sie na GWC glikolowy .
    Chciałbym rozwiać pewne niewiadome i skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych w temacie.

    Narazie zrobiłem niewiele tzn. zakopałem rurkę fi 25 2 pętle o dł. 100m.b czyli 200m.
    Teren u mnie mocno gliniasty, rury kładłem na głębokość ok 2 m, łyżka 60 i rurki elegancko każda w bruzdzie powstającej od "pazura" łyżki.

    Ponieważ miałem wyprowadzoną rurę z kotłowni fi 200 na głębokości kolo 1 m na rurki fi 25 założyłem izolacje.

    Na tym etapie koszty to koparka 350zl - 4 godziny i rurka po 1,65 m.b

    A teraz pytania

    1. Jakie zadanie mają spełniać zawory zwrotne o których pisze Adam_mk? Chodzi o możliwość "mielenia" wody w miejscu przez pompę gdy ich nie będzie?

    2. Mam dylemat gdzie dać nagrzewnice, w kotłowni troche gimnastyki bedzie, ale za to najcieplej.
    Najlepszym miejscem byłoby poddasze do tego druga rura z czerpni ze ściany południowej (obecnie mam z północy) i zawór do przełaczania czerpni.
    Jednak po doświadczeniach ze stratami ciepła w rurach reku leżących na poddaszu będzie dodatkowy kłopot z ociepleniem tego chyba że nie ma takiej konieczności?

    3. Co do pompy zastanawiam się nad tą "inteligentną" ale czy ona będzie poprawnie działać przy tak niskiej temp. glikolu? Raczej projektowana jest do CO.

    4. Jeśli zdecyduje się na nagrzewnicę tego typu to jakie parametry muszę im podać w celu dobrania odpowiedniej

    http://www.pwpot-promont.com.pl/prod...elowe_NWK.html

    Moje reku to mistral 400 DUO i jego dane z katalogu:

    Strumień objętości powietrza: 250 - 400 m3/h

    Spręż dyspozycyjny: 260 - 90 Pa

  14. #114
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel 126 Zobacz post
    Narazie zrobiłem niewiele tzn. zakopałem rurkę fi 25 2 pętle o dł. 100m.b czyli 200m.
    Teren u mnie mocno gliniasty, rury kładłem na głębokość ok 2 m, łyżka 60 i rurki elegancko każda w bruzdzie powstającej od "pazura" łyżki.
    Chcesz powiedzieć że te dwie pętle leżą w jednym wykopie szerokości 60cm?
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Chcesz powiedzieć że te dwie pętle leżą w jednym wykopie szerokości 60cm?
    Tak, ale dodam że momentami podchodziła woda na tych 2 m.

  16. #116
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Siła GWC, ilość energii jaką może pobrać z gruntu zależna jest od kilku czynników, między innymi od objętości gruntu z jakiego może korzystać.
    Rury układa się w odległości 80-100cm od siebie.
    Przy Twoich warunkach gruntowych można by było liczyć spokojnie na około 25W/mb, ale to zaprzepaściłeś.
    Ty właściwie położyłeś jedną pętle i ją zdublowałeś, co w przypadku rury fi 25 akurat dobrze, bo obniżyłeś opory przepływu.
    IMHO kładąc 200mb zrobiłeś właściwie 100m pętlę.
    Tak jak zrobiłeś wymiennik powinien dać radę dostarczyć około 2KW co dla minimalnego przypływu strugi powietrza jaki sobie założyłeś powinno wystarczyć dla temperatur uśrednionych.

    Inna sprawa że w przypadku warunków ekstremalnych (-20oC) utrzymujących się dłuższy czas praca ciągła staje pod znakiem zapytania.
    Tegoroczna zima pokazała że ocieplenie klimatu jest pojęciem względnym.
    Z racji zmiennych, trudno przewidywalnych na przyszłość warunków atmosferycznych, GWC dobrze jest zawsze przewymiarować, żeby mieć nadwyżkę mocy.
    Na etapie wykonania jest to bardzo mała różnica kosztowa, a w przyszłości jest z czego tą moc czerpać.

    Dla funkcji chłodzenia latem Twój układ będzie niewydolny.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.222

    Domyślnie

    "1. Jakie zadanie mają spełniać zawory zwrotne o których pisze Adam_mk? Chodzi o możliwość "mielenia" wody w miejscu przez pompę gdy ich nie będzie?"

    Nie!
    I nie są to zawory zwrotne tylko normalne.
    To problem odpowietrzenia i uruchomienia tej instalacji.
    Zamykasz jeden z nich i pompa wypycha całe powietrze z pętli.
    Potem zmiana. Odpowietrzasz drugą pętlę.
    Potem otwierasz oba i tak zostawiasz (są już niepotrzebne, ale umiesz sobie bez nich poradzić?).

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #118

    Smile

    No faktycznie mój błąd - napisałeś zawór odcinający.
    No i dziękuję za wyjaśnienie - nie lubię robić czegoś jak nie wiem po co jest.

  19. #119

    Domyślnie

    Mam zapytanie odnośnie nagrzewnicy, zrobili mi oferte z juventu, ale mam pytanie odnosnie nagrzewnicy z Ned air model DN180 lub nawet z Dospela Maxa, oni stosują mniejsze nagrzewnice do większych długości kolektora (ned air dla 200m fi32) (Dospel Max 100m fi40) czy jest sens przepłacać, skoro mamy gotowca? Tym bardziej, że oni go stosują także w swoich instalacjach?

  20. #120
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Hej
    No wlasnie kiedys widzialem oferte tych nagrzewnic Ned-Aira a potem jej znalezc nie mogle. A byly tam parametry i ceny.. Mozesz wskazac mi cos na www o tym ? Bede mial centralke ned-aira wiec moze by mi ladnie pasowalo

    Fanto,m
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

Strona 6 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony