dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 72 z 92
Pokaż wyniki od 1.421 do 1.440 z 1825
  1. #1421
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Większy, o ile większy?
    Z katalogu można wyczytać 3,39 kW przeniesionej mocy z zasilania wodą 6/12*C, powietrze wlotowe 30*C, wylotowe 16,5*C Fakt, jako medium należy zastosować mieszaninę wody z glikolem, co zwiększy opory przepływu, ale nieznacznie. Nie ma co zbytnio przewymiarowywać pompy cyrkulacyjnej, bo szkoda prądu. Rotametr o max przepływie 12 l/min. wystarczy.
    Większej uwagi wymaga przeniesienie przez chłodnicę 500 m3/h powietrza.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Katalog zostaw w spokoju ...
    Tam masz jak tą chłodnicą zrobić 16,5* z 30* za pomocą wody z glikolem o temperaturze wejściowej 6* i wyjściowej 12* dmuchając 500m3/h

    A musimy zrobić 18* z 30* za pomocą glikolu o temperaturze 16* i 500m3/h ...
    Jak będziesz pompował te katalogowe 470L/h to uzyskasz co najwyżej 22-23* ..., dla takiej temperatury nawiewu to nawet szkoda się pobrudzić ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #1422
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Zwykłe ...
    Do GGWC potrzebujesz DZ, chłodnicy, pompki, naczynia przeponowego , manometru, jakiegoś sterowania i tyle ...
    naczynia przeponowego ??
    Tego nie planowałem
    Faktycznie tak ciśneinie się zmienia (czyli temperatura cieczy), że jest ono potrzebne ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  3. #1423
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    naczynia przeponowego ??
    Tego nie planowałem
    Faktycznie tak ciśneinie się zmienia (czyli temperatura cieczy), że jest ono potrzebne ?

    Fantom
    Pod koniec sierpnia będzie ok 17*-18* a w marcu ok 5-6* ...
    W układzie ok 100L i kilkanaście stopni różnicy pomiędzy końcem lata a końcem zimy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #1424
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    przy 17-18 nawet wlaczac nie bede nie ma sensu.. Mysle wiec, ze temp bedzie powiedzmy od 5 do 15 st.

    Jak policzyc o ile zmieni sie cisnienie w takim ukladzie ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  5. #1425
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    przy 17-18 nawet wlaczac nie bede nie ma sensu.. Mysle wiec, ze temp bedzie powiedzmy od 5 do 15 st.

    Jak policzyc o ile zmieni sie cisnienie w takim ukladzie ?

    Fantom
    Jak nie ma sensu włączać to po co robić ...?
    5-15* będzie jak nie będziesz używał ...
    100L w tym zakresie temperatury rozszerza się o ok 0,2L ...
    W praktyce jak nie dasz naczynia przeponowego to w zimie będzie w okolicy 0 atm a w lecie ok 2-3 atm ( wszystko zależy od tego na ile są podatne na rozciąganie rury w ziemi ...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #1426
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Jak dobrze liczę w układ wejdzie mi około 120 litrów (150 mb rury dn32).
    Czyli jakieś 3 bary ... Tak nja logike układ powinien to wytrzymać bez problemu jak dobrze połączone jest.
    Nie wiem. Muszę o tym pomyśleć.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  7. #1427
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Jak dobrze liczę w układ wejdzie mi około 120 litrów (150 mb rury dn32).
    Czyli jakieś 3 bary ... Tak nja logike układ powinien to wytrzymać bez problemu jak dobrze połączone jest.
    Nie wiem. Muszę o tym pomyśleć.

    Fantom
    Po co robić niepotrzebne naprężenia i zastanawiać się czy ciśnienie spada z powodu wycieku czy temperatury...
    5L naczynie to koszt 70-90zł ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #1428
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Pod koniec sierpnia będzie ok 17*-18* a w marcu ok 5-6* ...
    W układzie ok 100L i kilkanaście stopni różnicy pomiędzy końcem lata a końcem zimy...
    To mnie zmartwiłeś tymi temperaturami. Wodę wodociągową mam na podobnej głębokości co GGWC,może trochę płycej. W sierpniu zmierzę jej temp.
    Albo zaleję ggwc wodą z glikolem, podłączę pompę cyrkulacyjną, naczynie wzborcze, rotametr i termometr. Mam bardzo dobre warunki glebowe, to może coś wyjdzie z takiego monitoringu.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #1429
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    To mnie zmartwiłeś tymi temperaturami. Wodę wodociągową mam na podobnej głębokości co GGWC,może trochę płycej. W sierpniu zmierzę jej temp.
    Albo zaleję ggwc wodą z glikolem, podłączę pompę cyrkulacyjną, naczynie wzborcze, rotametr i termometr. Mam bardzo dobre warunki glebowe, to może coś wyjdzie z takiego monitoringu.

    Pozdrawiam
    Cezary
    A czego oczekiwałeś ...?
    Na 4m jest 8* pod koniec zimy i 12* pod koniec lata ...
    Średnia podobna tyle że bardziej płaski przebieg sinusoidy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #1430
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Spodziewałem się 12*C pod koniec lata na głębokości 2m, bo bardziej zależy mi na chłodzeniu.
    Jak nie będzie zbliżonych parametrów pozostanie zrobić z tego ggwc dolne źródło PC woda/woda do chłodzenia i grzania.
    Następnie zmienić koncepcję WM na tradycyjną z powietrznym wymiennikiem. A już mnie nachodziło zamówienie dwóch chłodnic z linka co wcześniej podawałem i mieć wypasione reku glikolowe.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #1431

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    A już mnie nachodziło zamówienie dwóch chłodnic z linka co wcześniej podawałem i mieć wypasione reku glikolowe.
    A po co 2 chłodnic? Przecież glikol po wyjściu z 1 chłodnicy już jest przez nią ogrzany.

  12. #1432
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Tak to miałoby wyglądać.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SchemWentyl.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	355302

    @jasiek71 Jest sens po pierwszej chłodnicy, tej zasilanej powietrzem wywiewnym, glikol następnie puścić na pompę ciepła, która zasili bufor?
    Wlotowe powietrze wentylacji ogrzać chłodnicą/nagrzewnicą zasilaną z bufora? Bo nie mam pojęcia o przepływach DZ do PC w/w.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #1433

    Domyślnie

    Chciałem wrócić do samego początku dyskusji. Mam domek na totalnym piasku, nie wiem jak głęboko jest woda gruntowa ale prowadziłem różne prace ziemne i do 2,5 metra nie widziałem nawet śladu wód gruntowych. GGWC chciałem założyć przed reku do grzania/chłodzenia. Zastanawiam się czy 150m/25mm w jednej pętli (w 1 metrowym wykopie o długości 80m) nie mija się z celem. Mam też studnię z lustrem wody około 5 metrów ale tam jest bardzo mało wody. Działkę mam dość dużą ale nie wszędzie chcę i mogę kopać. Może coś poradzicie. Moje obawy to głównie słaby grunt.
    Idziemy po to żeby iść a nie po to żeby dojść

  14. #1434
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Zastanawiam jaką długość musiała by mieć nagrzewnica abyzabezpieczyła reku przed zamarzaniem przy zasilaniu jej ok.8st moja obecna ma 25mb wpieta w rozdzielacz podlogowki i zasilana ok30st na razie sobie radzi ale czekam na większe mrozy
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161118_121904.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	374449  

  15. #1435

    Domyślnie

    Mam bardzo podobną koncepcję. Rurę dolotową otoczyć spiralą z pex od podłogówki. Kwestia otwarta to ile długości taka pętla powinna mieć.
    Mamy temperaturę wody ponad 30C za to styka sie z powietrzem tylko na ściankach rury spiro. Coś to da, pytanie tylko co i ile tego czegoś...

  16. #1436
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    To może już lepiej tą spirale umieścić wewnątrz rury a nie ją owijać ....

    Tak swoją drogą wydaje mi się to średnim pomysłem. Z tego co wiem, to woda w podłogówce itp nie jest pompowana przez cały czas. Jak na powrocie na piecu temp jest wysoka to pomap się wyłączy. i Nastepne włączenie może byc wiele minut później. A powietrze w reku cały czas leci ......

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  17. #1437
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    To może już lepiej tą spirale umieścić wewnątrz rury a nie ją owijać ....

    Tak swoją drogą wydaje mi się to średnim pomysłem. Z tego co wiem, to woda w podłogówce itp nie jest pompowana przez cały czas. Jak na powrocie na piecu temp jest wysoka to pomap się wyłączy. i Nastepne włączenie może byc wiele minut później. A powietrze w reku cały czas leci ......

    Fantom
    Zalezy jakie kto ma sterowanie i czym grzeje u mnie pompka w piecu gazowym po spadku poniżej 0 chodzi non stop nawet kombinować coś aby ta funkcję wyłączyć ale niestety nie było takiej opcji ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i w planie mam w przyszłości nawinac na zewnątrz ponieważ w środku się nieco przybrudzila i ciężko wyczyścić.

  18. #1438
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Temat o GWC wodnym, budując SS nie uwzględniałem budowy GWC i teraz po po przemyśleniach zdecydowałem że jednak bedzie potrzebny
    Czy typowy zwirowiec jest BE, ma słabe osiągi wobec glikolowego ?
    W mojej sytuacji moge zakopać z boku domu, czy ktoś z forumowiczów podpowie wykaz potrzebnych materiałów, jak dobieramy średnice rur, powierzchnia np zakopanego żwiru aby wydajność była wystarczająca ?
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  19. #1439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Tu cały wątek o tym jest.
    Poszukaj go.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #1440
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kodis

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    szczecin
    Kod pocztowy
    71-225
    Dzielnica
    pogodno
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Po kilku latach chciałbym wrócić do tematu swojego GGWC.
    Gdzieś tam w ziemi mam zakopaną jedną pętlę. Nie pamiętam nawet ile tego jest (może gdzieś na forum pisałem to poszukam)
    No i pytanie na start : Jaka pompa powinna to zasilać ? W sumie chodzi mi o podnoszenie oraz przepływ jaki ma dać (bo ile W itp to bez znaczenia z- zależy od pompy)

    Rozumiem, że podnoszenie tu jest mało ważne, i wystarczy jak będzie jakaś maks 4m itp ?
    A jaki przepływ ?

    Fantom
    ps. Znalazłem : mam chyba 150 mb rury DN32
    Mam bardzo podobną sytuację, zakopane 2*75m, czy może ktoś podać linka do konkretnej pompki, drugi problem czy powinno być naczynie przeponowe czy taki 10 l zbiornik wyrównawczy (sugerowałem się tym co kiedyś robił Piczman, nawet go przeciął i wstawił szybkę coby kontrolować poziom glikolu), jak lepiej

Strona 72 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony