dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 92
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 1825
  1. #1441
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Tu cały wątek o tym jest.
    Poszukaj go.

    Adam M.
    Czytałem, pewnie jeszcze bladze, ale bądźcie łaskawi bo jestem jeszcze płytko w temacie z racji tego że u mnie wody głęboko- robiłem badanie gruntu to żwirowiec byłby chyba lepszym rozwiązaniem znalazłęm u wujka google http://yadda.icm.edu.pl/yadda/elemen...r1002095pl.pdf co o tym Sądzicie ?
    Wiem że GWC nie jest mocno skomplikowany ale łatwo popełnić proste błędy.
    Lubie dużo zdjęć z realizacji - wtedy jest łatwiej poukładać w głowie co i jak.
    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; 01-12-2016 o 09:54 Powód: Literówki
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  2. #1442

    Domyślnie

    Witam;

    Rekuperator Janka pracuje od 2 lat, pora najwyższa na gwc.
    W jednym ze sklepów internetowych znalazłem nagrzewnicę kanałową:NKV 160-4 Vents w dobrej cenie.
    Pytanie do znawców tematu czy to si nada, karta w linku:
    http://www.vents-group.pl/download/n...20produktu.pdf

    Pozdrawiam;

  3. #1443
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dobra jest, jak ją zasilisz ponad 60stC.
    (ciekawe - z czego...)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #1444
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    fi 160 trochę mama ja mam fi 200 4rzędową przy niebyt dużych przepływach jest super 100-200m3 gorzej jak się da pełna rurę koło 400-450m3 to już nie wyrabia.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #1445

    Domyślnie

    OK. W takim razie jaki wymiennik by Panowie proponowali do reku Jangaz 350, rurki 25mm wkopane na 2m, 2 pętle x 75m, podłoże czysta glina, przeważnie mokra.

  6. #1446
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuch1 Zobacz post
    OK. W takim razie jaki wymiennik by Panowie proponowali do reku Jangaz 350, rurki 25mm wkopane na 2m, 2 pętle x 75m, podłoże czysta glina, przeważnie mokra.
    Nie jestem znawcą tematu ale generalnie im większy wymiennik tym lepiej. Większa moc i mniejsze opory.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #1447

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuch1 Zobacz post
    OK. W takim razie jaki wymiennik by Panowie proponowali do reku Jangaz 350, rurki 25mm wkopane na 2m, 2 pętle x 75m, podłoże czysta glina, przeważnie mokra.
    Tu jest prawie kpl informacji nt żwirowego GWC:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...54#post7369654

    Z przewagą nad innymi - jest bezobsługowy, samoczyszczący się - były szczegółowe badania biologiczne po kilkunastu latach ciągłej pracy, zajmuje najmniejsza powierzchnię ze wszystkich GWC (rekultywacja terenu - nikt tego nie liczy do kosztów GWC po wykonaniu kilkudziesięciu metrach wykopu)
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 20-01-2017 o 13:48

  8. #1448

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    ... żwirowego GWC:
    OK, ale temat dotyczy wodnego GWC, a przedmówca juz napisał, że rury ma wkopane.

    Wracając do wymiennika --> też pracuje nad tym tematem. Mam ofertę z Promontu.

    Moje założenia były takie:

    - Max wydajność wentylacji 390m3/h
    - temp przed wymiennikiem -15 st
    - temp za wymiennikiem 0 st
    - temp zasilania czynnika (glikol 30%) 8st
    - temp powrotu czynnika nieistotna

    W odpowiedzi dostałem ofertę na 4-rzędową chłodnicę o wymiarach ok 42x42cm. Cena w okolicach 1000 zł.

    Z polecanych firm jest jeszcze Juvent, ale z tego, co pamiętam - wychodziło mi tam drożej dla moich założeń.


    Ja natomiast się zastanawiam, czym sterować ten układ. Szukam na necie czegoś fajnego, ale jeszcze nic mi w oko nie wpadło. Czy możecie polecić jakiś sprawdzony termometr / termostat na tyle automatyczny, żeby od razu obsługiwał zimę i lato za razem bez ręcznego przełączania?

    Pozdr Olek

  9. #1449
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    DWA termostaty montowane w jednej skrzynce.
    Ja stosuję CRAFTELE.
    Działa dobrze.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #1450

    Domyślnie

    Pytanie do Olka:
    Przeglądałem ofertę Promontu, wg danych na stronie chłodnice robią w ramie. Czy wykonali by też kołnierze pod kanały okrągłe fi 160 czy trzeba samemu gdzieś dorabiać.
    Wg cennika ze strony: CW12KZ/10T-04R-0270A-30P-05NC 1/2" -614 zł netto.

  11. #1451

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuch1 Zobacz post
    Pytanie do Olka:
    Przeglądałem ofertę Promontu, wg danych na stronie chłodnice robią w ramie. Czy wykonali by też kołnierze pod kanały okrągłe fi 160 czy trzeba samemu gdzieś dorabiać.
    Wg cennika ze strony: CW12KZ/10T-04R-0270A-30P-05NC 1/2" -614 zł netto.
    Tak, wykonują. Ja dostałem właśnie ofertę na wejście fi 200, wyjście fi 200 --> 850 netto (oferta ma ponad 6 miesięcy).
    Dodatkowo trzeba doliczyć zapakowanie (np paleta) i przesyłkę.
    Promont pisze u siebie na stronie:
    "Wykonujemy również chłodnice kanałowe na zamówienie, zgodnie z indywidualną specyfikacją dostosowaną do materiałowych i parametrycznych potrzeb klienta."
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać ich o indywidualne rozwiązanie - tak właśnie ja zrobiłem.




    Co do sterowania --> CRAFTELe znalazłem
    A w międzyczasie studiowałem instrukcję reku ONYX dream 400 i łatwo jest podłączyć sterowanie właśnie pod centralę. Trzeba dodać dodatkowy termometr przed chłodnicą, pompę można podłączyć bezpośrednio pod płytę rekuperatora.
    W menu kontrolera wybiera się wtedy temp załączania letnią i zimową.
    Chyba pójde właśnie w tym kierunku, szczególnie, że jest bezkosztowe... chyba, że ma ktoś przekonujące argumenty, aby rozdzielić te systemy sterowania...

  12. #1452
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    Ja tak trochę z innej beczki...
    Czy legalne jest zakopanie rury od GWC w wykop na wodę i kanalizę ??

  13. #1453
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    a wykop na twoim terenie ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  14. #1454
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    szczukot
    częściowo tak , częściowo nie. Rozumie że tylko u siebie można.... chociaż jestem święcie przekonany, że przyszli sąsiedzi (dawcy) nie mieli by nic przeciwko ...
    Tylko co przy odbiorze ... ??

  15. #1455
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz.C Zobacz post
    szczukot
    Tylko co przy odbiorze ... ??
    A kto będzie wiedział gdzie jest twoja rura od GGWC.
    najlepiej to zapodaj ją na samym dnie wykopu.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  16. #1456
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Proponuję nie słuchać takich podpowiedzi.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  17. #1457
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam i raczej to nie ma sensu. Wychładzanie ziemi w pobliżu rurki z woda ... Chyba łatwiej jej bedzie zamarznąć ??

  18. #1458
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    A kto będzie wiedział gdzie jest twoja rura od GGWC.
    najlepiej to zapodaj ją na samym dnie wykopu.
    Moją rurę widać na zdjęciu z satelity.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  19. #1459

    Domyślnie

    Postanowiłem tu przedstawić mój pkt widzenia nt rurowych GWC. Trochę porad jak wykonac rurowy GWC. Prosze o merytoryczną dyskusje.

    Z jakich rur wykonać GWC?
    Jeżeli grunt jest stabilny nie ma ruchów tektonicznych (np Śląsk-szkody górnicze) to b.dobre są z cienkiego PVC.
    Warstwa antybakteryjna rur Rehau na ich wewnętrznej powierzchni jest OK ale system ten nie otrzymałby dopuszczenia do stosowania w budownictwie gdyby nie miał wysokiej klasy filtrów na czerpni. Dlaczego z biegiem czasu na powierzchni rur nie osiada warstwa zanieczyszczeń które mogły by blokować dostęp powietrza do powierzchni srebra.

    Higiena:
    GWC Rehau - wymiana wysokiej klasy filtrów (uwaga - nie zapewnia filtracji pyłów zawieszonych) w poszczególnych porach roku - dla oszczędności przyjmuję +/- 6mies.
    Rurowe GWC nie posiadające filtru wymagają okresowego czyszczenia bo z biegiem czasu warstwa kurzu zaczyna żyć własnym życiem ;-(( podobnie jak w klimatyzacjach.
    Można umieścić w rurach linę z tworzywa fi6-8mm do okresowego przciągnięcia mokrego wyciora - myślę? że raz w roku wystarczy. Jeżeli rury są zakopane w układzie Tichelmanna to sie nie da zrobić - w murach fundamentowych trudno go wykonać w innym układzie. Nalanie i wylanie wody (czyli płukanie) nic nie załatwi - wszyscy czyszczą zwykłe kanały wentylacyjne mechanicznie !!!

    Styropian nad rurami:
    To jest dobry kierunek - jednak skuteczność wąskiego paska styropianu jest mała. W żwirowym GWC izolacja (jak rondo kapelusza) wystaję min.1,5 lepiej 2m poza obrys wykopu z żwirem.
    Jeżeli teren do ułożenia rur jest otwarty (bez wykopów) można ułożyć rury do ich górnej krawędzi obsypać gruntem rodzimym zagęścić i na całej powierzchni położyć styropian i na to grunt rodzimy.
    Taka izolacja będzie porównywalna z żwirowym GWC. Dzięki takiej izolacji "symuleje" się zakopanie rurowego GWC na głeb. 4-5m.

    Spad rur dla skroplin:
    Piszecie tu 60mb rury i spad 2% - czyli różnica końców rur 1,2m - rozumiem że studzienka powinna być w środku czyli na 30mb. OK ale to jest i tak 0,6m. Rura ma być sporo poniżej przemarzania np na głęb -1,5m doliczam 0,6m = -2,1m - do tego wykopu trzeba wejść żeby podsypać, ułożyć rury, zmierzyć 2% spad. Wykop dla bezpieczeństwa i "jako takiej" wygodnej pracy powinien być szeroki min.1m. Ile m3 gruntu trzeba przerzucić i ile bedzie kosztować rekultywacja terenu po wykopie i składowaniu urobku - nikt tego nie dolicza do kosztów budowy rurowego GWC

    Woda gruntowa:
    Jw - wykop przy studzience -2,1m. Trzeba wykonać dwukierunkową studnię chłonną na głeb > - 0,5m= -2,6m - i w górę do stanu "0" terenu - do kontroli np dlaczego GWC nie działa - bo jest zalany wodą. Jeżeli nie ma ryzyka wód gruntowych lub powierzchniowych to OK studnia chłonna bedzie działać.
    Jeżeli istnieje ryzyko podniesienia tego poziomu to będzie problem. Trzeba będzie skorzystać z samoczynnej pompki o odpowiednie wydajności - instalacja elektryczna.
    Reasumując:
    Wymiana filtrów na czerpni, okresowe czyszczenie rur, bieżąca kontrola i pompowanie skroplin - rurowy GWC przestaje być bezobsługowy.

    Przepływ powietrza:
    Dla obiektów mieszkalnych przyjmuje sie maksymalna szybkość przepływu powietrza w rurach to ok 3m/s. Jeżeli latem zależy nam na (dla rurowychGWC) lekkim schłodzeniu budynku to w WIELKIM uproszczeniu można przyjąć że dom do 150m2 powierz. użytkowej potrzebuje GWC o wydajności ok 400m3/h, dom do 200m2 GWC 700m3/h. Średnica rur to odpowiednio fi 0,2m i 0,25m. Dom to nie zakład przemysłowy - wentylacja ma być niesłyszalna.

    Koszty wykonania:
    W stosunku do GWC Rehau - to sie nie da porównać. Rehau daje ok 40% upustu swoim instalatorom i sprzedawcom - mają motywację do walki o Klienta.
    Np tu jest porównanie Rehau do żwirowego GWC:
    http://taniaklima.pl/files/16luty06-20.jpg
    http://taniaklima.pl/files/17luty06-20.jpg
    http://taniaklima.pl/files/a17luty06-20.jpg

  20. #1460
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Piękny wywód, ale w tym wątku jesteśmy nastawieni, że w rurze jest wodny roztwór glikolu, a na zewnątrz piaski wodonośne. Tak jest najlepiej.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 73 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony