dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 74 z 92
Pokaż wyniki od 1.461 do 1.480 z 1825
  1. #1461
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PWA

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Ząbki
    Kod pocztowy
    05-091
    Posty
    6

    Domyślnie czy moje warunki geotechniczne są dobre dla GWC wodnego?

    Witajcie,
    Czytam nałogowo FM od dobrych kilku miesięcy (jak tylko zdecydowaliśmy się na zakup działki budowlanej), ale dotychczas nie udzielałem się na Forum, jest to mój debiut, zatem kilka słów o inwestycji:
    Lokalizacja: bezpośrednie obrzeża Warszawy, teren płaski
    Budynek składa się z 2 części:
    - jednokondygnacyjna o powierzchni ok. 80 m2 i kubaturze 200 m3 zamieszkiwana przez 2 starsze osoby + 1 na kilka godzin codziennie do pomocy
    - dwukondygnacyjna o powierzchni ok 180 m2 i kubaturze ok. 500m3, zamieszkiwana przez 2 osoby dorosłe i 2 małych dzieci.
    + garaż 38m2 (w bryle budynku, nieogrzewany).

    Jestem na etapie tworzenia projektu budowlanego.
    Będzie WM i rozważamy GWC, chyba najbliżej mi do GWC wodnego.

    W opinii geotechnicznej (nie wiem na ile to jest to istotne, ale podaję odwierty wykonane pod koniec grudnia 2016) jest następująca informacja:
    - do głębokości 1,3 m. nasypy niekontrolowane, pod nimi gliny pylaste zwięzłe i gliny pylaste w stanie twardoplastycznym (w ich obrębie w przedziale głębokości 2,9m-3,7m pod powierzchnią terenu występuje przewarstwienie piasków drobnych w stanie średnio zagęszczonym. Kompleks osadów spoistych zalega co najmniej do głębokości 4 metrów.
    - warstwę wodonośną nawiercono na głębokości 2,9-3,1m, a naporowy poziom lustra wody gruntowej ustabilizował się na głębokości 2,2-2,4m pod powierzchnia terenu. W jednym z otworów na głębokości 1,4m stwierdzono niewielkie sączenia wody gruntowej. Po intensywnych opadach i podczas roztopów, intensywność sączeń na stropie warstwy gruntów spoistych, może się zwiększać. W okresie suchym wody te mogą całkowicie zanikać.

    Przy takich warunkach gruntowych, który GWC robić? Wodny? A jeśli tak to kopać owe 2,4m, czy może jednak pójść w żwirowca?
    Pozdrawiam,
    Piotrek

  2. #1462
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Diabli wiedzą co w tych nasypach siedzi. Sporo glinowatych utworów. Sączenia...
    Poszedłbym w glikolowca. Przeponowy jest to nawet w gnojówie może leżeć.
    Ze żwirowcem trzeba ostrożnie, bo jak się czego nie dopatrzy to wydatki są a przyjemności nie ma.
    Gdyby tam były piachy i żwiry a woda na -4m to bym się nie zastanawiał.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #1463
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PWA

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Ząbki
    Kod pocztowy
    05-091
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki Adamie za szybką odpowiedź.
    Rozmawiałem z firmą, która w ciemno wyceniła mi żwirowca, przesłałem im tę Opinię i powiedzieli dokładnie to co Ty tj. żwirowca nie zaryzykują się podjąć. W takich warunkach widzą glikolowca kopanego na 1,4 - 1,5m. Zastanawiam się czy aby nie jest to zbyt płytko, skoro będzie to tuż pod nasypami niekontrolowanymi a w dodatku lustro wody będzie ok. 0,8-0,9m niżej? Dodam, że badanie było zimą, więc może w lecie wody się jeszcze obniżą i z opcji schładzania powietrza nawiewanego będą nici.
    Mam zagwozdkę z firmami od WM. Nim napisze na "białej liście pytanie" to czy możecie kogoś polecić z woj. Mazowieckiego?
    Dostałem wycenę od firmy "zaprzyjaźnionej" z moim Projektantem więc postanowiłem sprawdzić w dwóch innych i każdy co innego mówi (jedni przekonują do wymienników obrotowych drudzy do przeciwprądowych, jedni mówią, że u mnie najlepsza będzie jedna centrala z przepustnicami, drudzy że takie rozwiązanie jest bez sensu i trzeba zrobić dwie centrale). Normalnie zwariować można.
    pozdrawiam,
    p

  4. #1464
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wcale bym rekuperacji nie robił tylko wentylację mechaniczną.
    Jest kilka powodów...
    A jak nie wiadomo o co chodzi to...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #1465
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wcale bym rekuperacji nie robił tylko wentylację mechaniczną.
    Jest kilka powodów...
    A jak nie wiadomo o co chodzi to...

    Adam M.
    Dlaczego bez reku?? Jak już masz WM to kwestia dokupienia tylko wymiennika za 500-600z trochę xps 4 końcówek do podpięcia i jakichś wajch na bypas.I z anemostatu wieje w największe mrozy 15-18*C a z ggwc jak ja mam tylko ok 7*C przy (-16) - za chłodnicą 3-4*C resztę chapnęło na strychu i w garażu
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #1466
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Jak się robi "tymi ręcami" to można mieć wszystko.
    Usiądziesz, pomyślisz, kupisz trochę blachy a potem...
    Kątówka, młotek trochę pracy - i rakieta przed domem stoi!
    Tylko nie każdy radzi sobie z narzędziami równie dobrze, nie każdy ma czas.
    A jak chcesz kupić - to ceny są wysokie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #1467

    Domyślnie

    Cytat Napisał PWA Zobacz post
    Przy takich warunkach gruntowych, który GWC robić? Wodny? A jeśli tak to kopać owe 2,4m, czy może jednak pójść w żwirowca?
    Żwirowy GWC byłby najlepszy, najtanszy, nie rujnuje powierzchni gruntu - humus. Zajmuje tylko kilkanaście m2 powierzchni gruntu.
    Środowisko które go otacza musi być gruntem rodzimym nie nawiezionym i niewiadomego pochodzenia. Macie racje że zastosowanie żwirowego GWC w takich warunkach jest ryzykowne.
    Bez wypiętrzania ponad teren do jego wydajności 400m3/h wystarczy że woda gruntowa bedzie poniżej 1m. Wtedy trzeba go wykonać bardziej płaski.
    To tyle na Twoje wątpliwosci.

  8. #1468
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    Witam, panowie nie moge się nigdzie doszukać ...
    Ułożyć rury od GWC pod wylewką piwnicy ??

  9. #1469
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Takie szybkie pytanie jeżeli jako nagrzewnicę wykorzystuje klimatyzator AUX AFC-68HC-(3+1)R bez silnika.
    Jak najlepiej połączyć nagrzewnice i chłodnicę, szeregowo czy równolegle? Mam dwie pętle PE 25 po 100m łączone równolegle, czy tu nie lepiej też zrobić połączenie równoległe?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  10. #1470
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Ktoś podpowie w temacie powyżej? Skłaniał bym się do podłaczenia równoległego, bo w teori będzie miał mniejsze opory. Ale sam już nie wiem czy dobrze myśle. Dodam, że chłodnica ma opór hydrauliczny 11,7kPa natomiast nagrzewnica 24,6kPa.
    Tą samą kwestę rozważam z podpieciem tych fancoil do pompy ciepła, będzie 3szt. w calej ilstalacji, i tam chyba też najlepiej było by połączyć chłodonicę i nagrzewnice równolegle?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  11. #1471

    Domyślnie

    Witam, mam takie pytanie. Mam rów melioracyjny na działce 42m długości. Przy okazji przekopywania go chciałbym przy okazji zakopać w nim 2 pętle po 100m przewodu pe32 na głębokości 2metry. Teren gliniasty i podmokły. Teraz pytanie czy zasypywać go gliną tak jak było, czy zasypać piachem. Po to aby w tym rowie stała woda spływając z działki i dzięki temu uzyskam więcej ciepła. Dobrze rozumuję?

  12. #1472
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Jakie macie teraz temperatury zasilania ggwc?? U mnie dobija pomału do 18*C
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #1473
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jakie macie teraz temperatury zasilania ggwc?? U mnie dobija pomału do 18*C
    Moje GWC rurowe w tej chwili 15,3* przy 30* na zewnątrz i max wydajności wentylacji...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #1474
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Pierwsze koty za płoty, czyli położone ok. 100m rury PE 25x2,3 (niebieska, wodna) pod budynkiem (ok. 0,5m poniżej chudziaka) oraz drugie ok. 100m poza budynkiem (pętle w wykopie ok. 1,2x11m na głębokości 1,5-1,8m). Bardzo bym prosił o dalsze wskazówki, najlepiej jak dla laika, żebym mógł instalatorowi przekazać, bo jeszcze czegoś takiego nie robił . Na razie mam kilka takich pytań:
    1) Jak powinien wyglądać układ? To może być układ zamknięty? Myślałem o czymś takim:
    - 2 pętle 100m fi 25
    -> połączenie powrotów z pętli w jedną rurę (jaka średnica?)
    -> nagrzewnica
    -> tutaj myślałem żeby wstawić podłączenie do sieci wodnej z zaworem, żeby dopuścić wody po wlaniu glikolu i podnieść ciśnienie
    -> jakiś manometr?
    -> pompa
    -> rozwidlenie na dwa zasilania pętli.
    Tak to ma wyglądać? Bo po przejrzeniu wątku widziałem, że niektórzy dają naczynie wyrównawcze bodajże....
    2) Możecie podać jakieś linki do nagrzewnic, które warto zastosować? Te co znalazłem są raczej na wyższe parametry ciepła...
    3) Za jaką pompką się rozglądać? Raczej chciałbym coś energooszczędnego. Sterowaniem chciałbym, żeby zajął się rekuperator (chyba AirPack Tessli ma taką możliwość, ale musiałbym sprawdzić w DTR'ce)...
    Dzięki za odzew ...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 23-06-2017 o 15:32
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  15. #1475
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Jak będę w domu na obiad to ci narysuję schemat...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170624_131441.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	391763
    Obok odpowietrznika automatycznego jest manometr ...
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 24-06-2017 o 13:18
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #1476
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    @jasio71: Wielkie dzięki za schemat . Na powrocie masz drugie podłączenie do napełniania (to naprzeciw opisanego)? Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem termometrów na zasilaniu i powrocie...

    A jakieś linki do przykładowej nagrzewnicy / pompki itd. możecie podać?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  17. #1477
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    @jasio71: Wielkie dzięki za schemat . Na powrocie masz drugie podłączenie do napełniania (to naprzeciw opisanego)? Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem termometrów na zasilaniu i powrocie...

    A jakieś linki do przykładowej nagrzewnicy / pompki itd. możecie podać?
    Tak ten drugi zawór jest też do napełniania...
    Aby napełnić układ potrzebujesz jakiś zewnętrzny zbiornik z pompą ( przynajmniej ja tak robię...), Do jednego przyłącza tłoczysz płyn a drugim się przelewa z powrotem do tego zbiornika aż się odpowietrzy...

    Jeżeli chodzi o wymienniki to może być np taki http://allegro.pl/chlodnica-wodna-ka...857810589.html ( jak ktoś chce oryginalny i ma dużo kasy...)
    Ja często używam skraplaczy chłodniczych z dorobioną obudową wraz z tacą na skropliny np coś takiego...
    http://allegro.pl/skraplacz-chlodnic...075033469.html

    Pompa to przeważnie taką...http://allegro.pl/pompa-obiegowa-omi...283520414.html
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #1478
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak ten drugi zawór jest też do napełniania...
    Aby napełnić układ potrzebujesz jakiś zewnętrzny zbiornik z pompą ( przynajmniej ja tak robię...), Do jednego przyłącza tłoczysz płyn a drugim się przelewa z powrotem do tego zbiornika aż się odpowietrzy...
    Możesz rozwinąć temat napełniania układu? Dzięki ...

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jeżeli chodzi o wymienniki to może być np taki http://allegro.pl/chlodnica-wodna-kanalowa-termex-cno-250-850m3-2kw-i6857810589.html ( jak ktoś chce oryginalny i ma dużo kasy...)
    Czyli robić czerpnię fi 250 i dopiero za chłodnicą redukcję na 200/160 (w zależności od reku)? Chodzi o zwiększone opory? Bo znalazłem taką CNO-200-IV-1/2" od podobnych parametrach - jakieś przeciwskazania? Widzę też, że mają dedykowane dla GWC (modele GWO-), ale chyba się różnią tylko filtrem (?).

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    a często używam skraplaczy chłodniczych z dorobioną obudową wraz z tacą na skropliny np coś takiego...
    http://allegro.pl/skraplacz-chlodniczy-parownik-bitzer-6-9-kw-nowy-i6075033469.html
    Ciekawy kierunek, średnica jeszcze większa (fi 350) ale w sumie to nie problem - czerpnia może tyle mieć, chyba będzie wtedy ciszej pracować . Z czego robisz obudowę? Z blachy czy jakiś laminat?

    Wg opisu można ją stosować tylko w instalacjach wodnych i nie powinna pracować z glikolem (?). Taka pompka by się chyba nadawała: OMEGA 2 25/4 AUTO - energooszczędna, może pracować z glikolem, ale cena już sporo wyższa...

    BTW, jak rozwiązujecie sterowanie GGWC? Gdzieś spotkałem się z informacją, że powinny być dwie czerpnie: jedna z wymiennikiem ciepła GGWC, druga bez i sterowanie by-passem, z której czerpni ma brać powietrze. Dotychczas myślałem, że wystarczy jedna czerpnia z wymiennikiem ciepła GGWC i sterowanie tylko pompką, czyli układ pracuje np. poniżej 0st.C i powyżej 25st.C, a w pozostałym czasie powietrze po prostu sobie przepływa przez wymiennik bez grzania/chłodzenia (bo pompa nie pracuje). Więc w końcu jak proponujecie?

    @jakiek71: jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc ...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 25-06-2017 o 12:22
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  19. #1479
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Może od końca...
    Chłodnica GGWC jest montowana na ogół na czerpni przed centralą wentylacyjną...
    Powietrze leci zawsze przez chłodnicę a jedynie sterujesz załączaniem pompy obiegowej...

    Nie wiem co jest w opisie ale na opakowaniu pompy jest napisane że można stosować do układów solarnych a więc na glikolu...
    Od lat takie stosuję i nie było problemu...

    Chłodnicę ze skraplaczy chłodniczych zwykle montuję jako integralna część centrali wentylacyjnej szytej na miarę...

    Ja zawsze staram się montować chłodnicę o rozmiarze większym niż średnica głównych kanałów dla zwiększenia wydajności...

    Nie wiem co mam ci rozwinąć z tym napełnianiem...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #1480
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Nie wiem co jest w opisie ale na opakowaniu pompy jest napisane że można stosować do układów solarnych a więc na glikolu...
    Od lat takie stosuję i nie było problemu...
    Masz rację, na szybko to: "Pompy nie mogą pracować w obiegach wodnych lub w obiegach zawierających wodę z glikolem w których mogą występować zanieczyszczenia stałe (np. kawałki rdzy, kamienia kotłowego)." na stronie producenta przeczytałem, jako brak możliwości pracy z glikolem. Oczywiście mogą .

    BTW, tak czy siak chyba warto jednak wziąć tą energooszczędną OMEGĘ, bo nawet zakładając pracę na I biegu różnica wynosi 25W. Zakładając pracę jakieś 4 miesiące zimą i 2 miesiące latem, taryfę G12 to daje ok. 45zł oszczędności rocznie. Chyba pożyje dłużej, niż te 4 lata na wyrównanie ceny zakupu?

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Nie wiem co mam ci rozwinąć z tym napełnianiem...?
    Tak pokrótce jak to przeprowadzić, w jakich proporcjach, czym napełniać (sprzęt) itd. Pierwotnie myślałem, że da się nalać trochę glikolu "grawitacyjnie", potem zamknąć układ i "dobić" wodą z sieci, ale chyba nie będzie tak łatwo. THX
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 26-06-2017 o 10:47
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

Strona 74 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony