dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 75 z 92
Pokaż wyniki od 1.481 do 1.500 z 1825
  1. #1481

    Domyślnie

    Panowie,
    na etapie fundamenów zakopałem dwie elastyczne rury fi110 do przeprowadzenia zasialania i powrotu do GWC glikolowego (dwie pętle fi 25). Rury sa puszczone pod ławą fundamentową (na głębokości okolo 1,5 m). Zostały zkopane w odleglości 50 cm od siebie. Prosze powiedzcie, czy nie jest to za mała odleglość? Po wprowadzeniu pętli zasilających i powrotów przez te rury myślę wstrzyknąć tam dlugim wężykiem pianę niskorozprężną. Doradźcie prosze czy tak moze być? czy wewentualnie muszę robić nowe przejście do powrotu, centralnie przez ścianę i później do ziemi (wylewki mam już zrobione).

  2. #1482

  3. #1483
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał riderd Zobacz post
    Panowie,
    na etapie fundamenów zakopałem dwie elastyczne rury fi110 do przeprowadzenia zasialania i powrotu do GWC glikolowego (dwie pętle fi 25). Rury sa puszczone pod ławą fundamentową (na głębokości okolo 1,5 m). Zostały zkopane w odleglości 50 cm od siebie. Prosze powiedzcie, czy nie jest to za mała odleglość? Po wprowadzeniu pętli zasilających i powrotów przez te rury myślę wstrzyknąć tam dlugim wężykiem pianę niskorozprężną. Doradźcie prosze czy tak moze być? czy wewentualnie muszę robić nowe przejście do powrotu, centralnie przez ścianę i później do ziemi (wylewki mam już zrobione).
    A co ci przeszkadza w odległości od siebie...?
    Po prostu pchasz rury zasilania i powrotu do tych twoich przelotek i tyle, czy je później zapianujesz czy zasypiasz piachem to jest bez znaczenia...
    Jak nie masz gdzie to wsadzisz wszystko do jednej rury przelotowej i też będzie działało...
    Szukasz problemu tam gdzie go nie ma...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #1484

    Domyślnie

    Zastanawiałem się czy powrót nie będzie ochładzał zasilania? Niektorzy zalecają poprowadzić powrót i zasilanie daleko od siebie.

  5. #1485
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jestem coraz mniej zadowolony z GGWC chłodnica rzadko przekracza punkt rosy temperatura gruntu 18,5*C na anomestacie ok 20*C. Niby temperatura w domu ok 22-23,5 ale z wilgocią dupa. Wykombinowałem małą modernizację ze studnią którą mama pod garażem tylko nie wiem czy ma to szanse powodzenia? Nie mierzyłem temperatury wody studziennej ale hydrofor poci się jak głupi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GWC.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	69,5 KB
ID:	392870

    Jak nie to to pozostaje klima jako osuszacz
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 11-07-2017 o 04:58
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #1486

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jestem coraz mniej zadowolony z GGWC chłodnica rzadko przekracza punkt rosy temperatura gruntu 18,5*C na anomestacie ok 20*C. Niby temperatura w domu ok 22-23,5 ale z wilgocią dupa........Jak nie to to pozostaje klima jako osuszacz
    Problem jest w tym że powietrze szybko przechodzi przez wymiennik typu glikol/powietrze. Zdąży sie nieco ochłodzić ale nie do tego stopnia żeby nastąpił tzw pkt rosy bo nim ten proces nastąpi powietrze jest już za wymiennikiem. W żwirowym GWC powietrze "sączy" sie przez dużą powierzchnię przekroju żwiru (kilka m2) z szybkością 0,1m/s i ma długi czas żeby pozbyć się wilgoci.
    Np upał/parno przychodzę po południu do domu GWC jest wyłączony (rolet w oknach nie mam) jest parno i duszno. Włączam GWC w ciągu 30min. powietrze w domu ma jeszcze tą samą temperaturę, ale spada wilgotność powietrza i parametry są w tzw "trójkącie" komfortu. Po ok godz. temperatura powietrza zaczyna spadać.


    Dla większości z Was - obszar komfortu w domu - jednoczesne nie przekroczenie parametrów:
    – temperatura: lato 23 – 26 °C; zima 20 – 24 °C
    – wilgotność względna: 40 – 60% (max 35 – 65%)
    – prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi: 0,2 – 0,5 m/s

  7. #1487

    Domyślnie

    Panowie doradźcie, jak to zrobić.
    Kuzyn kupił gotowy zestaw GWC 150m rury 40x2,4, glikol, wymiennik i zestaw pompowy, ma to już zakopane-czeka na centralę.
    Tylko czy kupując ten zestaw może i wszystko będzie działało ok tylko przepłacił za średnice rury, ilość glikolu i super wymiennik.
    Ja się skłaniam do rury wodnej 32 tak jak było radzone i wymiennik z termexu.
    Co myślicie?

  8. #1488
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał mogaris Zobacz post
    Panowie doradźcie, jak to zrobić.
    Kuzyn kupił gotowy zestaw GWC 150m rury 40x2,4, glikol, wymiennik i zestaw pompowy, ma to już zakopane-czeka na centralę.
    Tylko czy kupując ten zestaw może i wszystko będzie działało ok tylko przepłacił za średnice rury, ilość glikolu i super wymiennik.
    Ja się skłaniam do rury wodnej 32 tak jak było radzone i wymiennik z termexu.
    Co myślicie?
    Z ciekawości jaka cena takiego zestawu? Taka rura to lekka przesada, przecież tam wejdzie zabójcza ilość glikolu. Ja za radą tego wątku dałem 2 petlę po 100m PE 25.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  9. #1489

    Domyślnie

    Cenę się dowiem.
    A gdybym w moim przypadku położyć już te 150mb rury 40x2,4 (wejdzie ok 130l glikolu) z działki wyjdzie mi tak:
    8 długości po 18m w odstępach 1m, razem z dobiegiem ok. 150m^2 powierzchni.
    Tylko jak ta rura 40x2,4 będzie się miała do ilości glikolu i pompy która będzie potrzebna na obieg?

    ______________________18m______________________
    | ____________________________________________|1m
    | |____________________________________________
    | ____________________________________________|
    | |____________________________________________
    | ____________________________________________|
    | |____________________________________________
    | ____________________________________________|
    | |
    | |
    | |
    | |
    Jak to rozpatrujecie

  10. #1490
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    To jest dobre rozwiązanie.
    Pompa da sobie radę, bo opory nie największe.
    Tylko glikolu sporo wejdzie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #1491

    Domyślnie

    Mamy dobry dostęp do glikolu, ostatnia sprawa co do grupy pompowej, czy zestaw tego typu jak do solarów:
    Solarna elektroniczna grupa pompowa (Grundfos UPM3 Solar 15-75) dwudrogowa- 2-12 l/min dla glikolu, będzie ok?
    I w przypadku rury 40x2,4 jakiego rzędu przepływy będą odpowiednie?
    Dziękuje Za wszelką pomoc

  12. #1492
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał mogaris Zobacz post
    Cenę się dowiem.
    A gdybym w moim przypadku położyć już te 150mb rury 40x2,4 (wejdzie ok 130l glikolu) z działki wyjdzie mi tak:
    8 długości po 18m w odstępach 1m, razem z dobiegiem ok. 150m^2 powierzchni.
    Tylko jak ta rura 40x2,4 będzie się miała do ilości glikolu i pompy która będzie potrzebna na obieg?

    ______________________18m______________________
    | ____________________________________________|1m
    | |____________________________________________
    | ____________________________________________|
    | |____________________________________________
    | ____________________________________________|
    | |____________________________________________
    | ____________________________________________|
    | |
    | |
    | |
    | |
    Jak to rozpatrujecie
    Nie wygniesz fi40 w metrowym rowie o 180'. Wystarczy dać fi32, a najlepiej 2xfi25.

  13. #1493

    Domyślnie

    Zamieniłem za radą te 150mb 40x2,4 na 150mb 32 bo rzeczywiście ta rura sztywna sakramencko i się nie poddaje, a przy mocniejszym uginaniu aż się załamuje, doradźcie mi jeszcze z tym zestawem pompowym co by było odpowiednie-jakie macie u siebie?

  14. #1494
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Pompa to energooszczędna wilo koszt 400-450zł (jestem zadowolony) chłodnica z juwentu 4 rzędowa fi 200 (mogłem wziąć większą). Rura PE 32 140m w układzie spiralnym na głębokości ok 130cm rury idą w wodzie, przykryta 2cm styropianu. Glikol to koncentrat płynu do chłodnic rozrobiony gdzieś do ok -20*C.
    Zimą to działa super latem średnio.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 14-08-2017 o 18:35
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #1495
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Dziwisz się?
    Latem masz całą masę PARY WODNEJ w powietrzu.
    Ciepło SKRAPLANIA (parowania) Znasz, mam nadzieję?
    CO MA ZROBIĆ z tym strumieniem ciepła ta nagrzewniczka?
    JAK?

    No, jakbyś dał ze trzy takie, jedna za drugą, i pompkę "podkręcił" to...

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 14-08-2017 o 19:57
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #1496
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Ludzie robią błąd ustawiając "to" tylko "na zimę".
    Koszt niewiele większy za odpowiednią wyminennicę lamelową a latem też wtedy działa!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #1497
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Adam temperaturę dobrze zbija chłodnica newiele wyżej niż temperatura gruntu. tylko że grunt szybko się gotuje nie jest to efekt przegrzania od powrotu GGWC. Temperatura w w otworze kontrolnym 20m dalej jest zbliżona do tego z GGWC. Albo za płytko (głębiej się nie dało bez igło filtrów), albo takie warunki gruntowe.
    Rzadko kiedy przekraczam punkt rosy.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #1498

    Domyślnie

    Kolego kulibob a jaką powierzchnię z ciekawości działki zajmuje Ci ta spirala?
    Co do chłodnicy to z Termexu tego typu:




    Proszę powiedzcie mi jeszcze, gdybym miał te 2 pętle z mniejszymi przekrojami to rury w kotłowni łączy się jak w ogrzewania podłogowym do rozdzielacza?

    wymiennik- rura zasilająca 40mm=1 pętla zasilanie+2 pętla zasilanie
    wymiennik-rura powrotu 40mm=1pętla powrót +2 pętla powrót
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiemiennikk.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	13,2 KB
ID:	394841   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	59,4 KB
ID:	394842  
    Ostatnio edytowane przez mogaris ; 18-08-2017 o 08:41

  19. #1499
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    @mogaris Sorry że tak późno ale urlop ... Powierzchnia to ok 20-25m2 a chłodnica to KWC-200-CLW-28X24/IV

    http://www.juwent.com.pl/32/i,66,c,2...iki_ciepla_kwc
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #1500
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Jak już jesteśmy przy temacie wymienników ciepła, to te chłodnice KWC z Juwentu wyglądają całkiem ciekawie. Chcę u siebie podpiąć jeszcze pompę ciepła CWU pod GGWC, a instalator rekuperacji twierdzi, że centrala ma sterowanie wg ciśnień i wilgotności na wlocie/wylocie, więc PC wpięte w układ wentylacji będzie zaburzał jej pracę i zaleca montaż PC osobno. Zastanawiam się np. nad wstawieniem większej chłodnicy (np. KWC-315-CLW-36X40/III - trójrzędowa, bo ma mniejsze opory powietrza niż czterorzędowa, chyba że to nie ma takiego znaczenia), zaraz za nią trójnik "Y" na PC i centralę rekuperacyjną. Podobnie ze wspólną wyrzutnią na dach - połączyć trójnikiem "Y" i razem wyrzucać na dach. PC potrzebuje ok. 350 m3/h, a rekuperator ok. 450 m3/h. Taka chłodnica ma 8,8kW mocy chłodniczej i wydajność 1500 m3/h. Dobrze kombinuję czy nie?

    A tak przy okazji, możecie polecić jakiś prosty sterownik do sterowania pompą GGWC? Żeby można było ustawić włączania np. przy <2 st.C oraz >22 st.C na zewnątrz. Bo to chyba najprostsze rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 26-08-2017 o 20:37
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

Strona 75 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony