dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 76 z 92
Pokaż wyniki od 1.501 do 1.520 z 1825
  1. #1501

    Domyślnie

    Z ciekawości policzyłem jaką "moc chłodniczą" może mieć GWC/GGWC przy optymistycznych warunkach: wentylacja 400m^3/h wymieniając powietrze 26stC na 15stC

    tutaj rachunki

    Poniżej 1,5kW. Albo źle liczę albo hmmm jakoś niespecjalnie dużo.

  2. #1502
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    No, nie może być dużo, bo powietrze to termoizolator.

    Weź 400m3 styropianu, zmroź go i wstaw do jakiej nagrzanej hali - masz to samo.
    Jak na takie warunki, to mało to nie jest jednak.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #1503
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Z ciekawości policzyłem jaką "moc chłodniczą" może mieć GWC/GGWC przy optymistycznych warunkach: wentylacja 400m^3/h wymieniając powietrze 26stC na 15stC

    tutaj rachunki

    Poniżej 1,5kW. Albo źle liczę albo hmmm jakoś niespecjalnie dużo.
    Czyli 36 kWh na dobę...
    Albo 10 godzin pracy na max klimatyzatora 3,5kW w ciągu doby ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #1504
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Czyli 36 kWh na dobę...
    Albo 10 godzin pracy na max klimatyzatora 3,5kW w ciągu doby ...
    W sumie to optymistyczna wiadomość.
    U mnie, w upalne dni tego lata klima 2,5 kW pracowała max. 5 godz. na dobę.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #1505

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    W sumie to optymistyczna wiadomość.
    U mnie, w upalne dni tego lata klima 2,5 kW pracowała max. 5 godz. na dobę.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Jak masz klimę 2,5 to pewnie daje z 5 kWh chłodu, tylko że rzadko kiedy bierze z gniazdka powyżej 0,5.

  6. #1506
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Czyli 36 kWh na dobę...
    Albo 10 godzin pracy na max klimatyzatora 3,5kW w ciągu doby ...
    Tylko, robiąc przepływ 400m3/h przez dom, żeby osiągnąć tę moc, wyrzucasz schłodzone powietrze z domu.
    Zakładając, że te 1,5kW wystarcza, żeby schłodzić dom przy przepływie 400m3/h, to przy zwolnieniu wentylacji do 100m3/h nie musimy schładzać 3/4 powietrza i wystarczy klima o mocy 375W pobierająca przy COP 3,5 107W prądu.
    A o ile więcej prądu biorą wentylatory przepompowujące 400m3 powietrza i pompa GWC niż wentylatory pompując 100m3 bezpośrednio z zewnątrz?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-08-2017 o 00:05

  7. #1507
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko, robiąc przepływ 400m3/h przez dom, żeby osiągnąć tę moc, wyrzucasz schłodzone powietrze z domu.
    Zakładając, że te 1,5kW wystarcza, żeby schłodzić dom przy przepływie 400m3/h, to przy zwolnieniu wentylacji do 100m3/h nie musimy schładzać 3/4 powietrza i wystarczy klima o mocy 375W pobierająca przy COP 3,5 107W prądu.
    A o ile więcej prądu biorą wentylatory przepompowujące 400m3 powietrza i pompa GWC niż wentylatory pompując 100m3 bezpośrednio z zewnątrz?
    Rozumiem że ty klimatyzacją także wentylu jeszcze swoją chałupę...
    Zakładaj klimę bo przecież i tak już wszystko sobie obliczyłeś ...

    Ja mam u siebie GWC o wydajności max powyżej 500m3/h i całą wentylacja zużywa max 210w...
    W moim przypadku to w zupełności wystarcza ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #1508
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ja mam u siebie GWC o wydajności max powyżej 500m3/h i całą wentylacja zużywa max 210w...
    Sporo. Taki Airpack400 przy przy przepływie 117m3/h i oporze 100Pa ciągnie 10W. Zostaje 200W x 3,5 (pesymistycznie przyjmując COP) i mamy 700W chłodu. A potrzebujemy go 1/5 tego, co wentylując 500m3/h. Więc odpowiada to GWC o mocy 3,5kW. A skoro GWC nie ma takiej mocy, to używanie klimatyzacji wyjdzie taniej. I precyzyjnie można sobie sterować, kiedy i ile chłodu chcę, a kiedy ile świeżego powietrza chcę. Zupełnie niezależnie.

  9. #1509
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sporo. Taki Airpack400 przy przy przepływie 117m3/h i oporze 100Pa ciągnie 10W. Zostaje 200W x 3,5 (pesymistycznie przyjmując COP) i mamy 700W chłodu. A potrzebujemy go 1/5 tego, co wentylując 500m3/h. Więc odpowiada to GWC o mocy 3,5kW. A skoro GWC nie ma takiej mocy, to używanie klimatyzacji wyjdzie taniej. I precyzyjnie można sobie sterować, kiedy i ile chłodu chcę, a kiedy ile świeżego powietrza chcę. Zupełnie niezależnie.
    Nie ma to jak teorie...
    W lecie będziesz precyzyjnie sterował ilością świeżego powietrza...?
    Tak samo jak ta precyzyjna ilość chłodu ...

    Tandem WM z GWC sam sobie wszystko reguluje i mam w domu jak na łące ...

    Ty jak sobie chcesz to wietrz chałupę z wydajnością 100m3/h w środku lata i precyzyjnie steruj klimą to wolny kraj...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #1510

    Domyślnie

    Na jakim etapie budowy najlepiej jest wykonać kolektor poziomy? Niebawem zaczniemy budowę, dom na płycie fundamentowej.
    Czy wystarczy zrobić sobie rezerwacje (przepusty na rury w płycie) i kolektor wykonać później czy też kopać pod kolektor przy okazji zbierania warstwy humusu?

    Za domem zostaje kawałek działki o wymiarach 33x22m, grunt gliniasty, miejsce dobrze nasłonecznione. Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła chciałem wykonać do celów wentylacji. Ile pętli wejdzie na takiej działce? Myślałem aby wykorzystać rury PE32 lub 40 i zakopać cały odcinek 200m, przy takim odcinku chyba lepiej będzie dać PE40. Ile miejsca zajmie 200m rury PE40 rozłożonej w postaci rozciągniętej sprężyny? Czy jeden 200 metrowy odcinek będzie wystarczający czy wykorzystać całą dostępną powierzchnię i dać tyle ile wejdzie?

  11. #1511
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Sugeruję zacząć czytać watek od początku i przypomnieć sobie podstawy fizyki.

    Oczekujesz stotrzydziestejdziewiątej odpowiedzi NA TE SAME PYTANIA?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #1512

    Domyślnie

    Cytat Napisał DoBaHaWo Zobacz post
    Na jakim etapie budowy najlepiej jest wykonać kolektor poziomy? Niebawem zaczniemy budowę, dom na płycie fundamentowej.
    Czy wystarczy zrobić sobie rezerwacje (przepusty na rury w płycie) i kolektor wykonać później czy też kopać pod kolektor przy okazji zbierania warstwy humusu?
    ...
    Proponuję zrobić kolektor od razu razem ze wszelkimi wykopami pod płytę fundamentową.

    Ja tak zrobiłem i widząc jakie to było pobojowisko cieszę się z tej decyzji. Też mam glinę i zrobił się taki poligon, że nie wyobrażam sobie kopania kolektora na późniejszym etapie. Poza tym najpierw wykopałem kolektor, a później mogłem ze spokojem wolne miejsce nad nim zagospodarować na potrzeby budowy, tj. miejsce składowania zgarniętego humusu czy też stanowisko do wiązania belek, itp.

  13. #1513

    Domyślnie

    Adamie, czytałem Twoje podstawy a ten wątek przeczytałem do kilkunastej strony i wysiadłem

    Nie znalazłem jednak odpowiedzi ile miejsca zajmie kolektor z 200m PE40 rozłożonej w kręgach i czy to 200m jest wystarczające czy jeśli się zmieści to zrównoleglić kilka takich pętli.

    Na forum jest masa informacji i można by rzecz że wszystko zostało już napisane, pozostaje tylko kwestia czasu na przeczytanie wszystkiego a czasem wątki są mocno rozrośnięte

  14. #1514
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Rozumiem też, że podstawy znasz, wiec w telegraficznym skrócie...
    Powietrze jest termoizolatorem i ciepła nosić "nie umie"
    Zimą, gdy pary wodnej w nim mało jedną świeczką ogrzejesz wielkie jego ilości.
    Rurę fi 40 bardzo źle się gnie. Stosunek pojemności wodnej do powierzchni jest niekorzystny.
    Układanie jej w kręgach to rozrzutność, bo nie mb rury daje energie tylko m2 terenu.

    2 odcinki po 150mb rury fi 25 (po około 1,60zł) to aż dość na potrzeby GWC.
    Licząc po około 25-30W/mb rury kładzionej "na wprost"dysponujemy mocą (grzewczą/chłodniczą) 300 x 25 = 7500W
    NIE DA SIĘ tyle wcisnąć do powietrza. To zapas na wielotygodniowe chłody czy wyciekłe upały.
    Takiego GWC nie zamrozisz/nie zagotujesz.
    Rury łączone równolegle 2 x 150mb.
    Zakopane nie bliżej jak 1m jedna od drugiej po dowolnej trasie i na około 2m ppt.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #1515
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Na początkach LUB na końcach tych pętli daj zawór (w sumie dwa).
    Bardzo ułatwiają życie przy odpowietrzaniu tego.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #1516

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki za odpowiedź
    Czy warto dołożyć do rury ze ścianką 3mm czy lepiej wybrać 2mm kosztem wytrzymałości ale mieć lepszą przewodność cieplną?

  17. #1517
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    O co Tobie chodzi?
    Typowa rura, niebieska do wody ma trwałość w ziemi rzędu 100 lat.
    Potrzebujesz o trwałości 200 czy 300 lat?
    Ciśnienia w układzie to około 1,5bar.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #1518

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    O co Tobie chodzi?
    Typowa rura, niebieska do wody ma trwałość w ziemi rzędu 100 lat.
    Potrzebujesz o trwałości 200 czy 300 lat?
    Ciśnienia w układzie to około 1,5bar.
    Adam M.
    Po prostu znalazłem rurę PE o ściankach 2 i 3mm i zastanawiam się którą wybrać. Nie jest napisane która jest typowa a która nie

  19. #1519
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tandem WM z GWC sam sobie wszystko reguluje i mam w domu jak na łące ...
    24/7 masz wentylację 500m3/h? Czy też bajki opowiadasz o tej samoregulacji i regulujesz przepływem dwoma powiązanymi rzeczami - wentylacją i chłodzeniem?

  20. #1520
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    24/7 masz wentylację 500m3/h? Czy też bajki opowiadasz o tej samoregulacji i regulujesz przepływem dwoma powiązanymi rzeczami - wentylacją i chłodzeniem?
    To samo się steruje ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 76 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony