dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Kontrola szczelnosci instalacji - jak?

    Wykonawca instalacji c.o., wod-kan i gaz ma w obowiazku dokonac kontroli szczelnosci. Jak to sie fachowo robi?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Spinasz całość instalacji co+wu, w jednym miejscu montujesz manometr (najlepiej z dużą tarczą) i pompujesz powietrze . Potem zostaje poczekać na wskazania manometru o ile i czy w ogóle spadnie.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Spinasz całość instalacji co+wu, w jednym miejscu montujesz manometr (najlepiej z dużą tarczą) i pompujesz powietrze . Potem zostaje poczekać na wskazania manometru o ile i czy w ogóle spadnie.

    dodam tylko ze powinno sie zostawic taka tkz napompowana instalacje np. na cala noc

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    przepisy mówią na temat instalacji gazowej

    próbia szczelności sprężonym powietrzem o ciśnieniu:
    0,05 MPa przez okres 30 minut
    0,1.MPa przez pokoje mieszkalne piwnice i garaże przez okres 30 min
    5 kPa gazomierz wraz z przyborami gazowymi przez okres 15 min.
    podstawa prawna Prawo Budowlane i Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

    instalacja z tworzywa, czas i sposób określa producent,
    ze względu na to, że rury muszą się mieć czas rozprężyć, z reguły próbę powinno się rozpocząć po dwóch godzinach od napełnienia wodą instalacji,
    po tym czasie uzupełnić wodę do ciśnienia próby i sprawdzać przy 1,5 ciśnienia roboczego tj.
    co 0,45 MPa
    woda 0,9 MPa
    obydwie próby przez pół godziny

  5. #5

    Domyślnie

    Ja zawsze robiłem próbę na instalacji wodnej -wodą a na instalacji sprężonego powietrza , gazu - powietrzem. Zawsze nabijałem o połowę więcej niż ma pracować instalacja , jeżeli woda ma mieć 4 bary to nabijałem 6,5 bara i czekamy godzinę zerkając na manometr.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Empus
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    78
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A ja mam pytanko, o ile może spaść wartość ciśnienia dla instalacji wody i co. Instalatorzy napompowali instalację wody do 10,1 bara po 2 dniach spadło do 8,7bara, instalacja co nabita była do 6,1 jest 5,1. Czy oznacza to, że gdzieś ta woda ucieka czy to normalne ??

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Empus Zobacz post
    A ja mam pytanko, o ile może spaść wartość ciśnienia dla instalacji wody i co. Instalatorzy napompowali instalację wody do 10,1 bara po 2 dniach spadło do 8,7bara, instalacja co nabita była do 6,1 jest 5,1. Czy oznacza to, że gdzieś ta woda ucieka czy to normalne ??
    pada pytanie czy instalacja była prawidłowo odpowietrzona do wykonania próby? jeśli tak to jest nieszczelna

    niekiedy pozostałe powietrze w rurach uchodzi a woda gdyż ma większe cząsteczki nie, dlatego powinno się wykonywać próbę wodą oczywiście oprócz instalacji gazowych
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  8. #8

    Domyślnie

    Hmm a różnica temperatur nie da takiego wahania ciśnienia?

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Hydrospaw89

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Szpiegowo
    Kod pocztowy
    87-610
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Założyłem instalację miedziana na układzie cisnieniowym. Kocioł jest podlaczony do instalacji z zasobnikiem przez wymiennik plytowy 30kw. Zamontowalem naczynie przepłonowe 30l. Przez 2 dni dopuszczalem wode na 3bar i caly czas spaduje do 0. Przewiduje przeciek, tylko jest taki problem, ze sa polozone juz plytki. Jak sprawdzic gdzie leci? czy jest jakis przedmiot do tego? gdy robilem proby szczelnosci przed zalaniem byla pozytywna.

  10. #10

    Domyślnie

    To zobacz wizualnie czy w samej kotłowni nic nie przecieka. Pod płytkami już tak szybko nie zobaczysz wycieków.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony