dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 26
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 530

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar roby2603
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???

    Zaczynam budowę i już nie mogę spać wymyślając sposób ogrzewania. Dom z poddaszem 87 m2, podpiwniczony. Węgiel odpada bo kręgosłup już nie ten. Zdecydowany jestem na wentylację z rekuperatorem, ale bez GWC (koszty). No i co dalej? Może kominek (który i tak będzie) z systemem DGP i do tego elektrycznie podgrzewana podłoga? A co z ciepłą wodą, może system solarny do podgrzewania? Nie wiem czy to się kupy trzyma, no i koszty instalacji tego wszystkiego , a miało być mądrze i tanio. Może ktoś coś zaproponuje?

  2. #2

    Domyślnie Re: JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???

    Cytat Napisał roby2603
    Zaczynam budowę i już nie mogę spać wymyślając sposób ogrzewania. Dom z poddaszem 87 m2, podpiwniczony. Węgiel odpada bo kręgosłup już nie ten. Zdecydowany jestem na wentylację z rekuperatorem, ale bez GWC (koszty). No i co dalej? Może kominek (który i tak będzie) z systemem DGP i do tego elektrycznie podgrzewana podłoga? A co z ciepłą wodą, może system solarny do podgrzewania? Nie wiem czy to się kupy trzyma, no i koszty instalacji tego wszystkiego , a miało być mądrze i tanio. Może ktoś coś zaproponuje?
    jeśli chcesz grzać kominkiem to na lato potrzebujesz solarów , grzanie kominkiem wiąże się z codziennym dokładaniem do niego . Może pompa ciepła ? , do tak małego domku instalacja nie powinna być droga .

  3. #3

    Domyślnie

    a czym się różni noszenie drewna od noszenia węgla ??

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.686

    Domyślnie

    Jak ma być mądrze to kotłownia w salonie do tego nie pasuje. Okazjonalnie można sobie podpalić w kominku dla przyjemności te 2-3 razy w miesiącu.
    Kręgosłup nie ten, skąd ja to znam Ten argument też ważny bo drewno musisz sobie porąbać, składować, nosić. Jak za te usługi zapłacisz to tanio już nie będzie.

    Ogrzewanie elektryczne, będzie najdroższe w eksploatacji. Choć tańsze w wykonaniu.

    Pomysł z pompą ciepła jest chyba najbardziej trafiony zwłaszcza że dopiero rozpoczynasz budowę, można uniknąć wielu kosztów i zoptymalizować żeby było jak najtaniej w przyszłości.
    Masz także wodę użytkową cały rok na żądanie w wystarczającej ilości.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ja bym poszedł takim tokiem rozumowania.

    1. Czy jest gaz na działce? Tak --> kocioł na gaz.
    2. Jeśli nie ma gazu, a będzie niedługo --> kocioł na propan + zbiornik, później podłączenie gazu ziemnego i zamiana palnika w kotle.
    3. Jeśli gazu nie ma, nie będzie albo jest ale daleko, ścieżki są dwie.
    a) ogrzewanie tanim paliwem, ale upierdliwe -- na drewno lub węgiel,
    b) ogrzewanie drogim nośnikiem energii, ale wygodne -- propan z butli, olej, prąd.

    I ja bym poszedł w kierunku wariantu b), optymalizując odpowiednio budynek, tj.:
    * likwidacja kominów (ew. komin stalowy dla kominka),
    * docieplenie,
    * piece akumulacyjne,
    * zadbanie o duże uzyski cieplne z energii słonecznej.

    I jednak zrobiłbym wyjście z centrali wentylacyjnej do GWC na przyszłość, choćbyś miał mieć czerpnię metr od okna...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar roby2603
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi. Gaz ma być, ale za jakieś 7-8 lat, a kominkiem rzeczywiście od czasu do czasu. Pompa ciepła? i nic więcej ? To wystarczy? Muszę poczytać więcej. A co do prądu, to podobno przy dobrej izolacji i małym metrażu nie wychodzi się tak źle, ale tylko podobno. MASAKRA

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał roby2603
    Dzięki za podpowiedzi. Gaz ma być, ale za jakieś 7-8 lat, a kominkiem rzeczywiście od czasu do czasu. Pompa ciepła? i nic więcej ? To wystarczy? Muszę poczytać więcej. A co do prądu, to podobno przy dobrej izolacji i małym metrażu nie wychodzi się tak źle, ale tylko podobno. MASAKRA
    Jak ma byc gaz to moze kocioł elektryczny, a później zamiana na gazowy? Ale kto zagwarantuje, że ten gaz wtedy będzie? Pompa ciepła? Przy tak małym domu jak przeznaczysz pieniądze na pompę ciepła na budowę cieplejszego domu to kto wie, czy koszty użytkowania nie wyjdą podobnie?
    Solary? Zapomnij. Bojler elektryczny da wyższy komfort i będzie tańszy w zakupie i eksploatacji (jeśli doliczy się dodatkowe koszty kredytu).

  8. #8

    Domyślnie

    Wyłącznie samym prądzie nie opierałbym wszystkich systemów które ma się w domu .Konieczna jest jakaś alternatywa .U mnie nie było prądu przez kilka dni i gdyby nie to ze mam kocioł węglowy i działa to wszystko grawitacyjnie przez te dni nie dało by się mieszkać(temperatury -20 na zewnątrz).
    Jeśli ogrzewanie elektryczne to koniecznie kominek w salonie chociaż tam będzie ciepło .

  9. #9

    Domyślnie

    mieszkam w takim małym domu D06 z Muratora od IX 2006 roku
    ogrzewanie- kominek 12 kw z DGP
    ciepła woda w łazience- elektryczny bojler 100l
    ciepła woda w kuchni- pod zlewem przepływowy ogrzewacz wody 3 kw, naczynia myję w zmywarce
    posiadam 4 elektryczne grzejniki promiennikowe 1,5 kw do grzania jak wyjeżdżamy na dłużej

    koszty prądu- za rok średnio 3 tyś. zł ( wodę mam ze studni)
    za drewno płacę ok. 1700 zł rocznie- 12 kubików
    rodzina trzy osobowa o plastycznym czasie pracy

    i jeszcze to poczytaj
    http://forum.muratordom.pl/czym-i-ja...go,t177083.htm

  10. #10

    Domyślnie

    cześć,
    przy tak małym domu to ja bym postarał się zbudować w miarę energooszczędny, grzał elektrycznie akumulacyjnie w II taryfie, albo pompą ciepła, taka z 5 KW by wystarczyła. Kominek jest więc jest czym wspomagać w razie dużych mrozów lub braku prądu. Pompę można kupić taką najprostrzą z bezpośrednim parowaniem w granicach 16 tys zł + wykoanie kolektora poziomego lub dla odważniejszych powietrze-woda w podobnej cenie.
    Takie moje przenyślenia w tym temacie....
    Pozdrawiam - Daniel

  11. #11

    Domyślnie

    PostWysłany: Sob, 30 Styczeń 2010 14:50 Temat postu:
    mieszkam w takim małym domu D06 z Muratora od IX 2006 roku
    ogrzewanie- kominek 12 kw z DGP
    ciepła woda w łazience- elektryczny bojler 100l
    ciepła woda w kuchni- pod zlewem przepływowy ogrzewacz wody 3 kw, naczynia myję w zmywarce
    posiadam 4 elektryczne grzejniki promiennikowe 1,5 kw do grzania jak wyjeżdżamy na dłużej
    Gdybym dzisiaj budował, to właśnie w podobny sposób rozwiązałbym problem.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.686

    Domyślnie

    Cytat Napisał roby2603
    Dzięki za podpowiedzi. Gaz ma być, ale za jakieś 7-8 lat, a kominkiem rzeczywiście od czasu do czasu. Pompa ciepła? i nic więcej ? To wystarczy? Muszę poczytać więcej. A co do prądu, to podobno przy dobrej izolacji i małym metrażu nie wychodzi się tak źle, ale tylko podobno. MASAKRA
    Podobno, ale na pewno przy pompie ciepła masz rachunki 4-krotnie niższe. I nic nie musisz przy ogrzewaniu robić.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pompxxla
    Cytat Napisał roby2603
    Dzięki za podpowiedzi. Gaz ma być, ale za jakieś 7-8 lat, a kominkiem rzeczywiście od czasu do czasu. Pompa ciepła? i nic więcej ? To wystarczy? Muszę poczytać więcej. A co do prądu, to podobno przy dobrej izolacji i małym metrażu nie wychodzi się tak źle, ale tylko podobno. MASAKRA
    Podobno, ale na pewno przy pompie ciepła masz rachunki 4-krotnie niższe. I nic nie musisz przy ogrzewaniu robić.
    Niestety instalacja pompy ciepła kosztuje krocie!
    No i z tymi rachunkami przesadzasz i to zdrowo.
    Do autora wątku: jeśli rzeczywiście chcesz mądrze i tanio to nie wymyślaj cudów i poczytaj posty j-j!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.686

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko
    No i z tymi rachunkami przesadzasz i to zdrowo.
    Na tym forum łatwo znajdziesz koszty eksploatacyjne ogrzewania pompą ciepła, dla różnych domów. Wystarczy poczytać
    A zresztą, nawet gdy mamy kiepską instalacje z COP=3 to i tak mamy rachunki dokładnie 3-krotnie niższe niż grzejąc bezpośrednio prądem.
    Chyba że nie umiesz liczyć?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pompxxla
    Chyba że nie umiesz liczyć?

    Ciekawe jak ten twój COP wyglądał by kilka dni temu przy temperaturach poniżej -10oC.

    Do kosztów ogrzewania należy doliczyć koszty instalacji, koszty ewentualnego kredytu, konserwacji ... a na końcu złomowania drogi fanatyku pompek.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar roby2603
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    118
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Trochę boję się tej PC, no i nie mogę się dokopać jaki byłby całkowity koszt instalacji, ale wentylacje z rekuperatorem i tak trzeba robić?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał TypeR
    przy tak małym domu to ja bym postarał się zbudować w miarę energooszczędny, grzał elektrycznie akumulacyjnie w II taryfie, albo pompą ciepła, taka z 5 KW by wystarczyła.
    Moim zdaniem pompa ciepła do małego, dobrze docieplonego domu, to bezsens. Co najwyżej pompa ciepła powietrze-powietrze, choćby w formie klimatyzatora z funkcją grzania. Każda inna będzie za droga inwestycyjnie, a mały dom dobrze docieplony zużywa na tyle mało ciepła, że różnica w kosztach ogrzewania uniemożliwi zwrot z inwestycji. Są na to spore szanse.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    Cytat Napisał TypeR
    przy tak małym domu to ja bym postarał się zbudować w miarę energooszczędny, grzał elektrycznie akumulacyjnie w II taryfie, albo pompą ciepła, taka z 5 KW by wystarczyła.
    Moim zdaniem pompa ciepła do małego, dobrze docieplonego domu, to bezsens. Co najwyżej pompa ciepła powietrze-powietrze, choćby w formie klimatyzatora z funkcją grzania. Każda inna będzie za droga inwestycyjnie, a mały dom dobrze docieplony zużywa na tyle mało ciepła, że różnica w kosztach ogrzewania uniemożliwi zwrot z inwestycji. Są na to spore szanse.
    Dokładnie tak. W przypadku niewielkiej kubatury do ogrzewania najlepszym pod względem komfortu i ekonomiczności rozwiązaniem będzie kocioł gazowy, najlepiej kondensacyjny.
    pozdrawiam
    Łukasz

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz_p
    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    Cytat Napisał TypeR
    przy tak małym domu to ja bym postarał się zbudować w miarę energooszczędny, grzał elektrycznie akumulacyjnie w II taryfie, albo pompą ciepła, taka z 5 KW by wystarczyła.
    Moim zdaniem pompa ciepła do małego, dobrze docieplonego domu, to bezsens. Co najwyżej pompa ciepła powietrze-powietrze, choćby w formie klimatyzatora z funkcją grzania. Każda inna będzie za droga inwestycyjnie, a mały dom dobrze docieplony zużywa na tyle mało ciepła, że różnica w kosztach ogrzewania uniemożliwi zwrot z inwestycji. Są na to spore szanse.
    Dokładnie tak. W przypadku niewielkiej kubatury do ogrzewania najlepszym pod względem komfortu i ekonomiczności rozwiązaniem będzie kocioł gazowy, najlepiej kondensacyjny.
    Cześć,
    no ale z tego co napisał kolega gaz będzie miał za kilka lat, więc albo kotłownia w salonie (kominek), albo groszek i miejsce na składowanie, czyszczenie pieca, komina itp.
    Ja piszę ze swojego punktu widzenia, ogrzewanie oparte na elektryce w tak małym domu dobrze ocieplonym się sprawdzi napewno. Tyle że faktyczne będzie minimum 3 razy droższe w eksploatacji niż pompa ciepła.
    Ja miałem podobne dylematy, gazu u nas nie ma, eko-groszek odpada ze względu na obsługę, składowanie itp. Chcieliśmy coś bezobsługowego, więc albo prąd albo PC. Zainwestowaliśmy w PC, koszt całości, czyli odwiertów (mała działka, nie dało rady pozimego zrobić), podłogówki 187 m2 z całym osprzętem i kotłowni z pompą ciepła 10 KW to ~ 56 tys. zł. Dużo kasy fakt, ale grzanie już kosztuje mniej, od 12 grudnia do 12 stycznia za cały prąd w domu wyszło 420 zł, od 12 stycznia do przedwczoraj w granicach 300 zł. Jest to pierwszy sezon grzewczy. Nie mamy II taryfy, ale z tego co widzę to spokojnie się pompa w niej wyrobi, temperatura spada o ~ 1 C w przedziale I taryfy jak pompa stoi, czyli można jeszcze zejść niżej z opłatami. Grzejąc prądem było by za pierwszy miesiąc w granicach 1200-1500 zł licząc sprawność PC na poziomie 3-3,5.
    Nie liczyłem okresu zwrotu inwestycji bo dla mnie to nie ma większego sensu, grzać dom trzeba, a komfort użytkowania kosztuje, więc droga inwestycja niższe rachunki za grzanie. A kiedy to się zwróci....nie wiem
    Pozdrawiam - Daniel

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał TypeR
    Zainwestowaliśmy w PC, koszt całości, czyli odwiertów (mała działka, nie dało rady pozimego zrobić), podłogówki 187 m2 z całym osprzętem i kotłowni z pompą ciepła 10 KW to ~ 56 tys. zł. Dużo kasy fakt, ale grzanie już kosztuje mniej, od 12 grudnia do 12 stycznia za cały prąd w domu wyszło 420 zł, od 12 stycznia do przedwczoraj w granicach 300 zł. Jest to pierwszy sezon grzewczy.
    Dom pasywny o takiej powierzchni (187m^2, czy tak?) zużywałby ciepła za ok. 1900 PLN rocznie, przy założeniu grzania piecami akumulacyjnymi. Czyli zamiast wydawać kasę na pompę ciepła mógłbyś ogrzewać go za darmo przez ponad 29 lat.

    Moim zdaniem taka inwestycja w pompę ciepła jest bez sensu...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Strona 1 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony