dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie dachu - weryfikacja koncepcji

    Witajcie,
    mój dach wygląda obecnie jak na załączonym obrazku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	6,9 KB
ID:	304318

    Ściana zewnętrzna ocieplona styropianem, który jest wyciągnięty do wysokości murłaty i ścięty pod kątem równym kątowi dachu z pozostawieniem 3cm na szczelinę wentylacyjną. Krokwie wysokości 18cm, dach deskowany, na to papa i blachodachówka. W kalenicy - rozcięte deskowanie i papa, zabezpieczone taśmą kalenicową

    Chciałbym zabrać się za ocieplenie i tutaj chciałbym potwierdzić to, co udało mi się ustalić:

    • wełna między krokwie - 15cm - pozostaje wtedy 3cm między deskowaniem a wełną
    • sznurkowanie
    • wełna grubości 10cm nabijana na wieszaki do profili G-K
    • folia paroizolacyjna
    • zabudowa G-K


    Sposób łączenia styropianu i wełny:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	polaczenie_ocieplenia.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	42,8 KB
ID:	304319

    Czyli wełna "dojdzie" do dociętego pod kątem dachu styropianu.

    Czy o czymś nie zapomniałem w tym przypadku?
    Pytanie dodatkowe - czy nie bezpieczniej np. wykonać sznurkowanie (lub nabicie łat) na deskowaniu, od spodu, przed pierwszą warstwą wełny, aby zapewnić, że szczelina wentylacyjna nie zostanie "zatkana" przy układaniu wełny?

    Będę wdzięczny za opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem jak to zrobiłem, że umieściłem post w sekcji "Dachy" zamiast "Izolacje". Proszę moderatora o przeniesienie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Niepotrzebna robota. Będzie dobrze. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  4. #4

    Domyślnie

    Mis*n mówisz o dodatkowym sznurkowaniu jako niepotrzebnej robocie?
    Rozumiem, że reszta rozsądnie zaplanowana?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    Ściana zewnętrzna ocieplona styropianem, który jest wyciągnięty do wysokości murłaty i ścięty pod kątem równym kątowi dachu z pozostawieniem 3cm na szczeli.[/QUOTE]

    Jedna uwaga: twój szkic przedstawia styropian ścięty skośnie 3 cm poniżej dolnego lica krokwi. Tymczasem powinien być ścięty 3 cm poniżej górnej powierzchni krokwi, właśnie tam, gdzie jest ta szczelina wentylacyjna nad wełną. Czy to tylko błąd na szkicu?

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, rysunek faktycznie wprowadza w błąd - moje przeoczenie. Ocieplenie styropianem kończy się 3cm poniżej górnej krawędzi krokwi a tym samym 3cm przed deskowaniem. Poprawię rysunek.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Nie potrzeba.Bardzo dobrze.Pilnuj dokładnego ocieplenia przy murłacie, to newralgiczny punkt. Bez pustki między k/g folią i wełną- to ważne. Powodzenia. Jan

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Krawędź pierwszego odcinka wełny układany pomiędzy krokwiami przycinamy tak aby zapewnić ciągłość z izolacją na ścianie. Kąt przycięcia wełny powinien odpowiadać kątowi nachylenia dachu. Jest to przedstawione na filmie na YouTube, po czasie 2:46.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Wszystko pięknie, ale dlaczego tylko 25cm wełny??? Daj min. 30cm....zimą cieplej, latem chłodniej...choć trochę

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Jeszcze dopytam czy pomiędzy wełnę, a szczelinę (deskowanie) dawać wiatroizolację? Gdzieś czytałem, że przy pełnym deskowaniu i papie to potrzebne?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Niepotrzebne a nawet szkodliwe (skraplanie i zamarzanie na membranie) Jan

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis*n Zobacz post
    Nie potrzeba.Bardzo dobrze.Pilnuj dokładnego ocieplenia przy murłacie, to newralgiczny punkt. Bez pustki między k/g folią i wełną- to ważne. Powodzenia. Jan
    Ok, tylko od wewnątrz murłata została już "obudowana" bloczkami z solbetu i otynkowana - więc między murłatę a tynk wewnętrzny juz nic nie wepchnę - w najlepszym wypadku zostało tam 2-8mm miejsca. Jedyne miejsce, gdzie mogę ocieplić murłatę to to zaznaczone na zielono:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	konstrukcja.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	304853

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Wszystko pięknie, ale dlaczego tylko 25cm wełny??? Daj min. 30cm....zimą cieplej, latem chłodniej...choć trochę
    Gdzieś trzeba znaleźć granicę, ja uznałem, że ta jest rozsądna biorąc pod uwagę stosunek ceny do oszczędności na ogrzewaniu. 25 cm wełny 0,033 i folia metalizowana (nie wiem czy mogę podawać nazwę, żeby nie reklamować) wg mnie spełnią swoje zadanie. Można by powiedzieć zawsze 'czemu nie 35 tylko 30"

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Jeszcze dopytam czy pomiędzy wełnę, a szczelinę (deskowanie) dawać wiatroizolację? Gdzieś czytałem, że przy pełnym deskowaniu i papie to potrzebne?
    Też zgłębiałem ten temat i jest to nadmiarowe. Przy deskowaniu i papie nie potrzeba niczego więcej między wełną. Przynajmniej ja taki wniosek wyciągnąłem - co za dużo to niezdrowo. Może pojawiać się skraplanie na tej membranie, a tego przecież chcemy uniknąć.

    EDIT: o widzę już Mis*n odpowiedział podobnie

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stefan_ems

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    47-300
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej.pindor Zobacz post
    Gdzieś trzeba znaleźć granicę, ja uznałem, że ta jest rozsądna biorąc pod uwagę stosunek ceny do oszczędności na ogrzewaniu. 25 cm wełny 0,033 i folia metalizowana (nie wiem czy mogę podawać nazwę, żeby nie reklamować) wg mnie spełnią swoje zadanie. Można by powiedzieć zawsze 'czemu nie 35 tylko 30"
    Porównaj sobie wyniki z OZC dla 25 i 30 cm, oszacuj różnicę w stratach dla średnich zim i ... podejmij świadomą decyzje.
    Można też samemu w excelu oszacować. Nie będzie tylko tak dokładnie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefan_ems Zobacz post
    Porównaj sobie wyniki z OZC dla 25 i 30 cm, oszacuj różnicę w stratach dla średnich zim i ... podejmij świadomą decyzje.
    Można też samemu w excelu oszacować. Nie będzie tylko tak dokładnie.
    W moim przypadku wychodzi 40zł na OZC, co da zwrot tych dodatkowych 5cm w 14 lat. Nie wydaje mi się to konieczną inwestycją ale oczywiście:
    • mogłem się pomylić
    • każdy ma swoje zdanie



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony