dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Pozbawiono mnie wszelkich praw do mojej ziemi - pomocy!!!

    Witam Wszystkich bardzo serdecznie - jestem tu nowa . Mam tak podcięte skrzydła, że już zaczynam się zastanawiać, czy warto walczyć? Jestem właścicielką działki - 1 ha z małym kawałkiem na terenie 30 tys. miasteczka. Działka jest położona tuż na wylocie z miasta - bardzo ładna. W miejscowym planie zagospoarowania przestrzennego jej przeznaczeniem jest las i pod zalesienie. Dwa lata temu zwróciłam się z prośbą o częściowe jej przekształcenie w taki sposób, żeby na niewielkiej częsci można było wybudować dom. Niestety odmówiono mi, ponieważ było zrobione studium i niczego nie da się już zmienić. Wygląda na to, że pozbawiono mnie jakich kolwiek praw do mojej ziemi, obecnie ludzie wchodzą na teren mojego lasu ( samosiejka) i wywalają worki ze śmieciami. Pani w urzędzie powiedziała, że mogę ten teren zalesiać, ale jak mam to zrobić skoro nie mogę tam mieszkać i nawet jeśli coś bym zrobię , to przyjdą wandale i wszystko zniszczą. Plan działa na moją niekorzyść, czy można w takiej sytuacji walczyć? Dodam, że działkę odziedziczyłm po rodzicach, którzy uprawiali to pole od bardzo wielu lat. Jestem po rozmowie z burmistrzem, mam napisać pismo i opiać całą sytuację. Może ktoś z Was będzie miał pomysł jak o to walczyć ? Z góry dziękuę za każdą pomoc.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Walczyć można , ale poświęcisz na to życie i nie wygrasz. To nasze polskie państwo prawa, które "szanuje" własność prywatną tak jak widzisz na swoim przykładzie.

    Może wybudujesz dom na zasadzie zgłoszenia ? Bez projektu, bez kombinacji. Piszesz zgłoszenie zanosisz do urzędu i czekasz 30 dni na ewentualny sprzeciw, ale raczej nic nie zrobią.

    Co możesz wybudować i jak - odpowiedzi są na forum w tym wątku (Prawo i finanse). Np. możesz wybudować kilku segmentowy bungalow połączony przeszklonymi korytarzami, itp.

    Do tego postawisz oczyszczalnie - również na zgłoszenie, a prąd kupisz od sąsiada, albo może Cię podłączą.

    Z tą BANDĄ trzeba walczyć ich metodami.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak to wybudować dom, czyli taka samowola budowlana?

  4. #4

    Domyślnie

    A gdybym chciała pobudować tam siedlisko? Jestem z wykształcenia rolnikiem i płacę podatek rolny.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Hej,

    Jeśli jesteś rolnikiem i masz ponad 1ha ziemi rolnej to jesteś w pięknej sytuacji i wedle mojej wiedzy możesz budować siedlisko, ale trzeba się dokładnie dowiedzieć.

    Jeśli zaś chodzi o budowę bez pozwolenia, ale na zgłoszenie, to NIE nie jest to samowola budowlana. Zobacz ten wątek:

    http://forum.muratordom.pl/domek-let...ia,t135633.htm

  6. #6

    Domyślnie

    1. Nikt cię niczego nie pozbawiał, cały czas jesteś właścicielką 1ha lasu.
    2. Od tego są MPZP żeby regulować gdzie jest las, gdzie są domy jednorodzinne, a gdzie budynki przemysłowe.
    3. Jeżeli w studium wcześniej był las, to szansa że zmienią ci MPZP na MN jest minimalna.
    4. Budowa siedliskowa jest zwykle dopuszczalna na terenach R (rolniczych) dla rolników, a nie w lesie.
    5. Co co ochrony własności możesz tam np. postawić mały domek (do 25m2), postawić tablice o zakazie wysypywania śmieci, wzywać policję kiedy niszczą ci mienie itd.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Mam taką propozycję, aby K160 podał swoje dane osobie której tak doradza, aby ta mogła zrekompensować sobie koszty wynikłe z zastosowania tych „porad”.

    Wszystko co zostało wybudowane wbrew obowiązującemu prawu jest samowolą budowlaną, bez względu na to czy należało uzyskać pozwolenie na budowę, czy tylko zgłosić.

    A wracając do meritum sprawy.
    Jeśli w ewidencji grunt nie jest zaznaczony jako „las”, tylko jest zaznaczony jako rolny, a obowiązujący MPZP (jeśli jest) wyraźnie nie zakazuje na tym terenie zabudowy, istnieje dość duże prawdopodobieństwo „wywalczenia” zabudowy zagrodowej – przy czym oba wcześniej wspomniane warunki muszą być spełnione łącznie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za wszelkie informacje. W akcie notarialnym mam, że dziedziczę po rodzicach gospodarstwo rolne o powierzchni 1,30. Są to dwie oddzielne działki; mieszkam w domu z ogrodem na 30 arach a pozostała część to pole podzielone na dwie części; 0.8163 R i 0.2571 Ls. Po nowych pamiarach wychodzi trochę więcej niż w akcie notarialnym. W MPZP jest R i Ls z przeznaczeniem na zalesienie. Obecnie powstała tam samosiejka brzozowa. Chce dostać pozwolenie na zabudowę zagrodową, ale pani w gminie cały czas mi mówi, że dopóki jest obowiązujące studium niczego wybudować tam nie mogę. Czuję się pokrzywdzona i rozgoryczona, bo byłam przekonana, że jako rolnik będę mogła tam postawić dom. Moja gmina twierdzi, że u nas budowa siedliska jest niemożliwa bo gmina tego nie przewiduje. Proszę o konkretne przepisy, którymi mogłabym się posłużyć.

  9. #9

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że w PZP nie ma zdania, że zakazuje.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ważne pytanie.
    Dla tego terenu jest MPZP, czy „tylko” studium.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11

    Domyślnie

    Ojej nawet nie myślałam, że to jest jakaś różnica. Na stronie naszego miasta jest tak;

    "Uchwała Nr XXXVI/445/02
    Rady Miejskiej.................
    z dnia 24 maja 2002 roku
    w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
    miasta........................

    Pani w gminie mówła, że w tamtym roku 2009 było robione studium i że ja się spóżniłam, byłam w 2008 roku i mi powiedział, że już jest za późno, że było ogłaszane w prasie i kto był zainteresowany to się zgłosił. Jestem laikiem w tych sprawach i nie odróżniam jedej nazwy od drugiej. Ale bardzo dziękuję za zainteresowanie moją sprawą.

  12. #12

    Domyślnie

    Pozwól, że pokażę Ci zapisy z MPZP dotyczace mojej nieruchomości, może to pomoże znależć właściwe rozwiązanie. Maja działka w tym planie jest oznaczona symbolem T-7( R) i T-6 (Ls).

    "2/ właściwa strefa zostanie ustalona w oparciu o ocenę względnie raport
    oddziaływania oczyszczalni na środowisko na podstawie decyzji
    służb sanitarnych i ochrony środowiska,
    15
    3/ w ustanowionej strefie właściwej obowiązywać będzie zakaz wypasu
    zwierząt oraz zakaz prowadzenia produkcji roślinnej dla celów
    konsumpcyjnych,
    4/ na życzenie właścicieli gruntów strefy właściwej, jej obszar oraz
    grunty niekorzystne dla racjonalnego zagospodarowania, podlegają
    wykupowi przez właściciela oczyszczalni, przy czym część terenu
    określona symbolem T – 7 podlegać będzie zalesieniu,
    5/ pozostała część strefy potencjalnej oznaczonej symbolem T – 7,
    przeznacza się na uprawy rolne lub funkcje jak na terenach
    sąsiednich / T – 16/.
    6/ do czasu ustalenia granicy właściwej strefy jak w pkt.2, teren
    pozostaje w użytkowaniu rolniczym, bez prawa zabudowy",


    "Tworzy się system zieleni w mieście składający się z następujących
    elementów:
    1/ zieleni naturalnej, oznaczonej symbolem T – 2,
    2/ zieleni urządzonej, oznaczonej symbolem T – 3,
    3/ zieleni ogrodów działkowych, oznaczonych symbolem T – 5,
    4/ zieleni izolacyjnej, oznaczonej symbolem T – 4,
    5/ lasów, oznaczonych symbolem T – 6,
    6/ zalesień, oznaczonych symbolem T – 7,
    7/ zieleni cmentarzy, oznaczonych symbolem T – 8,
    8/ zieleni terenów rekreacyjnych i sportowych, oznaczonych symbolem
    T – 9",

    "1. Ustala się funkcję podstawową – lasy, dla terenów oznaczonych na
    rysunku symbolem T – 6.
    2. Wyłącza się z zainwestowania tereny leśne z uwzględnieniem ust. 6.
    3. Ustala się, że lasy w obrębie miasta Działdowo mogą pełnić funkcję
    parków leśnych za zgodą administracji leśnej.
    4. Zarząd podejmie działania na rzecz uwzględnienia w planach
    urządzeniowych lasów, funkcji parku leśnego jak w ust.3.
    5. Dla obszarów określonych w ust.3 należy opracować plany
    zagospodarowania, uwzględniające funkcje rekreacyjne i dydaktyczne.
    6. W przypadku ustanowienia funkcji parku leśnego, dopuszcza się
    realizację niezbędnych obiektów obsługi w zakresie małej gastronomii i
    sanitariatów pod warunkiem, że nie naruszy to ustaleń planów
    urządzeniowych lasów",

    "Ustala się funkcję podstawową – zalesienia i plantacje drzew, dla
    terenów oznaczonych na rysunku symbolem T – 7',

    Dodam jeszcze, że obok mojej działki występuje T-16 z możliwością zabudowy jednorodzinnej z działalnością gospodarczą".

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A przypadkiem nie "załapujesz" się na "pierwszy" punkt 5 ?

    Dalej nic nie wiadomo czy ten MPZP jest uchwalony i obowiązuje.

    Ale nasuwa sie nastepne pytanie - czy przypadkiem ta strefa nie jest strefą "ochronną" dla projektowanej (bądź istniejącej) oczyszczalni ścieków.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14

    Domyślnie

    Oczyszczalnia ścieków jest dokładnie po drugiej stronie miasta, to bardzo daleko i nie sądzę, żeby moja działka miała coś wspólnego z tą strefą. Odnośnie punktu 5 to też Panią w gminie o to pytałam, czy łapie się na to i odpwoiedziała, że nie bo w mieście "musi być zachowana równowaga zieleni". O cokolwiek zapytam odpowiedź jest na NIE !!!

  15. #15
    coolibeer
    Guest
    coolibeer

    Domyślnie

    Zawsze możesz zaskarżyć uchwałę. Jutro w pracy się zapytam koleżanek z planowania przestrzennego i ochrony środowiska dowiem się co i jak i opiszę.

  16. #16

    Domyślnie

    Znalazłam jeszcze taki zapis : " Dla poszczególnych etapów rozwoju miasta obowiązują ustalenia
    „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
    miasta...............” uchwalonego w dniu 29 czerwca 2000 r.uchwałą nr
    XVII/249/2000.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Jeśli jest obowiązujacy plan to nie gadasz z gminą tylko ze starostwem. Bierzesz wypis i wyrys z planu dla tej działki oraz zaświadczenie że masz gospodarstwo rolne i idziesz do wydziału budownictwa w starostwie i mówisz że chcesz budować siedlisko. To starostwo wydaje pozwolenie. Pamiętaj że będziesz mogła budować tylko na obszarze T-7. Zobacz jeszcze co oznacza termin T-16. Martwi mnie ta oczyszczalnia i jej strefa ochronna. Jeśli były takie plany w 2002 to ustal czy są nadal a jeśli nie ma o uzyskaj zaświadczenie że tam oczyszczalni nie będzie. Ten fakt mnie bardziej niepokoi niż sam teren rolny bez prawa do zabudowy.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  18. #18
    coolibeer
    Guest
    coolibeer

    Domyślnie

    To ci nic nie da. Jest studium, plan na przyszłe lata świeżutki. pozostaje tylko pisać pismo do Burmistrza i do rady o zmianę planu. Po drugie zrobić zdjęcia i pokazać radnym tą działkę i wszystko wokoło co na nich jest że są domy, ludzie się budują a ty nie możesz. Jeśli ma się znajomych w radzie to nie powinno byc problemów. Później zostaje tylko proszenie i chodzenie na sesje. Moim zdaniem jest to jedyne wyjście. Popytałem w swojej Gminie i to na tyle. Z siedliskiem powiem szczerze że nie wiem jak jest więc się nie wypowiadam. Można by sprawdzić u kogoś kto się orientuję.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dla zabudowy zagrodowej (siedliska), przy braku MPZP potrzeba areału nie mniejszego niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w danej gminie + wymagania ustawowego rolnika.
    Jak obowiązuje MPZP, to wystarczą wymagania ustawowego rolnika.

    Ten teren, a przynajmniej jego część, pozwala na wykorzystanie gruntu dla celów rolniczych. Zabudowa zagrodowa spełnia to wymaganie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #20

    Domyślnie

    powinnaś najpierw wystąpić pisemnie do gminy z wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, gmina najprawdopodobniej odpisze Ci, że prawa nie naruszyła, więc wtedy skarżysz uchwałę do sądu administracyjnego lub ewentualnie jeśli uchwalony plan jest dosyć świeża sprawą piszesz albo najlepiej osobiście idziesz do wojewody, który ma możliwość uchylić uchwalę Rady Gminy czyli plan w całości lub części w zależność od ewentualnego naruszenia prawa, lub też jako, że wcześniej miałaś działkę rolna i ona zmieniła swoje przeznaczenie na teren pod las, wiec w znaczny sposób utrudnia Ci to dotychczasowe korzystanie z nieruchomości możesz wystąpić do gminy o wykup i o odszkodowanie (art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony