dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie grzałka do bojlera

    Mam bojler 300 litrowy i chciałbym dokupić do niego grzałkę elektryczną. Jaka moc byłaby najbardziej optymalna - myślałem o 1,5 KW.

    Dzięki za podpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Co dla ciebie znaczy słowo "optymalna"? Bo dla mnie w tym wypadku - nic.
    Grzałkę należy dobrać m.in. wg takich parametrów: parametry techniczne instalacji (mogą ograniczać dopuszczalną moc), wymagany maksymalny czas grzania (określa moc minimalną) możliwości techniczne wstawienia danej grzałki, otwory mocujące, itp., itd., etc.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #3

    Domyślnie

    Optymalna to taka, która będzie miała wystarczającą moc aby zagrzać wodę w zbiorniku 300 l w miarę krótkim okresie czasu (powiedzmy w ciagu godziny).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    W ciągu godziny, to nie wiem, czy ci 5 kW wystarczy.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  5. #5

    Domyślnie

    Oczywiście jak powinieneś wiedzieć wylot z bojlera jest na górze a grzałka w połowie - zatem nie będę grzał 300 litrów a jedynie pewną część wody...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomsurm
    Oczywiście jak powinieneś wiedzieć wylot z bojlera jest na górze a grzałka w połowie - zatem nie będę grzał 300 litrów a jedynie pewną część wody...
    weź ze mnie nie kpij, bom stary elektryk z 30-letnim stażem.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  7. #7

    Domyślnie

    trochę mnie zmyliło Twoje pierwsze pytanie - pytałem o moc a Ty zacząłęś opowiadać o otworach mocujących...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Energia potrzebna na podgrzanie wody wyraża się wzorem:

    P*t=cw*m*(T2-T1)

    P - moc w kW
    t - czas w sek
    cw - ciepło właściwe wody = 4,19 kJ/kgK
    m - masa w kg (dla wody = objętości w litrach)
    T2-T1 - róznica temperatur w stopniach


    Czyli, żeby w godzinę tj. 3600s podgrzać 300 litrów wody o 30 stopni potrzeba jest grzałka o mocy: 300*30*4,19/3600 = około 10,5kW.
    Przy grzałce 1,5kW efekt ten będzie osiagnięty po 7godzinach.

    Mam bojler 50-litrowy z grzałką 2kW i podgrzanie takiej ilosci wody o 30 stopni zajmuje 52 minuty. Na 10 minutową kąpiel pod natryskiem zużywamy 30 litrów wody o temperaturze 40 stopni.

    Wystarcza to na kąpiel dla dwóch osób bezpośrednio po sobie. A jak małolat wychlapie wszystko to w 3/4 godziny juz można brać letni prysznic. Gdyby bojler był większy lub grzałka słabsza, to niestety czas oczekiwania wydłużyłby się proporcjonalnie.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  9. #9

    Domyślnie

    Grzałki o mocy 1,5 kW są stosowane w bojlerach 80 litrowych. W bojlerach o większej pojemności np. 120 litrów stosowane są grzałki 2 kW - wszystko zależy od tego ile tej gorącej wody potrzebujesz.
    Możesz zastosować grzałkę 1,5 kW – ogrzeje ona w końcu cały ten bojler i będziesz miał zapas ale jeżeli jest duże zużycie wody np. na 5-7 osób to taka grzałka na pewno Ci nie wystarczy. Lepsza wtedy byłaby grzałka np. 3x1,4 kW lub 3X2kW – tylko, że takie grzałki podłącza się pod prąd trójfazowy i jej sterowanie (termostat) jest już bardziej skomplikowane, ponieważ trzeba zastosować albo termostat trójfazowy albo zwykły jednofazowy i do tego stycznik (przekaźnik). Tutaj masz link do przykładowej grzałki do montażu : http://www.sklep.termek.pl/pl/search...ull/5?url=2102. Znajdziesz tam też inne potrzebne elementy, w tym termostaty.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony