dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 98
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    iwonka i tomaniu

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    615
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    283

    Domyślnie

    Ytong 25 cm + 12 styro Poddasze: 20 Megarock+5 Rockton

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    a czy ktoś rozważa jeszcze jak jest ogrzewany ten domek?
    Czy używanie samych kaloryferów czy też samej podłogówki, czy też sposób mieszany będzie miał wpływ na zużycie?

  3. #43

    Domyślnie Re: ..

    Cytat Napisał Jarecki79
    generalnie zatem potwierdzasz

    - Niższa temp. bo 20,5st.C to nie jest wysoka nastawa, praca kotła a w zasadzie postoje kotła wspomagane termostatem pokojowym
    - Domek dobrze izolowany 150m2
    - Wspomagasz weekendowo kominkiem.

    Nic dodać, nic ująć.

    Można tylko zachęcać do izolowania, ma to przełożenie na spalanie i zapotrzebowanie na energię.
    z tym izolowaniem to tez nie ma co przesadzac. Wiele zalezy od samej bryly domu, jego usytuowania w terenie, okien, wentylacji i przyzwyczajen domownikow. Dla przykladu moj domek - 110m2 + 50m2 nieogrzewanych piwnic, sciana 1W (PTH44) bez tynkow zewnetrznych jeszcze, na dachu welny 15+5cm. Wiec zadne super ocieplenie. Do tego temperatura w srodku w okolicach 23stC, w kominku spalilem 0,2mp drewna. Od wrzesnia do dzis poszlo mi ok 2,5T groszku (w tym CWU). Mysle ze sezon zamkne 3,5T, bo tyle mam w piwnicy W zeszlym roku tez tyle spalilem, przy czym nie ogrzewalem wtedy pietra i brakowalo jeszcze izolacji dachu. Mysle ze kluczem jest dobre ustawienie kotla i jego regularne czyszczenie. Ponadto zauwazylem (porownujac z kolega z bardzo podobnego domu ogrzewanego gazem), ze przy ostrych mrozach gaz jest zdecydowanie drozszym zrodlem ciepla, natomiast przy temperaturach lekko dodatnich kociol weglowy ma tak niska sprawnosc (pracujac w podtrzymaniu), ze taniej jest ogrzewac gazem.
    Fotki: http://rybnet.pl/~apis
    U siebie od: 04.10.2008r

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    ekogroszek 25KW

    dom 3 poziomowy a grzane 2 poziomy, w piwnicy wylaczone

    troche podlogowki, reszta kaloryfery standardowe

    w strefie dziennej zwykle kolo 20-21 stopni

    grzane cwu

    W zeszlym sezonie poszlo okolo 2,5 tony, w tym roku do tej pory zapewne wiecej a konca nie widac

    Dodam ze zbytnio cieplolubni nie jestesmy. ostatnio podajnik 140kg starczyl na prawie 9 dni, rok temu starczal nawet na 12-14 ale i wegiel mielismy lepszy ...
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    piotrulex - a palicie tylko węglem czy również kominek macie?

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    piotrulex - a palicie tylko węglem czy również kominek macie?
    tylko wegiel. dom jak w avatarze i podpisie ...
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ja także podam swoje dane:

    Dom w Paprociach 2 (tyle, że bez kominka, 4 okien dachowych i balkonu), ściana Poromur 25 cm + 15 cm styro, izolacja poddasza 15+5 cm, skosy strychu ocieplone 15 cm.
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (jednak dopiero tydzień temu zmniejszyłem ciąg za radą adama_mk - dotąd chodziła na maksa, czyli o dużo za mocno co na pewno miało wpływ na zwiększone zużycie węgla).

    Powierzchnia podłóg 185 m2 (ogrzewane 180 m2), 650 m3.

    Temperatury 22-23 st poza (garaż 24 m2 15 st, pokój nad garażem 24 m2 17 st, sypialnia 15 m2 17 st).


    Piec 18 kW, węgiel Pieklorz Chwałowicki, brak obcych źródeł ciepła (nawet żarówki energooszczędne).

    Zużycie od Sierpnia do CO i CWU (codzienne kąpiele żony - zasobnik 120 litrów + dość częste moje prysznice to samo + zmywarka podłączona do ciepłej wody) - w sumie 2 250 kg.

    W zeszłym sezonie od Października do Czerwca poszło 4 tony Ekoretu - dom wysychał po budowie, piec był źle ustawiony i wyrzucał ciepło kominem na początku (z pierwszych 2 ton sporo poszło w atmosferę).

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    iwonka i tomaniu

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    615
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    283

    Domyślnie

    Zmień Pieklorza na bytomski lub piekarski jest lepszy niż chwałowicki

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    no i teraz mozna bardziej obiektywnie patrzec na zuzycie wegla czy gazu
    wiadomo ze jak ktos ma termosik reku i ominek to pali jeden zasobnik na 2 tygodnie ale jak ktos ma zwykly domek ocieplenie scian 12 do 15 poddasze 20 do 25 i z cegly to troszke krucej mu ten zasobnik starczy
    ale biorac pod uwage ze dom dobze ocieplony musi byc troszke wiekszy zeby to wszystko zmiescic to czy to sie oplaci ?
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwonka i tomaniu
    Zmień Pieklorza na bytomski lub piekarski jest lepszy niż chwałowicki
    W jakim sensie lepszy - kaloryczność, spiekalność ?

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Lisek_77
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Rybnik
    Dzielnica
    Północ
    Posty
    322
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Najbardziej mi się podoba, jak ludzie grzeją węglem i mówią, że w domu mają 20 st.C.

    Ja grzeję gazem i u mnie faktycznie jest 21,5C, także bardzo dobrze jestem w stanie "naskórnie" wyczuć, jaką kto ma temperaturę i nie byłem jeszcze w domu opalanym węglem, w którym bym na wejściu nie robił striptizu.

    90% ludzi palących węglem ma min. 23 st.



  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    iwonka i tomaniu

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    615
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER
    Cytat Napisał iwonka i tomaniu
    Zmień Pieklorza na bytomski lub piekarski jest lepszy niż chwałowicki
    W jakim sensie lepszy - kaloryczność, spiekalność ?
    Poniewaz węgiel chwałowicki nie jest pakowany oryginalnie prze kopalnię, tylko pakowany przez skałdy węglowe...a jest w tej samej cenie jak bytomski czy piekarski

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    iwonka i tomaniu

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    615
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwonka i tomaniu
    Cytat Napisał SUSPENSER
    Cytat Napisał iwonka i tomaniu
    Zmień Pieklorza na bytomski lub piekarski jest lepszy niż chwałowicki
    W jakim sensie lepszy - kaloryczność, spiekalność ?
    Poniewaz węgiel chwałowicki nie jest pakowany oryginalnie prze kopalnię, tylko pakowany przez skałdy węglowe...a jest w tej samej cenie jak bytomski czy piekarski

    http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/202,pieklorz.html

    Swiadectwa kwalifikacyjne węgla

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwonka i tomaniu
    Cytat Napisał SUSPENSER
    Cytat Napisał iwonka i tomaniu
    Zmień Pieklorza na bytomski lub piekarski jest lepszy niż chwałowicki
    W jakim sensie lepszy - kaloryczność, spiekalność ?
    Poniewaz węgiel chwałowicki nie jest pakowany oryginalnie prze kopalnię, tylko pakowany przez skałdy węglowe...a jest w tej samej cenie jak bytomski czy piekarski
    Faktycznie niestety tak jest, więc albo ma się zaufany skład, albo kupuje się "kota" (węgiel) w ich worku do którego mogą domieszać co im pasuje włącznie z miałem

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisek_77
    Najbardziej mi się podoba, jak ludzie grzeją węglem i mówią, że w domu mają 20 st.C.

    Ja grzeję gazem i u mnie faktycznie jest 21,5C, także bardzo dobrze jestem w stanie "naskórnie" wyczuć, jaką kto ma temperaturę i nie byłem jeszcze w domu opalanym węglem, w którym bym na wejściu nie robił striptizu.

    90% ludzi palących węglem ma min. 23 st.
    bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ciekawe tylko, że pewnie w większości przypadków mamy podobne sterowniki pokojowe. Czyżby źle wskazywały temperaturę?

    U mnie jest 21 stopni...

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Cytat Napisał Lisek_77
    Najbardziej mi się podoba, jak ludzie grzeją węglem i mówią, że w domu mają 20 st.C.

    Ja grzeję gazem i u mnie faktycznie jest 21,5C, także bardzo dobrze jestem w stanie "naskórnie" wyczuć, jaką kto ma temperaturę i nie byłem jeszcze w domu opalanym węglem, w którym bym na wejściu nie robił striptizu.

    90% ludzi palących węglem ma min. 23 st.
    bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ciekawe tylko, że pewnie w większości przypadków mamy podobne sterowniki pokojowe. Czyżby źle wskazywały temperaturę?

    U mnie jest 21 stopni...
    ja nie mam sterownika ale dobry termometr. Tej zimy pokazuje 20-21 stopni ...

    wychodzi ze jestesmy w mniejszosci
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  17. #57

    Domyślnie

    Rzeczywiście palę węglem i mam w domu rozkład temperatur od 23st. Na dole 24 na poddaszu i 26 w łazienkach. Myślę jednak, że nie wiele ma to związku z rodzajem nośnika energii, a zwyczajnie z ekonomią. Takie temperatury są dla naszej rodziny optymalne, a nie pociąga to za sobą ruiny domowego budżetu. Nie byłoby problemem obniżenie temp. na zaworze 3-way, ale po co?

  18. #58

    Domyślnie

    Ja nie mam zaworu 3-way. Mam wymiennik płytowy, który rozdziela mi układ na otwarty (piec, boiler, wymiennik, naczynie wyrównawcze otwarte) od zamkniętego (wymiennik, grzejniki, naczynie przeponowe).
    Regulator pokojowy steruje pracą pompy układu zamkniętego oraz podłogówki i wyłącza je gdy w pomieszczeniu reprezentacyjnym jest 22 +/- 0,5 st C.
    Kupiłem wreszcie pakowany w oryginalne worki RETOPAL i jestem mile zaskoczony. Teraz jestem w stanie uwierzyć, że 2,5 t można obskoczyć zimę w 150 metrowym domku.
    Z mojej analizy wyszła następująca struktura RETOPALU i "retopalu" z nazwy:
    - miał i kurz 0 -1,5 mm ------------------------------ 0 % -------------10 %
    - miał --------1,5 - 5 mm ------------------------------0 % -------------20 %
    - groszek ------5 - 10 mm -----------------------------50 % -------------50 %
    - groszek powyżej 10 mm --------------------------- 50 % -------------20 %
    - cena ------------------------------------------------------750 zł -------------530 zł
    - zużycie 200 kg przy 0- -10 st C --------------------16 dni --------------7 dni
    - kg/dobę temp. j.w. ----------------------------------12,5 ---------------28,5
    - popiół z 200 kg -----------------------------------------12 kg (6%)------25 kg(12,5%)
    - kokon na retorcie---------------------------------od 20 dni nie ----------tak
    - prognozowany koszt na sezon--------------dowiem sie za rok ---- 2400 zł
    Wcięło spacje i rozsypał się układ kolumn, z lewej RETOPAL z prawej "retopal"
    Pozdrawiam

    Tanie zakupy to drogie zakupy
    A komfort uzupełniania zasobnika jaki, papierowy worek po węglu jest w środku czysty.
    - Panie doktorze co robić wszyscy się chwalą swoimi wyczynami, a u mnie kiepsko.
    - Też się chwalić.

  19. #59

    Domyślnie

    esjot1970 trochę nieprawdopodobne Twoje soiągniecia z ilością spalonego eko. gdzie w warm-maz kupujesz retopal oryginalny w papierowych workach?

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    iwonka i tomaniu

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    615
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał esjot1970
    Ja nie mam zaworu 3-way. Mam wymiennik płytowy, który rozdziela mi układ na otwarty (piec, boiler, wymiennik, naczynie wyrównawcze otwarte) od zamkniętego (wymiennik, grzejniki, naczynie przeponowe).
    Regulator pokojowy steruje pracą pompy układu zamkniętego oraz podłogówki i wyłącza je gdy w pomieszczeniu reprezentacyjnym jest 22 +/- 0,5 st C.
    Kupiłem wreszcie pakowany w oryginalne worki RETOPAL i jestem mile zaskoczony. Teraz jestem w stanie uwierzyć, że 2,5 t można obskoczyć zimę w 150 metrowym domku.
    Z mojej analizy wyszła następująca struktura RETOPALU i "retopalu" z nazwy:
    - miał i kurz 0 -1,5 mm ------------------------------ 0 % -------------10 %
    - miał --------1,5 - 5 mm ------------------------------0 % -------------20 %
    - groszek ------5 - 10 mm -----------------------------50 % -------------50 %
    - groszek powyżej 10 mm --------------------------- 50 % -------------20 %
    - cena ------------------------------------------------------750 zł -------------530 zł
    - zużycie 200 kg przy 0- -10 st C --------------------16 dni --------------7 dni
    - kg/dobę temp. j.w. ----------------------------------12,5 ---------------28,5
    - popiół z 200 kg -----------------------------------------12 kg (6%)------25 kg(12,5%)
    - kokon na retorcie---------------------------------od 20 dni nie ----------tak
    - prognozowany koszt na sezon--------------dowiem sie za rok ---- 2400 zł
    Wcięło spacje i rozsypał się układ kolumn, z lewej RETOPAL z prawej "retopal"
    Pozdrawiam

    Tanie zakupy to drogie zakupy
    A komfort uzupełniania zasobnika jaki, papierowy worek po węglu jest w środku czysty.
    jakieś niewiarygodne te dane, zgodziłbym sie przy 20 stopniach w pomieszczeniach i paleniu pieklorzem, nie ma szans przy retopalu zużyć tylko 12,6 kg/ dobę....

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony