dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Z cyklu "jaka młotowiertarka" - prosta czy kątowa?

    Ponieważ moja obecna młotowiertarka już dogorywa, nadszedł czas na nową.

    NIe, nie chcę zaczynać kolejnego, pincetnego wątku w temacie "jaka młotowiertarka", chodzi mi o konkretny niuans: czy przy tym samym producencie i zbliżonej mocy lepsza będzie młotowiertarka "prosta", w klasycznym wiertarkowym układzie, czy wiertarka kątowa, z silnikiem pod kątem prostym do osi wiertła?
    Która z nich będzie lepsza/gorsza i dlaczego?

    Myślę konkretnie o castoramowym Macallisterze, obecnie są do wyboru właśnie dwie, o dość zbliżonych parametrach i wyposażeniu, jedna prosta, druga kątowa. Do tej pory miałem prostą, ale ta kątowa... no kurcze, kusi mnie jakoś, mam wrażenie, że lepiej w łapie w takim układzie leży, ale może to sklepowe złudzenie, może przy pracy lepiej się sprawdza coś, co jest przedłużeniem osi wiertła?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Po pierwsze nie nazywałbym tego młotowiertarką kątową, ale intencję zrozumiałem.
    Co do wyboru to śmiało kupuj tą, która bardziej Tobie pasuje. Przy kupowaniu profesjonalnego sprzętu nie ma to znaczenia bo oba rodzaje muszą być solidne. Przy kupowaniu sprzętu klasy takiej nad jakim się zastanawiasz to nie ma znaczenia bo trwałość zależeć będzie od przypadku w konkretnym egzemplarzu.
    Ja przynajmniej nie widzę różnicy(a używałem obu typów).

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Po pierwsze nie nazywałbym tego młotowiertarką kątową, ale intencję zrozumiałem.
    Co do wyboru to śmiało kupuj tą, która bardziej Tobie pasuje. Przy kupowaniu profesjonalnego sprzętu nie ma to znaczenia bo oba rodzaje muszą być solidne. Przy kupowaniu sprzętu klasy takiej nad jakim się zastanawiasz to nie ma znaczenia bo trwałość zależeć będzie od przypadku w konkretnym egzemplarzu.
    Ja przynajmniej nie widzę różnicy(a używałem obu typów).
    Właśnie też się zastanawiałem nad nazwą, ale chyba nie ma tego jak inaczej określić. A że młotowiertarek faktycznie kątowych chyba (?) nie ma, to i uznałem, że tak będzie jednoznacznie i wiadomo, o co pytam

    Co do meritum zaś - kupując narzędzie z półki bliższej profesjonalnej z trwałością już się liczę, chodziło mi bardziej o ergonomię, który układ jest wygodniejszy w pracy typu wiercenie czy kucie? Którą się wygodniej trzyma, przy której mniej łapa boli po paru godzinach pracy, która wreszcie umożliwia bardziej precyzyjne przystawienie celem zaczęcia wiercenia dokładnie w zaznaczonym punkcie.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4

    Domyślnie

    Ja pracuje na obu typach, co prawda nie macalister tylko makita, ale roznicy wielkiej nie widze. "Kątowa" jest ciezsza, byc moze dlatego wole uzywac prostej, wydaje mi sie wygodniejsza.

    W sumie tez zawsze sie zastanawialem, czym one sie tak w zasadzie roznia, poza budowa.

    Co ciekawe, 90% tanich mlotkow ma uklad katowy.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    przy cienkich wiertłach lepiej prostą - nie wygina się wiertła w pałąk... nacisk wzdłuż osi

    do podkuwania i długiego wiercenia lepiej kątową - lepszy docisk i trzymanie
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał smpoland
    (...)

    Co ciekawe, 90% tanich mlotkow ma uklad katowy.
    kątowa ma inny układ przeniesienia napędu - mniej skomplikowany, mniej zawodny, dużo tańszy...
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon
    Cytat Napisał smpoland
    (...)

    Co ciekawe, 90% tanich mlotkow ma uklad katowy.
    kątowa ma inny układ przeniesienia napędu - mniej skomplikowany, mniej zawodny, dużo tańszy...
    Tak tez myslalem.

  8. #8

    Domyślnie

    Pracuję na Boschu i Hitachi. Na pewno bardziej trwałą jest kątowa pewnie ze względu na konstrukcję napędu. Patrząc na narzędzia profesjonalne to sprzęt do ciężkiej pracy jest kątowy a proste są tylko wiertarki z możliwością dłutowania ale do lekkich prac.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoo
    Pracuję na Boschu i Hitachi. Na pewno bardziej trwałą jest kątowa pewnie ze względu na konstrukcję napędu. Patrząc na narzędzia profesjonalne to sprzęt do ciężkiej pracy jest kątowy a proste są tylko wiertarki z możliwością dłutowania ale do lekkich prac.
    Ciężkie mnie póki co nie interesują, chodzi mi właśnie o te lekkie, uniwersalne.
    Póki co mamy dwie opinie:
    - kątowa jest trwalsza
    - prosta jest bardziej precyzyjna.

    Kto da więcej? Również własnych uwag typu "wolę prostą/kątową, bo mi wygodniej"?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  10. #10

    Domyślnie

    Kątowa - większa moc udaru.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P
    Kto da więcej? Również własnych uwag typu "wolę prostą/kątową, bo mi wygodniej"?

    J.
    Na Mac Alistera masz w castoramie 20zł zniżki jak oddasz starą
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber

    Na Mac Alistera masz w castoramie 20zł zniżki jak oddasz starą
    No i to jest chyba ostatnia kropla, która mi w podjęciu decyzji pomogła, dzięki

    Byłem dziś w castoramie, trzymałem w ręku i prostą i kątową i zdecydowanie kątowa mi nie leży, prócz tego ma jak dla mnie baaardzo poważny minus: brak przełącznika prawo/lewo.

    A w nieporuszanym tu co prawda temacie "jaka wiertarka" zastanawiałem się ciężko nad tymże właśnie macallisterem (MRH 950) oraz nad niebieskim Boschem GBH 2400, macallister wygrywał póki co ceną (150zł tańszy), parametrami (energia udaru 3,3J, bosch ma 2,7J), wyposażeniem (futerko na gładkie wiertła, trochę wierteł i dłut porządnie rozmieszczonych w walizce, nakładka na wiertło do wiercenia w sufitach), a teraz jeszcze doszła możliwość obniżenia ceny o 80zł przy oddaniu starego strucla

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    I już kupiony, ten prosty Macallister. Niestety, tej promocji w Castoramie z 20% zniżki przy zwrocie starej już nie ma, ale i tak kupiłem.
    W porównaniu z moim starym einhellem ta ma niemal dwa razy większa energię udaru (3,3J zamiast 1,8 ) i większą moc (950W/710W) i tą różnicę naprawdę wyraźnie się odczuwa. Przy kuciu beton aż pryska, przy wierceniu większymi średnicami nie ma mowy o zakleszczaniu się wiertła.
    Jedyny minus to skromniutkie wyposażenie, jest tylko futerko z kluczykiem do zwykłych wierteł, rękojeść i ogranicznik wiercenia (ktoś tego używa, tak swoją drogą?). I miejsca na wiertła, szkoda, że puste

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #14

    Domyślnie

    Ja nigdy ogranicznika nie uzywam, latwiej mi okleic wiertlo izolacja, jesli juz musze wiercic na dana glebokosc.
    Taki plastikowy badziew kosztuje grosze, a automatycznie zwieksza to wyposazenie

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał smpoland
    Ja nigdy ogranicznika nie uzywam, latwiej mi okleic wiertlo izolacja, jesli juz musze wiercic na dana glebokosc.
    W castoramie mają wiertła Tivoli z laserowo znaczonymi głębokościami wiercenia - całkiem fajny bajer
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  16. #16

    Domyślnie

    No wlasnie, bajer

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał smpoland
    No wlasnie, bajer
    ale jak dla mnie skuteczny
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber
    Cytat Napisał smpoland
    No wlasnie, bajer
    ale jak dla mnie skuteczny
    "Całe życie" jako znacznik głębokości wiercenia służył mi kawałek taśmy izolacyjnej, ale takie nanoszone znaczniki na wiertło podobają mi sie jako pomysł, muszę zwrócić uwagę przy jakichś wymianach wierteł.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber
    W castoramie mają wiertła Tivoli z laserowo znaczonymi głębokościami wiercenia - całkiem fajny bajer
    Ponieważ wcześniej kupione wiertło fi6/160 Hitachi złamało mi się drugiego dnia pracy (prysło w trakcie wiercenia, niezakleszczone, niezgięte ani nic takiego), teraz kupiłem to Tivoli. I szczerze mówiąc nie rozumiem idei tych znaczników. Naniesione są po centymetrze, po dwóch, po 2,5 i po trzech. I tyle.

    Co niby mi mają te znaczniki dać? Trzy centymetry to na upartego długość krótkiego kołka fi6, ale konia z rzędem temu, kto wywierci dziurę na głębokość równą długości kołka i ten kołek w nią cały schowa. Ale wcześniejsze znaczniki? Co to niby ma być?

    One miałyby sens, gdyby pierwszy znacznik był gdzieś po 2,5-3cm a potem w równych odcinkach, a choćby i calowych. A tak... bezsensowny bajer.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #20

    Domyślnie

    Przecież mówiłem

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony