dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draqi
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świdwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    60

    Question Kominek z szybrem czy bez ?????

    Pytanie jak w temacie - wkład kominkowy z szybrem czy bez ?

    Buduję dom i od miesiąca przeglądam to forum w poszukiwaniu najlepszych (nie znaczy najdroższych) rozwiązań na temat wyboru kominka z DGP (grawitacja), wentylacji mechanicznej z reku oraz co i cwu. Wielu producentów wkładów kominkowych zmieniając technologię w swoich wkładach powietrznych rezygnuje z szybra na wylocie z czopucha np: Hajduk, Kobok, Pama, Arysto, oferując nam, za dopłatą ten szyber, który był wcześniej jako standardowe wyposażenie wkładu.
    I tu moje pytanie do specjalistów/fachowców/instalatorów czy jest to tylko posunięcie czysto marketingowe czy rzeczywiście usunięcie szybra podnosi w jakiś sposób sprawność takiego wkładu i w jaki sposób ?
    Proszę również o opinie i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami użytkowników wkładów np: Hajduk, Kobok, Pama, Arysto pozbawionych szybrów.
    Z góry dziękuję.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o wkłady Hajduk to rezygnacja z szybra i przejście na układy z dwoma delfktorami, dwoma przesuwkami do regulacji prędkości spalania oraz pobieranie powietrza do spalania z zewnątrz budynku podniosło średnią sprawność urządzeń do poziomiu 85%, sterowalność procesem spalania jest też bardzo precyzyjna. Przynosi to więc potencjalnemu użytkownikowi wymierne korzyści -względem wcześniejszych rozwiązań - mniejsze zużycie drewna, lepsze sterowanie spalaniem, łatwiejsze utrzymanie szyby w czystości podczas spalania.Szybra nie ma w tych nowych wersjach jako opcji - za dopłatą itp.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draqi
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świdwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedz.
    W rozwiązaniach technicznych zastosowanych u Hajduka to wszystko się zgadza i jest pięknie - dwa deflektory robią swoje. A co z innymi wkładami, które sprzedawane są w standardzie bez deflektora i szybra (np: Pama Diablo P) a za jedno jak i drugie trzeba dopłacić ? Czy taki "domówiony" deflektor to powód by nie stosować szybra ? Kobok ze swoim standardowym deflektorem też proponuje szyber za dopłatą.
    Czy mam rozumieć, że jak jest (obojętnie jaki) deflektor, a najlepiej dwa lub więcej to szyber jest zbędny

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Szyber odchodzi do lamusa wraz z rosnącą świadomością producentów. Robią wkłady szczelniejsze i konstrukcyjnie bardziej zaawansowane. Szyber nie jest potrzebny, jeśli spalanie sterować można przepustnicą dolotu powietrza. Dobrze to wyczułeś, że szyber w opcji to marketing dla tych klientów, którzy bez "sibra" nie widzą przyszłości

  5. #5

    Domyślnie

    ja rowniez uwazam ze szyber nie jest konieczny, sam mam wklad bez niego i jakos nie zauwazam zeby mi z tym zle cos dzialalo
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draqi
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świdwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    Więc wniosek jest taki, że jeśli wkład konstrukcyjnie nowoczesny z możliwością pełnej regulacji procesem spalania poprzez przepustnicę dolotu powietrza to szyber można odesłać do lamusa ale jeśli (zacytuję Pana Piotra) "klienci, którzy bez "sibra" nie widzą przyszłości i chcą go mieć" - i tu mój dopisek: to nie zaszkodzi ???????????????
    Czy szanowni Panowie, jak rozumiem obeznani w temacie uważają te wkłady o mocy od 13 do 18KW za nowoczesne: Hajduk Volcano 1VT lub Volcano 2PT, Kobok Horizontal 780, Arysto A10, Pama Diablo P i Unico Dragon 4B – lista dosyć szeroka? Wspomnę tylko, że po moim wyborze jeden z tych wkładów będzie służył do ciągłego palenia i ogrzewania domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 150m2 (bez kotłowni i garażu 118m2) wyposażonym w wentylację mechaniczną z reku. Kominek umieszczony w centralnym miejscu parteru, DGP do czterech pomieszczeń na górze i (być może) kotłownia i garaż na dole.
    Wiem, że nie taki jest temat tego postu i że na temat tych kominków było już na tym forum dużo pisane ale może Panowie mają już jakieś doświadczenia z tymi wkładami, którymi to zechcieli by się ze mną podzielić ? Tak szczerze od siebie: jak bym miał wybierać to wziął bym ………… no i może z jedno zdanie dlaczego akurat ten.
    Z góry dziękuję

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draqi
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świdwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    Odpiszcie coś

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    jak wentylacja mechaniczna to kominek szczelny musi być i koniec, z zamknieta komorą spalania i doprowadzeniem powietrza do spalania bezpośrednio z zewnatrz. Szyberki robili i robia we wkładach kominkowych, ponieważ miały i mają mnóstwo nieszczelności wokół drzwiczek, szyby, popielnika.i ten "siber" miał i ma ograniczać nadmierny, niekontrolowany , beznadziejny proces spalania i ciąg kominowy co by w komin za bardzo nie szło, nie ogrzewało nieba i dosłownie lasu sie nie spalało.
    pzdr
    Tu była reklama...

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draqi
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świdwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    O szczelności kominka przy WM z reku już się sporo naczytałem na tym forum i wiem, że lepiej by taki był. Szyber czy nie ? Przy wyborze wkładu nie będę się upierał by go mieć lub z niego rezygnować za dopłatą. Za to bardziej celuję we wkład bez rusztowy, który wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. Od wczoraj skłaniam się również ku rozwiązaniu uciekającego ciepła przez komin. Jeden z forumowiczów ma fajnie to rozwiązane we wkładach Unico ale czy to działa i czy warte jest tych pieniążków Są jeszcze jakieś inne rozwiązania, które nie zrujnują finansowo inwestora ????? Budowa domu to nie tylko kominek i przy wielu rozwiązaniach musimy podejmować różne decyzje (nie koniecznie najlepsze) bo jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kasę !

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Pamiętaj jedno, jak zrobisz dobry układ kominkowy ( nawet dgp z częściowym odzyskiem ciepła ze spalin ) na bazie dobrego wkładu gdzie proces spalania będzie optymalny , ba nawet sterowany elektronicznie za pomocą optymalizatora i zlecisz go odpowiedzialnej firmie to masz zagwarantowane przede wszystkim:
    jakość
    gwarancję
    bezpieczeństwo
    Może wydaje ci się, że zapłacisz więcej ale w konsekwencji oszczędzisz na ilości spalonego drewna, na ogrzewaniu i będziesz spał spokojnie.
    Warto to wziąć pod uwagę.
    pzdr
    Tu była reklama...

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draqi
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świdwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    Daniel i właśnie w taki sposób podchodzę do tematu. Nie zamierzam sam wykonywać instalacji tylko zlecić to specjaliście - w pełnym tego słowa znaczeniu.
    Bez zrujnowania moich finansów oczywiście. Wykonawców takiej instalacji w mojej okolicy jest kilku. Mają bardzo ładnie wyglądające strony internetowe i nie ma problemu z ich wyszukaniem w Googlach, ale z opiniami na ich temat to już masakra - żadnych.
    I weź tu dokonaj dobrego wyboru, by tak jak piszesz: spać spokojnie.
    Może coś o kominkach z mojej listy ???????

  12. #12
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Draqi Zobacz post
    Daniel i właśnie w taki sposób podchodzę do tematu. Nie zamierzam sam wykonywać instalacji tylko zlecić to specjaliście - w pełnym tego słowa znaczeniu.
    Bez zrujnowania moich finansów oczywiście. Wykonawców takiej instalacji w mojej okolicy jest kilku. Mają bardzo ładnie wyglądające strony internetowe i nie ma problemu z ich wyszukaniem w Googlach, ale z opiniami na ich temat to już masakra - żadnych.
    I weź tu dokonaj dobrego wyboru, by tak jak piszesz: spać spokojnie.
    Może coś o kominkach z mojej listy ???????
    Boże jak takich wpisów brakuje mi w innym wątku.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Draqi
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świdwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    Odpowiedz zawartą w temacie otrzymałem za co wszystkim dziękuję i zamykam temat

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Draqi Zobacz post
    Pytanie jak w temacie - wkład kominkowy z szybrem czy bez ?

    Buduję dom i od miesiąca przeglądam to forum w poszukiwaniu najlepszych (nie znaczy najdroższych) rozwiązań na temat wyboru kominka z DGP (grawitacja), wentylacji mechanicznej z reku oraz co i cwu. Wielu producentów wkładów kominkowych zmieniając technologię w swoich wkładach powietrznych rezygnuje z szybra na wylocie z czopucha np: Hajduk, Kobok, Pama, Arysto, oferując nam, za dopłatą ten szyber, który był wcześniej jako standardowe wyposażenie wkładu.
    I tu moje pytanie do specjalistów/fachowców/instalatorów czy jest to tylko posunięcie czysto marketingowe czy rzeczywiście usunięcie szybra podnosi w jakiś sposób sprawność takiego wkładu i w jaki sposób ?
    Proszę również o opinie i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami użytkowników wkładów np: Hajduk, Kobok, Pama, Arysto pozbawionych szybrów.
    Z góry dziękuję.

    Wszystko co ogranicza wylot spalin/dymu/czadu z domu jest złe i niebezpieczne dla życia i zdrowia. Dobrze, że producenci w końcu to zrozumieli. Proces spalania powinien być regulowany przez dopływające powietrze w nie przez przymykanie gazów wylotowych. Jak chcesz żyć, daj sobie spokój z szybrem. To tak jakbyś rurę wydechową z samochodu wetknął to wewnątrz i odpalił silnik.

  15. #15
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Draqi Zobacz post
    Może coś o kominkach z mojej listy ???????
    Nie dziw się, że fachowcy będący tu na Forum nie kwapią się do tak jednoznacznych zaleceń, bo albo promują (sprzedają, montują) inne wkłady, albo nie chcą być posądzeni o reklamę. Z tego, co tu możesz wyczytać (a jest tego sporo), sam musisz podjąć decyzję
    Wielu to usiłuje ci od początku "nakłaść" do głowy
    Jeśli chodzi o odzysk ciepła, to było tyle wątków, że można by książkowy poradnik napisać.
    Tylko trzeba chcieć (i mieć czas) to wszystko przeczytać
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 22-02-2014 o 23:11

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Wkład zdecydowanie bez szybra ..100% powietrza z poza budynku.. o dobrej konstrukcji komory spalania .

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateoa19

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Staniszewo
    Kod pocztowy
    83-328
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,

    Draqi mozesz napisac co wybrales? Jaki wklad i jak se sprawuje. Bede bardzo wdzieczny bo szukam obecnie podobnie...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony