dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie kosztorys do banku.

    witam wszystkich, dzis bylem w banku pko bp z zapytaniem o kredyt, przedstawicielka banku powiedziala mi ze w kosztorysie musze uwzgledic 2000 zł za metr kwadratowy, jak to wyglada z waszego doświadczenia, liczyc powiezchnie uzytkową czy calkowitą ? różnica spora bo mam dom parterowy z poddaszem uzytkowym, kazda kondygnacja: uzytkowa po 70 m2 a całowkoita po 90,
    2x70x2000=280 000
    2*90x2000=360 000

    moj 1 kosztorys co zrobilem sobie mniej wiecej kompletnie do poprawki,

    proszę o waszą radę jak to ma wygladac mniej wiecej

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Całkowitą, i raczej nie licz na 2000 za metr, 2500-3000 to tak realnie.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3

    Domyślnie

    PKO BP liczy koszt budowy dla m2 powierzchni użytkowej. Minimum to 2000zł/m2, jednak przy obecnych cenach robocizny i materiałów nie liczyłbym na zmieszczenie się w tej kwocie. Bezwzględne minimum to moim zdaniem 2500zł/m2 i to też przy założeniu, że będziesz szukał oszczędności przy budowie.

    Czemu akurat PKO BP? Zwykle nie jest to optymalny w doborze bank.
    Łukasz Zalewski
    Ekspert ds. kredytów Murator Finanse

    tel. 728 455 024
    [email protected]

    Weź kredyt z Murator FINANSE – odbierz kartę rabatową HOME Profit i bezpłatną prenumeratę.

  4. #4

    Domyślnie

    w moim regionie woj. lubeskie 2000 zł (jest mozliwosc nawet wyliczenia po 1800 zł ale cos tam coś tam nie bardzo to korzystne z tego co przedstawicileka mowiła

    ogólnie lipa strasznie .....
    za 2 tygodnie bede montował więźbę dachową do tej pory wydałem 90 tysięcy więźba : około 6 tysięcy materiał + 6 tysięcy robocizna (narazie papa, blachodachóka poźniej)

    wydaje mi się ze 150-170 tys to max ile jeszcze wydam, elewacje sam bede robił, płytki panele malowanie elektryka tez

    nie wiem jak to rozegrac zeby wziac tylko 150-170 tyś, wg tego kosztorysu co mam na 360 tyś (180m2 x 2000tysiące) wychodzzi ze musze wziąc 260 tysięcy, tylko po co !? kretynizm

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z tego co wiem, to nie ma problemu, żeby wziąć więcej a potem nie wybierać wszystkiego.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6

    Domyślnie

    wpisz do kosztorysu tylko to co chcesz wykonać na kredyt i to co już wykonałeś z własnych środków.
    Pamiętaj, ze po wykonaniu tych robót, budynek musi być na tyle ukończony aby można było zgłosić zakończenie budowy czyli oddać do użytku.
    Pamietaj tez, że wszystko co wpiszesz w kosztorys musisz wykonać, także lepiej wszystkiego nie wpisywać, a lepiej zawyżyć inne roboty np. koszt kotłowni szacujesz na 20k, wpisz 35k, i tak inne prace.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 21-10-2018 o 12:15


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    lepiej zawyżyć inne roboty np. koszt kotłowni szacujesz na 20k, wpisz 35k, i tak inne prace.
    Zbyt mocne zawyżenie kosztów w kosztorysie nie jest dobrym rozwiązaniem. Może świadczyć o chęci zastosowania materiałów/urządzeń z wyższej półki cenowej i analityk finalnie może zakwestionować wykonanie kosztorysu. Zawyżenie kosztów o 75% (jak w przypadku powyżej) tak na dobrą sprawę gwarantuje porażkę. Analityk może postawić wymóg rozliczenia danej pozycji kosztorysu według faktur (akurat mam dokładnie taki przypadek dla klienta, gdzie dość wysoko wyceniono stan zero w kosztorysie).

    Wszelkie koszty powinieneś kalkulować z odpowiednią rezerwą. Powinieneś również kalkulować robociznę. Zawsze może przydarzyć się przygoda zmuszająca Ciebie do zapłacenia ekipie budowlanej (np. choroba, złamanie ręki). Znam i takie przypadki. Bank nie będzie Ciebie wówczas pytał co było przyczyną. Bank będzie wymagał, aby prace zostały wykonane. Jeśli środków Ci zostanie, to albo nadpłacisz kredyt, albo zostaną Ci np. na umeblowanie.

    Dokończyć budowę od SSO do stanu wykończonego za 150-170k przy powierzchni 180m2? Uwierz mi, że jest to mało realne. Większość klientów, których przekonałem do podwyższenia kwoty w kosztorysie przyznawała mi finalnie rację.

    Oczywiście pozostaje kwestia ewentualnej zdolności kredytowej, ale jeśli ją posiadasz to bez skrupułów wnioskuj o wyższą kwotę. Jeśli jesteś pewien, że znacznej kwoty kredytu nie wykorzystasz i kredyt nadpłacisz, to PKO BP będzie słabym rozwiązaniem, ponieważ występuje tutaj wysoki koszt startowy. Lepiej byłoby iść w kierunku banku, gdzie nie ma prowizji za udzielenie kredytu i jego wcześniejszą spłatę, dopiero w dalszej kolejności patrzeć na oprocentowanie. Wówczas po wybudowaniu domu przeniósłbyś kredyt do banku, gdzie ważniejszy byłby finalny niski koszt kredytu.
    Łukasz Zalewski
    Ekspert ds. kredytów Murator Finanse

    tel. 728 455 024
    [email protected]

    Weź kredyt z Murator FINANSE – odbierz kartę rabatową HOME Profit i bezpłatną prenumeratę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz Zalewski Zobacz post
    Zbyt mocne zawyżenie kosztów w kosztorysie nie jest dobrym rozwiązaniem. Może świadczyć o chęci zastosowania materiałów/urządzeń z wyższej półki cenowej i analityk finalnie może zakwestionować wykonanie kosztorysu. Zawyżenie kosztów o 75% (jak w przypadku powyżej) tak na dobrą sprawę gwarantuje porażkę. Analityk może postawić wymóg rozliczenia danej pozycji kosztorysu według faktur (akurat mam dokładnie taki przypadek dla klienta, gdzie dość wysoko wyceniono stan zero w kosztorysie).
    a czy akurat w tym przypadku 20k -35k to az takie wielkie zawyżenie? analityk o tym nie wie. Oczywiście mówimy tu o zawyżaniu z rozsądkiem. Sa piece na pellet po 35-40k zł i nikt mi nie zabroni takiego zastosować, zbiornik na cwu może kosztować 10-15k + pozostałe wyposażenie, razem w 60k zł możemy się nie zmieścić (nie liczę robocizny).
    W każdym razie zawyżać z umiarem.
    zresztą przy budowie domu wszystkie koszty trzeba zawyżać a i tak nie zawsze wystarczy.
    Dokończyć budowę od SSO do stanu wykończonego za 150-170k przy powierzchni 180m2? Uwierz mi, że jest to mało realne.
    Zgadzam się, ta kwota jest nierealna.


  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    a czy akurat w tym przypadku 20k -35k to az takie wielkie zawyżenie? analityk o tym nie wie. Oczywiście mówimy tu o zawyżaniu z rozsądkiem. Sa piece na pellet po 35-40k zł i nikt mi nie zabroni takiego zastosować, zbiornik na cwu może kosztować 10-15k + pozostałe wyposażenie, razem w 60k zł możemy się nie zmieścić (nie liczę robocizny).
    Nie chodziło mi tutaj o koszt pieca czy czegokolwiek innego. Chodzi bardziej o konkretny element. Jeśli w kosztorysie budowy dany element wycenimy na kwotę X, a zastosujemy rozwiązanie dużo tańsze (często co za tym idzie gorsze jakościowo), to może to zostać zakwestionowane chociażby dlatego, że przy wycenie nieruchomości, która została sporządzona na potrzeby wnioskowania o kredyt, uwzględniono to droższe rozwiązanie. Przy tańszym może okazać się, że i wartość nieruchomości będąca zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie niższa niż zakładano pierwotnie.
    Jak wspomniałem - nie chodzi mi o konkretny element i konkretną wartość. Bardziej o skalę zawyżenia kosztu.
    Łukasz Zalewski
    Ekspert ds. kredytów Murator Finanse

    tel. 728 455 024
    [email protected]

    Weź kredyt z Murator FINANSE – odbierz kartę rabatową HOME Profit i bezpłatną prenumeratę.

  10. #10

    Domyślnie

    czyli nie zrozumieliśmy się,
    ostatnio wypełniałem kilka kosztorysów bo san staram się o kredyt i w żadnym nie było takich szczegółów. jedynie w PKOBP trzeba było zgubnie/ogólnie opisać zastosowane materiały i np. w pozycji o kotłowni(inaczej się tam to nazywało) trzeba było wpisać tylko jaki piec, np. piec na pellet bez podawania typu itp.
    w pozycji dach-poszycie, wystarczyło tylko np. dachówka ceramiczna, bez wyszczególniania typu, koloru, producenta itp.


  11. #11

    Domyślnie

    co myslicie o takim kosztorysie ? wszytsko jest mniej wiecej tak jak bank chce czyli 2000 zł x 1m2 pow. całkowitej
    dla przypomnienie dom około 180 m2 pow. całkowitej
    dajcie znac co za duzo co za malo
    i pytanie czy moge i gdzie umieścić kolektory słoneczne ??

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koszt.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	420834

  12. #12

    Domyślnie

    PKO BP bierze pod uwagę koszt budowy m2 powierzchni użytkowej.
    Czemu skupiasz się akurat na tym banku? Zwykle nie jest to najtańsza opcja.
    Kolektory możesz umieścić. Możesz to zrobić w instalacji elektrycznej.
    Łukasz Zalewski
    Ekspert ds. kredytów Murator Finanse

    tel. 728 455 024
    [email protected]

    Weź kredyt z Murator FINANSE – odbierz kartę rabatową HOME Profit i bezpłatną prenumeratę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz Zalewski Zobacz post
    PKO BP bierze pod uwagę koszt budowy m2 powierzchni użytkowej.
    Czemu skupiasz się akurat na tym banku? Zwykle nie jest to najtańsza opcja.
    Kolektory możesz umieścić. Możesz to zrobić w instalacji elektrycznej.
    Skąd ma Pan taką informację ? po mojej ostatniej wizycie w jednym z oddziałów banku, dostałem informację że od pow. całkowitej.... :/
    ma Pan jakieś źródło skąd mógłbym uzyskać potwierdzenie tego co Pan pisze ?

    skupiam się na tym banku bo od lat mam u nich konto i jakoś darzę ten bank pełnym zaufaniem

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mlody90x Zobacz post
    Skąd ma Pan taką informację ? po mojej ostatniej wizycie w jednym z oddziałów banku, dostałem informację że od pow. całkowitej.... :/
    ma Pan jakieś źródło skąd mógłbym uzyskać potwierdzenie tego co Pan pisze ?
    Zweryfikuję to jeszcze w procedurach, czy nie zmieniła się praktyka banku w tym zakresie. Zrobię to po południu zapewne.

    Cytat Napisał mlody90x Zobacz post
    skupiam się na tym banku bo od lat mam u nich konto i jakoś darzę ten bank pełnym zaufaniem
    To żaden argument. Dla kredytobiorcy ważna powinna być cena kredytu, a nie zaufanie do banku. W tym przypadku to bank musi zaufać kredytobiorcy, a nie odwrotnie.
    Pamiętaj, że Ty jesteś bardziej przywiązany do tego banku niż bank do Ciebie.
    Łukasz Zalewski
    Ekspert ds. kredytów Murator Finanse

    tel. 728 455 024
    [email protected]

    Weź kredyt z Murator FINANSE – odbierz kartę rabatową HOME Profit i bezpłatną prenumeratę.

  15. #15

    Domyślnie

    Ja mam w PKOBP konto od roku '91 i też tak myślałem.
    Do września. We wrześniu radykalnie zmieniłem zdanie, jak chciałem wziąć kredyt.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony