dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sienkiew49

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie Powierzchnia zabudowy

    Co należy wliczać do powierzchni zabudowy, czy podest przed wejściem jest powierzchnią zabudowy, czy dotyczy to też podestu zadaszonego i czy w tym przypadku ma znaczenie podtrzymanie konstrukcji zadaszenia przez słupek drewniany np 10x10 cm osadzony na podeście. Sprawa dotyczy budynku gospodarczego którego wielkość jest ograniczona powierzchnią zabudowy 25 m2.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=84&a=8
    "Powierzchnia zabudowy
    Przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym.

    Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu.

    Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:
    - powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
    - powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, ramp zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
    - powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany, szopy).
    [...]
    Bibliografia:
    POLSKA NORMA PN-ISO 9836
    Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych"
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sienkiew49

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję, teraz jest dla mnie jasne, że nie wlicza się dachu wystającego poza krawędź ścian (w moim przypadku drewnianych), ale jeżeli budynek będzie postawiony na płycie betonowej a nie na fundamentach a płyta w części zadaszonego wejścia będzie wystawała poza ściany np: 1,5m2 czy gorliwy urzdnik ma podstawy do wliczenia tej powierzchni jako zabudowanej w sytuacjii gdy
    a) na wystającej części płyty betonowej postawię słupek
    b) na wystającej części płyty betonowej nie postawię słupka
    c) nie wykonam, żadnego daszka nad wystającą częścią płyty betonowej
    d) nie będzie żadnej wystającej części płyty betonowej a daszek będzie wystawał np: 1 mb
    e) jak punkt "d" z tym, że w gruncie wykonam fyndamencik pod słupek podpierający dach

    Tak wnikliwe pytanie wiąże się z informacją zawartą na stronie do której zostałem odesłany, że powierzchnię zabudowy mierzy się z uwzględnieniem wszystkich podcieni.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Podcień – pomieszczenia w przyziemiu budynków, otwarte na zewnątrz, ograniczone słupkami lub filarami wzdłuż lica muru
    wystarczy spr definicje i będziesz wiedział

    a co do ISO 9836 to z tego co się orientuję obowiązuje tylko w zakresie obliczania kubatury budynku, więc reszta może służyć jedynie postanowieniom umownym
    także delikatnie z tą bibliografią
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    a co do ISO 9836 to z tego co się orientuję obowiązuje tylko w zakresie obliczania kubatury budynku, więc reszta może służyć jedynie postanowieniom umownym
    także delikatnie z tą bibliografią
    Barbossa bardzo chętnie uczę się nowych rzeczy więc bądź łaskaw sprecyzować swą odpowiedz. Jaka norma mówi o powierzchni zabudowy ?
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a czego chcesz się nauczyć?
    nie wiem czy będę dobrym nauczycielem
    co mam sprecyzować w swej odpowiedzi?

    definicja pewnie pochodzi z tej normy ISO, nie mam jej przed sobą więc nie potwierdzę, nie zaprzeczę
    zapewne taka sama definicja jest ujęta w PN 70 i coś tam dalej (również nie mam pod ręką, nie będę tu jednoznacznie teraz określał)
    natomiast zauważylem tylko, że nie jest obowiązująca, z pominięciem zapisu o obliczaniu kubatury
    chyba że wiesz coś, czego ja nie wiem, i to Ty możesz być moim nauczycielem
    i tyle
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sienkiew49

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sienkiew49
    Bardzo dziękuję, teraz jest dla mnie jasne, że nie wlicza się dachu wystającego poza krawędź ścian (w moim przypadku drewnianych), ale jeżeli budynek będzie postawiony na płycie betonowej a nie na fundamentach a płyta w części zadaszonego wejścia będzie wystawała poza ściany np: 1,5m2 czy gorliwy urzdnik ma podstawy do wliczenia tej powierzchni jako zabudowanej w sytuacjii gdy
    a) na wystającej części płyty betonowej postawię słupek
    b) na wystającej części płyty betonowej nie postawię słupka
    c) nie wykonam, żadnego daszka nad wystającą częścią płyty betonowej
    d) nie będzie żadnej wystającej części płyty betonowej a daszek będzie wystawał np: 1 mb
    e) jak punkt "d" z tym, że w gruncie wykonam fyndamencik pod słupek podpierający dach

    Tak wnikliwe pytanie wiąże się z informacją zawartą na stronie do której zostałem odesłany, że powierzchnię zabudowy mierzy się z uwzględnieniem wszystkich podcieni.

    Zlitujcie się nad laikiem który chce zbudować nie łamiąc prawa a nie wnikać w nomy ISO i podpowiedzcie - zastosowanie której z ww wersji nie spowoduje doliczenia tego wejścia do powierzchni zabudowy.
    Pozdrawiam

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Według mnie na spokojnie tylko punkt d.
    Ale można trochę pokombinować. To znaczy najpierw wykonac punkt d a później zgłoscić utwardzenie terenu przy budynku. Slupek zawsze będzie problematyczny.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sienkiew49

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig
    Według mnie na spokojnie tylko punkt d.
    Ale można trochę pokombinować. To znaczy najpierw wykonac punkt d a później zgłoscić utwardzenie terenu przy budynku. Slupek zawsze będzie problematyczny.
    Serdeczne dzięki i pozdrowienia.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a ja stawiam na pkt b
    obejdzie się bez kombinowania
    daszek może być - bez słupa/-ów to nie podcień, płyta wylana - to schody lub taras, których to się nie wlicza

    a potem stawiaj słupek jak potrzebny
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ja tylko zwracam uwagę na aspekt, terenu czynnego biologicznie, bo tu mogą być schody – zwłaszcza jak działka mała.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sienkiew49

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc. Wykonam bez słupka i betonowej wylewki, dołożę pod daszkiem drewniany tarasik położony na gruncie zabezpieczony ciśnieniowo. myślę, że trochę drewno wytrzyma.
    pozdrawiam

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zielinski_m

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-795
    Posty
    30

    Domyślnie

    A ja bym chciał zrobić wiatę na samochód, która byłaby albo przedłużeniem skośnego dachu, albo dach wiaty dostawiony byłby do ściany budynku. Z drugiej zaś strony dach podparty będzie słupami. Poza tym przestrzeń otwarta, bez żadnych ścian (oprócz ściany domu) Czy tego typu wiata - garaż będzie wliczona do powierzchni zabudowy? Coś takiego jak na rysunku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5288462d048e0d3f60f64bb84cff6df4_L.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	249559

    Czy odległość od granicy działki w takim przypadku (4 m) liczy się do słupków wiaty, czy ściany budynku ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony