dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie LED w podbitce

    Zamierzam podłączyć 4 szt opraw w podbitce tylko z frontu domku. Chciałbym zeby charakteryzowaly sie niskim poborem energi i myslałem o LED. Tylko teraz pytania;
    1. Czy mozecie polecic jakies produkty ? Gdzie najlepiej kupic?
    2. transformator moge podłączyc do gniazdka alle czy za kazdym razem zeby je właczyc to musze biegac i wlączac do gniazdka czy np jest jakis czujnik zmierzchu
    Niestety innego rozwiazania nie biore pod uwage bo mam juz tynk a nie chce kabli na domku wiec wykombinowałem ze na górze z pokoju sie przewierce przez mur akurat na wysokosci podbitki.

  2. #2

    Domyślnie

    ad 2 W Twoim przypadku prościej i taniej dać jakiś mechaniczny programator czasowy za 9,99zł lub elektroniczny za 19,99zł.

  3. #3

    Domyślnie

    dlaczego prościej i taniej?
    za kilkanaście zł może kupić czujnik zmierzchowy np. z sondą zewnętrzną, mało tego może podłączyć i czasowy i zmierzchowy razem

  4. #4

    Domyślnie

    jeżeli faktycznie to kosztuje kilkanaście zł to ok. Wydawało mi się, że to wydatek ponad 100zł dlatego doradziłem programator.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    dlaczego prościej i taniej?
    za kilkanaście zł może kupić czujnik zmierzchowy np. z sondą zewnętrzną, mało tego może podłączyć i czasowy i zmierzchowy razem
    Jeżeli już to i zmierzchowy i czasowy razem - sam zmierzchowy to średnio dobre rozwiązanie - no chyba że komuś nie przeszkadza że światło sie całą noc świeci ...
    --
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Faktycznie nie pomyslałem o programatorze, przeciez mam taki pod piec gazowy wpiety.
    dziekuje bardzo za porady a jes;li chodzi o LEDY macie jakies sugestie chodzi o mały pobór energii

  7. #7

    Domyślnie

    ku przestrodze w temacie oświetlenia podbitki:

    Znajomych sąsiedzi mieli pożar domu właśnie przez oświetlenie w podbitce. Nie były to LEDy ale lampki świąteczne. Dom ubezpieczony ale, że kwota odszkodowania wysoka więc zaczęło się szukanie "dziury w całym" i wypłatę wstrzymano bo.....lampki były bez certyfikatu !!!!
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  8. #8

    Domyślnie

    o tym samy sobie pomyślałem co kolega u góry - pożar w drewnianej podbitce
    ja planuję podbitkę z desek i w to chciałbym wsadziś ledy do okoła calego domu
    ale czy to jest bezpieczne; co bedzie jak ledy nagrzeja podbitkę drewnianą czy sie nie zapali,
    ma ktoś może z tym jakieś doświadczenie

  9. #9

    Domyślnie

    LEDY praktycznie się nie nagrzewają, pożar od nich to chyba tylko wtedy gdy by zrobiło się jakieś zwarcie w instalacji

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał miciu
    LEDY praktycznie się nie nagrzewają, pożar od nich to chyba tylko wtedy gdy by zrobiło się jakieś zwarcie w instalacji
    Na prądzie stałym nie ma takiego zagrożenia... nie na tych transformatorkach.

  11. #11

    Domyślnie

    Wynika z tego, że LEDY są całkiem bezpieczne.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Cytat Napisał janekbo
    Cytat Napisał miciu
    LEDY praktycznie się nie nagrzewają, pożar od nich to chyba tylko wtedy gdy by zrobiło się jakieś zwarcie w instalacji
    Na prądzie stałym nie ma takiego zagrożenia... nie na tych transformatorkach.

    janekboTransformatorek nie daje prądu stałego tylko zmienny (prawidłowo przemienny) Przy niskim napięciu, małej mocy transformatora i małej mocy odbiorników, prąd płynący w momencie zwarcia nie powinien być przyczyną pożaru. Należy pamiętać o bezpiecznikach, zarówno po stronie pierwotnej jak i wtórnej.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Cytat Napisał janekbo
    Cytat Napisał miciu
    LEDY praktycznie się nie nagrzewają, pożar od nich to chyba tylko wtedy gdy by zrobiło się jakieś zwarcie w instalacji
    Na prądzie stałym nie ma takiego zagrożenia... nie na tych transformatorkach.

    janekboTransformatorek nie daje prądu stałego tylko zmienny (prawidłowo przemienny) Przy niskim napięciu, małej mocy transformatora i małej mocy odbiorników, prąd płynący w momencie zwarcia nie powinien być przyczyną pożaru. Należy pamiętać o bezpiecznikach, zarówno po stronie pierwotnej jak i wtórnej.
    Oczywiście, że nie daje transformatorek - bo po nim sa mostek gretza a jeszcze dalej kondensator elektrolityczny żeby diody nie migotały. Przy zwarciu spali się pierwotne uzwojenie transformatora i na tym się zakończy zagrożenie ppoż. Aczkolwiek szybki bezpiecznik odda swoje życie aby ratować transormator - ponieważ kocha go tak bardzo, że nie pozwoli by mu się coś stało

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Cytat Napisał janekbo
    szybki bezpiecznik odda swoje życie aby ratować transormator - ponieważ kocha go tak bardzo, że nie pozwoli by mu się coś stało
    Poezja i to jaka życiowa
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  15. #15

    Domyślnie

    Ja dałem LED-y w podbitce (chyba ze 20 jest tych żarówek).
    Wcześniej miałem halogeny - 20x50W=1000W.
    Teraz to wychodzi 20x3=60W.
    LED-y są na 230V, także nie musiałem przerabiać instalacji.

    Pracuje to na wyłączniku astronomicznym, tzn. załączają się po 45min po zachodzie słońca, a gasną ok. godz. 23.00.
    Nie włączam na całą noc.

    Jak jest potrzeba - to mam dodatkowy włącznik ręczny.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Ledy kupowałem w Castoramie, ale duży wybór i dobre ceny widziałem na Allegro.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał janekbo
    Oczywiście, że nie daje transformatorek - bo po nim sa mostek gretza a jeszcze dalej kondensator elektrolityczny żeby diody nie migotały. Przy zwarciu spali się pierwotne uzwojenie transformatora i na tym się zakończy zagrożenie ppoż. Aczkolwiek szybki bezpiecznik odda swoje życie aby ratować transormator - ponieważ kocha go tak bardzo, że nie pozwoli by mu się coś stało
    A nie prościej jakiś zasilacz impulsowy 12V. W hurtowniach elektrycznych ok. 40-50 zł, kombinowania dużo mniej i dodatkowo wbudowane zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

    Jak napisali przedmówcy, jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe w czasie zwarć to większe jest przy napięciu 12V. Prądy ok. 20 razy większe niż przy 230V - niepewny styk lub zaśniedziała końcówka i grzałka gotowa.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomzly
    Cytat Napisał janekbo
    ...mostek gretza a jeszcze dalej kondensator elektrolityczny...
    ...zasilacz impulsowy 12V...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony