dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 16
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 307
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał p1oterek
    Jeśli najpierw zrobisz szprycę to potem nie zamontujesz równo listew prowadzących. Szpryca to bardzo rzadka zaprawa cement/piasek (i/lub wapno) i nie "chwyci" tych listew.
    listwy mocuje się za pomocą właściwej zaprawy tynkarskiej cementowo-wapiennej lub np. za pomocą goldbanda Knaufa i raczej po wyschnięciu szprycy

  2. #22

    Domyślnie

    można przed, można po
    ja na części miałem przed obrzutką, bo mi tak z mego harmonogramu prac
    wyszło, na części po, jeśli przed to trzeba po obrzuceniu przetrzeć prowadnice,jak wyschnie może być ciężko wydobyć prosty oryginalny rant listwy

  3. #23

    Domyślnie

    Ja jednego dnia za pomocą goldbanda przykleiłem listwy, następnego zrobiłem szprycę a kolejnego nakładałem tynk. Na razie wszystkie listwy udało się wyciągnąć " w stanie prostym"

  4. #24
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mejasz69

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    5

    Domyślnie tynki g cementowe

    panowie ja niechce korzystać z żadnego piasku ani wapna tylko z gotowego materiału w workach który tylko sypie sie do maszyny i gotowe !!!! i w tym temacie pytanko : może ktoś podać mi w mioare tanie i dobre rodzaje takiego tynku i co pod nie sie stosuje grunt czy szpryc a może tylko skropienie wodą wystarcza !! z góry dziękuje!!! chodz o tynki cementowe

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Z tego co mi liczył tynkarz, który ma dopiero wejść to wychodzi 25 kg/1m2 = około 8zł.

    1m3 zaprawy tynkarskiej + woda = około 2,2 tys kg = 100m2 tynku o grubości 1 cm. Najłatwiej jest sprawdzić ile waży 1m3 gotowej zaprawy,

    1m3 gotowej zaprawy pozwoli nam zrobić 100m2 tynku o gr. 10mm
    1m3 gotowej zaprawy pozwoli nam zrobić 66 m2 tynku o gr. 15mm
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  6. #26

    Domyślnie Re: tynki g cementowe

    Cytat Napisał mejasz69
    panowie ja niechce korzystać z żadnego piasku ani wapna tylko z gotowego materiału w workach który tylko sypie sie do maszyny i gotowe !!!!....
    a czego krzyczy??

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar mirela99
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    7.243

    Domyślnie

    Czy ktoś wyliczał jaka mniej więcej jest różnica cenowa pomiędzy gotowymi mieszankami a zaprawą robioną własnoręcznie w betoniarce ?
    Mam dwie wyceny - 17 pln za robociznę (ręcznie mieszany tynk - podobno dużo taniej to wychodzi) i 26 pln z materiałem (gotowa mieszanka). Zastanawiam się którego fachowca wybrać.
    „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała
    świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego,
    chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego
    jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)
    Granat

  8. #28

    Domyślnie

    orientacyjnie twierdzi się że robione na budowie są dwa razy tańsze niż z worka, ale to tez zależy od cen i dostępnosci surowca (np. u mnie zagłębie piaskowo żwirowe i można to mieć w dobrej cenie w porównaniu z niektórymi regionami gdzie transport wiecej kosztuje niż materiał, za to niezbyt popularne są tynki z worka dlatego też i dostępność i cena w hurtowniach niezbyt atrakcyjna))

  9. #29

    Domyślnie

    mejasz69
    Ja widziałem jak tynkarze robią tynkiem Baumit MPI25.
    Ziarenka po zatarciu na ścianie zostają.
    Tynkarze tłumaczyli mi, że tynki gotowe są tynkami do których
    dodaje się dużo różnych ulepszaczy i przez to tynki te są
    lekkie i niezbyt mocne.
    Tradycyjne są podobno mocniejsze. Gdy są robione i podawane
    agregatem to myślę, że dla tynkarzy to prawie taka sama ilość pracy.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie i cenę liczyłem w następujący sposób:
    cement - wapno - piasek = 10
    1 + 2 + 6 do 9 = 10

    330 kg cementu + 330 kg wapna + 1120 kg piasku = 1780 kg + woda = 1m3 gotowej zaprawy
    150 zł + 150 zł + 80 zł = 380 zł /m3 + woda.

    na ile wystarcza 1 m3 pisałem wcześniej i powtórzę:

    1m3 zaprawy wystarcza na:
    100m2 tynku o grubości 10mm = 3,8 zł/m2
    66m2 tynku o grubości 15mm = 5,75 zł/m2

    To są wyliczenia orientacyjne.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EWBUD

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    1.950

    Domyślnie Witam.

    Wg. moich wyliczen Uśredniłem wyniki.
    Tynk z worka: ok. 18 - 19 kg m2 - przy cenie ok. 440 - 520 zl/tona - mozna sobie latwo wyliczyc cene za m2.
    Tynk robiony na budowie ok. 4 zł / m2
    Mimo tego, ze tynki z worka wychodzą 2 razy drożej, uwazam, ze warto je stosować - skład mieszanki jest w 100 % idealny co przeklada sie bezposrednio na trwalosc tynku.
    Jeśli chodzi o producentów to wg mnie idealny jest maxit ip18ml - jest to lekki tynk maszynowy, troszke drozszy niz zwykły tynk bez wypelniaczy, ale w sumie wlasnie dzieki wypelniaczom po zakonczeniu tynkowania mozemy sie mile zdziwic - jest mniejsze zuzycie w stosunku do tynkow bez wypelniaczy i co za tym idzie - oszczednosci.
    Szukasz porządnych parapetów aluminiowych ALURONA? Zapraszam do mnie: http://forum.muratordom.pl/showthrea...uron-Soft-Line
    Więcej o mojej działalności:http://forum.muratordom.pl/showthrea...atem&p=6448131

  12. #32

    Domyślnie

    Witam

    Mam pytanie do fachowców - mam tynkarza, który robi szpryc z rozrzedzonej zaprawy tynkarskiej, a nie z cementowej - czy tak może być? Tynk maszynowy oczywiście?
    pozdROWienia

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krychlis Zobacz post
    Witam wszystkich

    Jako, że wkrótce czeka mnie etap tynkowania i w związku z faktem, że chciałbym spróbować samodzielnie wytynkować przynajmniej malutkie pomieszczenie gospodarcze prześledziłem wszystkie posty, które udało mi się odnaleźć związane z tynkowaniem cementowo-wapiennym i poniżej opisuję poszczególne etapy wg których zamierzam postępować. Gorąca prośba o pomoc do wszystkich doświadczonych i życzliwych budowlańców, którzy mogą potwierdzić prawidłowość moich założeń, lub odpowiednio skorygować i poinstruować:
    1) przygotowanie ścian i sufitów pod tynkowanie poprzez gruntowanie (ściany BK, sufit strop monolityczny żelbetowy) - dwukrotne malowanie gruntem Tytan, lub podobnym, przy rozcieńczeniu 1:2 (grunt:woda) (wiem, że jedni gruntują, inni polewają wodą, stwierdziłem, że ja będę gruntował); gruntowanie w temp. min. +5 stopni;
    2) po min. 24-48 godzin po gruntowaniu nałożenie szprycy składającej się z cementu, piasku i wody w proporcjach: 1:2 (cementiasek – objętościowo) + woda, do uzyskania konsystencji przypominającej „zupę”; szpryca zarzucana kielnią (w sumie na razie trudno mi to sobie wyobrazić, taka zupa, to chyba momentalnie z takiej kielni spada, więc chyba trzeba błyskawicznie nabierać szprycę na kielnię i momentalnie zarzucać!?);
    3) po zarzuceniu szprycy wstępne wyrównanie powierzchni łatą w celu zlikwidowania jakichś większych placków szprycy; grubość szprycy: 1-2 mm – generalnie ma powchodzić w spoiny ścian i zakryć powierzchnię ścian i sufitu;
    4) po wstępnym wyschnięciu szprycy zamocowanie listew prowadzących pionowych (osobno na ścianie i suficie), w odległości co ok. 1 m, (w poziomie też należy mocować takie listwy??); mocowanie listew poprzez ich przyciśnięcie do wcześniej naniesionych w paru miejscach placków z docelowej zaprawy tynkarskiej;
    5) bezzwłoczne (przed wyschnięciem placków) wypoziomowanie listew (ich dociskanie, lub odsuwanie od ściany) przy pomocy łaty;
    6) po upływie 24-48 godzin od nałożenia szprycy przygotowanie zaprawy tynkarskiej w następujących proporcjach: 1:1:6 (cement:wapnoiasek - objętościowo) + woda do uzyskania konsystencji przypominającej ciasto, generalnie konsystencja jak gładź gipsowa, lub zaprawa murarska; Do betoniarki wlewa się około 2/3 wody i wsypuje na zmianę cement i wapno, a gdy się połączą, dodaje piasek, resztę wody i miesza jeszcze trzy-cztery minuty. Wapno hydratyzowane do tynkowania powinno się wcześniej moczyć np. w wannie minimum 24 godziny, generalnie im dłużej tym lepiej;
    7) tynkowanie: najpierw sufit, następnie ściany: nakładanie zaprawy na powierzchnię tynkowaną: zaprawę należy nakładać przy pomocy pacy styropianowej, czy też zarzucać za pomocą kielni? (jeśli zarzucać, to chyba zaprawa powinna być trochę rzadsza!?); grubość tynku w zależności od powierzchni tynkowanych powinna wynosić 1-2 cm;
    8 tynkujemy dzieląc sobie większe powierzchnie na mniejsze powierzchnie, np. takie między listwami;
    9) po nałożeniu zaprawy łatą lub pacą ściągamy nadmiar zaprawy, wyrównujemy do listew prowadzących, uzupełniamy ubytki;
    10) po wstępnym wyschnięciu tynku ok. 2-4 godz., wydłubujemy listwy prowadzące, a ubytki uzupełniamy zaprawą tynkarską;
    11) po wyciągnięciu listew, uzupełnieniu ubytków wygładzamy wytynkowaną powierzchnię pacą styropianową i pozostawiamy do ostatecznego wyschnięcia;
    12) po całkowitym wyschnięciu tynkowanej powierzchni nakładamy ostatnią warstwę, tj. gładź wykonaną z niewielkiej ilości cementu, wapna i piasku w proporcji 0,5:3:12 (cement:wapnoiasek – objętościowo); gładź nakładamy pacą styropianową; po nałożeniu gładźi gładzimy powierzchnię do uzyskania gładkiej powierzchni przy pomocy pacy styropianowej lub filcowej.
    13) Czy ktoś się może orientuje ile cementu, wapna i piachu potrzebuję mniej więcej na tynkowanie ok. 200 m2 powierzchni?

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i uwagi

    Jako autor tego postu chciałbym potwierdzić, że tynkowanie nie jest pracą łatwą, ale też nie jest pracą niemożliwą do opanowania dla zwykłych śmiertelników, którzy z tynkowaniem wcześniej nie mieli nic do czynienia. Do tej pory sam wytynkowałem ok. 100 m2 ścian i parę m2 sufitu (tynkuję tylko i wyłącznie w weekendy) i mam niesamowitą safysfakcję z osiągniętu efektu i zaoszczędzonych pieniędzy. Aż nie mogę doczekać się kolejnego weekendu A oto kilka moich luźnych spostrzeżeń na temat tynkowania dla zupełnych nowicjuszy, takich jak ja:
    1) uważam, że poprawne tynkowanie bez listew prowadzących jest prawie niemożliwe, wg mnie trwa o wiele dłużej, a efekt jest o wiele gorszy (pierwszy raz tynkowałem bez listew i szło mi tragicznie, ale dobrze, że zrobiłem drugie podejście)
    2) rzadszą zaprawę łatwiej się zarzuca, ale trzeba trochę dłużej czekać aż "ściągnie" aby móc zacierać styropianową packą, gęściejszą z kolei trudniej zarzucać (nie rozkład się tak fajnie na ścianie i gorzej się trzyma, ale można szybciej zacierać)
    3) do mocowania listew prowadzących u mnie świetnie się sprawdza gips szpachlowy, absolutnie odradzam gips budowlany - za szybko twardnieje
    4) gruntowanie ścian przed tynkowaniem - wg mnie nie do końca konieczne- miałem wrażenie, że tam gdzie nie ma gruntu szpryca lepiej się trzymała,
    5) listwy prowadzące można albo zostawić w tynku, albo wydłubać - ja kilka zostawiłem, ale większość wydłubuję i robię to w parę godzin po wytynkowaniu ściany, a ubytki uzupełniam zaprawą, ale mogę też potwierdzić, że po jakichś paru takich wyciągnięciach te listwy jednak mogą się wykrzywiać i wtedy lepiej zainwestować 4 zł w nową,
    6) tynkowanie sufitów jest o niebo trudniejsze od tynkowania ścian i polecam je dla prawdziwych twardzieli - ja przypłaciłem tynkowanie sufitu parokrotnie problemami z oczami (tynk rozpryskuje się i może wpadać do oczu, oczy w takim wypadku od razu przepłukiwać wodą) oraz poparzeniami lewej ręki (jako leworęcznej osobie lepiej mi wychodzi zarzucanie lewą ręką i tynk czasami wpadał mi za rękaw, a że składa się też z wapna doszło do małych oparzeń)
    7) dla tych, którzy mają dużo czasu, a mało kasy mówię - spróbujcie, każdy m2 wytynkowanej przez Was ściany to chyba ok. 15-20 zł w kieszeni
    Krychlis

  14. #34
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lukas21

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    Mam może trochę głupie pytanie: jak zarzucacie szprycę i narzut (głównie na sufit)? Kelnie trzymacie prostopadle do ściany czy też pod kątem. Ściany w garażu sam obtynkowałem i jest ok (nie musiałem sufitu) ale teraz w pomieszczeniu gospodarczym trzeba wytynkować też sufit i tu jest problem. I ogólnie czy dużo spada wam zaprawy na podłogę. Proszę o pomoc i dzięki za odpowiedzi

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mechanikmazowsze

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    2

    Domyślnie Obliczenia

    Cytat Napisał Krychlis Zobacz post
    Witam,

    może jednak ktoś coś poradzi / pomoże?
    Wszystko zależy od grubości tynku. Jeżeli będziesz wykonywać tynk to wychodzi on naprawdę tanio. Dobry piasek można kupić już za 20-30 zł/tona z dowozem.
    Przykładowo masz do otynkowania 200 m2, a grubość tynku wynosi 1 cm (0,01m), czyli musisz mieć 20 m3 zaprawy tynkarskiej. Piasek jest bardzo tani to go nawet nie liczę. Sam zaczynać tynkować za kilka, kilkanaście dni jak temp. będzie wysnosiła powyżej 5oC przez cały dzień.
    Licząc, że musisz mieć 4 m3 cementu, 4 m3 wapna i 12m3 piasku, a z jednego 25 kg worka cementu masz ponad 25 dm3, czyli 0,025 m3 cementu, czyli ostatecznie potrzebujesz aż 160 worków cementu. Tyle samo wapna i 3 razy więcej piasku. Mówię o objętościach i szacuje bardzo bardzo "na oko". Kup po 20 worków cementu i wapna i wywrotkę piasku. Jak Ci 2 pierwszych składników zbraknie to dokup więcej.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas21 Zobacz post
    Witam
    Mam może trochę głupie pytanie: jak zarzucacie szprycę i narzut (głównie na sufit)? Kelnie trzymacie prostopadle do ściany czy też pod kątem. Ściany w garażu sam obtynkowałem i jest ok (nie musiałem sufitu) ale teraz w pomieszczeniu gospodarczym trzeba wytynkować też sufit i tu jest problem. I ogólnie czy dużo spada wam zaprawy na podłogę. Proszę o pomoc i dzięki za odpowiedzi
    Kwestia wprawy
    potrenuj trochę, nie ważne ile Ci spadnie, ważne żeby nie wpadło do oka

    Powiem Ci, że ciężko opisać jak to się robi, lepiej pokazać.

  17. #37

    Domyślnie

    pytanie takie: czy do ostatniej warstwy tynku dodajecie piasku kwarcowego??

  18. #38
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mechanikmazowsze

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    2

    Domyślnie Re


    Andrzej & Grażyna
    pytanie takie: czy do ostatniej warstwy tynku dodajecie piasku kwarcowego??
    Możesz do ostatniej warstwy dodać piasku kwarcowego. Powierzchnia tynku będzie wtedy gładsza. Oczywiście trzeba ten tynk dotrzeć.

    Mam też pytanie. Czy można już tynkować w pomieszczeniu nieogrzewanym, dokładniej warsztacie zbudowanym ze ściany 2 warstwowej (pustak żużlowy)?

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie chcę otwierać nowego wątku więc zapytam przy tym.
    Zostało mi z miksokreta 500 kg cementu (tak jakoś dziwnie wyliczył wykonawca). Muszę go gdzieś spożytkować zanim skawaleje. Czy można narzucić w całym domu szpryc do tynków cementowo-wapiennych teraz pomimo, iż tynkować będę za kilka miesięcy - 500m2 tynku więc trochę cementu pójdzie. Czy po takiej przerwie można narzucać narzut bez problemu czy może odstać od ściany? Ps jaka jest minimalna grubość tynku cementowo-wapiennego robionego na budowie - mam równe ściany i nie chce przesadzać z grubością.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Langsam aber sicher...
    Możesz. Skład to mniej więcej 1 : 1 / 1,2 : 5/6 (cement / ciasto wapienne / piasek). Piszę mniej więcej bo skład zależy od tego co chcesz zrobić i od grubości piasku. Nie ma problemu by to umieszać. Minimalna grubość tynku zależy od grubości wypełniacza czyli piasku murarskiego i od tego jaki jest mocny - im drobniejszy piasek tym cieniej możesz go nałożyć, im słabsza mieszanka tym łatwiej i bez pękania zniesie grubsze warstwy nakładane jednorazowo.

Strona 2 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony