dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Domowy generator prądu.

    W związku z czestymi wyłączeniami prądu(stara linia) zastanawiam się nad kupieniem/zbudowaniem takiego urzadzenia np na bazie silnika od malucha(na złomowcach tego w grom)i prądnicy .
    Czy ktoś kiedyś próbował takiego wynalazku?
    Tomcio

  2. #2

    Domyślnie

    Kupić mały (do 1 kW) przenośny generator prądu, benzynowy.
    Cena ok. 1500 zł, lub taniej.
    Potrzebny zwłaszcza w zimie dla zasilania kotła gazowego, a także oświetlenia i TV.

  3. #3

    Domyślnie

    Zbigniew,wybacz pytania kompletnego laika:

    -czy generator, o którym piszesz może włączać się samoczynnie(np.gdy zabraknie prądu w nocy)
    -gdzie można umieścić takie urządzenie(spalinowe!).Na zewnątrz?Jak?

    Z góry dziękuję.Aga

  4. #4

    Domyślnie

    Rozruch agregatu ręczny. Przez pociąganie linką z rączką (jak w łodziach motorowych).
    Może pracować n.p. w garażu, ale trzeba wykonać wyprowadzenie spalin rurą na zewnątrz.

  5. #5

    Domyślnie

    Zbigniew,
    dziękuję za szybką odpowiedź.
    A więc nie tędy droga(moja)
    Aga

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał aga_kraków
    Zbigniew,wybacz pytania kompletnego laika:

    -czy generator, o którym piszesz może włączać się samoczynnie(np.gdy zabraknie prądu w nocy)
    Oczywiscie, ze moze. Musi miec po prostu rozrusznik, jak samochod. Sa takie generatory.

  7. #7

    Domyślnie

    Silnik malucha ze złomu ? No moze na jeden rozruch wystarczy prądnica stwarza dość duże opory.
    A co do umieszczenia to pomyślałbym o wkopaniu tego poniżej poziomu gruntu bo jednym z wad tego jest hałas.

    pozdro
    Własny domek na wsi to moje marzenie..., które realizuje ( pomału )

  8. #8

    Domyślnie

    DOKI
    Generatory z rozrusznikiem oczywiście są, są też UPS-y dużej mocy - ale to wszystko nie do 1-rodzinnego domku .
    KOSZTY + KŁOPOTY EKSPLOATACYJNE.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Podajcie adresy www tych generatorów.

  10. #10

    Domyślnie

    Widzialem w supermarkecie (chyba Castorama) - byla Honda i chyba
    jeszcze cos ...

    Krzysiek

  11. #11

    Domyślnie

    O ile pamietam, silnik od malucha mial moc 17 kW i oddajac moc maksymalna spalal dobre 8 l benzyny na godzine... Nie za drogo?

  12. #12

    Domyślnie

    A czy ktoś ćwiczył już może podłączenie takiego generatora do domowej sieci elektrycznej?
    W umowie z ZE stoi, iż tego robić nie wolno. Chyba, że się to jakoś zaprojektuje i uzyska zgodę ZE.
    Czy może lepiej zrobić oddzielną sieć awaryjną w domu?

    pozdrawiam
    Robert

  13. #13

    Domyślnie

    Zbudowanie siecie "no break", jak jest w szpitalach (w razie braku zasilania przejmuja akumulatory i inwerter, a w ciagu 15 sekund musi wystartowac silnik spalinowy generatora) bedzie pewnie kosztowne, ale stycznik, ktory przelacza z sieci na generator i odwrotnie, musi byc mozliwy.

  14. #14

    Domyślnie

    Tak generator najlepiej podlaczyc do wybranych obwodow, ale jedyne poprzez stycznik siec/generator. Na pewno nie wlaczaj generatora bezposrednio do sieci.

  15. #15

    Domyślnie

    To jasne, że musi być stycznik sieć/generator.
    Jednak z umowy z ZE wynika, że i tak takie połączenie należy poprzedzić prawomocnym projektem i zatwierdzeniem/zgodą ZE. Dlatego pytałem, czy ktoś już coś takiego ćwiczył praktycznie.

    pozdrawiam
    Robert

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    W mojej okolicy również czasem występują wyłączenia prądu, ale generatora prądotwórczego nie polecam ma cały szereg wad, dużo lepiej jest zastosować UPS. Cenowo wyjdzie nieco drożej ale bez porównania jest to lepsze rozwiązanie.
    Wady generatora
    - smród benzyny
    - niebezpieczeństwo pożaru/wybuchu
    - wymaga osobnego pomieszczenia
    - dodatkowa wentylacja na odprowadzenie spalin
    - duży hałas
    - trzeba ręcznie go odpalać - generatory z autostartem SA bardzo drogie

    Jeśli chodzi o UPS to wadą jest konieczność wymiany akumulatorów raz na jakieś 5...7 lat, oraz posiadają one dużo krótsze czasy podtrzymania. Jednak w mojej okolicy wyłączenia prądu dłużej niż 30...60 min zdarzaja się wyjątkowo rzadko.
    Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał bilbo
    To jasne, że musi być stycznik sieć/generator.
    Jednak z umowy z ZE wynika, że i tak takie połączenie należy poprzedzić prawomocnym projektem i zatwierdzeniem/zgodą ZE. Dlatego pytałem, czy ktoś już coś takiego ćwiczył praktycznie.
    Mam taką instalację. Jest dodatkowy wyłącznik w rozdzielni. Nie mam instalacji przystosowanej do samoczynnego rozruchu.
    Nie mam jeszcze agregatu- jest zbyt drogi.
    Jak bedę mial i będę zmuszony skorzystać, to napiszę
    Pozdrawiam,

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor
    Jednak w mojej okolicy wyłączenia prądu dłużej niż 30...60 min zdarzaja się wyjątkowo rzadko.
    Skoro prad jest wylaczany na krotko, to czy jest sens w ogole instalowac UPS?
    W ciagu godziny dom sie nie wyziebi, zamrazarka nie rozmarznie...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doki
    Cytat Napisał inwestor
    Jednak w mojej okolicy wyłączenia prądu dłużej niż 30...60 min zdarzaja się wyjątkowo rzadko.
    Skoro prad jest wylaczany na krotko, to czy jest sens w ogole instalowac UPS?
    W ciagu godziny dom sie nie wyziebi, zamrazarka nie rozmarznie...
    Oczywiście że tak.
    Jeśli wyłączenie nastąpi wieczorem to nie trzeba siedzieć po ciemku, działają wtedy telefony, domofon, mozna elektrycznie otwożyć bramę, nie rozprogramowują się zegary w wideo i itp. sprzęcie RTV.
    Jeśli kupisz odpowiednio dużego UPS dołączysz mu dodatkowe akumulatory i obciążysz go niewielka mocą to może ci wystarczyć na wiele godzin. Poza tym UPS nie wymaga żadnej obsługi. Z całym szacunkiem dla naszych Pań domu ale dla kobiet odpalanie generatora ciągając go sznurkiem, dolewanie bęzyny z kanistra i wąchanie smrodu benzyny to poważny problem. Na generator osobiście decydowałbym się tylko w przypadku gdyby przerwy w zasilaniu były częste powiedzmy raz na tydzień i po wiele godzin.
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Ja planuję tylko podłączyć UPS do pieca gazowego, tak aby mógł go zasilać, jakby co.
    UPS o małej mocy np 650W, powinien podtrzymać jakiś czas pompę pieca która pobiera poniżej 100W.
    A jeżeli idzie o generatory to słyszałem, że wojsko wysprzedaje sprzęt tego rodzaju. Ich generatory są na ropę, ale chyba są to spore urządzenia (gabarytowo).
    Pozdrowienia

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony